Průvodce státem

Zambie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky

Praktické tipy do Zambie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Zambie je bývalou kolonií Velké Británie, tehdy se jmenovala Severní Rhodesie a byla součástí území společně se Zimbabwe a Malawi. V roce 1964 získala nezávislost a prvním prezidentem se stal Kenneth Kaunda, člověk, který pro Zambii a její boj za nezávislost znamená přibližně tolik jako Nelson Mandela pro Jihoafrickou republiku. Dlužno říci, že tento téměř stoletý pán stále žije a je politicky aktivní.

Lidé

Zambie je bohatá co do počtu etnik. Předkové tamějších obyvatel přišli do Zambie cca před 3.000 lety v rámci Bantu migrace z Kamerunu a vytlačili tehdy původní Křováky. Hlavními etniky jsou Bemba, Nyanja-Chewa, Lunda, Tonga, Lozi, Luvale a Kaonde. Navíc je v Zambii, především v hlavním městě Lusace, spousta Britů, Arabů, Indů a Číňanů. Hlavním náboženstvím je křesťanství.

Počet obyvatel Zambie je asi 1,5x větší než počet obyvatel Česka.

Svátky

V Zambii je velmi rozšířeno křesťanství, proto lze očekávat slavení Vánoc (ovšem až 25. 12.) a ve velkém Velikonoc. Velkou událostí je Den nezávislosti, který připadá na 24. 10. Dalším oblíbeným svátkem je Den africké nezávislosti 25. 5.

Kultura

Zambie je díky obrovskému množství různých etnik nesmírně kulturně bohatá. Mezi klasické umělecké předměty patří proutěné či dřevěné mísy, dřevěné a slonovinové ozdoby. Velmi rozšířené jsou doplňky z malachitu, zeleného kamene, jehož výskyt je vázán na přítomnost mědi (na severu země v provincii Copperbelt se nachází bohatá naleziště). Oblečení je zpravidla velmi barevné, ženy nosí jako sukni barevný pruh látky – chitenge. Hudba je založená na bubnovém doprovodu a vícehlasém zpěvu.

Zambie masky

Jazyk

Oficiálním jazykem Zambie je angličtina. Nicméně na území Zambie se mluví 72 jazyky. Nejrozšířenějším jazykem je cibemba (čtěte čibemba), kterým se dá domluvit téměř v celé severní polovině země. V hlavním městě Lusace je nejrozšířenějším jazykem street cinyanja (čtěte činyjandža). Street cinyanja je směs angličtiny a cichewa (čtěte čičeua), jíž se mluví na východě země a v Malawi. Je běžné, že lidé od dětství ovládají pět jazyků, přičemž všichni mluví v nějaké míře cibemba nebo cinyanja.

Pár slovíček ze street cinyanja:

 • Ahoj – Hello
 • Jak se máš? – Mulibwanji?
 • Dobře – Bwino
 • Ano – kývnutí hlavy nebo „Ee“
 • Ne – Awe/Iayi
 • Ty – Iwe (používá se při hovoru, místo jména)
 • Běloch – Muzungu
 • Děkuji – Zikomo
 • Nemám/Není – Kulibe
 • Co děláš? – Uchitachani?
 • Nepotřebuji/Nechci – Sinifuna
 • Přestaň – Siya
 • Uvidíme se/Zatím – Tizaonana
 • Sluší ti to – Waunekabwino
 • Dobrou noc – Ugonebwino

Turismus

Turistickému ruchu země vládne Livingstone s hlavním lákadlem Viktoriiných vodopádů. Člověk se tu ocitá v luxusním světě, naprosto odlišném od zbytku Zambie. Dalšími vyhledávanými místy jsou národní parky. Afrika je zaměřena na bohaté turisty, ale ač normální život ve městě vás vyjde na pár korun, jednodenní safari stojí okolo 150 $.

Navíc většina turistických atrakcí má podvojné ceny – pro turisty a pro místní (netýká se safari, za to zaplatíte majlant vždy). Takže většina přírodních lákadel stojí pro místní třeba 5 kwacha, ale pro turisty 10 $. Proto, pokud plánujete v Zambii zůstat déle a obstarat si povolení k pobytu, vyplatí se s cestováním počkat až na obdržení povolení.

Geografie

Zambie je vnitrozemský stát ležící v jižní části Afriky, jejími sousedy jsou Angola, Demokratická republika Kongo, Tanzánie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana a Namibie. Zambie je obrovská, rozlohou je skoro desetkrát větší než Česká republika.

Zambie nemá přístup k moři, ale za to má při severní hranici jezero Tanganyika, na jižní hranici se Zimbabwe leží největší uměle vytvořená nádrž na světě Kariba.

Rozloha země je 9,5x větší než Česká republika.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Zambijská kwacha

Místní měnou je zambijská kwacha (ZMW) která se dělí na 100 ngwee. Mince existují v hodnotě 5, 10, 50 ngwee, 1 kwacha, bankovky jsou v hodnotě 2, 5, 10, 20 a 100 kwacha.

Kwacha

Směnárny a platby kartou

Směnárny se v Lusace a v Livingstonu vyskytují na každém rohu a není problém směnit eura či dolary. Platba kartou začíná být běžná, ale ne samozřejmá. Například některé drahé turistické atrakce musí být zaplaceny hotově v dolarech.

Kolik co stojí

Jídlo i oblečení v supermarketech stojí podobně jako v České republice, na tržištích je seženete levněji. Jídlo na ulici je velmi levné. Ale poslední dobou se zambijská měna propadá a ceny narůstají. Kvůli tomu některé produkty mohou být dražší než v Česku.

Spropitné a smlouvání

Záleží na podniku, každopádně spropitné vždy potěší. Při nákupu suvenýrů se nebojte smlouvat, jakmile prodejce oznámí cenu, klidně odpovězte poloviční cenou. Pokud vám cena bude připadat zbytečně velká, braňte se, že nechcete „muzunguprice“.

Jak ušetřit

Spřátelte se s místními. Je to jednoduché, beztak se s vámi každý bude dát chtít do řeči kvůli vaší barvě kůže. Lidé jsou v Zambii opravdu velmi hodní a v drtivě většině případů vás nebudou chtít napálit. Zeptejte se, kde se dá dobře najíst mezi místními, kterým autobusem se dostanete do toužené destinace, kde můžete přespat (to vás dost možná pozvou k sobě domů) či jen jak se mají. Díky vazbám s místními můžete velmi ušetřit při návštěvě Livingstonu, konkrétně na safari Mosi-oa-Tunya či Devilˈs pool.

Velmi se dá ušetřit na bydlení tím, že s sebou vezmete stan. U všech turistických atrakcí či národních parků se nachází kempy. A v divočině přece nikomu nebude vadit, že si někde rozbalíte stan.

Denní rozpočet

Baťůžkáři denně projí asi 200 Kč, přejíždí autobusem (80 Kč) a bydlí v nejlevnějších lokalitách. Záleží na tom, zda se zrovna nacházíte v Livingstonu (250 Kč na noc bez snídaně), nebo na odlehlých končinách, kde je levné ubytování (100 Kč za noc). Denní limit je pak v rozmezí 380–530 Kč osoba/den.

Při zlaté střední cestě jezdíte vlastním autem (půjčovné cca 2.000 Kč na den), ubytování v hotelu se snídaní stojí do 2.000 Kč a denně ve dvou projíte asi za 1.000 Kč. Cestování ve dvou tedy vyjde na 2.500 osoba/den.

Zambie je velmi dobře připravená na bohaté turisty a jednotlivé rezorty nabízejí luxusní ubytování. Přímo u spádu Viktoriiných vodopádů se nachází The Royal Livingstone Hotel, kde se v areálu na trávě pasou zebry, impaly, gazely a podobně. Cena za noc začíná na 10.000 Kč. Pak denní limit záleží na míře luxusu, který si společně s ubytováním dopřejete, například přelet vodopádů v helikoptéře či večeře na řece Zambezi s výhledem na hrochy určitě potěší.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Zambie

Nejlevněji do Zambie létají z Vídně Emirates s přestupem v Dubaji či Ethiopian Airlines s přestupem v Addis Abebě. Cena začíná na 17.000 Kč a let trvá 7 hodin do Dubaje a 7 hodin do Lusaky. Ve druhém případě trvá let 6 hodin do Addis Abeby a 4 hodiny do Lusaky.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Automobilová doprava je tu velmi rozšířená, a proto především v Lusace dochází k častým zácpám. Celá země má na africké poměry velmi kvalitní infrastrukturu.

Auto si lze zapůjčit už na letišti, cena půjčovného začíná na 80 $ za den. Pozor, jezdí se vlevo a cestování přes den nepředstavuje žádné větší bezpečnostní riziko.

Autobusy a železnice

Mezi zambijskými městy jezdí spousta autobusových dálkových linek. Lístek se dá koupit vždy na místní stanici v budce u konkrétního dopravce. Cena ani čas odjezdu se mezi dopravci neliší. Autobusy jsou evropského typu. Nejčastějším spojením je Lusaka – Livingstone a trvá 7–9 hodin. Doporučujeme společnost Mazhandu.

Na krátké vzdálenosti fungují minibusy, totiž staré toyoty pro 15 lidí, které v praxi vozí i 20 lidí. V každém minibusu je řidič a průvodčí (conductor), který z okénka volá na další potenciální zákazníky a křičí cílovou destinaci a od lidí potom vybírá peníze. Minibus z nádraží neodjede, dokud není úplně plný. Ceny se liší v jednotlivých městech a v jednotlivých úsecích, cena je většinou 4–10 kwacha. Je dobré si cenu zjistit dopředu od ostatních spolucestujících, protože průvodčí může bělochovi oznámit vyšší cenu.

Minibusy ve trochu větším provedení jezdí i mezi jednotlivými městy. Oproti autobusovým linkám jsou levnější, ale člověk se musí mačkat s dalším spolucestujícími delší dobu.

Ze středu Zambie, Kapiri Mposhi, vede železnice až do tanzanského Dar-Es-Salamu. Vlak společnosti Tazara jezdí každý druhý den a cesta trvá asi 50 hodin (vyplatí se koupit si cestu první třídou). Nezapomínejte, že jste v Africe a několikahodinové zpoždění je na denním pořádku.

Vlak v Zambii

Městská doprava

Všude po městech popojíždějí taxíky a na bělochy zdálky volají, zda se nechtějí svézt. Cestu usmlouvejte dopředu a pozor, taxikáři se vás možná pokusí ošidit. Po zaplacení vaši bankovku nenápadně prohodí za jinou nižší hodnoty a ukáží vám ji, že jste se asi spletli a ať jim dáte předem smluvenou cenu.

Klaiscká MHD v Zambii neexistuje.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Zambijská kuchyně

Bohužel je tradiční zambijská kuchyně asi to poslední, co by českého turistu mohlo zajímat. Maso se většinou neopracovává a nekoření, pouze solí. Tradiční přílohou je nshima (čtěte nšima), což je hutná kaše z kukuřičné mouky. Jí se kuřecí, hovězí, rybí, skopové a vepřové maso. Jako příloha slouží tradičně rajčatová omáčka a podušená místní zelenina připomínající špenát.

U jezera Tanganiyka je pak oblíbeným pokrmem ryba Tilápie.

Tilápie Zambie

Výjimku ve stravování tvoří krokodýlí farmy, kde si člověk může pochutnat na krokodýlím mase. To potom stojí za to.

Jak se stravovat jako místní

Jíst nshimu na snídani, na oběd, na večeři. Nshima se jí rukama (pokud používáte k jídlu jenom jednu ruku, pak pravou). Drobná tradiční občerstvení se vyskytují doslova všude. Navíc na ulici si můžete koupit něco do ruky, většina těchto jídel je smažená. Jedná se především o hranolky, bramborové lupínky, fritas (kulaté koblížky) či samuzas (smažené trojhránky, které v těstíčku skrývají brambory, šunku, nebo okořeněnou rýži).

Velmi rozšířené jsou sodovky v třetinkovém objemu, jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta atd. Koupíte je všude na ulici, kde je prodejci nosí v kbelíku s pytlíky ledu. Pokud sklo prodejci vrátíte, platíte pouze 3 kwacha.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v lokálních restauracích jsou opravdu příznivé. Ceny jsou uvedené pouze za maso, většinou se pohybují mezi 20–40 kwacha. Pokud si chcete dát pouze nshimu se zeleninou, platíte pod 10 kwacha.

Ceny v turistických lokalitách se pohybují kolem 100 kwacha a nabízí i evropská jídla.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Parky a rezervace

Návštěva národních parků je v Africe ta nejdražší možná aktivita. Dvoudenní safari stojí kolem 300 $. Pokud se těšíte na slony, je vhodnější parky navštívit v období dešťů, v období sucha totiž migrují do jiných zemí. Zambijským nejznámějším národním parkem je Kafue ležící ve středu země.

Při návštěvě Livingstonu můžete navštívit místní safari Mosi-oa-Tunya, kde platíte za vstup do parku a za game drive, nebo pokud máte vlastní auto, potom pouze za vjezd do parku. V tomto parku se nachází pár exemplářů vzácného nosorožce bílého. Při období sucha nenarazíte na žádné slony, ti pravidelně táhnou za vláčnější půdou do Zimbabwe a Botswany a zpět.

Zambie Národní parky

Za nejlepší safari v okolí je ovšem považován národní park Chobe ležící v Botswaně. Naštěstí park leží hned při hranici se Zambií. Z Livingstonu se na hraniční přejezd Zambie – Botswana dostanete autem za 40 minut. V Botswaně se neplatí za víza. V Livingstonu můžete jednodenní safari zakoupit přes zprostředkovatele za 150 $, kdy se pak nemusíte o nic starat a ráno nasednete před hotelem do auta. Ovšem pokud byste rádi ušetřili více peněz a nevadí vám si safari zorganizovat sami, safari si objednejte u nějaké botswanské společnosti (Kalaharitours, Bushtrack), v Livingstonu si domluvte taxi a na hranicích vás už bude čekat auto vámi domluvené safari společnosti. Cena v tomto případě činí 80 $.

Lower Zambezi

Na východě země při hranici s Malawi se nachází menší park South Luangwa. Horší dostupnost je vykompenzována nižší cenou.

Národní park Kafue je zambijský největší národní park, ale tudíž i nejdražší.

Adrenalinová zábava

Veškeré adrenalinové aktivity člověk může podniknout v Livingstonu. Bungee jumping nad řekou Zambezi z hraničního mostu mezi Zambií a Zimbabwe s výhledem na vodopády je turisty celoročně vyhledávanou atrakcí. Dále na dolním toku řeky Zambezi je provozován rafting, kajaking a další. Všechny tyto aktivity stojí kolem 150 $.

Při nízkém stavu vody ve vodopádech se nabízí aktivita pro ty nejodvážnější – koupání přímo ve vodopádech, a to dokonce na jejich hraně. Voda tam totiž vyhloubila malý bazének, v němž není silný proud a voda se tam jen lehce točí a přepadává dolů ze spádu. Ovšem jen o pár metrů vedle se dolů řití s každou sekundou kubíky vody. Místo nese příhodný název – Devilˈs pool (Ďáblovo jezírko). Jak deště přibývají na síle a přístup k Devilˈs pool je nemožný, je možnost vydat se k Angelˈs pool (Andělské jezírko). Celoročně je v areálu Viktoriiných vodopádů možné koupání u Boiling pot, ač se o tom neví a turistu by to nikdy nenapadlo. Poproste někoho z místních, aby šel s vámi.

Vodopády, jezera, bažiny a vodní díla

Zambie je bohatá na vodopády a na nich je z velké části postaven turistický průmysl. Navíc na těch největších jsou postaveny vodní elektrárny.

Viktoriiny vodopády, královna všech vodopádů leží na hranici Zambie a Zimbabwe, největší vodopády na světě a též jeden ze sedmi přírodních divů světa. V jazyce Tonga lidí se vodopády jmenují Mosi-oa-Tunya. V prosinci jsou vodopády slabé a ze zambijské strany jich moc neuvidíte, zato můžete vyzkoušet spoustu adrenalinových zážitků vyžadujících nízký stav vody. V dubnu jsou vodopády nejsilnější a schované v mlze. Vstupné 20 $, místní 7 kwacha.

Jezero Tanganyika, nejhlubší jezero Afriky, leží ve Velké příkopové propadlině, která se táhne napříč půlkou Afriky. Leží na naprostém severu země, kde je ráz krajiny jiný, více hornatý. Tato oblast je považována za nejteplejší v celé Zambii, klima se blíží tropickému. Vhodné je dojet do městečka Mpulungu a ubytovat se v Nkupilodge. Pozor na krokodýly.

Druhé nejvyšší africké vodopády Kalambofalls leží nedaleko jezera Tanganyika. Ovšem dostat se k nim je trochu oříšek. Buďto pojedete z Mpulungu tzv. water taxi, lodí, která zastavuje v každé vesnici a vyhodí vás na pláži, kde se nachází mnoho lodgí k ubytování. Problém je ten, že ono water taxi jezdí jednou za dva dny, a proto se v některé z lodgí ubytovat prostě musíte. Ceny pro baťůžkáře nečekejte. Tím ale trable nekončí. K samotným vodopádům se dostanete až po asi dvouhodinové túře do prudkého kopce. Nabízí se ale jiná alternativa, totiž přejezd minibusem do městečka Mbala, kde senecháte k vodopádům dovézt taxíkem. Po hodinové jízdě náročným terénem vás čeká pouze půlhodinová vycházka dolů z kopce. Opět jsou zde dvojí ceny, 5 kwacha pro místní, 15 $ pro turisty.

Easyfalls leží opět při jezeře Tanganyika, dostupnost je nejlepší z města Mpulungu. Myslíte, že tyhle vodopády budou méně náročnější kvůli názvu? Omyl. Ač místní tvrdí mnohé věci a slibují hory doly, na výlet si rezervujte celý den. Sami místní totiž o téhle specialitě moc neví, a aby toho nebylo málo, tyto vodopády jsme nenašli v žádném průvodci o Zambii. Domluvte si nějakého rybáře s motorovou lodí, ať vás zaveze do nedaleké vesničky Kasakalawe. Ve vesničce si domluvte průvodce, který vás tam doprovodí. Bude hovořit něco o hodině a půl, ale túra v džungli do kopce a párkrát brodění řeky vám zabere dost možná i tři hodiny. Pak nám napište, jestli ten pohled za to stál. My jsme kvůli blížícímu se stmívání výstup v konci vzdali a do konce nedorazili.

Chishimbafalls leží poblíž Kasamy, jedná se o systém tří vodopádů, přičemž každý z nich je naprosto jiný. Vstup 15 $, 5 kwacha pro rezidenty. Dostanete se tam taxíkem z Kasamy.

Jezero Kashiba je menší jezero u města Ndola s vodou tak průzračnou, že lze ve vodě vidět plavoucí ryby a skály do hloubky 15 m. Jeho největší zajímavostí je hloubka – zatím se stále přesně neví, jak je hluboké, u břehů prý 100 m a uprostřed naměřili 800 m a dna nedosáhli. Místní se jezeru vyhýbají a o jezeře se povídá mnoho pověstí.

Kariba dam je největší přehrada na světě vybudovaná v 50. letech. Leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Podle místního národa Tonga v přehradě žije bůh Nyaminyami (čti Ňamiňami), který vypadá jako velký had.

Oblast s podmáčenou půdou a kanálky spojenými jezery nedaleko města Ndola na jihu provincie Copperbelt, to jsou Bažiny Lukanga. Je možné projet se po bažinách na loďce, hloubka dosahuje 1,5 m.

Noční život

Ten se opět doporučuje jenom v Livingstonu, který je naprosto bezpečný i v noci. V Lusace se nabízí též mnoho možností nočního vyžití, ale lépe v doprovodu místních a přemisťovat se autem.

Nakupování

V Lusace v nedávné době vyrostlo velké množství supermarketů nabízejících širokou škálu obchodů. Ceny jsou podobné jako v České republice.

Lepší je ovšem navštěvovat místní tržiště a poznat tak i místní kulturu. Pro ženy je takřka povinností zakoupení chitenge (čti čitenge) – jedná se o kus plátna, který nosí místní ženy zavinuté kolem pasu jako sukni či v něm nosí děti. Chitenge je velmi praktický kousek, lze ji použít jako sukni, deku, ručník … Většinou jsou na tržištích přítomni i krejčí sedící za šicím strojem, kteří vám okamžitě ze zakoupené chitenge ušijí na míru sukni, šaty, batoh, košili či kalhoty. Cena by neměla přesáhnout 100 kwacha. Dva metry bavlněné chitenge stojí kolem 30 kwacha.

