Zambie
Zambie

Doprava v Zambii

Jak do Zambie

Nejlevněji do Zambie létají z Vídně Emirates s přestupem v Dubaji či Ethiopian Airlines s přestupem v Addis Abebě. Cena začíná na 17.000 Kč a let trvá 7 hodin do Dubaje a 7 hodin do Lusaky. Ve druhém případě trvá let 6 hodin do Addis Abeby a 4 hodiny do Lusaky.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Automobilová doprava je tu velmi rozšířená, a proto především v Lusace dochází k častým zácpám. Celá země má na africké poměry velmi kvalitní infrastrukturu.

Auto si lze zapůjčit už na letišti, cena půjčovného začíná na 80 $ za den. Pozor, jezdí se vlevo a cestování přes den nepředstavuje žádné větší bezpečnostní riziko.

Autobusy a železnice

Mezi zambijskými městy jezdí spousta autobusových dálkových linek. Lístek se dá koupit vždy na místní stanici v budce u konkrétního dopravce. Cena ani čas odjezdu se mezi dopravci neliší. Autobusy jsou evropského typu. Nejčastějším spojením je Lusaka – Livingstone a trvá 7–9 hodin. Doporučujeme společnost Mazhandu.

Na krátké vzdálenosti fungují minibusy, totiž staré toyoty pro 15 lidí, které v praxi vozí i 20 lidí. V každém minibusu je řidič a průvodčí (conductor), který z okénka volá na další potenciální zákazníky a křičí cílovou destinaci a od lidí potom vybírá peníze. Minibus z nádraží neodjede, dokud není úplně plný. Ceny se liší v jednotlivých městech a v jednotlivých úsecích, cena je většinou 4–10 kwacha. Je dobré si cenu zjistit dopředu od ostatních spolucestujících, protože průvodčí může bělochovi oznámit vyšší cenu.

Minibusy ve trochu větším provedení jezdí i mezi jednotlivými městy. Oproti autobusovým linkám jsou levnější, ale člověk se musí mačkat s dalším spolucestujícími delší dobu.

Ze středu Zambie, Kapiri Mposhi, vede železnice až do tanzanského Dar-Es-Salamu. Vlak společnosti Tazara jezdí každý druhý den a cesta trvá asi 50 hodin (vyplatí se koupit si cestu první třídou). Nezapomínejte, že jste v Africe a několikahodinové zpoždění je na denním pořádku.

Městská doprava

Všude po městech popojíždějí taxíky a na bělochy zdálky volají, zda se nechtějí svézt. Cestu usmlouvejte dopředu a pozor, taxikáři se vás možná pokusí ošidit. Po zaplacení vaši bankovku nenápadně prohodí za jinou nižší hodnoty a ukáží vám ji, že jste se asi spletli a ať jim dáte předem smluvenou cenu.

Klaiscká MHD v Zambii neexistuje.

Chystáš se do Zambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Anna Šenovská
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.