Turkmenistán - Brána do pekla
Turkmenistán

Jídlo v Turkmenistánu

Turkmenská kuchyně

Původní turkmenská kuchyně byla založena především na masu a mléčných jídlech. Tu dnešní již více ovlivnily okolní státy, především Uzbekistán a Tádžikistán. Téměř stejnou mají např. úpravu masa nazvanou govurma, což je opékání malých kousků masa v bavlníkovém a sezamovém oleji nebo někdy i ve vlastním tuku.

Pro Turkmenistán je pak specifický způsob sušení masa nebo spíše jeho vysoušení na slunci, který nenajdete nikde jinde. Přispívají k tomu místní podmínky, a tak sušení probíhá při vysokých teplotách vzduchu, působením horkého větru a také rozpáleného písku. Ochutnat ho můžete pod místním názvem „kakmač“. 

Ochutnat se dá i „garyn“ neboli plněný beraní či kozlí žaludek nadívaný kousky masa a sádla. Suší se zašitý a zahrabaný přes den v horkém písku, přičemž na noc se musí vykopat a znovu zahrabat až přes den. 

Oblíbenou položkou v turkmenské kuchyni je sladká dýně, melouny, hroznové víno, meruňky a další. Nejčastěji se pije zelený čaj, ke snídani je často podáván kefír. 

Ochutnejte výborné místní sladkosti nabat a bekmes, vyrobené z dýní nebo vína. 

Další speciality:

Plov –  Plov je mastné rizoto se skopovým masem a mrkví. Mnohdy můžete zvolit variantu plovu jenom se zeleninou. 

Šašlik (Kebab) – Oblíbený kebab zde naleznete téměř všude. Kam se podíváte, tam v každém městě a na každém rohu uvidíte grilovat ho s kusy skopového masa.

Čebureki – Čebureki jsou malé smažené šátečky (nebo taštičky) z tenkého těsta plněné masem.

Šurpo – Šurpo je silný masový a zeleninový vývar

Ryby jsou v Turkmenistánu vzácností a setkat se s nimi můžete především při pobřeží Kaspického moře. Na jídelním lístku pak není zvláštností např. jeseter na meruňkách s rýží nebo s candátem s granátovou šťávou a rozinkami. 

Jak se stravovat jako místní

Místo návštěvy restaurace se vydejte do ulic a pochutnejte si na jídle ze stánku. Zvolte místo, kde postává více lidí, tam dobře vaří. Dejte se s nimi do řeči a dozvíte se víc o této zemi. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo v restauracích se pohybují kolem 12–13 USD za jednochodové jídlo na osobu. Levnější cenu můžete sehnat mimo hlavní město.

Chystáš se do Turkmenistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.