Průvodce státem

Turkmenistán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tam kde se čerti rojí

Horká země ve středu Asie s dechberoucí ohnivou „branou do pekla“. Země ručně tkaných koberců, achaltekinských koní a kouzelnou krajinou. To je Turkmenistán, „země Turkmenů”.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Sucho, sucho, sucho… V létě příšerné horko, zimy naopak velmi chladné.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Turkmenistánu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Od 3. století před. n. l. se Turkmenistán stává součástí Parthské říše. Již ale 6. století spadá pod turecký kaganát a od 8. století do země vstupují Arabové, kteří zde šíří islám. V roce 1869 Rusové obsadí východní břeh Kaspického moře a po válce trvající 30 let dobili celé území Turkmenistánu. Z toho se stává ruský Turkestán. Po bolševické revoluci v roce 1917 vyhlásil Turkmenistán nezávislost a začíná bojovat proti Rusku. I přes pomoc ze strany Britů jsou poraženi a v roce 1924 vzniká Tukmenská sovětská socialistická republika. V roce 1991 se Turkmenistán stává členem nezávislých států a jeho vůdcem se stává Saparmurat Nijazov zvaný „Turkmenbaši“ (otec Turkmenů), který zde vládl až do své smrti. V čele ho nahradil Gurbanguli Berdymuhamedov.

Historie Turkmenistánu

Lidé

Populace Turkmenistánu činí asi 5,5 milionu lidí a vzhledem k jeho rozlehlosti se řadí mezi jednu z nejméně osídlených zemí. Skoro 50 % všech obyvatel žije v městských čtvrtích. V zastoupení je to cca 85 % Turkmenů, 5 % Uzbeků, 4 % Rusů a pak ostatní menšiny především z okolních států. Obyvatelé jsou potomci kočovných Turkmenů, kteří přišli na dnešní území kolem 11. stol. Jejich původ je ale dále ovlivněn Turky, Kazachy a dalšími. Mnozí z nich jsou vysoké postavy a nemají téměř žádné mongolské znaky. Většina z nich věří, že jsou potomky Oguz Chána, klanu, který sem vstoupil v 9. až 11. stol. Lidé žijící na venkově se stále věnují zavlažováním půdy a kočovným chovem dobytka, využívají jurty, pokud je potřeba a dodržují různé zvyky a tradice. Zůstávají věrní i svému tradičnímu oděvu.

Svátky

Níže uvádíme svátky, které se slaví v Turkmenistánu:

 • 1. 1. – Nový rok
 • 12. 1. – Den památky
 • 19. 2. – Den státnosti
 • 8. 3. – Mezinárodní den žen
 • 21.–22. 3. – Svátek jara Novruz bajram
 • 9. 5. – Den vítězství
 • 18. 5. – Den obrody a jednoty
 • 6. 10. Den vzpomínek na zemřelé
 • 27.– 28. 10. – Den nezávislosti Turkmenistánu
 • 12. 12. – Den neutrality Turkmenistánu

Jazyk

Úředním jazykem je turkmenština, ale používá se také jazyk ruský. Anglicky zde mluví jen strašně málo lidí, a to především v hotelových resortech, většinou však umí jen základy.

Minislovníček nejčastějších výrazů:

 • Ahoj – Privét!
 • Dobré ráno – Dobroje utro!
 • Dobrý den – Dobryj děň
 • Jak se máte? – Kak děla?
 • Dobře, děkuji – Chorošo, spasibo
 • Nashledanou – Da vstreči, Da svidáňija
 • Zabloudil jsem – Ja zabludilsja
 • Kde je – Gde nachodiťsja?
 • Jděte rovně/ vlevo / vpravo – Iditě prjamo / nalévo /naprávo
 • Kolik stojí? – Skólko eto stóit?

Turismus

Po stránce turismu má Turkmenistán co nabídnout, především spoustu, pro Evropana netradičních, památek. Ročně sem zamíří kolem 15.000 turistů. Jediný, kdo brzdí jeho další rozvoj, je složitá byrokracie. Například systém získání víz je bohužel jedním z nejobtížnějších na celém světě. Kdo se však tímto nedá odradit, pozná úžasné taje této země.

Geografie

Turkmenistán je stát ležící ve střední Asii. Má rozlohu 488.100 km2. Sousedí s Afghánistánem, Íránem, Uzbekistánem, Kazachstánem a jednu jeho hranici tvoří Kaspické moře. Hlavním městem je Ašchabad.

Většinu země zabírá poušť Karakum spolu se stepmi. Půda, kterou lze obdělat, zde zabírá jen asi 1,6 % z celkové plochy. Rozprostírají se zde především nížiny, hory najdete jen na jihu země. Vodstvo je v Turkmenistánu tvořeno jen slabou říční sítí, většina zemědělské půdy se zavlažuje.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Nový turkmenský manat

V Turkmenistánu je měnou nový turkmenský manat od roku 2009 (slovem manat je nazvána i měna v Ázerbajdžánu). Setina manatu se nazývá tenge. Bankovky mají hodnoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 manatů a zobrazují významné osobnosti. Na mincích je z jedné strany vyobrazena mapa Turkmenistánu a na druhé straně hodnota mince, která může být 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tenge.

Měna – turkmenský manat (1 TMT = 6,45 Kč, kurz k 8. 9. 2017)

Turkmenský Manat

Směnárny a platba kartou

Platební karty zde zatím nejsou příliš rozšířeny. Také proplácení šeků (kromě Vněšekonombank) je velmi komplikované, proto je lepší vzít si sebou dostatek hotovosti. Směnárny najdete ve větších městech. Přednost zde mají americké dolary, které jsou vydány až po roce 1990, jsou v dobrém stavu, především bez jakýchkoli razítek a nápisů.

Kolik co stojí

 • Cena jídla o třech chodech za osobu ve středně drahé restauraci – cca 18–20 USD
 • Jídlo v nižší cenové kategorii – 12–13 USD
 • Jídlo ve fast foodu – 8 USD
 • Místní pivo – 1,50 USD
 • Voda 0,33 l – 0,70 USD
 • Jednosměrný lístek místní dopravy – 0,09 USD
 • Taxi – cca 0,60 USD / 1 km
 • Benzin – 0,20 USD / 1 l

Jak ušetřit

Koupí letenky, která je v akci, ušetříte zaručeně. Levněji také vychází zakoupit rovnou letenku zpáteční než koupit jen variantu open. Do třetice je lepší odlétat z větších letišť, tedy nejlépe z Vídně nebo Frankfurtu atd.

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

V této se vyplatí cestovat ve více lidech. Rozdělíte se o společné náklady a cestování tak bude levnější a také si užijete více zábavy.

Místo restaurace dejte přednost fast foodu před restauracemi.

Bohužel se zde stále můžete setkat s diskriminační politikou, kdy vás coby turistu nechají zaplatit mnohem vyšší vstupné než místní obyvatele. Pokladně se sice na spoustě míst nevyhnete, ale zkuste malý úplatek na pokladně ve formě např. 1–2 USD, třeba to obměkčí jejich úsměv. Někdy pomůže vydávat se za Rusy.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový denní rozpočet do 60 USD osoba/den lze dosáhnout, pokud zvolíte ubytování formou hostelu, stravovat se budete ve fast foodu a šetřit budete i na dopravě.

Zlatá střední cesta činí pro cizince cca 90 USD osoba/den. Zde si můžete dovolit 3hvězdičkový hotel, teplou večeři v restauraci a za den stihnete i pár památek.

Nad 90 USD osoba/den si zde můžete dovolit téměř cokoli, pokud jste se rozhodli utrácet.

Všude můžete slyšet, že v Turkmenistánu je přece levněji než u nás. Ano, to sice platí, ale jako turista počítejte s tím, že z vás budou chtít po finanční stránce dostat maximum. Zkuste sem tam přistrčit nějaký ten „dolárek“ a možná ve finále ještě naopak ušetříte. V mnohých případech se také vyplatí zahrát si na ruské občany, především v oblastech, kde se rusky moc nemluví.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Turkmenistánu

Do Ašchabadu se pohodlně dostanete letecky např. z Vídně nebo z Frankfurtu nad Mohanem se společností Turkish Airlines, Inc., Lufthansa a dalšími. Doba letu se odvíjí od počtu mezipřistání, ale v průměru počítejte s 10 hodinami.

