Záporoží

Doprava v Záporoží

Ač se pro nezasvěcené, kteří na Ukrajinu zamíří poprvé, může doprava v Záporoží vypadat poněkud chaoticky, ve skutečnosti funguje poměrně dobře a není se čeho obávat. 

Uber, Uklon a taxi 

Nejjednodušší variantou dopravy, zvlášť pokud cestujete ve více lidech, se stane určitě využití aplikací Uber nebo ukrajinské varianty Uklon (má i anglicky psanou verzi). Stačí si na letišti pořídit datovou simkartu (kolem 50–100 UAH) a auto si přivoláte kdekoli v Záporoží v kteroukoli denní hodinu. Mírně levnější jízdy nabízí Uklon, kdy například cesta z centra na letiště vyjde na 89 UAH

Klasické taxíky využívejte jen v případě, že rádi smlouváte a umíte rusky nebo ukrajinsky.  

Autobusy, trolejbusy a maršrutky 

Nejvyužívanější formou dopravy jsou malé dodávky – maršrutky – jezdící po pevně dané trase s označením čísla linky. Princip je úplně stejný jako u klasických autobusů, zastavují v předem daných zastávkách a mají jednotnou cenu jízdného. Platíte vždy při nástupu řidiči. Pokud je maršrutka „narvaná až po střechu“ (což se stává velmi často) a vy nastoupíte zadními dveřmi, nebojte se peníze za jízdné poslat po ostatních cestujících dopředu. Věřte, že i když pošlete víc, než činí cena jízdenka, peníze se vám za pár desítek vteřin zase stejnou cestou vrátí. 

  • Cena jízdenky za všechny linky maršrutek: 6 UAH 

V Záporoží se setkáte i s klasickými a novými autobusy a také se starými rozhrkanými trolejbusy. Na zastávkách nečekejte přesné jízdní řády a už vůbec ne plánky dopravy, ono to „prostě někdy pojede“. Intervaly se většinou pohybují mezi 7 a 15 minutami. V autobusu a trolejbusu si jízdenku kupujete u průvodčího, který prochází vozem.  

  • cena jízdenky za klasický autobus: 5 UAH,
  • cena jízdenky za trolejbus: 4 UAH

Základní orientace v systému autobusů a maršrutek není tak složitá. Hlavní centrum Záporoží tvoří totiž téměř 10 km dlouhá třída „Prospekt Sobornyi“. Všechny maršrutky, které po této třídě projíždí, mají vždy za oknem vylepenou cedulku „по проспекту“. 

Oficiální použitelný web dopravního podniku neexistuje, při plánování dopravy využívejte web eway.in.ua, kde si u každé zastávky můžete rozkliknout všechny linky, které přes ni projíždějí, včetně mapy jejich trasy a intervalů. 

Tramvaje 

Ačkoli tramvajová doprava slouží především pro svoz dělníků do prstence fabrik v okolí města, i jako turista tramvaje snadno využijete při cestě k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Nejvíce využijete linky 3 a 16, které jedou od nádraží podél hlavní třídy (Prospektu) zhruba do středu města, odkud zabočí směrem na severovýchod do industriální čtvrti.  

Tramvaje nejedou přímo po Prospektu Sobornyi, ale po souběžné ulici 50–150 metrů od hlavní. Jejich nevýhodu je rychlost jízdy, naopak výhodou značně nižší obsazenost oproti maršrutkám nebo autobusům. 

Jízdenky koupíte u průvodčí uvnitř vozu a stojí 4 UAH. Platí vždy jen na 1 jízdu. Pokud má tramvaj za předním oknem cedulku „без кондуктора“, jízdenky prodává řidič. 

I u tramvajové dopravy je nejspolehlivějším vyhledávačem web eway.in.ua

Chystáš se do Záporoží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.