Lvov

Co dělat ve Lvově

Nasajte atmosféru starého Haliče

Do Lvova se jezdí zejména za poznáním unikátní podoby historického centra, které překvapí svým unikátním středoevropským rázem. Spletitá síť úzkých a klikatých ulic je lemována klasickými 2-3podlažními obytnými domy převážně ze 16. až 19. století, tedy doby, kdy byl Lvov hlavním centrem Haliče a součástí Rakouského císařství.

Lvov je velmi rozmanitý, kdy jednu chvíli budete procházet po upravené pěší zóně s davy dalších turistů a o 50 metrů dál se ocitnete ve změti slepých uliček s temnými zákoutími a polorozpadlými domy, dvorky a pavlačemi, kde budou jen místní. Za tmy může Lvov působit až mysticky či děsivě, ale opravdu není čeho se bát, Lvov rozhodně nepatří k nebezpečným městům.

Poznejte místní kavárny a bary

Lvov je město kaváren, restaurací a nočních barů. Místní kavárenská a barová kultura je proslulá po celé Ukrajině a jen málokde v Evropě najdete lepší město pro pohodové posezení přes den v mnohých kavárnách a noční pařbu v barech. Dřívější výhoda velmi nízkých cen se po té, co se Lvov masivněji začal objevovat na turistických mapách, postupně vytratila, nicméně i tak budou zejména ceny v barech a běžných restauracích pod českým průměrem.

Tipy na netradiční večerní podniky můžete načerpat třeba v cestopisu Lvov - tour po zážitkových podnicích.

Co se týče kaváren, na skvělé podniky narazíte doslova na každém rohu v centru i širším okolí.

Obdivujte množství kostelů

Nejen hustou sítí kaváren a barů se může Lvov chlubit, ale i mimořádnou koncentrací sakrálních staveb, která ve městech podobné velikosti nemá obdoby. Na velké chrámy různých církví od pravoslavné řeckokatolické přes římskokatolickou až po arménskou narazíte takřka na každé ulici v rámci historického centra. Podívejte se, jaké kostely byste rozhodně neměli minout:

Zastavte se na bleších trzích

Bleší a pouliční trhy jsou na Ukrajině legendární, ty lvovské však na vyšší úroveň povyšují mnozí pouliční umělci, kteří zde vystavují zejména malby a obrazy, které vytváří přímo před vámi. Na bleších trzích jinak najdete nejrůznější zboží z osobního vlastnictví prodejců, kteří si tímto chtějí aspoň trochu vylepšit živobytí.

V rámci historického centra na bleší trhy narazíte na dvou hlavních místech.

Vypravte se do lázeňského Truskavce

Truskavec je oblíbeným místem pro jedno- i vícedenní výlety ze Lvova. Městečko s dlouhou lázeňskou tradicí vás přivítá krásnou kolonádou i tradičními dřevěnými venkovskými stavbami. Díky své poloze v podhůří Karpat a hlubokým lesů, které začínají prakticky hned ve městě, je Truskavec i oblíbeným rekreačním místem pro pěší i cyklistické výlety.

Vydejte se sem na jednodenní otočku, ale klidně i na víkend v některém z mnoha wellness hotelů, které fungují celoročně. Ceny jsou přívětivé a začínají zhruba na 1 300 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Mezi nejlepší lázeňské hotely patří Green Park Hotel & SPA nebo Mirotel Resort and Spa.

Do Truskavce se ze Lvova můžete vypravit vlakem, na trase jezdí jak dálkové spoje, na které lze koupit jízdenky online na webu ukrajinských drah (cca 2-3x denně), tak lokální "električky" (jízdní řády) odjíždějící z příměstské části hlavního nádraží ve Lvově (cca 350 metrů vlevo od hlavní nádraží budovy).

Chystáš se do Lvova?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.