Lvov

Jak se dostat do Lvova

Letecky

Lvov leží sice na samém západě Ukrajiny, ale přesto už v poměrně odlehlé části Evropy, takže letecká cesta je zdaleka nejrychlejší a nejpohodlnější. Díky masivnímu rozvoji low-cost linek aerolinek Wizz Air a Ryanair, které do Lvova ve velkém množství začaly létat po roce 2012, je nyní město dostupné velmi levně z mnoha koutů Evropy.

Městu slouží jediné mezinárodní letiště Lvov (LWO), které obsluhuje všechny pravidelné linky.

Do Lvova aktuálně létá mnoho linek z ČR a blízkého okolí, akční letenky během celého roku už od 500 Kč za zpáteční cestu, průměrná cena letenek, pokud hledáte na konkrétní datum, se pohybuje mezi 1 500 a 2 000 Kč. Seznam užitečných linek ze Lvova:

Pro cestovatele, kteří plánují výlet do Lvova spojit i s jinými ukrajinskými městy, bude vnitrostátní letecká doprava nejrychlejší formou dopravy. Nejčastější spojení směřuje do Kyjeva, kam se létá několikrát denně. Lety provozují aerolinky Windrose ve spolupráci s Ukraine International na letiště Boryspil, případně exotická aerolinka Motor Sich Airlines s letadly typu Antonov An-24 a klasická nízkonákladovka Bees Airlines na městské letiště Žuljany.

Autobusem

Česká republika má stále s Ukrajinou četné přímé autobusové spojení, které jezdí i z více českých měst. Počítejte s cestou trvající kolem 15-18 hodin, záleží na době strávené kontrolou na polsko-ukrajinských hranicích. Jednosměrná jízdenka mezi Prahou a Lvovem vyjde zhruba na 1 000 až 1 250 Kč a je tak oproti letenkám výhodná jen v případě, že cestujete s větším zavazadlem, případně potřebujete cestovat v konkrétní den. Na rozdíl od leteckého spojení jezdí autobusy každý den. Nejlevnější jednosměrné jízdenky začínají cca na 780 Kč, ovšem čeká vás přestup ve Wroclawi.

Výhodné může být samozřejmě spojení z Moravy, kdy už rozdíl mezi cestou letadlem a po zemi není tak velký. Například z Ostravy do Lvova se jede 11-12 hodin, cena startuje cca na 500 Kč.

Nejlevnější jízdenky najdete téměř vždy přes web Flixbus.cz, který nabídne i nejvíce spojení s přestupem, pokud vám nevyhovují časy přímých spojů. Přímé spoje Flixbusu jezdí po trase Plzeň – Praha – Brno – Olomouc – Ostrava – Krakow – Lvov. Další přímé linky provozují například společnost Regabus nebo East Express.

Hlavní autobusové nádraží ve Lvově AN Stryjskyj se nachází v jižní části města (poloha na mapě), s centrem je spojené trolejbusy 22 a 25 nebo autobusy 3A a 9, na vlakové nádraží se pak dostanete autobusem 10. Detaily o cestování po Lvově v kapitole Doprava.

Některé autobusové spoje však zastavují i u vlakového nádraží blíže centru.

Vlakem

Do Lvova jezdí přímé mezinárodní spojení nejčastěji z polského města Przemysl, kam jezdí 2x denně moderní vlaky InterCity ukrajinských železnic. Jízdenky koupíte online na webu booking.uz.gov.ua/en za ceny kolem 300 UAH. Cesta trvá necelé 2 hodiny.

Przemysl je spojen přímým vlakem ČD i s Ostravou, Olomoucí a Prahou, jednosměrné jízdenky na e-shopu ČD pořídíte například z Prahy od 610 Kč, problém je, že vlaky z Prahy nenavazují na vlak z Przemysle do Lvova, takže by bylo nutné zde přenocovat.

Vlaky při cestování do/ze Lvova využijete zejména po Ukrajině. Frekventované spojení vede samozřejmě do Kyjeva, kam jezdí moderní vlaky InterCity i noční lůžkové vlaky, ze Lvova se dostanete i do Užhorodu u slovenských hranic nebo třeba nočními vlaky do Oděsy. Cestování vlakem po Ukrajině je obecně relativně pohodlné, bezpečné a hlavně levné. Jízdenky lze bez problémů kupovat na webu booking.uz.gov.ua/en, což je nutností zejména u lůžkových vlaků, které jsou často i týden před cestou vyprodané.

Ze Lvova se vlakem dostanete například do těchto míst:

  • Kyjev: nejrychlejší spoj 5,5 hodiny, pomalejší 6,5-8 hodin, ceny mezi 230 UAH a 400 UAH, jezdí cca 15-20x denně
  • Užhorod: cesta trvá cca 5,5 hodiny, ceny okolo 200 UAH, jezdí se cca 8x denně
  • Oděsa: cesta trvá cca 11,5 hodin, ceny mezi 185 UAH400 UAH, jezdí se cca 4x denně

Autem

Cesta autem do Lvova je po dokončení polské dálnice A4 rychlá a bezproblémová. Z Prahy, resp. Brna či Olomouce dojedete po dálnici do Ostravy, odkud budete volně pokračovat po polské dálnici A1 na velkou dálniční křižovatku Gliwice-Sośnica. Na té přejedete na dálnici A4 směr Kraków a Przemysl a pojedete po ní až do konce na hraničním přechodu Korczowa/Krakovec.

Z hranic do Lvova vás čeká jediný 77kilometrový úsek, který nevede po dálnici, ale jen po běžné silnici I. třídy, navíc přes několik obcí.

Kontrola na polsko-ukrajinské hranici

Největší zdržení po cestě vás čeká právě při čekání na ukrajinských hranicích. Při cestě na Ukrajinu je čekají doba obvykle maximálně 20 až 60 minut, ovšem při cestě zpět do Polska můžete na hranicích strávit klidně přes 2 hodiny. Zejména polští celníci bývají při kontrolách velmi důkladní, hledají především cigarety a alkohol, tedy položky, které jsou na Ukrajině výrazně levnější.

Délka cesty a poplatky

Celkem cesta z Prahy do Lvova měří zhruba 860 km a jde zvládnout i na jeden zátah. I po započtení případné čekací doby na hranicích počítejte s dobou jízdy mezi 9 a 11,5 hodinami.

Kromě české dálniční známky nebudete potřebovat ani polskou, ani ukrajinskou dálniční známku. V Polsku se platí za průjezd po dálnici A4 mezi Katowicemi a Krakowem, a to 24 PLN za osobní auto. Platí se kartou nebo hotovostí v mýtné bráně na dálnici.

Ceny pohonných hmot jsou zdaleka nejlevnější na Ukrajině, levnější než v ČR jsou i v Polsku.

Chystáš se do Lvova?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.