Venezuela
Venezuela

Bezpečnost ve Venezuele

Zdraví

Největší aférou celé současné Latinské Ameriky je virus zika, který sice pro běžně zdravého člověka není větší hrozbou než běžná chřipka, avšak kvůli mediální propagaci se jí lidé obávají mnohem více než nějakého tajemného a zákeřného onemocnění. Takovým se stává pouze v případě žen, které jsou těhotné nebo těhotenství v blízké době plánují. U normálního zdravého člověka nemá nemoc téměř žádný průběh a občas může být doprovázena bolestmi kloubů, migrénou nebo zvýšenou teplotou.

Více než ziky se lze obávat žluté zimnice, jejíž důsledky jsou mnohem horší a nejednou mohou končit vážným postižením či smrtí. Obávat se žluté zimnice není třeba příliš mnoho, jelikož její výskyt není kritický a vyskytuje se jen v odlehlých oblastech pralesů, které nejsou běžně dostupné.

Kriminalita

Jak již bylo zmíněno, bezpečnostní situace v zemi je jedna z nejhorších na světě. Pozor je třeba si dávat zejména v Caracasu a ostatních větších městech. Nejlépe na tom byla Mérida, město s postkoloniálním obyvatelstvem, kde jsme zůstali venku i po setmění. Obecně se po setmění nedoporučuje vycházet a i v průběhu dne je lepší zůstat nenápadný.

Chodit se doporučuje v dlouhých kalhotách a botách (abyste vypadali co nejvíce jako domácí) a neukazovat žádné hodinky a jiné cennosti (dá-li se, tak ani mobil). Situace v odlehlých oblastech a turistických místech je klidnější, obyčejní lidé jsou přátelští, a pokud umíte španělsky, tak si s nimi můžete i dobře popovídat o různých tématech, politiku nevyjímaje. My jsme přátelské lidí potkávali během celého našeho pobytu od delty Orinoka až po Los Llanos.

Nejvíce, co může tedy člověk ve Venezuele udělat pro svou bezpečnost, je nebudit zbytečně pozornost, vyhýbat se konfliktním místům a nevzbuzovat v lidech podezření, resp. napětí (například díváním do očí, sledováním pohybů). Řešení problémů prostředníctvom vojáků, resp. armády, se doporučuje pouze v krajním případě, protože policií a armádou ve Venezuele si člověk nemůže být jistý, je možné, že se pokusí vyprosit si úplatek, resp. vůbec se stížností nezabývat. Důvod si mohou vymyslet prakticky jakýkoli nebo jen mohou využít vaši neznalost jazyka či neopatrnost/roztržitost/bezmoc. Proto pokud se dá, snažte se vyhnout řešení sporů ve spolupráci s armádou, resp. policisty, kteří mohou být někdy zkorumpovaní více než samotní zloději.

Elektřina 

Venezuela používá zásuvky, které jsou identické s těmi v Severní Americe (60 Hz a 120 V) Doporučujeme sehnat si korekci nabíječky už doma, jelikož ve Venezuele s tím ztratíte mnoho času.

Důležité kontakty

Důležitými kontakty je číslo pohotovosti 171 pro policii, hasiče a ambulanci. Mezinárodní kód do Venezuely je 58 a v rámci země mají telefonní čísla čtyřmístné kódy, například 0212 (Caracas), 0261 (Maracaibo).

V zemi poskytuje služby mobilního operátora několik poskytovatelů (Movistar, Digitel, Movilnet).

Chystáš se do Venezuely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lubos37
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.