Venezuela
Venezuela

Co dělat ve Venezuele

Pláže

Pláže, které jsme navštívili – oblast Choroni, patří k turisticky nejatraktivnějším díky svým idylickým plážím. Pláže vypadají jako z kalendáře (slunce, palmy, čerstvé kokosy, bílý písek a obrovské vlny, na něž si neplavci musí dát pozor).

Vyplatí se zaplatit si i místní loďku, která vás doveze na odlehlejší pláž, ta může vypadat jako soukromá, jelikož se na ní můžete ocitnout sami. Jediným mínusem je nutnost dopravovat se loďkou, což je zpočátku velmi romantické, ale po nějakém čase zjistíte, že skončit na otevřeném moři s nefunkčním motorem a být obklopeni obrovskými vlnami je realita na míle vzdálená romantice. (Ano, některým lodím se to stává opakovaně a často, protože domácí dřou lodě až do konce jejich životnosti a možnost nakoupit si náhradní díly do motoru pochází ze sci- fi scénáře).

Gran Sabana

Safari, jak se patří. Mravenečníci, kajmani, kapybary, piraně, prehistorické želvy a samozřejmě magická anakonda, s jejímž nalezením v lovné velikosti z bažinatého močálu vám pomohou domácí „vyhledávači hadů" a vy se na fotce pochlubíte, že to je váš nejnovęjśího úlovek. A večer zakončený opékáním čerstvě zabitého prasátka na banánových listech, které celý den volně pobíhá po bažinatých polích, doplní párty plná karibského rumu. Může existovat něco autentičtějšího, co si z Venezuely budete navždy pamatovat?

Los Llanos

Pokud jste se někdy jako dítě chtěli stát dobrodruhem, tak toto je to správné místo. Jízda na střeše otevřeného džípu a vyhledávání všech možných i nemožných zvířat. Kajmani, aligátoři, kapybary, volavky, kuviky vás nenechají sedět v džípu jen tak. 

Delta Orinoka

Plavba lodí směrem do delty Orinoka přináší skutečnou divočinu se vším všudy. Tropické pralesy s tou nejpestrobarevnější faunou a flórou, jakou si umíte představit spolu s kombinací domorodých indiánů žijících úplně mimo civilizaci vám zcela určitě učaruje a zanechá zážitky na celý život.

Pro skutečné dobrodružství doporučujeme hotel v netradičním prostředí delty, který stojí na kůlech a dostat se tam dá jedině lodí. Budete žít v prostředí domorodých indiánů, kteří vám umožní nahlédnout do svého běžného života, ať už prostřednictvím bydlení s nimi, prodejem svých domorodých produktů nebo výletů na loďce do přilehlého okolí. A když dokonalé prostředí delty Orinoka spojíte s pohostinností domorodců a jejich temperamentem, budete se cítit jako ve skutečném ráji na zemi.

Stolové hory

Magnet na turisty, stolové hory jsou skutečným klenotem Venezuely. Výstup na stolovou horu vám zabere přinejmenším 2 dny. Počítat je třeba s tím, že samotná vzdálenost k stolové hoře trvá obvykle 1–2 dny a samotný výstup ještě jeden den navíc. Ale když budete nahoře a uvidíte měsíční krajinu, kterou neuvidíte nikde jinde na světě, tak zjistíte, že to stálo za to. Jedinečné endemické druhy, údolí krystalů a neopakovatelné výhledy na rozhraní Venezulely, Brazílie a Guatemaly se vám prý do paměti na celý život. Je třeba počítat s tím, že všechny věci si je třeba vynést sám na zádech, případně si pronajmout nosiče.

V oblasti stolových hor taky najdete nejvyšší vodopád světa Salto Angel s výškou téměř 1.000 metrů.

Mérida a Andy

Nádherné koloniální město, v němž se nemusíte obávat o svou bezpečnost, se pro nás stalo nejsympatičtější městem v celé Venezuele. Příjemní lidé, perfektní lokalizace v horském prostředí And se svěžím horským vzduchem, koloniální architektura a bohaté možnosti pro turisty jsou nejlepším výchozím bodem pro poznávání obrovského masivu And a jeho vrcholů.

Šnorchlování a potápění

Bohaté možnosti šnorchlování a potápění jsou v oblasti Karibiku. My jsme zkoušeli šnorchlovat v Choroni a i přes zastarelou techniku, kterou pravděpodobně mají všude ve Venezuele (aktuálnějším problémem je koupit cokoli, nejen potápění či šnorchlovací přístroje), byli průvodci velmi milí a ochotní.

Podmořský svět v Karibiku určitě za to stojí vidět díky jeho pestrosti, a pokud ne ponorem s kyslíkovou maskou, tak alespoň šnorchlem. Pokud člověk vystihne čistou vodu, tak může vidět opravdu nádherné kousky podmořského světa nejen při útesech, ale i v oblasti přilehlých lesů. Při placení za potápění je třeba připravit se na to, že se platí v dolarech. Cena se pohybuje cca kolem 20–30 USD za jeden ponor v závislosti na čase, který ve vodě strávíte, ale také na tom, jak vzdálené je místo potápění od pobreží a vrcholů.

Města

Carupano – Carúpano je  město ležící na karibském pobřeží, které je známé pro jeho úchvatné pláže.

Ciudad Bolivar – nástupní místo pro lety k Angelovým vodopádům a mezipřistání na cestě do Brazílie.

Maracay – dříve hlavní město Venezuely, nyní domov hlavní vojenské posádky.

Mérida – univerzitní město v Andách, populární pro podnikání outdoorových aktivit.

Puerto La Cruz – pokud chcete navštívit pláže ve východní Venezuele, navštivte toto město.

Valencia – bohaté průmyslové město.

Valle de la Pascua – město ležící blízko centra země v autonomní obci Guarico.

Další tipy na turisticky vyhledávané destinace:

  • Margarita Island (turisty velmi vyhledávaný ostrov v Karibiku),
  • Soustroví „Los Roques“ ,
  • Angelovy vodopády (Vzpomínaný „magnet“ Venezuely),
  • Mochima,
  • Morrocoy – korálové ostrovy s křišťálově čistou vodou,
  • Medanos de Coro,
  • El Catatumbo.

Chystáš se do Venezuely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lubos37
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.