Turkmenská kuchyně

Původní turkmenská kuchyně byla založena především na masu a mléčných jídlech. Tu dnešní již více ovlivnily okolní státy, především Uzbekistán a Tádžikistán. Téměř stejnou mají např. úpravu masa nazvanou govurma, což je opékání malých kousků masa v bavlníkovém a sezamovém oleji nebo někdy i ve vlastním tuku.

Pro Turkmenistán je pak specifický způsob sušení masa nebo spíše jeho vysoušení na slunci, který nenajdete nikde jinde. Přispívají k tomu místní podmínky, a tak sušení probíhá při vysokých teplotách vzduchu, působením horkého větru a také rozpáleného písku. Ochutnat ho můžete pod místním názvem „kakmač“. 

Ochutnat se dá i „garyn“ neboli plněný beraní či kozlí žaludek nadívaný kousky masa a sádla. Suší se zašitý a zahrabaný přes den v horkém písku, přičemž na noc se musí vykopat a znovu zahrabat až přes den. 

Oblíbenou položkou v turkmenské kuchyni je sladká dýně, melouny, hroznové víno, meruňky a další. Nejčastěji se pije zelený čaj, ke snídani je často podáván kefír. 

Ochutnejte výborné místní sladkosti nabat a bekmes, vyrobené z dýní nebo vína. 

Další speciality:

Plov –  Plov je mastné rizoto se skopovým masem a mrkví. Mnohdy můžete zvolit variantu plovu jenom se zeleninou. 

Šašlik (Kebab) – Oblíbený kebab zde naleznete téměř všude. Kam se podíváte, tam v každém městě a na každém rohu uvidíte grilovat ho s kusy skopového masa.

Čebureki – Čebureki jsou malé smažené šátečky (nebo taštičky) z tenkého těsta plněné masem.

Šurpo – Šurpo je silný masový a zeleninový vývar

Ryby jsou v Turkmenistánu vzácností a setkat se s nimi můžete především při pobřeží Kaspického moře. Na jídelním lístku pak není zvláštností např. jeseter na meruňkách s rýží nebo s candátem s granátovou šťávou a rozinkami. 

Jak se stravovat jako místní

Místo návštěvy restaurace se vydejte do ulic a pochutnejte si na jídle ze stánku. Zvolte místo, kde postává více lidí, tam dobře vaří. Dejte se s nimi do řeči a dozvíte se víc o této zemi. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo v restauracích se pohybují kolem 12–13 USD za jednochodové jídlo na osobu. Levnější cenu můžete sehnat mimo hlavní město.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu