Průvodce státem
Zambie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Zambii

Zambijská kuchyně

Bohužel je tradiční zambijská kuchyně asi to poslední, co by českého turistu mohlo zajímat. Maso se většinou neopracovává a nekoření, pouze solí. Tradiční přílohou je nshima (čtěte nšima), což je hutná kaše z kukuřičné mouky. Jí se kuřecí, hovězí, rybí, skopové a vepřové maso. Jako příloha slouží tradičně rajčatová omáčka a podušená místní zelenina připomínající špenát. 

U jezera Tanganiyka je pak oblíbeným pokrmem ryba Tilápie.

Tilápie Zambie

Výjimku ve stravování tvoří krokodýlí farmy, kde si člověk může pochutnat na krokodýlím mase. To potom stojí za to.

Jak se stravovat jako místní

Jíst nshimu na snídani, na oběd, na večeři. Nshima se jí rukama (pokud používáte k jídlu jenom jednu ruku, pak pravou). Drobná tradiční občerstvení se vyskytují doslova všude. Navíc na ulici si můžete koupit něco do ruky, většina těchto jídel je smažená. Jedná se především o hranolky, bramborové lupínky, fritas (kulaté koblížky) či samuzas (smažené trojhránky, které v těstíčku skrývají brambory, šunku, nebo okořeněnou rýži).

Velmi rozšířené jsou sodovky v třetinkovém objemu, jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta atd. Koupíte je všude na ulici, kde je prodejci nosí v kbelíku s pytlíky ledu. Pokud sklo prodejci vrátíte, platíte pouze 3 kwacha.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v lokálních restauracích jsou opravdu příznivé. Ceny jsou uvedené pouze za maso, většinou se pohybují mezi 20–40 kwacha. Pokud si chcete dát pouze nshimu se zeleninou, platíte pod 10 kwacha. 

Ceny v turistických lokalitách se pohybují kolem 100 kwacha a nabízí i evropská jídla.

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu