Průvodce státem

Turkmenistán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tam kde se čerti rojí

Horká země ve středu Asie s dechberoucí ohnivou „branou do pekla“. Země ručně tkaných koberců, achaltekinských koní a kouzelnou krajinou. To je Turkmenistán, „země Turkmenů”.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Sucho, sucho, sucho… V létě příšerné horko, zimy naopak velmi chladné.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Turkmenistánu

Co vidět a navštívit v Turkmenistánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Turkmenistánu

Zavřít boční panel

Brána do pekla

Door to Hell – Je kráter nacházející se uprostřed pouště Karakum nedaleko oázy Darvaza, v němž již od roku 1971 hoří unikající plyn. V tomto roce zde probíhal výzkum ložiska podzemního plynu, ale během vrtání došlo k propadu podloží, nejspíše totiž dělníci narazili na jeskyni, v níž se tím pádem zřítil strop. Když zjistili, že jámou uniká plyn, z bezpečnostních důvodů jej raději zapálili. Ten však hoří dodnes. Ještě v roce 2010 se pokusili únik plynu uzavřít, to se ale doposud nepodařilo. Nejlepší podmínky k focení jsou zde po setmění. 

Zavřít boční panel

Mešita Gypjak

Mešita Gypjak (neboli také Turkmenbashi Ruhy mešita) – Je největší mešitou střední Asie. Byla zbudována za vlády prezidenta Saparmurata Niyazova  jako jeho mauzoleum. Otevřela se roku 2004 a prezident Niyazov zde byl pochován o 2 roky později. Nachází se asi 7 km západně od města Ašchabad. 

Zavřít boční panel

Parthské osídlení na Nise

Pozůstatky původního osídlení Parthské říše, které se nachází na obchodní křižovatce. Patří na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Parthská říše se původně rozkládala v letech 247 př. n. l.–224 n. l. na území dnešního Iráku, Sýrie, Turecka, Arménie, Pákistánu, Afghánistánu, Turkmenistánu i Saudské Arábie.

Parthské pevnosti v turkmenské Nise se skládají z dvou osídlení, a to ze Staré a Nové Nisy. Místo stále skrývá nevykopané zbytky starověké civilizace, která je směsicí tradiční kultury s helenistickými prvky a prvky romského západu. Archeologické vykopávky, které zde zatím proběhly, odhalily bohatě zdobenou architekturu. Tato mocná říše zabránila romské expanzi.

Zavřít boční panel

Ašchabad

Mešita Ertgrul Gazy

Svou osmanskou architekturou má symbolizovat vztah mezi Turkmenistánem a Tureckem. Je pojmenovaná na počest tureckého vůdce. V koutech mešity se nacházejí štíhlé minarety vysoké 70 metrů, na severní straně je nádvoří s klenutým portico. Interiér je vyzdoben červeným a bílým mramorem, červenými rohožemi a vitrážovými okny. Nápadný je minbar neboli kazatelna se svou ostře špičatou kuželovou střechou modrého a zlatého vzoru.

Národní historické museum

Nabízí přes 500.000 exponátů. Zejména se jedná o malby, kresby, sochy, koberce, oděvy, hudební nástroje, různé zbraně, šperky či buddhistické vázy. Zavřeno má pouze v úterý. 

Turkmenské muzeum koberců

Muzeum má největší sbírku koberců na světě. Pocházejí od středověku až do 20. století.  V prvním patře najdete koberce Teke a Sarik. Jeden takový koberec Tekke zde měří 193 m2 a váží metrickou tunu. V roce 1941 ho vyrobilo asi 40 lidí. V roce 2001 pak vyrobili ještě větší, a to o rozměrech cca 301 m2 k připomenutí 10 let turkmenské nezávislosti na Sovětském svazu. Ten je zároveň zapsán v Guinnessově knize rekordů. Pokud kdekoli v Turkmenistánu koupíte koberec a chcete si ho odvézt domů, pak právě zde v muzeu vám jej musí zkontrolovat, zdali ten váš koupený nemá nějakou historickou hodnotu a pak teprve zde získáte razítko s povolením k vývozu.

Monument Arch of Neutrality byl postaven na rozkaz prezidenta Niyazova k připomenutí neutrality země. Jeho původní výška 75 metrů byla ještě doplněna 12 metrů vysokou sochou prezidenta, která se v průběhu dne otáčela tak, aby čelila slunci. Památník stál v centru Ašchabadu a byl vyšší než nedaleký prezidentův palác. V noci byl krásně osvětlen. V roce 2010 byla provedena demontáž sochy a její přemístění na předměstí města. Socha je stále přístupná a slouží jako vyhlídka.

Zavřít boční panel

Merv a Kyz Kala

Merv, to jsou pozůstatky starobylého města založeného Alexandrem Makedonským v místní oáze. Naleznete zde archeologické naleziště s dochovanými stavbami a opevněním, situované zhruba 30 km severovýchodně od nynějšího města Mary. Archelologický průzkum prokazuje stáří osídlení na 4.000 let. Další zbytky městského osídlení, které k oblasti patří je Erk Gala ze 7. st. př. n. l. A Sultan Gala z 11. století. Dominantou je zde stavba Mauzolea sultána Sanjara, vysoká 38 metrů. 

Kyz kala, neboli Malá a Velká dívčí pevnost, to jsou významné středověké pevnosti, na které navazuje legenda o krásných mladých dívkách a mladících, kteří se scházeli jen v případě, že dívka dohodila jablko až do sousední pevnosti vzdálené cca 80 metrů. 

Zavřít boční panel

Kunya–Urgench

Na severozápadě Turkmenistánu najdete městečko Kunya-Urgenč, která vás ohromí svými památkami z dob 11.–16. století. Obdivovat můžete např. Brány karavanserájů, mešitu nebo minaret a další. Za zmínku stojí tak mauzoleum Turabek-Khanym, jedno z nejvíce fotografovaných míst v Turkmenistánu. Památka je zasvěcena Turabek-Khanym, mongolské princezně, která se stala patronkou žen. Říká se, že mauzoleum je nejkrásnější stavbou v celé zemi, určitě ji na svých cestách nevynechejte.

Zavřít boční panel

Yangykala kaňon

Tento kaňon, který vám bude některými svými pohledy připomínat kousky Grand Canyonu, je jednou z nejpozoruhodnějších přírodních zajímavostí v Turkmenistánu. Členité rokle jsou hluboké až 100 m a rozprostírají se na více než 25 km. Obdivovat můžete přemíru barev od růžové, červené až po žlutou. Vše je krásně probarvené v závislosti na hodině, kdy sem přijíždíte. 

Zavřít boční panel

ZOO Ašchabád

Neboli oficiálně Turkmenské Národní muzeum divoké přírody.  Vznikla vlastně náhradou za původní ZOO, která byla v Ašchabadu. Otevřena byla v roce 2010. Nachází se na okraji pouště, asi 40 km od Ašchabadu.
Zoo je rozčleněna na 4 části – Africká savana, šelmy, kopytníci a ptáci a v budově muzea je ještě akvárium. V roce 2010 zde bylo chováno na 250 druhů zvířat – lvi, hyeny, lišky, opice, žirafy, zebry, antilopy, buvoli, jeleni, velbloudi, divočáci, klokani, vodní ptáci, krokodýli, ještěrky, ryby, mořští bezobratlí a domácí zvířata (včetně několika plemen koní). Nachází se zde muzeum vycpaných zvířat, děti se mohou projet na ponících. Občerstvit se můžete v místní kavárně nebo restauraci.

Zavřít boční panel

Kopet Dag

Kopet Dag je pohoří na jihu Turkmenistánu nacházející se podél hranice s Íránem. Nejvyšší horou je Hezár Masdžed měřící 3.117 m n. m. Jižně od Ašchabadu se zde nachází přírodní rezervace založená v roce 1976 a také pozůstatky parthského města Nisa.

Zavřít boční panel

Jezero Baharden

Toto jezero je jednou z nejzajímavějších památek. Je ukryté v jeskyni na úpatí hor Kopet-Dag a je sirovodíkové. Jeho teplota dosahuje až 36 °C a můžete se v něm i koupat. Doba koupele by však neměla přesáhnout 15–20 minut a raději neplavte do neosvětlených částí jeskyně, kde se můžete setkat s netopýry. 

Zavřít boční panel

Přírodní rezervace Hazar

Tuto přírodní rezervaci najdete na západě Turkmenistánu u pobřeží Kaspického moře. Příroda je chráněna od roku 1932, kdy byla rezervace založena. Její rozloha je 2.690 km2, z čehož polovinu zaujímá Kaspické moře, dále se rozkládá na Hazraském poloostrově, ostrově Ogurja Ada (což je největší turkmenský ostrov) a pobřežní část u města Esenguly. Obdivovat zde můžete více jak 650 druhů rostlin a hub, ale také spoustu živočichů.

Zavřít boční panel

Karakum

Písečná poušť se rozkládá na téměř 70 % území Turkmenistánu. V jižní části najdete karakumský průplav a na východě pak nejstarší přírodní rezervaci, založenou v roce 1928. Rostou zde keře Saksaulu a především ptáci.

Zavřít boční panel

Turkmenbashi

Přístavní město také známé pod názvem Krasnovodsk. Na tomto místě se setkávají krásně tyrkysové vody Kaspického moře a hory. Je vynikajícím výchozím místem na další túry. 

Počasí a sezóny v Turkmenistánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Turkmenistán
Stejné klima pro celou zemi

8 °C

11 °C

16 °C

24 °C

30 °C

36 °C

38 °C

37 °C

32 °C

24 °C

17 °C

10 °C

Počasí

Turkmenistán je jedním z nejteplejších států ve střední Asii. Převládá zde suché pouštní klima s velmi nízkou vlhkostí. V období letních měsíců se v nížinných oblastech teploty dostávají až na 46 °C. Přes zimu je zde chladno, průměrné zimní lednové teploty se pohybují okolo 3 °C. V noci teploty mohou klesnout až ke -4 °C. Srážky v Turkmenistánu nejsou časté, nejvíce jich spadne v jihozápadní části země. V oblasti Kaspického moře panují o něco chladnější léta a teplejší zimy.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější doba, kdy se do Turkmenistánu vypravit, je jaro nebo podzim.