Průvodce státem
Zambie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Zambii

Zdraví

Zambie patří mezi země s nejvyšším počtem HIV nakažených na světě. Dále v období dešťů je velmi rozšířená malárie. Komáři přenášející tuto nemoc jsou černobílí a neuslyšíte je, jejich štípnutí nebolí. Vybavte se tedy repelenty, popřípadě si nakupte antimalarika. Komáři se pochopitelně vyskytují v blízkosti vodních ploch, kolem Lusaky malárie rozšířená není. Žádné přírodní katastrofy na území Zambie nehrozí.

Kriminalita

Nedoporučuje se po setmění pohybovat na ulicích, a to především v Lusace. Naopak Livingstone je turistickou oblastí, noční vycházky jsou bezpečné. Ve většině případů stačí používat zdravý selský rozum a nic se vám pak nemůže stát.

Mezi místními a přistěhovalci z jiných afrických zemí občas panuje nevraživost a dochází pak k incidentům v podobě woo-doo čarodějnictví. Tyto události nikdy nemají s bělochy co do činění.

Důležité kontakty

Nejbližší česká ambasáda je v Harare v Zimbabwe. V Zambii si pomoc zavoláte klasicky na číslo 112. Na integrovaný záchranný systém se dovoláte po vytočení 999. Pro konkrétní tísňová volání jsou vyhrazena tato čísla: policie 991, záchranná služba 992, hasiči 993.

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu