Co tady objevíš?

Šesté největší ukrajinské město Záporoží (v anglickém přepisu Zaporizhzhia, Zaporizhia nebo Zaporozhoye) leží na dolním toku řeky Dněpr asi 520 km jihovýchodně od Kyjeva a 190 km od břehů Azovského moře. Ačkoli kulisy těžkého průmyslu, který obklopuje celé město, na první pohled nepůsobí jako ideální cíl k dovolené, přesto v Záporoží můžete najít spoustu zajímavých míst. Spolu s rozšiřujícím se leteckým spojením do střední Evropy může město posloužit jako skvělý počáteční nebo konečný bod výletu po Ukrajině.  

V Záporoží si přijdou na své všichni, kdo se vyžívají v netradičních výletních destinacích nebo se prostě jen rádi toulají po východní Evropě, kde za malý peníz objeví spoustu nového. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1–2 dny
Prohlídku všech zajímavostí v Záporoží bez potíží stihnete během jednoho dne.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Je nejlepším obdobím pro cesty. Zimy jsou chladné a plné smogu.
Více o počasí
Letenky od
2.000–5.000 Kč
Nejlevněji poletíte přímo z Vídně či Polska, z Prahy jen draze přes Kyjev.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Muzeum techniky Motor Sič

Jedním z hlavních průmyslových podniků v Záporoží je firma Motor Sič (v angl. přepisu Motor Sich, v ukrajinštině Мотор Січ), která se zabývá především výrobou leteckých motorů. Navštivte Bohuslayevovo technické muzeum (Boguslayev Technical Museum), které provozuje přímo Motor Sič a v němž najdete vskutku bohatou výstavu nejrůznějších kusů letecké, ale i vojenské a automobilové techniky. Krásně udržované a obrovské prostory muzea lákají k návštěvě trvající 1,5–2 hodiny. 

Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin a za vstupenku zaplatíte 10 UAH

Spojení: zastávka Klimova Park, tramvaje číslo 10, 12, 14, 15, autobusy 9, 37, 42 a 44. 

Zavřít boční panel

Skanzen na ostrově Khortytsia

Největším turistickým lákadlem města je bezesporu rozsáhlý skanzen připomínající historii Kozáků, kteří Záporoží založili. Skanzen pod názvem „Zaporizh’ka Sich (Запорізька Січ)“ najdete na velkém říčním ostrově Khortytsia a čítá několik desítek objektů sestavených do podoby původní kozácké opevněné vesnice.  

V těsné blízkosti pak najdete ještě klasické Muzeum kozácké historie. 

Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00, za vstup do skanzenu zaplatíte 24 UAH, vstup do muzea pak stojí 20 UAH

V těsné blízkosti muzea navíc najdete příjemný park s vyšlapanými stezkami a cca 150 metrů od budovy muzea se také můžete pokochat úchvatným výhledem na Záporožskou přehradu a panorama města. 

Spojení: Nedaleko komplexu leží zastávka trolejbusu číslo 1 a maršrutky číslo 50, která nabídne z centra rychlejší cestu. Intervaly obou linek se pohybují okolo 60–120 minut, větší jistotou proto bude Uber, Uklon nebo taxík. 

Zavřít boční panel

Dendropark

Na ostrově Khortytsia si kromě historických objektů do sytosti užijete i přírody, které se jinak v centru Záporoží příliš nedostává. Uprostřed ostrova navštivte volně přístupný „Dendropark“, který spíše než botanickou zahradu připomíná otevřený park s vyšlapanými stezkami a několika lavičkami. Neplatí se zde žádné vstupné a jako únik před průmyslovými kulisami města poslouží místo naprosto bezchybně. 

Zastávka autobusů číslo 38 a 39 a maršrutek 10, 36, 55, 58, 87, 91, 92 a 96 se nachází asi 50 metrů od vstupu. 

Zavřít boční panel

Přehrada a elektrárna DněproGES

Jedním z monumentů Záporoží je ohromná přehrada s vodní elektrárnou DněproGES na severním okraji města. Po 30 metrů vysoké a 1.300 metrů dlouhé hrázi vede rušná silnice s chodníkem, odkud je úchvatný výhled do zpěněných vod Dněpru a na nedaleký skalnatý ostrov Khortytsia.  

DněproGES je zároveň největší vodní elektrárnou na Ukrajině a jednou z největších v Evropě. Dokončena byla v roce 1939 a do dnešních dob patří k nejdůležitějším energetickým stavbám v zemi. 

Přehrada leží na samém konci hlavní záporožské třídy Sobornyi a dostanete se sem mnoha maršrutkami, autobusy číslo 17, 18 a 72 a trolejbusy číslo 1, 3, 8, 11 a 17. 

Zavřít boční panel

Dubový Háj

Místo, kam se Záporožané chodí bavit a odpočívat, kam chodí s dětmi na procházky, za atrakcemi a pikniky, to je park „Dubový háj“ (Дубовий гай). Největší zelená plocha přímo ve městě překypuje stánky s občerstvením, drobnými atrakcemi i klidnými místy s vodními plochami. 

Zavřít boční panel

Muzeum říční plavby Chaika

Navštivte jedno z největších muzeí zabývajících se říční plavbou a rejdařstvím ve východní Evropě. Nachází se na ostrově Khortytsia a najdete zde exempláře kozáckých lodí zapojených do rusko-tureckých válek, nejstarší pochází z roku 1737.  

Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin a vstup stojí 10 UAH

Nejbližší zastávka maršrutky číslo 91 je asi 1,5 km, ideálně využijte Uber nebo taxi. 

Zavřít boční panel

Záporožský cirkus

Jedna z architektonicky nejzajímavějších budov města slouží Záporožskému státnímu cirkusu, organizaci zastřešující různé kulturní akce. Budova cirkusu z roku 1972 ve tvaru kruhového „ufa“ zaujme na první pohled, stejně jako volně přístupný interiér. 

Zavřít boční panel

Alej slávy

Jedno ze 4 hlavních center podél hlavní třídy Soborniy najdete v okolí Aleje slávy, náměstí věnovanému válečným veteránům. V jeho širokém okolí navštívíte početné bary, kavárny a restaurace a na přilehlém náměstí je živo až do pozdních nočních hodin. 

Zavřít boční panel

Sotsmisto

Další „hlavní“ centrum tvoří čtvrť Sotsmisto na severním okraji třídy Soborniy. Jeho centrum představuje křižovatka s jednou se záporožských dominant, památníkem Dmytru Huzenkovi s desetipatrovou věžičkou. Sotsmisto tvoří živá směsice kaváren a restaurací, které navštěvují především místní při cestě z práce a najdete tu také jediný McDonald’s ve městě. Nejživěji je v Sotsmistě v pozdních odpoledních hodinách. 

Zavřít boční panel

Plošča Festyvalnaja

…neboli náměstí festivalů je největší prostranství v Záporoží a tvoří administrativní centrum města. Náměstí slouží jako místo pro pořádání velkých koncertů a dalších akcí, setkávání i pracovních schůzek. Dominantou prostranství je úřad Záporožské oblasti, 3D kino i hotely Intourist a Ukraine.  

Zavřít boční panel

Maidan Voli

Čtvrtým z hlavních center podél třídy Soborniy je oblast okolo zastávky Maidan Voli s malým parčíkem ve středu prostranství. V této čtvrti najdete mimo jiné budovu opery a divadla, několik synagog, oblíbený hotel Teatralniy, spoustu obchodů a mj. také oblíbenou samoobslužnou jídelnu „Puzata Chata“.  

Počasí a sezóny

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Záporoží
Počasí během roku

-3 °C

-3 °C

3 °C

12 °C

21 °C

26 °C

28 °C

28 °C

22 °C

14 °C

4 °C

-2 °C

Počasí

Záporoží leží v široké na okraji široké Východoevropské nížiny v podobném pásu jako Česko. Drobné rozdíly však najdeme především ve větším rozdílu teplot mezi létem a zimou. I přes blízkost moře v Záporoží dominuje kontinentální klima s horkými a suchými léty a často velmi chladnými zimami.  

Průměrné teploty v létě dosahují hodnot okolo 28 °C, v zimě pak kolem -6 °C. Napříč rokem tu naprší nebo nasněží zhruba o polovinu méně než u nás. 

Sezóny a kdy vyrazit

Cesty do Záporoží si plánujte ideálně od konce března do poloviny června a v září či říjnu. Teploty budou příjemné, dešťové srážky jsou rovnoměrně rozloženy přes celý rok, takže na ně brát ohledy nemusíte.  

Léta umí být nepříjemně parná, což v industriálním prostředí Záporoží nemusí být nic příjemného, v zimě naopak mrzne až praští. To kromě chladu přináší i hustou smogovou poklici, která umí vydržet nad městem i několik týdnů v kuse. 

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu