Turkmenistán - Brána do pekla
Turkmenistán

13 míst co vidět v Turkmenistánu

Ašchabad

Sochy v Ašchabadu

Mešita Ertgrul Gazy

Svou osmanskou architekturou má symbolizovat vztah mezi Turkmenistánem a Tureckem. Je pojmenovaná na počest tureckého vůdce. V koutech mešity se nacházejí štíhlé minarety vysoké 70 metrů, na severní straně je nádvoří s klenutým portico. Interiér je vyzdoben červeným a bílým mramorem, červenými rohožemi a vitrážovými okny. Nápadný je minbar neboli kazatelna se svou ostře špičatou kuželovou střechou modrého a zlatého vzoru.

Národní historické museum

Nabízí přes 500.000 exponátů. Zejména se jedná o malby, kresby, sochy, koberce, oděvy, hudební nástroje, různé zbraně, šperky či buddhistické vázy. Zavřeno má pouze v úterý. 

Turkmenské muzeum koberců

Muzeum má největší sbírku koberců na světě. Pocházejí od středověku až do 20. století.  V prvním patře najdete koberce Teke a Sarik. Jeden takový koberec Tekke zde měří 193 m2 a váží metrickou tunu. V roce 1941 ho vyrobilo asi 40 lidí. V roce 2001 pak vyrobili ještě větší, a to o rozměrech cca 301 m2 k připomenutí 10 let turkmenské nezávislosti na Sovětském svazu. Ten je zároveň zapsán v Guinnessově knize rekordů. Pokud kdekoli v Turkmenistánu koupíte koberec a chcete si ho odvézt domů, pak právě zde v muzeu vám jej musí zkontrolovat, zdali ten váš koupený nemá nějakou historickou hodnotu a pak teprve zde získáte razítko s povolením k vývozu.

Monument Arch of Neutrality byl postaven na rozkaz prezidenta Niyazova k připomenutí neutrality země. Jeho původní výška 75 metrů byla ještě doplněna 12 metrů vysokou sochou prezidenta, která se v průběhu dne otáčela tak, aby čelila slunci. Památník stál v centru Ašchabadu a byl vyšší než nedaleký prezidentův palác. V noci byl krásně osvětlen. V roce 2010 byla provedena demontáž sochy a její přemístění na předměstí města. Socha je stále přístupná a slouží jako vyhlídka.

Chystáš se do Turkmenistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.