Průvodce státem
Zambie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Zambii

Jak do Zambie

Nejlevněji do Zambie létají z Vídně Emirates s přestupem v Dubaji či Ethiopian Airlines s přestupem v Addis Abebě. Cena začíná na 17.000 Kč a let trvá 7 hodin do Dubaje a 7 hodin do Lusaky. Ve druhém případě trvá let 6 hodin do Addis Abeby a 4 hodiny do Lusaky.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Automobilová doprava je tu velmi rozšířená, a proto především v Lusace dochází k častým zácpám. Celá země má na africké poměry velmi kvalitní infrastrukturu.

Auto si lze zapůjčit už na letišti, cena půjčovného začíná na 80 $ za den. Pozor, jezdí se vlevo a cestování přes den nepředstavuje žádné větší bezpečnostní riziko.

Autobusy a železnice

Mezi zambijskými městy jezdí spousta autobusových dálkových linek. Lístek se dá koupit vždy na místní stanici v budce u konkrétního dopravce. Cena ani čas odjezdu se mezi dopravci neliší. Autobusy jsou evropského typu. Nejčastějším spojením je Lusaka – Livingstone a trvá 7–9 hodin. Doporučujeme společnost Mazhandu.

Na krátké vzdálenosti fungují minibusy, totiž staré toyoty pro 15 lidí, které v praxi vozí i 20 lidí. V každém minibusu je řidič a průvodčí (conductor), který z okénka volá na další potenciální zákazníky a křičí cílovou destinaci a od lidí potom vybírá peníze. Minibus z nádraží neodjede, dokud není úplně plný. Ceny se liší v jednotlivých městech a v jednotlivých úsecích, cena je většinou 4–10 kwacha. Je dobré si cenu zjistit dopředu od ostatních spolucestujících, protože průvodčí může bělochovi oznámit vyšší cenu.

Minibusy ve trochu větším provedení jezdí i mezi jednotlivými městy. Oproti autobusovým linkám jsou levnější, ale člověk se musí mačkat s dalším spolucestujícími delší dobu.

Ze středu Zambie, Kapiri Mposhi, vede železnice až do tanzanského Dar-Es-Salamu. Vlak společnosti Tazara jezdí každý druhý den a cesta trvá asi 50 hodin (vyplatí se koupit si cestu první třídou). Nezapomínejte, že jste v Africe a několikahodinové zpoždění je na denním pořádku.

Vlak v Zambii

Městská doprava

Všude po městech popojíždějí taxíky a na bělochy zdálky volají, zda se nechtějí svézt. Cestu usmlouvejte dopředu a pozor, taxikáři se vás možná pokusí ošidit. Po zaplacení vaši bankovku nenápadně prohodí za jinou nižší hodnoty a ukáží vám ji, že jste se asi spletli a ať jim dáte předem smluvenou cenu.

Klaiscká MHD v Zambii neexistuje.

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu