Turkmenistán - Brána do pekla
Turkmenistán

Víza do Turkmenistánu

Vízum

Ke vstupu do Turkmenistánu je potřeba vízum. To vyřídíte buď na konzulátu ve Vídni, nebo v Berlíně. Vízum do 10 dnů je možno si vyzvednout i při příletu na letišti v Ašchabátu, ale to jen v případě, že je dopředu vyřídí a zašle zvoucí strana. Dokladem, který je nutný k vízu do Turkmenistánu a kontroluje se, je pozvání potvrzené Státní migrační službou od fyzické nebo právnické osoby nebo akreditované turistické firmy, která zajišťuje návštěvu této země.

Turkmenistán je uzavřenou zemí. Není tedy možné měnit plánovanou trasu nebo účel vydaného víza.

Co se kontroluje při příletu

Turisté musejí po příletu vyplnit dvoudílnou migrační kartu a zaplatit migrační poplatek 14 USD. První díl této karty si nechávají celníci u sebe, druhý dostanete s sebou pro namátkové kontroly a tento druhý díl se odevzdává při odletu z Turkmenistánu. Při odletu se pak platí další taxa, tentokrát ve výši 25 USD.

Po příletu je třeba se do 3 pracovních dní zaregistrovat u Státní migrační služby v Ašchabadu, popř. to za vás vyřídí pětihvězdičkový hotel, pokud jste ho zvolili jako místní ubytování.

Očkování

Do této oblasti není žádné očkování povinné. Doporučuje se ale očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a vzteklině, záškrtu. Během letních měsíců se v blízkosti hranice s Afghánistánem může vyskytnout riziko malárie. 

Celní předpisy

Dovoz lihovin je povolen na 1,5 l na osobu, ohledně cigaret to vychází na 2 balíčky po 20 cigaretách na osobu nebo 2 doutníky a 2 balíčky tabáku (jeho váha však nesmí být vyšší než váha 2 balíčků cigaret). 

Při vývozu je třeba si vyžádat potvrzení od prodejce o koupi u koberců (dokonce potvrzení z Muzea koberců v Ašchabádu), drahých kamenů a šperků, hudebních nástrojů, uměleckých předmětů a jiných cenností. Pozor na chráněné druhy zvířat.

Chystáš se do Turkmenistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.