Průvodce státem
Zambie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Zambii

Aktuální kurz 1 Kč = 223.81

Zambijská kwacha

Místní měnou je zambijská kwacha (ZMW) která se dělí na 100 ngwee. Mince existují v hodnotě 5, 10, 50 ngwee, 1 kwacha, bankovky jsou v hodnotě 2, 5, 10, 20 a 100 kwacha.

Kwacha

Směnárny a platby kartou

Směnárny se v Lusace a v Livingstonu vyskytují na každém rohu a není problém směnit eura či dolary. