Průvodce státem
Turkmenistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Turkmenistánu

Aktuální kurz 1 = 6.69 Kč

Nový turkmenský manat

V Turkmenistánu je měnou nový turkmenský manat od roku 2009 (slovem manat je nazvána i měna v Ázerbajdžánu). Setina manatu se nazývá tenge. Bankovky mají hodnoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 manatů a zobrazují významné osobnosti. Na mincích je z jedné strany vyobrazena mapa Turkmenistánu a na druhé straně hodnota mince, která může být 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tenge. 

Měna – turkmenský manat (1 TMT = 6,45 Kč, kurz k 8. 9. 2017)

Turkmenský Manat

Směnárny a platba kartou

Platební karty zde zatím nejsou příliš rozšířeny. Také proplácení šeků (kromě  Vněšekonombank) je velmi komplikované, proto je lepší vzít si sebou dostatek hotovosti.  Směnárny najdete ve větších městech. Přednost zde mají americké dolary, které jsou vydány až po roce 1990, jsou v dobrém stavu, především bez jakýchkoli razítek a nápisů.

Kolik co stojí

  • Cena jídla o třech chodech za osobu ve středně drahé restauraci – cca 18–20 USD
  • Jídlo v nižší cenové kategorii – 12–13 USD
  • Jídlo ve fast foodu – 8 USD
  • Místní pivo – 1,50 USD
  • Voda 0,33 l – 0,70 USD
  • Jednosměrný lístek místní dopravy – 0,09 USD
  • Taxi – cca 0,60 USD / 1 km
  • Benzin – 0,20 USD / 1 l

Jak ušetřit

Koupí letenky, která je v akci, ušetříte zaručeně. Levněji také vychází zakoupit rovnou letenku zpáteční než koupit jen variantu open. Do třetice je lepší odlétat z větších letišť, tedy nejlépe z Vídně nebo Frankfurtu atd.  

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

V této se vyplatí cestovat ve více lidech. Rozdělíte se o společné náklady a cestování tak bude levnější a také si užijete více zábavy.

Místo restaurace dejte přednost fast foodu před restauracemi. 

Bohužel se zde stále můžete setkat s diskriminační politikou, kdy vás coby turistu nechají zaplatit mnohem vyšší vstupné než místní obyvatele. Pokladně se sice na spoustě míst nevyhnete, ale zkuste malý úplatek na pokladně ve formě např. 1–2 USD, třeba to obměkčí jejich úsměv. Někdy pomůže vydávat se za Rusy.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový denní rozpočet do 60 USD osoba/den lze dosáhnout, pokud zvolíte ubytování formou hostelu, stravovat se budete ve fast foodu a šetřit budete i na dopravě. 

Zlatá střední cesta činí pro cizince cca 90 USD osoba/den. Zde si můžete dovolit 3hvězdičkový hotel, teplou večeři v restauraci a za den stihnete i pár památek. 

Nad 90 USD osoba/den si zde můžete dovolit téměř cokoli, pokud jste se rozhodli utrácet. 

Všude můžete slyšet, že v Turkmenistánu je přece levněji než u nás. Ano, to sice platí, ale jako turista počítejte s tím, že z vás budou chtít po finanční stránce dostat maximum. Zkuste sem tam přistrčit nějaký ten „dolárek“ a možná ve finále ještě naopak ušetříte.  V mnohých případech se také vyplatí zahrát si na ruské občany, především v oblastech, kde se rusky moc nemluví.

Tam kde se čerti rojí

Horká země ve středu Asie s dechberoucí ohnivou „branou do pekla“. Země ručně tkaných koberců, achaltekinských koní a kouzelnou krajinou. To je Turkmenistán, „země Turkmenů”.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Sucho, sucho, sucho… V létě příšerné horko, zimy naopak velmi chladné.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví jen výjimečně.
Akční nabídky