Průvodce státem
Venezuela
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost ve Venezuele

Zdraví

Největší aférou celé současné Latinské Ameriky je virus zika, který sice pro běžně zdravého člověka není větší hrozbou než běžná chřipka, avšak kvůli mediální propagaci se jí lidé obávají mnohem více než nějakého tajemného a zákeřného onemocnění. Takovým se stává pouze v případě žen, které jsou těhotné nebo těhotenství v blízké době plánují. U normálního zdravého člověka nemá nemoc téměř žádný průběh a občas může být doprovázena bolestmi kloubů, migrénou nebo zvýšenou teplotou.

Více než ziky se lze obávat žluté zimnice, jejíž důsledky jsou mnohem horší a nejednou mohou končit vážným postižením či smrtí. Obávat se žluté zimnice není třeba příliš mnoho, jelikož její výskyt není kritický a vyskytuje se jen v odlehlých oblastech pralesů, které nejsou běžně dostupné.

Kriminalita

Jak již bylo zmíněno, bezpečnostní situace v zemi je jedna z nejhorších na světě. Pozor je třeba si dávat zejména v Caracasu a ostatních větších městech. Nejlépe na tom byla Mérida, město s postkoloniálním obyvatelstvem, kde jsme zůstali venku i po setmění. Obecně se po setmění nedoporučuje vycházet a i v průběhu dne je lepší zůstat nenápadný.

Chodit se doporučuje v dlouhých kalhotách a botách (abyste vypadali co nejvíce jako domácí) a neukazovat žádné hodinky a jiné cennosti (dá-li se, tak ani mobil). Situace v odlehlých oblastech a turistických místech je klidnější, obyčejní lidé jsou přátelští, a pokud umíte španělsky, tak si s nimi můžete i dobře popovídat o různých tématech, politiku nevyjímaje. My jsme přátelské lidí potkávali během celého našeho pobytu od delty Orinoka až po Los Llanos.

Nejvíce, co může tedy člověk ve Venezuele udělat pro svou bezpečnost, je nebudit zbytečně pozornost, vyhýbat se konfliktním místům a nevzbuzovat v lidech podezření, resp. napětí (například díváním do očí, sledováním pohybů). Řešení problémů prostředníctvom vojáků, resp. armády, se doporučuje pouze v krajním případě, protože policií a armádou ve Venezuele si člověk nemůže být jistý, je možné, že se pokusí vyprosit si úplatek, resp. vůbec se stížností nezabývat. Důvod si mohou vymyslet prakticky jakýkoli nebo jen mohou využít vaši neznalost jazyka či neopatrnost/roztržitost/bezmoc. Proto pokud se dá, snažte se vyhnout řešení sporů ve spolupráci s armádou, resp. policisty, kteří mohou být někdy zkorumpovaní více než samotní zloději.

Elektřina 

Venezuela používá zásuvky, které jsou identické s těmi v Severní Americe (60 Hz a 120 V) Doporučujeme sehnat si korekci nabíječky už doma, jelikož ve Venezuele s tím ztratíte mnoho času.

Důležité kontakty

Důležitými kontakty je číslo pohotovosti 171 pro policii, hasiče a ambulanci. Mezinárodní kód do Venezuely je 58 a v rámci země mají telefonní čísla čtyřmístné kódy, například 0212 (Caracas), 0261 (Maracaibo).

V zemi poskytuje služby mobilního operátora několik poskytovatelů (Movistar, Digitel, Movilnet).

Současná bezpečnostní situace (počátek roku 2018) neumožňuje bezproblémové a 100% bezpečné cesty, Venezuele se spíše vyhněte. Aktuální situaci sledujeme.

Venezuela je země ležící na severu Jižní Ameriky podél Karibského moře a Atlantského oceánu. Venezuela hraničí s Kolumbií na západě, Guyanou na východě a Brazílií na jihu. V blískosti venezuelské pobřeží leží v Karibském moři ostrovy Aruba (Nizozemsko), Bonaire, Curacao a Trinidad a Tobago.

Průvodce pro tebe napsal Lubos37
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
U moře hezky vždy, k Angelově vodopádu jeď v období dešťů.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se v současnosti nevyskytují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lubos37
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu