Záporoží

Co dělat v Záporoží

Industriální turistika 

Záporoží je typickým příkladem umělého města bez specifického historického centra. Celé město vzniklo během stalinistických 50. let na základě rozvíjejícího se těžkého průmyslu. Bez něj by Záporoží neexistovalo a právě průmysl městu vtiskává svébytnou tvář.  

Projděte se za typického železitého a uhelného zápachu po městě s děsivě impozantními kulisami železáren Zaporizhstal, fabriky Motor Sich na výrobu leteckých motorů, bývalé slavné automobilky Avtovaz, z jejíž produkce prochází kdysi velmi oblíbené auto Záporožec, až k monumentální přehradě DniproGES. 

Spíš jen pro zajímavost uvedeme, že ve městečku Enerhodar asi 120 km od Záporoží najdete největší jadernou elektrárnu v Evropě a 5. největší na světě.  

Projížďky lodí po řece Dněpr 

Kromě průmyslových podniků je druhou ikonou Záporoží mohutná řeka Dněpr, která vytváří přirozenou západní hranici města. Využijte výletní plavby po Dněpru, které jsou v provozu od května do konce září, většina plaveb v sobotu, neděli nebo o svátcích. 

Lodě plují po 4 různých trasách, z nichž nejzajímavější jsou linky 1 a 3, které proplouvají ohromným zdymadlem záporožské přehrady.  

Ceny se pohybují kolem 120 UAH a plavba trvá vždy okolo 2 hodin. 

Detailní informace najdete pouze na webu teplohod.zp.ua, avšak pouze v ukrajinštině. 

Koupání v Dněpru 

Pokud vás v Záporoží zastihnou horké letní dny, zamiřte na jednu z dněperských pláží a užijte si pár hodin na písku či ve vodě největší ukrajinské řeky. Nejhezčí vzorně upravenou pláž „Central Beach“ se stánky s občerstvením, slunečníky i převlékárnami najdete na ulici Pryberezhna (Прибережна). 

Zábava a noční život 

Snad každé ukrajinské město láká svými levnými bary a restauracemi k večerním posezením. Záporoží není výjimkou. Největší noční život probíhá na Ševčenkově bulváru (Бульвар Шевченка) a v jeho těsném okolí, kde najdete mnoho podniků.  

Za pátečních a sobotních večerů to žije také u přístaviště výletních lodí na Dněperské přehradě, kam vyráží především mladí. 

Chystáš se do Záporoží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.