Lvov

Doprava ve Lvově

Pěšky

Centrum Lvova je malé a celé ho prochodíte pěšky za dvě hodinky. Stejně tak většina zajímavých míst se nachází v místech, na které z centra pohodlně a nejdéle do 30 minut pěší chůze dojdete. Proplétání se spletitou sítí ulic historického centra je navíc jednou z nejlepších aktivit, za kterou do Lvova pojedete.

Orientace ve městě je kvůli nepravidelnému historickému centru poněkud složitější, ale vzhledem k velikosti města se vždy do pár minut objevíte na nějakém významném místě, odkud už pohodlně trefíte tam, kam máte namířeno.

Tramvaje a trolejbusy

Hlavními prostředky MHD jsou tramvaje a trolejbusy, které provozuje dopravní podnik Lvivelektrotrans, oficiální web najdete na adrese let.org.ua. Podívejte se na mapu trolejbusů a tramvají ve Lvově.

Linky MHD jezdí ve všední den obvykle po 12 až 15 minutách, o víkendech pak cca jednou za 20 až 30 minut. Detailní jízdní řády na zastávkách nenajdete, online polohu vozů však můžete sledovat na webu eway.in.ua.

Jízdenky koupíte vždy u řidiče nebo v automatech EasyPay rozmístěných po celém městě. Automaty jsou určené pro platby různých záležitostí, jízdenky jsou jen jednou z nich. Místní mohou platit přes načtení QR kódu nebo aplikaci, do které však lze zadat pouze ukrajinskou kreditní kartu, platby zahraničními kartami nejsou možné.

Bohužel jak v automatu, tak u řidiče lze platit pouze hotovostí.

Ceny jízdenek jsou následující:

  • 10 UAH – jedna jízda (u řidiče), resp. přestupní na 60 minut (z automatu EasyPay)
  • 30 UAH – celodenní (kalendářní den)

Lístky z automatů EasyPay sice formálně stojí 8,50 UAH, ale automat přijímá jen bankovky v od hodnoty 5 hřiven výš a nevrací. Prakticky tak zaplatíte tak jako tak 10 UAH.

Obrazový návod na automaty EasyPay:

Autobusy a maršrutky

Městskou dopravu doplňují klasické žluté autobusy a žluté maršrutky (minibusy a mikrobusy), na které však neplatí výše uvedené jízdenky a ani je neprovozuje dopravní podnik Lvivelektrotrans. Pro jízdu autobusem nebo maršrutkou vždy musíte zakoupit jízdenku u řidiče, případně průvodčího, který někdy jezdí ve voze.

Jízdenka stojí 10 UAH a platí na jednu jízdu. Platit lze jen hotovostí.

Taxi, Uber, Bolt

Cestování taxíkem je po Lvově velmi rozšířené a oblíbené. Pokud si zastavíte běžný taxík na ulici, nepočítejte s tím, že by jezdil se zapnutým taxametrem, cena je vždy o dohodě. Obvykle je nástupní sazba 45 UAH + cca 20 UAH za kilometr. 

Výrazně jistější a pohodlnější je využívání známých mobilních aplikací Uber a zejména Bolt, který je ve Lvově velmi oblíbený a volné auto najdete v každou denní i noční hodinu po celém městě.

Doprava na letiště

Lvovské letiště leží na západním okraji města a je dostupné trolejbusovou linkou číslo 29, která končí v zastávce Universitet na okraji centra. Detailní informace o cenách, zastávkách a jízdních řádech najdete na naší stránce letiště Lvov.

Chystáš se do Lvova?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.