Zambie
Zambie

Jídlo v Zambii

Zambijská kuchyně

Bohužel je tradiční zambijská kuchyně asi to poslední, co by českého turistu mohlo zajímat. Maso se většinou neopracovává a nekoření, pouze solí. Tradiční přílohou je nshima (čtěte nšima), což je hutná kaše z kukuřičné mouky. Jí se kuřecí, hovězí, rybí, skopové a vepřové maso. Jako příloha slouží tradičně rajčatová omáčka a podušená místní zelenina připomínající špenát. 

U jezera Tanganiyka je pak oblíbeným pokrmem ryba Tilápie.

Výjimku ve stravování tvoří krokodýlí farmy, kde si člověk může pochutnat na krokodýlím mase. To potom stojí za to.

Jak se stravovat jako místní

Jíst nshimu na snídani, na oběd, na večeři. Nshima se jí rukama (pokud používáte k jídlu jenom jednu ruku, pak pravou). Drobná tradiční občerstvení se vyskytují doslova všude. Navíc na ulici si můžete koupit něco do ruky, většina těchto jídel je smažená. Jedná se především o hranolky, bramborové lupínky, fritas (kulaté koblížky) či samuzas (smažené trojhránky, které v těstíčku skrývají brambory, šunku, nebo okořeněnou rýži).

Velmi rozšířené jsou sodovky v třetinkovém objemu, jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta atd. Koupíte je všude na ulici, kde je prodejci nosí v kbelíku s pytlíky ledu. Pokud sklo prodejci vrátíte, platíte pouze 3 kwacha.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v lokálních restauracích jsou opravdu příznivé. Ceny jsou uvedené pouze za maso, většinou se pohybují mezi 20–40 kwacha. Pokud si chcete dát pouze nshimu se zeleninou, platíte pod 10 kwacha. 

Ceny v turistických lokalitách se pohybují kolem 100 kwacha a nabízí i evropská jídla.

Chystáš se do Zambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Anna Šenovská
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.