Průvodce státem
Venezuela
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Venezuele

Aktuální kurz 1 Kč = 10590.68 Bs

Bolívar fuerte

Nestabilita situace ve Venezuele je snad nejvíce poznat na kurzu. Ideální měnou na výměnu je americký dolar, od něhož se odvíjí tak oficiální, tak neoficiální kurz národní měny – bolívar fuerte.

Navzdory jeho ironickému názvu (fuerte = silný) ho lze koupit velmi levně. V době naší návševy (leden–únor 2016) byl oficiální kurz 1 USD = 200 bolívarů (v současnosti byl kurz trochu upraven 1 USD = 400 bolívarů). Nicméně místní kšeftaři jsou ochotni vyměnit vám ho i za lepší kurz 600–800 bolívarů, což ho oproti oficiálnímu kurzu dělá dvakrát levnější.

Na některých místech, zejména v oblasti Méridy, lze směnit i za kurz 1 USD = 1.000 a více bolívarů, avšak při podezřele výhodných kurzech je třeba zvýšit svou ostražitost a dolary nikdy nepouštět z ruky dříve, než máte jistotu obchodu, nakolik někteří domácí jsou ochotni pro získání vytoužené měny udělat cokoli.

Na co je se třeba připravit, je neobvyklá hmotnost peněz. Jelikož nejvyšší hodnota bankovky je 100 bolívarů (v současnosti začali tisknout i bankovku s hodnotou 500 bolívarů), při směně 300–400 USD je si třeba vyčlenit jen půl malého batohu na nošení hotovosti, což patří k dalším nevšedním specifikům dnešní atmosféry ve Venezuele.

Bolívar fuerte

Kolik co stojí

Co kolik vás reálně bude něco stát tedy závisí na tom, jak výhodně se vám podaří směnit peníze. Reálně tak zažijete pocit, kdy se stanete superboháčem, a téměř vše se pro vás stane velmi levné. Pokoj v průměrném hotelu seženete za cca 3-4 USD, vnitrostátní let kupovaný okamžitě vás vyjde na 10 USD. Dobrá večeře s mořskými potvůrkami vyjde na 1–2 USD atd. Je to docela super pocit cítit se alespoň jednou v životě jako člověk, který nemusí přepočítávat, kolik co stojí, ale rovnou si to koupit bez ohledu na cenu.

Spropitné a smlouvání

Nevíme, jaký je zvyk při nechávání spropitného, ale my jsme nechávali spropitné minimálně na úrovni 5–10 %. Když jsme byli spokojeni, tak i více. Obvykle si myslíme, že při cenách některých služeb se dá smlouvat, avšak nakolik je momentální kurz výhodný, není to ani třeba. Při cenách v běžných obchodech se smlouvat nedá. Jsou tam stanoveny přesně.

Jak ušetřit

Jak jsme již zmiňovali, protože je momentální kurz výhodný, moc se touto otázkou zabývat nebudete. Spíše budete řešit dilema, co kde sehnat, a zda se vyplatí riskovat koupě levnějšího hotelu mimo centrum, resp. zda ušetřit pár bolivar jízdou taxíkem.

Denní rozpočty

Navzdory velkým vzdálenostem se dá cestovat po Venezuele poměrně lacině a pohodlně. Autobusy jsou klimatizované někdy až příliš (na 18 ° C, což je oproti venkovním teplotám dost šok). Projít půl Venezuely lze přibližně za 5 USD. Cena letenek je dvojnásobná. Obyčejný penzion seženete přibližně za 3–4 USD, večeři za 2 USD, svěží ovoce nebo čerstvě vymačkané džusy za cca 0,2 USD. Denní rozpočet bychom tak odhadli na 5–10 USD.

Obvzláště v menších městech je někdy problém něco sehnat, a tak se spíše může stát, že nebudete mít kde utratit vaše peníze. Problémy jsou hlavně se základními potravinami – rýže, olej, cukr.

Největším luxusem pro Venezuelany je toaletní papír. Ve městech lze vidět dlouhatánské řady, které čekají hodiny na to, aby si mohli koupit základní hygienické potřeby. Někdy to působí dost nostalgicky až tragicky.

Jediným místem, kde lze utratit větší částku peněz, je koupě výletů, která se předem dohaduje především v dolarech, což je obzlášť výhodné pro domácí podnikatele působící v turistickém ruchu. Pokud byste se však rozhodli řešit koupi výletů přímo na místě, můžete tak ušetřit obrovskou sumu peněz, jelikož při placení domácí měnou budete těžit z výhodného kurzu vy a nikoli cestovní kancelář.

Především v Méridě si je z čeho vybírat a kromě velké nabídky vás překvapí bezpečné prostředí a velká nabídka místních cestovek, která v kombinací s minimem turistů způsobuje, že agentury se o turisty doslova perou. Můžete si tak vybírat z výletu autem do okolí, sportovních aktivit – například seskok padákem (cca 10 USD) nebo výlet do And na mezkovi, který vás i s noclehem a večeří vyjde na cca 30 USD. Při placení domácí měnou lze ušetřit až polovinu nákladů a stejný výlet vás vyjde na cca 15 USD.

Současná bezpečnostní situace (počátek roku 2018) neumožňuje bezproblémové a 100% bezpečné cesty, Venezuele se spíše vyhněte. Aktuální situaci sledujeme.

Venezuela je země ležící na severu Jižní Ameriky podél Karibského moře a Atlantského oceánu. Venezuela hraničí s Kolumbií na západě, Guyanou na východě a Brazílií na jihu. V blískosti venezuelské pobřeží leží v Karibském moři ostrovy Aruba (Nizozemsko), Bonaire, Curacao a Trinidad a Tobago.

Průvodce pro tebe napsal Lubos37
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
U moře hezky vždy, k Angelově vodopádu jeď v období dešťů.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se v současnosti nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lubos37
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu