Turkmenistán - Brána do pekla
Turkmenistán

Doprava v Turkmenistánu

Jak do Turkmenistánu

Do Ašchabadu se pohodlně dostanete letecky např. z Vídně nebo z Frankfurtu nad Mohanem se společností Turkish Airlines, Inc., Lufthansa a dalšími. Doba letu se odvíjí od počtu mezipřistání, ale v průměru počítejte s 10 hodinami. 

Do Turkmenistánu se také můžete dostat po zemi (autem, na motorce atd.) ze sousedních zemí, mějte však na paměti, že kromě dopředu vyřízeného víza potřebujete i potvrzené pozvání do země od fyzické či právnické osoby. 

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší kombinací dopravy v Turkmenistánu je volba hromadné dopravy (železniční, autobusové nebo maršrutek) a chůze. V této zemi se vám nevyplatí stopovat, pokud si myslíte, že byste touto formou ušetřili, je zde totiž zvykem platit za stopa stejně, jako když využijete levnější městskou dopravu.

Po železnici

Vlakem se pohodlně dostanete ve směru mezi městy Turkmenbašy – Ašchabad – Tedžen – Mary – Turkmenabat – Atamyrat. Jezdí se i přes noc a dá se tedy ušetřit na výdajích za ubytování za ubytování a přemístit se přes noc lůžkovým vlakem. Na koupi jízdenky tu potřebujete pas. Bez něj vám ji neprodají. I když je vlak obsazen, vždy se za drobnou úplatu průvodčího kousek místa najde.

Autobusem

Autobusy jezdí mezi Ašchabadem a Mary a Dašoguzem několikrát denně, do odlehlejších míst počítejte spíše jen jeden spoj denně. Doplňkem autobusů jsou zde maršutky a společné taxi. Odjíždějí v momentě, kdy se naplní. Ceny jsou sice o něco vyšší než u vlaků nebo autobusů, ale zato to má tu výhodu, že můžete vystoupit kdekoli po cestě. 

Pokud máte v plánu utrácet, pak využijte I vnitrostátní leteckou dopravu. Ta ale patří mezi nejdražší v zemi.

Chystáš se do Turkmenistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.