Do Turkmenistánu se také můžete dostat po zemi (autem, na motorce atd.) ze sousedních zemí, mějte však na paměti, že kromě dopředu vyřízeného víza potřebujete i potvrzené pozvání do země od fyzické či právnické osoby.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší kombinací dopravy v Turkmenistánu je volba hromadné dopravy (železniční, autobusové nebo maršrutek) a chůze. V této zemi se vám nevyplatí stopovat, pokud si myslíte, že byste touto formou ušetřili, je zde totiž zvykem platit za stopa stejně, jako když využijete levnější městskou dopravu.

Po železnici

Vlakem se pohodlně dostanete ve směru mezi městy Turkmenbašy – Ašchabad – Tedžen – Mary – Turkmenabat – Atamyrat. Jezdí se i přes noc a dá se tedy ušetřit na výdajích za ubytování za ubytování a přemístit se přes noc lůžkovým vlakem. Na koupi jízdenky tu potřebujete pas. Bez něj vám ji neprodají. I když je vlak obsazen, vždy se za drobnou úplatu průvodčího kousek místa najde.

Turkmenské železnice

Autobusem

Autobusy jezdí mezi Ašchabadem a Mary a Dašoguzem několikrát denně, do odlehlejších míst počítejte spíše jen jeden spoj denně. Doplňkem autobusů jsou zde maršutky a společné taxi. Odjíždějí v momentě, kdy se naplní. Ceny jsou sice o něco vyšší než u vlaků nebo autobusů, ale zato to má tu výhodu, že můžete vystoupit kdekoli po cestě.

Pokud máte v plánu utrácet, pak využijte I vnitrostátní leteckou dopravu. Ta ale patří mezi nejdražší v zemi.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Turkmenská kuchyně

Původní turkmenská kuchyně byla založena především na masu a mléčných jídlech. Tu dnešní již více ovlivnily okolní státy, především Uzbekistán a Tádžikistán. Téměř stejnou mají např. úpravu masa nazvanou govurma, což je opékání malých kousků masa v bavlníkovém a sezamovém oleji nebo někdy i ve vlastním tuku.

Pro Turkmenistán je pak specifický způsob sušení masa nebo spíše jeho vysoušení na slunci, který nenajdete nikde jinde. Přispívají k tomu místní podmínky, a tak sušení probíhá při vysokých teplotách vzduchu, působením horkého větru a také rozpáleného písku. Ochutnat ho můžete pod místním názvem „kakmač“.

Ochutnat se dá i „garyn“ neboli plněný beraní či kozlí žaludek nadívaný kousky masa a sádla. Suší se zašitý a zahrabaný přes den v horkém písku, přičemž na noc se musí vykopat a znovu zahrabat až přes den.

Oblíbenou položkou v turkmenské kuchyni je sladká dýně, melouny, hroznové víno, meruňky a další. Nejčastěji se pije zelený čaj, ke snídani je často podáván kefír.

Ochutnejte výborné místní sladkosti nabat a bekmes, vyrobené z dýní nebo vína.

Další speciality:

Plov – Plov je mastné rizoto se skopovým masem a mrkví. Mnohdy můžete zvolit variantu plovu jenom se zeleninou.

Šašlik (Kebab) – Oblíbený kebab zde naleznete téměř všude. Kam se podíváte, tam v každém městě a na každém rohu uvidíte grilovat ho s kusy skopového masa.

Čebureki – Čebureki jsou malé smažené šátečky (nebo taštičky) z tenkého těsta plněné masem.

Šurpo – Šurpo je silný masový a zeleninový vývar

Ryby jsou v Turkmenistánu vzácností a setkat se s nimi můžete především při pobřeží Kaspického moře. Na jídelním lístku pak není zvláštností např. jeseter na meruňkách s rýží nebo s candátem s granátovou šťávou a rozinkami.

Turkmenský šašlik

Jak se stravovat jako místní

Místo návštěvy restaurace se vydejte do ulic a pochutnejte si na jídle ze stánku. Zvolte místo, kde postává více lidí, tam dobře vaří. Dejte se s nimi do řeči a dozvíte se víc o této zemi.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo v restauracích se pohybují kolem 12–13 USD za jednochodové jídlo na osobu. Levnější cenu můžete sehnat mimo hlavní město.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Serdaryn saglyk yoly – To jsou tzv. cesty zdraví neboli vydlážděné chodníčky na hřebenech Kopet Dagu, cesty, které mají posílit zdraví místních. Jsou z bílého kamene se zábradlím a večer osvětlené lampami, za denního dne nabízejí překrásné výhledy do okolí.

Nákupy

Tolkučka – Jeden z největších bazarů konaný pravidelně v neděli dopoledne. Nakoupíte zde opravdu vše, na co si jen vzpomenete. Originálním suvenýrem může být turkmenský koberec. Ty menší stojí okolo 6–10 USD, u těch velkých se cena pohybuje až v řádu několik set až tisíc dolarů. Pozor ale na vývoz velkého koberce, v tomto případě celníci kromě různých povolení očekávají i další úplatu.

Serdaryn

Oceníte i tradiční taštičky a peněženky zdobené na způsob koberců nebo překrásné místní šperky.

Lezení po skalách

Lézt po skalách můžete u města Balkanabat v západním Turkmenistánu, kde naleznete různé typy stěn s různou obtížností.

Výlet na koních

V Turkmenistánu můžete absolvovat také výlet na koních trvající cca 10 dní, během něhož se blíže seznámíte s místní krajinou – pouštěmi, horami, ale i některými památkami, které budete míjet po cestě. Denně budete v sedle kolem 6 hodin a ve skupinkách bývá kolem 10 klientů. Agentury nabízející tyto výlety naleznete především v hlavním městě.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Turkmenistán patří mezi islámské země, proto se doporučuje upravit podle toho své chování a oblečení. Muži by především do mešit neměli přicházet v krátkých kalhotách nad kolena a měli by mít zahalené břicho. Ženy by neměly mít odkryté nohy, břicho, ramena a neměly by mít ani hluboký výstřih. V mešitách si všichni musí vyzout boty. Není vhodné zde hlasitě mluvit nebo mluvit vůbec. Důležité je taky nechodit před modlícími se muslimy.

Držení drog se trestá dost dlouhými tresty odnětí svobody v dosti drsných podmínkách.

Zajímavostí je, že se na veřejnosti nesmí kouřit a dokonce nikomu ani nesmíte darovat cigaretu. V Turkmenistánu je navíc oficiálně zakázán prodej cigaret.

Vyvarujte se také focení důležitých budov, jako jsou letiště, nádraží, úřední budovy i Prezidentský palác atd.

Homosexualita i prostituce jsou zde trestné a společensky nepřijatelné.

Zdraví

Ohledně svého zdraví zde dávejte velký pozor na pitný režim. Kvůli vysokým letním teplotám, které mnohdy dosahují až 50 °C ve stínu, zde hrozí rychlá dehydratace. Vodu pijte balenou, zdaleka se vyhýbejte kostkám ledu v nápojích (ty se vyrábějí z místních vodních zdrojů, nikoli z balené vody). Nekonzumujte také nepasterizované mléko, tepelně neupravené maso ani mléčné výrobky.

Na své cesty sem si sbalte také pokrývku hlavy. Stínu zde moc nenajdete v průběhu dne, s pokrývkou hlavy tak předejdete úžehu.

Nejen do vyprahlých pouštních oblastí, které zde pokrývají většinu území, doporučujeme používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Pokud se do oblastí pouště vydáte na noc, vezměte si hodně teplé oblečení. I když přes den je tu výheň, v noci budete mít pocit, že spíte na Sibiři.

Před cestou do Turkmenistánu si nezapomeňte vyřídit řádné cestovní pojištění. Pokud berete nějaké léky pravidelně, navštivte ještě před odjezdem svého lékaře, aby vás prohlédl a nezapomeňte si vzít dostatek léků s sebou.

Kriminalita

Jelikož se jedná o muslimskou zemi, dbejte prosím zvýšené opatrnosti, cokoli podezřelého neprodleně nahlaste místním složkám.

Krádeže zde nejsou časté, z tohoto hlediska by se dalo říct, že se jedná o bezpečnou zemi.

Setkat se zde můžete také s malou korupcí a i podvodníčky ve službě, kteří se budou snažit obohatit. V případech, že si nebudete úplně jisti, chtějte vždy rovnou jejich nadřízené.

Riziko katastrof

Turkmenistán nepatří mezi země, které by byly nějak zvlášť seismicky aktivní, pokud by se zde něco vyskytlo, nejspíš by to bylo doznívání zemětřesení ze vzdálenější oblasti (jiného státu).

Setkat se zde můžete s pouštními bouřemi, pokud zaregistrujete, že se nějaká blíží, raději se někam schovejte.

Internet a elektřina

Zásuvky, které se používají v Turkmenistánu, jsou především typu B, tedy 2 ploché kolíky a jeden kulatý zemnící ve středu. Dále pak typ C a F, ty jsou rozšířené po celé Evropě. Napětí je 220 V a kmitočet sítě 50 Hz.

Připojení k internetu naleznete buď na hotelových pokojích, nebo v kavárnách ve větších městech.

Důležité kontakty

Zde udáváme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

 • Lékařská pomoc – 03
 • Policie – 02
 • Hasiči – 01
 • Ústřední nemocnice – (+993 12) 45-03-03
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Ke vstupu do Turkmenistánu je potřeba vízum. To vyřídíte buď na konzulátu ve Vídni, nebo v Berlíně. Vízum do 10 dnů je možno si vyzvednout i při příletu na letišti v Ašchabátu, ale to jen v případě, že je dopředu vyřídí a zašle zvoucí strana. Dokladem, který je nutný k vízu do Turkmenistánu a kontroluje se, je pozvání potvrzené Státní migrační službou od fyzické nebo právnické osoby nebo akreditované turistické firmy, která zajišťuje návštěvu této země.

Turkmenistán je uzavřenou zemí. Není tedy možné měnit plánovanou trasu nebo účel vydaného víza.

Co se kontroluje při příletu

Turisté musejí po příletu vyplnit dvoudílnou migrační kartu a zaplatit migrační poplatek 14 USD. První díl této karty si nechávají celníci u sebe, druhý dostanete s sebou pro namátkové kontroly a tento druhý díl se odevzdává při odletu z Turkmenistánu. Při odletu se pak platí další taxa, tentokrát ve výši 25 USD.

Po příletu je třeba se do 3 pracovních dní zaregistrovat u Státní migrační služby v Ašchabadu, popř. to za vás vyřídí pětihvězdičkový hotel, pokud jste ho zvolili jako místní ubytování.

Očkování

Do této oblasti není žádné očkování povinné. Doporučuje se ale očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a vzteklině, záškrtu. Během letních měsíců se v blízkosti hranice s Afghánistánem může vyskytnout riziko malárie.

Celní předpisy

Dovoz lihovin je povolen na 1,5 l na osobu, ohledně cigaret to vychází na 2 balíčky po 20 cigaretách na osobu nebo 2 doutníky a 2 balíčky tabáku (jeho váha však nesmí být vyšší než váha 2 balíčků cigaret).

Při vývozu je třeba si vyžádat potvrzení od prodejce o koupi u koberců (dokonce potvrzení z Muzea koberců v Ašchabádu), drahých kamenů a šperků, hudebních nástrojů, uměleckých předmětů a jiných cenností. Pozor na chráněné druhy zvířat.

Co vidět a navštívit v Turkmenistánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Turkmenistánu

Zavřít boční panel

Brána do pekla

Door to Hell – Je kráter nacházející se uprostřed pouště Karakum nedaleko oázy Darvaza, v němž již od roku 1971 hoří unikající plyn. V tomto roce zde probíhal výzkum ložiska podzemního plynu, ale během vrtání došlo k propadu podloží, nejspíše totiž dělníci narazili na jeskyni, v níž se tím pádem zřítil strop. Když zjistili, že jámou uniká plyn, z bezpečnostních důvodů jej raději zapálili. Ten však hoří dodnes. Ještě v roce 2010 se pokusili únik plynu uzavřít, to se ale doposud nepodařilo. Nejlepší podmínky k focení jsou zde po setmění.

Zavřít boční panel

Mešita Gypjak

Mešita Gypjak (neboli také Turkmenbashi Ruhy mešita) – Je největší mešitou střední Asie. Byla zbudována za vlády prezidenta Saparmurata Niyazova jako jeho mauzoleum. Otevřela se roku 2004 a prezident Niyazov zde byl pochován o 2 roky později. Nachází se asi 7 km západně od města Ašchabad.

Zavřít boční panel

Parthské osídlení na Nise

Pozůstatky původního osídlení Parthské říše, které se nachází na obchodní křižovatce. Patří na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Parthská říše se původně rozkládala v letech 247 př. n. l.–224 n. l. na území dnešního Iráku, Sýrie, Turecka, Arménie, Pákistánu, Afghánistánu, Turkmenistánu i Saudské Arábie.

Parthské pevnosti v turkmenské Nise se skládají z dvou osídlení, a to ze Staré a Nové Nisy. Místo stále skrývá nevykopané zbytky starověké civilizace, která je směsicí tradiční kultury s helenistickými prvky a prvky romského západu. Archeologické vykopávky, které zde zatím proběhly, odhalily bohatě zdobenou architekturu. Tato mocná říše zabránila romské expanzi.

Zavřít boční panel

Ašchabad

Mešita Ertgrul Gazy

Svou osmanskou architekturou má symbolizovat vztah mezi Turkmenistánem a Tureckem. Je pojmenovaná na počest tureckého vůdce. V koutech mešity se nacházejí štíhlé minarety vysoké 70 metrů, na severní straně je nádvoří s klenutým portico. Interiér je vyzdoben červeným a bílým mramorem, červenými rohožemi a vitrážovými okny. Nápadný je minbar neboli kazatelna se svou ostře špičatou kuželovou střechou modrého a zlatého vzoru.

Národní historické museum

Nabízí přes 500.000 exponátů. Zejména se jedná o malby, kresby, sochy, koberce, oděvy, hudební nástroje, různé zbraně, šperky či buddhistické vázy. Zavřeno má pouze v úterý.

Turkmenské muzeum koberců

Muzeum má největší sbírku koberců na světě. Pocházejí od středověku až do 20. století. V prvním patře najdete koberce Teke a Sarik. Jeden takový koberec Tekke zde měří 193 m2 a váží metrickou tunu. V roce 1941 ho vyrobilo asi 40 lidí. V roce 2001 pak vyrobili ještě větší, a to o rozměrech cca 301 m2 k připomenutí 10 let turkmenské nezávislosti na Sovětském svazu. Ten je zároveň zapsán v Guinnessově knize rekordů. Pokud kdekoli v Turkmenistánu koupíte koberec a chcete si ho odvézt domů, pak právě zde v muzeu vám jej musí zkontrolovat, zdali ten váš koupený nemá nějakou historickou hodnotu a pak teprve zde získáte razítko s povolením k vývozu.

Monument Arch of Neutrality byl postaven na rozkaz prezidenta Niyazova k připomenutí neutrality země. Jeho původní výška 75 metrů byla ještě doplněna 12 metrů vysokou sochou prezidenta, která se v průběhu dne otáčela tak, aby čelila slunci. Památník stál v centru Ašchabadu a byl vyšší než nedaleký prezidentův palác. V noci byl krásně osvětlen. V roce 2010 byla provedena demontáž sochy a její přemístění na předměstí města. Socha je stále přístupná a slouží jako vyhlídka.

Zavřít boční panel

Merv a Kyz Kala

Merv, to jsou pozůstatky starobylého města založeného Alexandrem Makedonským v místní oáze. Naleznete zde archeologické naleziště s dochovanými stavbami a opevněním, situované zhruba 30 km severovýchodně od nynějšího města Mary. Archelologický průzkum prokazuje stáří osídlení na 4.000 let. Další zbytky městského osídlení, které k oblasti patří je Erk Gala ze 7. st. př. n. l. A Sultan Gala z 11. století. Dominantou je zde stavba Mauzolea sultána Sanjara, vysoká 38 metrů.

Kyz kala, neboli Malá a Velká dívčí pevnost, to jsou významné středověké pevnosti, na které navazuje legenda o krásných mladých dívkách a mladících, kteří se scházeli jen v případě, že dívka dohodila jablko až do sousední pevnosti vzdálené cca 80 metrů.

Zavřít boční panel

Kunya–Urgench

Na severozápadě Turkmenistánu najdete městečko Kunya-Urgenč, která vás ohromí svými památkami z dob 11.–16. století. Obdivovat můžete např. Brány karavanserájů, mešitu nebo minaret a další. Za zmínku stojí tak mauzoleum Turabek-Khanym, jedno z nejvíce fotografovaných míst v Turkmenistánu. Památka je zasvěcena Turabek-Khanym, mongolské princezně, která se stala patronkou žen. Říká se, že mauzoleum je nejkrásnější stavbou v celé zemi, určitě ji na svých cestách nevynechejte.

Zavřít boční panel

Yangykala kaňon

Tento kaňon, který vám bude některými svými pohledy připomínat kousky Grand Canyonu, je jednou z nejpozoruhodnějších přírodních zajímavostí v Turkmenistánu. Členité rokle jsou hluboké až 100 m a rozprostírají se na více než 25 km. Obdivovat můžete přemíru barev od růžové, červené až po žlutou. Vše je krásně probarvené v závislosti na hodině, kdy sem přijíždíte.

Zavřít boční panel

ZOO Ašchabád

Neboli oficiálně Turkmenské Národní muzeum divoké přírody. Vznikla vlastně náhradou za původní ZOO, která byla v Ašchabadu. Otevřena byla v roce 2010. Nachází se na okraji pouště, asi 40 km od Ašchabadu.
Zoo je rozčleněna na 4 části – Africká savana, šelmy, kopytníci a ptáci a v budově muzea je ještě akvárium. V roce 2010 zde bylo chováno na 250 druhů zvířat – lvi, hyeny, lišky, opice, žirafy, zebry, antilopy, buvoli, jeleni, velbloudi, divočáci, klokani, vodní ptáci, krokodýli, ještěrky, ryby, mořští bezobratlí a domácí zvířata (včetně několika plemen koní). Nachází se zde muzeum vycpaných zvířat, děti se mohou projet na ponících. Občerstvit se můžete v místní kavárně nebo restauraci.

Zavřít boční panel

Kopet Dag

Kopet Dag je pohoří na jihu Turkmenistánu nacházející se podél hranice s Íránem. Nejvyšší horou je Hezár Masdžed měřící 3.117 m n. m. Jižně od Ašchabadu se zde nachází přírodní rezervace založená v roce 1976 a také pozůstatky parthského města Nisa.

Zavřít boční panel

Jezero Baharden

Toto jezero je jednou z nejzajímavějších památek. Je ukryté v jeskyni na úpatí hor Kopet-Dag a je sirovodíkové. Jeho teplota dosahuje až 36 °C a můžete se v něm i koupat. Doba koupele by však neměla přesáhnout 15–20 minut a raději neplavte do neosvětlených částí jeskyně, kde se můžete setkat s netopýry.

Zavřít boční panel

Přírodní rezervace Hazar

Tuto přírodní rezervaci najdete na západě Turkmenistánu u pobřeží Kaspického moře. Příroda je chráněna od roku 1932, kdy byla rezervace založena. Její rozloha je 2.690 km2, z čehož polovinu zaujímá Kaspické moře, dále se rozkládá na Hazraském poloostrově, ostrově Ogurja Ada (což je největší turkmenský ostrov) a pobřežní část u města Esenguly. Obdivovat zde můžete více jak 650 druhů rostlin a hub, ale také spoustu živočichů.

Zavřít boční panel

Karakum

Písečná poušť se rozkládá na téměř 70 % území Turkmenistánu. V jižní části najdete karakumský průplav a na východě pak nejstarší přírodní rezervaci, založenou v roce 1928. Rostou zde keře Saksaulu a především ptáci.

Zavřít boční panel

Turkmenbashi

Přístavní město také známé pod názvem Krasnovodsk. Na tomto místě se setkávají krásně tyrkysové vody Kaspického moře a hory. Je vynikajícím výchozím místem na další túry.

Počasí a sezóny v Turkmenistánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Turkmenistán
Stejné klima pro celou zemi

8 °C

11 °C

16 °C

24 °C

30 °C

36 °C

38 °C

37 °C

32 °C

24 °C

17 °C

10 °C

Počasí

Turkmenistán je jedním z nejteplejších států ve střední Asii. Převládá zde suché pouštní klima s velmi nízkou vlhkostí. V období letních měsíců se v nížinných oblastech teploty dostávají až na 46 °C. Přes zimu je zde chladno, průměrné zimní lednové teploty se pohybují okolo 3 °C. V noci teploty mohou klesnout až ke -4 °C. Srážky v Turkmenistánu nejsou časté, nejvíce jich spadne v jihozápadní části země. V oblasti Kaspického moře panují o něco chladnější léta a teplejší zimy.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější doba, kdy se do Turkmenistánu vypravit, je jaro nebo podzim.