Průvodce státem

Zambie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky

Praktické tipy do Zambie

Co vidět a navštívit v Zambii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Zambii

Zavřít boční panel

Lusaka

Hlavní město, a tudíž nejspíš místo vašeho příjezdu/příletu. Výborná možnost vidět skutečnou tvář velkoměstské Afriky a místní tržiště, ale pro turistu se tu nenachází mnoho aktivit, které podniknout. Sunday market k nakoupení suvenýrů, místní ZOO Munda Wanga, Parayslodge s bílými lvy a minisafari, krokodýlí farma Kalimba či sloní sirotčinec je asi tak vše, co může turistu zajímat.

Zavřít boční panel

Livingstone

Hned za městem na hranici se Zimbabwe se nachází největší lákadlo Zambie – Viktoriiny vodopády. Navíc u muzea se nachází socha Emila Holuba, českého cestovatele, který v 19. století vytvořil první detailní mapu vodopádů. K ubytování pro baťůžkáře je nejlepší Jolly Boys.

Zavřít boční panel

Tanganyika

Tanganyika je nejhlubší jezero Afriky ležící na severu země.

Zavřít boční panel

Kariba

Největší přehrada na světě ležící mezi Zambií a Zimbabwe. Nezapomeňte si vzít s sebou pas, i když plánujete zůstat v Zambii.

Zavřít boční panel

NP Kafue

Největší a nejnavštěvovanější zambijský národní park.

Zavřít boční panel

NP South Luangwa

Národní park se safari nacházející se na východě země při hranicí s Malawi. Obtížnější dostupnost, ale zato nižší cena.

Počasí a sezóny v Zambii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Ideální na poznávaní a cestování po safari

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

24 °C

26 °C

30 °C

32 °C

30 °C

28 °C
Jih
Viktoriiny vodopády v plné síle

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

26 °C

25 °C

28 °C

32 °C

34 °C

33 °C

30 °C

Počasí

V Zambii se střídají tři období. Suché teplé období, teplé období dešťů a suché chladné období. Suché teplé období trvá od srpna do prosince, nejteplejším měsícem je říjen, kdy teploty sahají až ke čtyřicítkám. Země je vysušená a všude je spousta prachu. Kolem prosince přichází období dešťů (na severu země může přijít už v listopadu, na jihu naopak až v lednu) a trvá do dubna. Ovšem nečekejte neustávající lijáky. Většinou prší v noci či k večeru, krátce a vydatně. Záleží opět na oblasti země. Toto období je stále teplé, ale vzduch je dýchatelnější. Navíc se celá Zambie zazelená a ten pohled za to stojí. Od dubna do srpna je v Zambii zima (většinou pod 20 °C, noční teploty klesají až k 0 °C) a neustále fouká studený vítr s prachem.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud si chcete utrhnout ze stromu čerstvé mango a vykoupat se ve Viktoriiných vodopádech v Ďáblově jezírku, pak vyrazte v rozmezí od listopadu do ledna. Stejně tak rafting a podobné aktivity na řece Zambezi je možný v plném rozsahu pouze při nižším stavu vody, tedy od srpna do ledna. Pokud radši chcete vidět Zambii krásně zelenou a Viktoriiny vodopády v největší síle, pak je nejlepší únor až červen.

Skvělé akce do Zambie

ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu