Záporoží

Co vidět a navštívit v Záporoží

11 míst co vidět v Záporoží

Záporoží

Muzeum techniky Motor Sič

Jedním z hlavních průmyslových podniků v Záporoží je firma Motor Sič (v angl. přepisu Motor Sich, v ukrajinštině Мотор Січ), která se zabývá především výrobou leteckých motorů. Navštivte Bohuslayevovo technické muzeum (Boguslayev Technical Museum), které provozuje přímo Motor Sič a v němž najdete vskutku bohatou výstavu nejrůznějších kusů letecké, ale i vojenské a automobilové techniky. Krásně udržované a obrovské prostory muzea lákají k…

Zobrazit místo
Záporoží

Skanzen na ostrově Khortytsia

Největším turistickým lákadlem města je bezesporu rozsáhlý skanzen připomínající historii Kozáků, kteří Záporoží založili. Skanzen pod názvem „Zaporizh’ka Sich (Запорізька Січ)“ najdete na velkém říčním ostrově Khortytsia a čítá několik desítek objektů sestavených do podoby původní kozácké opevněné vesnice.   V těsné blízkosti pak najdete ještě klasické Muzeum kozácké historie.  Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00, za vstup do skanzenu…

Zobrazit místo
Záporoží

Dendropark

Na ostrově Khortytsia si kromě historických objektů do sytosti užijete i přírody, které se jinak v centru Záporoží příliš nedostává. Uprostřed ostrova navštivte volně přístupný „Dendropark“, který spíše než botanickou zahradu připomíná otevřený park s vyšlapanými stezkami a několika lavičkami. Neplatí se zde žádné vstupné a jako únik před průmyslovými kulisami města poslouží místo naprosto bezchybně.  Zastávka autobusů číslo 38 a 39 a maršrutek…

Zobrazit místo
Záporoží

Přehrada a elektrárna DněproGES

Jedním z monumentů Záporoží je ohromná přehrada s vodní elektrárnou DněproGES na severním okraji města. Po 30 metrů vysoké a 1.300 metrů dlouhé hrázi vede rušná silnice s chodníkem, odkud je úchvatný výhled do zpěněných vod Dněpru a na nedaleký skalnatý ostrov Khortytsia.   DněproGES je zároveň největší vodní elektrárnou na Ukrajině a jednou z největších v Evropě. Dokončena byla v roce 1939 a do dnešních dob patří k nejdůležitějším energetickým…

Zobrazit místo
Záporoží

Dubový Háj

Místo, kam se Záporožané chodí bavit a odpočívat, kam chodí s dětmi na procházky, za atrakcemi a pikniky, to je park „Dubový háj“ (Дубовий гай). Největší zelená plocha přímo ve městě překypuje stánky s občerstvením, drobnými atrakcemi i klidnými místy s vodními plochami. 

Zobrazit místo
Záporoží

Muzeum říční plavby Chaika

Navštivte jedno z největších muzeí zabývajících se říční plavbou a rejdařstvím ve východní Evropě. Nachází se na ostrově Khortytsia a najdete zde exempláře kozáckých lodí zapojených do rusko-tureckých válek, nejstarší pochází z roku 1737.   Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin a vstup stojí 10 UAH.  Nejbližší zastávka maršrutky číslo 91 je asi 1,5 km, ideálně využijte Uber nebo taxi. 

Zobrazit místo
Záporoží

Záporožský cirkus

Jedna z architektonicky nejzajímavějších budov města slouží Záporožskému státnímu cirkusu, organizaci zastřešující různé kulturní akce. Budova cirkusu z roku 1972 ve tvaru kruhového „ufa“ zaujme na první pohled, stejně jako volně přístupný interiér. 

Zobrazit místo
Záporoží

Alej slávy

Jedno ze 4 hlavních center podél hlavní třídy Soborniy najdete v okolí Aleje slávy, náměstí věnovanému válečným veteránům. V jeho širokém okolí navštívíte početné bary, kavárny a restaurace a na přilehlém náměstí je živo až do pozdních nočních hodin. 

Zobrazit místo
Záporoží

Sotsmisto

Další „hlavní“ centrum tvoří čtvrť Sotsmisto na severním okraji třídy Soborniy. Jeho centrum představuje křižovatka s jednou se záporožských dominant, památníkem Dmytru Huzenkovi s desetipatrovou věžičkou. Sotsmisto tvoří živá směsice kaváren a restaurací, které navštěvují především místní při cestě z práce a najdete tu také jediný McDonald’s ve městě. Nejživěji je v Sotsmistě v pozdních odpoledních hodinách. 

Zobrazit místo
Záporoží

Plošča Festyvalnaja

…neboli náměstí festivalů je největší prostranství v Záporoží a tvoří administrativní centrum města. Náměstí slouží jako místo pro pořádání velkých koncertů a dalších akcí, setkávání i pracovních schůzek. Dominantou prostranství je úřad Záporožské oblasti, 3D kino i hotely Intourist a Ukraine.  

Zobrazit místo
Záporoží

Maidan Voli

Čtvrtým z hlavních center podél třídy Soborniy je oblast okolo zastávky Maidan Voli s malým parčíkem ve středu prostranství. V této čtvrti najdete mimo jiné budovu opery a divadla, několik synagog, oblíbený hotel Teatralniy, spoustu obchodů a mj. také oblíbenou samoobslužnou jídelnu „Puzata Chata“.  

Zobrazit místo

Chystáš se do Záporoží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 12. 2020
Navrhni úpravu