Venezuela
Venezuela

Doprava ve Venezuele

Jak do Venezuely

Letadlem

Hlavním leteckým uzlem ve Venezuele je letiště v blízkosti Caracasu Simon Bolivar International Airport (známý také jako Maiquetia airport, IATA, CCS, ICAO, SVMI). Letiště se nachází ve Vargase (Federal State) a od Caracasu je vzdáleno 30 kilometrů, čemuž odpovídá asi jízda 30 minut, avšak minimálně před mezinárodními lety se doporučuje přijít s dostatečným časovým předstihem (alespoň 2 hodiny). Autobusy odjíždí během celého dne z Parque Central v blízkosti Avenida Sur 17 (pod viaduktem Avenida Bolivar). Přímé lety z Evropy fungují ze Španělska (Madrid Barajas – Iberia, Air Europa, Conviasa), Itálie (Rome Fiumicino – Alitalia) a Francie (Paris Charles-de-Gaulle – Air France). Lety z Německa a Velké Británie a dalších evropských zemí najdete s v Panamě nebo USA.

Lokální aerolinky, působící na kontinentu Jižní Ameriky, jsou: Aeropostal, Conviasa, Aviance, Copa and Aerolineas Argentinas. Letecké linky poskytující místní lety v rámci Venezuely: Aeropostal Alas de Venezuela, Santa Bárbara Airlines, Avior Airlines, Conviasa and Aserca Airlines.

Při odletu z Venezuely je v současnosti nezbytné si nechat nějaké zbývající bolivar, protože letecké společnosti si žádají nějaký poplatek za zavazadlo (i přesto, že jste si ji už předem zaplatili). Pro nás to znamenalo spíše symbolický poplatek cca 1 euro.

Autem

Do Venezuely se dá autem dostat z Kolumbie a Brazílie. Cesta z Kolumbie je od 22. srpna 2015 uzavřena. Podle posledních informací se dá z Kolumbie autem, případně autobusem, dostat (navzdory oficiálnímu uzavření cesty), ovšem je třeba počítat s četnými armádními kontrolami, které žádají poplatek za průjezd (u cizince téměř vždy). Kromě četných poplatků je třeba počítat i s výrazným zdržením, protože kontroly vás důkladně prohledají a až pak pustí dál. Lepší situaci nabízí Brazílie, kde je průchod možný, ovšem je třeba počítat s výrazným zdržením. Z Brazílie se jezdí do Venezuely kvůli benzinu, opačně kvůli nákupům všeho možného, co nelze sehnat ve Venezuele.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Jak již bylo zmíněno, cestovat ve Venezuele se dá buď autem, nebo letadlem. Na větší vzdálenosti se doporučuje cestovat letadlem. Cestovat po zemi se dá i autem. Navzdory faktu, že v zemi je dobře rozvinutá silniční síť (až 82.000 km) a nízké ceny pohonných hmot, se samotné půjčování v současnosti velmi nedoporučuje, jelikož i při běžné policejní kontrole fakt, že jste cizinec, může představovat problém a budou si od vás vyžadovat úplatek.

Stejně se nevyhnete i četným vojenským kontrolám, které jsou rozmístěny po celé zemi. Za zvážení stojí i fakt, že do terénních oblastí se bez pořádného terénního auta nedostanete, protože velká část cest k turistickým atrakcím je nezpevněná, což komplikuje přístup zejména v období dešťů. Pokud se přece jen rozhodnete pro auto, níže je uvedeno pár frází, které se vám mohou hodit:

  • Curva peligrosa – Nebezpečná zatáčka
  • Reduzca velocidad – Zpomal
  • Conserve su derecha – Vpravo
  • Conserve su izquierda – Vlevo

Autobusem

Nejlacinější formou dopravy s poměrně vysokou úrovní cestování jsou autobusy. V případě, že se člověk rozhodne pro noční autobus, nejen ušetří za přenocování, ale projede i poměrně velkou vzdálenost. V autobusech je třeba připravit se zejména na klimatizaci, která chladí autobusy až na 18 ° C, na což je třeba se pořádně připravit. Silnice jsou poměrně pohodlné (sedačky se dají sklopit až do téměř lehátkových poloh) a levné. (Lístek z Caracasu do větších měst lze koupit od 2 do 10 USD). Problémem je jen samotný fakt, že cestování trvá příliš dlouho, a proto se při delších vzdálenostech doporućuje použít letadlo.

Městská doprava

Klasická MHD ve Venezuele příliš nefunguje. Ve velkých městech jezdí běžné autobusy a mikrobusy, ve kterých se turista ale dokáže poměrně obtížně orientovat. Nejjednušší je využití metra v Caracasu, Valencii a Maracaibu. Není bez zajímavosti, že v posledním jmenovaném městě jezdí soupravy české výroby.

Chystáš se do Venezuely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lubos37
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.