Tunisko
Tunisko

Doprava v Tunisku

Jak do Tuniska

Do Tuniska se svépomocí dostanete z Česka nejpohodlněji letadlem, z Prahy však téměř vždy s přestupem, nejčastěji v Paříži nebo Římě.

Případně kdybyste zamýšleli navštívit Tunis v rámci delšího tripu přes jih Evropy, dá se využít například trajekt ze Sicílie. U trajektu je třeba počítat, že když se jedná o mezistátní dopravu, není to úplně nejlevnější a musíte uhradit množství poplatků. Existuje samozřejmě již zmíněná možnost, že si koupíte zájezd od CK, kde letenka je vždy zahrnuta v ceně.

Ceny zpátečních letenek z Prahy stojí standardně v sezóně mezi 6 až 7.000. Zájezd s CK stojí i méně než 10.000, Djerba je zpravidla zhruba o 1 až 2.000 dražší. Riziko při koupi zájezdu s agenturou je, že nikdy nemáte garanci toho, že dostanete opravdu to, co si objednáte. V podmínkách při podepsání smlouvy zpravidla vždy existuje zmínka o tom, že v případě naplnění kapacity hotelu vás přesunou do jiného ubytování stejné úrovně. Takže i když poctivě vybíráte perfektní lokalitu, může se stát, že nakonec skončíte někde „na samotě u lesa“. 

Jak se nejlépe dopravovat

Úroveň dopravy v Tunisku je na africké poměry slušná. Nejlacinější je se po Tunisku pohybovat místní dopravou, autobus vyjde zhruba na 1,5 TND za 20 km. Horší je, že zpravidla nikdo neví, kdy autobus pojede, často ani místní, prostě počkáte a když pospícháte, berete taxík.

Vlaky

Na delší trasy je určitě vhodnější vlak (příklady tras: Sousse – Sfax, Monastir – Mahdia), který je pohodlnější, ale ani tady si nemůžete být jízdním řádem jisti. Může se stát, že pojedete cestu, která trvá 15 minut, a na vlak budete čekat půl hodiny. Jízdní řády (ve francouzštině) jsou dostupné na sncft.com.tn.

Taxi louage

Nejlepší dopravní prostředek po Tunisku je ovšem taxi louage. Je to způsob jakýchsi sdílených osmimístných mikrobusů – taxíků, jejichž stanoviště najdete ve většině větších měst, ale můžete si ho také stopnout cestou. Taxi louange funguje tak, že přijdete na stanoviště mikrobusů, stoupnete si k tabuli, kde je destinace, kam chcete jet, a když se vás sejde 8, jedete. V praxi to funguje tak, že vkročíte na stanoviště taxíků, jakožto cizince vás hned někdo lapí a vyzpovídá, kam jedete, posadí do auta, a když se zaplní zbytek sedadel, jedete. Tato cesta je zajímavá zejména pro lidi, kteří chtějí trochu nasát atmosféru pravého Tuniska, cestou si můžete popovídat s řidičem nebo se spolucestujícími. Cena bývá kolem 1 TND za 10 km.   

Autem

Auto půjčit v Tunisku jde, ale obecně se říká, že taxi je výhodnější, pokud necestujete single. Půjčení auta je spojeno s hromadou poplatků a drahým pojištěním. Hlavní silniční tahy jsou v dobrém stavu a na venkově je provoz velmi řídký. Naopak řízení ve městě je očistec a rozhodně se turistům nedoporučuje.

Po poušti

Vydáte-li se do pouště, pak bude určitě nejlepším způsobem dopravy jeep, anebo velbloud. Mnoho takových fakultativních zájezdů nabízejí i běžné cestovní kanceláře.

Veřejná doprava

Sečteno a podtrženo, cesta veřejnou dopravou autobusy a vlaky je nejlevnější, ale časově nespolehlivá.

Louage je cenově slušné, pohodlné a vhodné na delší vzdálenost, pokud cestujete sami nebo v menším počtu. Klasické taxi je cenově přijatelné i pro nás Čechy, obzvlášť pokud jste 4. Je třeba si dát pozor na zapnutý taxametr (a zda má taxikář nastavený denní nebo noční tarif) nebo cenu dohodnout jednoduše předem. Ušetřit se také dá, když si zastavíte už „poloplný“ taxík a o cenu se rozdělíte. Jízdné by se mělo pohybovat kolem 0,5 TND za kilometr.

Chystáš se do Tuniska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.