Turkmenistán - Brána do pekla
Turkmenistán

Bezpečnost v Turkmenistánu

Turkmenistán patří mezi islámské země, proto se doporučuje upravit podle toho své chování a oblečení. Muži by především do mešit neměli přicházet v krátkých kalhotách nad kolena a měli by mít zahalené břicho. Ženy by neměly mít odkryté nohy, břicho, ramena a neměly by mít ani hluboký výstřih. V mešitách si všichni musí vyzout boty. Není vhodné zde hlasitě mluvit nebo mluvit vůbec. Důležité je taky nechodit před modlícími se muslimy.

Držení drog se trestá dost dlouhými tresty odnětí svobody v dosti drsných podmínkách.

Zajímavostí je, že se na veřejnosti nesmí kouřit a dokonce nikomu ani nesmíte darovat cigaretu. V Turkmenistánu je navíc oficiálně zakázán prodej cigaret. 

Vyvarujte se také focení důležitých budov, jako jsou letiště, nádraží, úřední budovy i Prezidentský palác atd. 

Homosexualita i prostituce jsou zde trestné a společensky nepřijatelné. 

Zdraví

Ohledně svého zdraví zde dávejte velký pozor na pitný režim. Kvůli vysokým letním teplotám, které mnohdy dosahují až 50 °C ve stínu, zde hrozí rychlá dehydratace. Vodu pijte balenou, zdaleka se vyhýbejte kostkám ledu v nápojích (ty se vyrábějí z místních vodních zdrojů, nikoli z balené vody). Nekonzumujte také nepasterizované mléko, tepelně neupravené maso ani mléčné výrobky. 

Na své cesty sem si sbalte také pokrývku hlavy. Stínu zde moc nenajdete v průběhu dne, s pokrývkou hlavy tak předejdete úžehu. 

Nejen do vyprahlých pouštních oblastí, které zde pokrývají většinu území, doporučujeme používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Pokud se do oblastí pouště vydáte na noc, vezměte si hodně teplé oblečení. I když přes den je tu výheň, v noci budete mít pocit, že spíte na Sibiři.

Před cestou do Turkmenistánu si nezapomeňte vyřídit řádné cestovní pojištění. Pokud berete nějaké léky pravidelně, navštivte ještě před odjezdem svého lékaře, aby vás prohlédl a nezapomeňte si vzít dostatek léků s sebou. 

Kriminalita

Jelikož se jedná o muslimskou zemi, dbejte prosím zvýšené opatrnosti, cokoli podezřelého neprodleně nahlaste místním složkám. 

Krádeže zde nejsou časté, z tohoto hlediska by se dalo říct, že se jedná o bezpečnou zemi. 

Setkat se zde můžete také s malou korupcí a i podvodníčky ve službě, kteří se budou snažit obohatit. V případech, že si nebudete úplně jisti, chtějte vždy rovnou jejich nadřízené.

Riziko katastrof

Turkmenistán nepatří mezi země, které by byly nějak zvlášť seismicky aktivní, pokud by se zde něco vyskytlo, nejspíš by to bylo doznívání zemětřesení ze vzdálenější oblasti (jiného státu). 

Setkat se zde můžete s pouštními bouřemi, pokud zaregistrujete, že se nějaká blíží, raději se někam schovejte. 

Internet a elektřina

Zásuvky, které se používají v Turkmenistánu, jsou především typu B, tedy 2 ploché kolíky a jeden kulatý zemnící ve středu. Dále pak typ C a F, ty jsou rozšířené po celé Evropě. Napětí je 220 V a kmitočet sítě 50 Hz.

Připojení k internetu naleznete buď na hotelových pokojích, nebo v kavárnách ve větších městech.

Důležité kontakty

Zde udáváme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

  • Lékařská pomoc – 03
  • Policie – 02
  • Hasiči – 01
  • Ústřední nemocnice – (+993 12) 45-03-03 

Chystáš se do Turkmenistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.