Pro zakoupení suvenýrů jsou nejlepší opět místní trhy. V Lusace se nachází Culturevillage, kde místní umělci se svými rodinami přímo žijí a v tradičních afrických chatkách prodávají své zboží. Před chatkami posedávají další umělci, kteří zrovna něco vyřezávají. Každou neděli se v Lusace odehrává Sunday market – na parkoviště před obchodní centrum Arcades se sjedou umělci z širého okolí a prodávají své výrobky.

V Livingstonu je pochopitelně též mnoho možností k zakoupení výrobků, ať už v centru města, či přímo v areálu Viktoriiných vodopádů. Navíc po městě chodí spousta místních, oslovují turisty a snaží se též něco prodat.

Hlavně nezapomeňte smlouvat!

Pro děti

I děti si přijdou v Zambii na své, ať už pozorováním zvířat v národních parcích, Viktoriiných vodopádů v Livingstonu či kulturních vystoupení tradičních tanečníků. V Lusace se nachází ZOO Munda Wanga, Parayslodge s bílými lvy a minisafari, sloní sirotčinec či krokodýlí farma Kalimba.Počítejte s dlouhými přejezdy mezi jednotlivými lokacemi, což může být pro děti náročné.

Pro romantiky

Zajeďte si k Viktoriiným vodopádům a k večeru se vydejte pozorovat západ slunce nad řekou Zambezi zamlženou mlhou z vodopádů. Aby romantiky nebylo málo, nutno dodat, že sedíte na rozhledně na obrovském baobabu. Poptejte se místních na cestu.

Kultura

Zambie je bohatá na kulturní dědictví a téměř každé etnikum má někdy v průběhu roku svůj festival či slavnost. Různými tanečními představeními jsou doprovázeny i svátky, např. Den nezávislosti 24. 10. či Den africké nezávislosti 25. 5. S koncem období dešťů se v západní provincii odehrává pradávná slavnost Kuomboka, kdy král Litunga kmene Lozi putuje se svými lidmi na loďkách po proudu řeky.

Pokud se nacházíte v Livingstonu, vezměte si taxíka do nedaleké Mukunivillage. Jedná se o vesnici, kde se tradiční styl života zachoval dodnes. Můžete si koupit organizovanou tour, kdy máte v ceně transfer, místní vám uvaří a zabubnují, ale jednodušší je si tam zajet jen tak, dát se do řeči s místními a možná si zabubnujete i zadarmo.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zambie patří mezi země s nejvyšším počtem HIV nakažených na světě. Dále v období dešťů je velmi rozšířená malárie. Komáři přenášející tuto nemoc jsou černobílí a neuslyšíte je, jejich štípnutí nebolí. Vybavte se tedy repelenty, popřípadě si nakupte antimalarika. Komáři se pochopitelně vyskytují v blízkosti vodních ploch, kolem Lusaky malárie rozšířená není. Žádné přírodní katastrofy na území Zambie nehrozí.

Kriminalita

Nedoporučuje se po setmění pohybovat na ulicích, a to především v Lusace. Naopak Livingstone je turistickou oblastí, noční vycházky jsou bezpečné. Ve většině případů stačí používat zdravý selský rozum a nic se vám pak nemůže stát.

Mezi místními a přistěhovalci z jiných afrických zemí občas panuje nevraživost a dochází pak k incidentům v podobě woo-doo čarodějnictví. Tyto události nikdy nemají s bělochy co do činění.

Důležité kontakty

Nejbližší česká ambasáda je v Harare v Zimbabwe. V Zambii si pomoc zavoláte klasicky na číslo 112. Na integrovaný záchranný systém se dovoláte po vytočení 999. Pro konkrétní tísňová volání jsou vyhrazena tato čísla: policie 991, záchranná služba 992, hasiči 993.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Zambijská ambasáda sídlí v Berlíně, není však třeba jezdit si pro vízum tam. Turistické jednovstupní vízum bez problémů dostanete po příletu na letišti za 50 $. Je platné jeden měsíc a jeho platnost se dá dvakrát o měsíc prodloužit. Dohromady jako turista můžete v Zambii zůstat tři měsíce. Ve stejný kalendářní rok už turistické vízum znovu nedostanete, jedinou možností při brzkém návratu je business vízum. To platí pouze jeden měsíc a člověk si musí rychle sehnat povolení k pobytu. Pracovní povolení k pobytu je většinou platné dva roky.

Pokud plánujete v Livingstonu navštívit safari v Botswaně a vrátit se zpět do Zambie, kupte si dubble-entry víza za 80 $. Plánujete-li návštěvu Zimbabwe a po té se zase vrátit zpět, od ledna 2017 lze opět využít společná KAZA Visa. Ta pořídíte na hraničním přechodu za 50 USD a můžete mezi Zimbabwe a Zambií cestovat kolikrát chcete bez dalších omezení. V budoucnu se plánují rozšířit i o další země regionu.

Očkování

Do Zambie se doporučují běžná očkování pro cestovatele, jako je žloutenka a břišní tyfus. Pokud jste předtím pobývali v zemi s výskytem žluté zimnice, musíte doložit očkování proti této nemoci.

Co vidět a navštívit v Zambii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Zambii

Zavřít boční panel

Lusaka

Hlavní město, a tudíž nejspíš místo vašeho příjezdu/příletu. Výborná možnost vidět skutečnou tvář velkoměstské Afriky a místní tržiště, ale pro turistu se tu nenachází mnoho aktivit, které podniknout. Sunday market k nakoupení suvenýrů, místní ZOO Munda Wanga, Parayslodge s bílými lvy a minisafari, krokodýlí farma Kalimba či sloní sirotčinec je asi tak vše, co může turistu zajímat.

Zavřít boční panel

Livingstone

Hned za městem na hranici se Zimbabwe se nachází největší lákadlo Zambie – Viktoriiny vodopády. Navíc u muzea se nachází socha Emila Holuba, českého cestovatele, který v 19. století vytvořil první detailní mapu vodopádů. K ubytování pro baťůžkáře je nejlepší Jolly Boys.

Zavřít boční panel

Tanganyika

Tanganyika je nejhlubší jezero Afriky ležící na severu země.

Zavřít boční panel

Kariba

Největší přehrada na světě ležící mezi Zambií a Zimbabwe. Nezapomeňte si vzít s sebou pas, i když plánujete zůstat v Zambii.

Zavřít boční panel

NP Kafue

Největší a nejnavštěvovanější zambijský národní park.

Zavřít boční panel

NP South Luangwa

Národní park se safari nacházející se na východě země při hranicí s Malawi. Obtížnější dostupnost, ale zato nižší cena.

Počasí a sezóny v Zambii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Ideální na poznávaní a cestování po safari

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

24 °C

26 °C

30 °C

32 °C

30 °C

28 °C
Jih
Viktoriiny vodopády v plné síle

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

26 °C

25 °C

28 °C

32 °C

34 °C

33 °C

30 °C

Počasí

V Zambii se střídají tři období. Suché teplé období, teplé období dešťů a suché chladné období. Suché teplé období trvá od srpna do prosince, nejteplejším měsícem je říjen, kdy teploty sahají až ke čtyřicítkám. Země je vysušená a všude je spousta prachu. Kolem prosince přichází období dešťů (na severu země může přijít už v listopadu, na jihu naopak až v lednu) a trvá do dubna. Ovšem nečekejte neustávající lijáky. Většinou prší v noci či k večeru, krátce a vydatně. Záleží opět na oblasti země. Toto období je stále teplé, ale vzduch je dýchatelnější. Navíc se celá Zambie zazelená a ten pohled za to stojí. Od dubna do srpna je v Zambii zima (většinou pod 20 °C, noční teploty klesají až k 0 °C) a neustále fouká studený vítr s prachem.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud si chcete utrhnout ze stromu čerstvé mango a vykoupat se ve Viktoriiných vodopádech v Ďáblově jezírku, pak vyrazte v rozmezí od listopadu do ledna. Stejně tak rafting a podobné aktivity na řece Zambezi je možný v plném rozsahu pouze při nižším stavu vody, tedy od srpna do ledna. Pokud radši chcete vidět Zambii krásně zelenou a Viktoriiny vodopády v největší síle, pak je nejlepší únor až červen.

Skvělé akce do Zambie

3 starší akcí
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu