Průvodce státem
Zambie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Zambii

Historie v kostce

Zambie je bývalou kolonií Velké Británie, tehdy se jmenovala Severní Rhodesie a byla součástí území společně se Zimbabwe a Malawi. V roce 1964 získala nezávislost a prvním prezidentem se stal Kenneth Kaunda, člověk, který pro Zambii a její boj za nezávislost znamená přibližně tolik jako Nelson Mandela pro Jihoafrickou republiku. Dlužno říci, že tento téměř stoletý pán stále žije a je politicky aktivní.

Lidé

Zambie je bohatá co do počtu etnik. Předkové tamějších obyvatel přišli do Zambie cca před 3.000 lety v rámci Bantu migrace z Kamerunu a vytlačili tehdy původní Křováky. Hlavními etniky jsou Bemba, Nyanja-Chewa, Lunda, Tonga, Lozi, Luvale a Kaonde. Navíc je v Zambii, především v hlavním městě Lusace, spousta Britů, Arabů, Indů a Číňanů. Hlavním náboženstvím je křesťanství.

Počet obyvatel Zambie je asi 1,5x větší než počet obyvatel Česka.

Svátky

V Zambii je velmi rozšířeno křesťanství, proto lze očekávat slavení Vánoc (ovšem až 25. 12.) a ve velkém Velikonoc. Velkou událostí je Den nezávislosti, který připadá na 24. 10. Dalším oblíbeným svátkem je Den africké nezávislosti 25. 5.

Kultura

Zambie je díky obrovskému množství různých etnik nesmírně kulturně bohatá. Mezi klasické umělecké předměty patří proutěné či dřevěné mísy, dřevěné a slonovinové ozdoby. Velmi rozšířené jsou doplňky z malachitu, zeleného kamene, jehož výskyt je vázán na přítomnost mědi (na severu země v provincii Copperbelt se nachází bohatá naleziště). Oblečení je zpravidla velmi barevné, ženy nosí jako sukni barevný pruh látky – chitenge. Hudba je založená na bubnovém doprovodu a vícehlasém zpěvu.

Zambie masky

Jazyk

Oficiálním jazykem Zambie je angličtina. Nicméně na území Zambie se mluví 72 jazyky. Nejrozšířenějším jazykem je cibemba (čtěte čibemba), kterým se dá domluvit téměř v celé severní polovině země. V hlavním městě Lusace je nejrozšířenějším jazykem street cinyanja (čtěte činyjandža). Street cinyanja je směs angličtiny a cichewa (čtěte čičeua), jíž se mluví na východě země a v Malawi. Je běžné, že lidé od dětství ovládají pět jazyků, přičemž všichni mluví v nějaké míře cibemba nebo cinyanja.

Pár slovíček ze street cinyanja:

 • Ahoj – Hello
 • Jak se máš? – Mulibwanji?
 • Dobře – Bwino
 • Ano – kývnutí hlavy nebo „Ee“
 • Ne – Awe/Iayi
 • Ty – Iwe (používá se při hovoru, místo jména)
 • Běloch – Muzungu
 • Děkuji – Zikomo
 • Nemám/Není – Kulibe
 • Co děláš? – Uchitachani?
 • Nepotřebuji/Nechci – Sinifuna
 • Přestaň – Siya
 • Uvidíme se/Zatím – Tizaonana
 • Sluší ti to – Waunekabwino
 • Dobrou noc – Ugonebwino

Turismus

Turistickému ruchu země vládne Livingstone s hlavním lákadlem Viktoriiných vodopádů. Člověk se tu ocitá v luxusním světě, naprosto odlišném od zbytku Zambie. Dalšími vyhledávanými místy jsou národní parky. Afrika je zaměřena na bohaté turisty, ale ač normální život ve městě vás vyjde na pár korun,  jednodenní safari stojí okolo 150 $.

Navíc většina turistických atrakcí má podvojné ceny – pro turisty a pro místní (netýká se safari, za to zaplatíte majlant vždy). Takže většina přírodních lákadel stojí pro místní třeba 5 kwacha, ale pro turisty 10 $. Proto, pokud plánujete v Zambii zůstat déle a obstarat si povolení k pobytu, vyplatí se s cestováním počkat až na obdržení povolení.

Geografie

Zambie je vnitrozemský stát ležící v jižní části Afriky, jejími sousedy jsou Angola, Demokratická republika Kongo, Tanzánie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana a Namibie. Zambie je obrovská, rozlohou je skoro desetkrát větší než Česká republika. 

Zambie nemá přístup k moři, ale za to má při severní hranici jezero Tanganyika, na jižní hranici se Zimbabwe leží největší uměle vytvořená nádrž na světě Kariba. 

Rozloha země je 9,5x větší než Česká republika.

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu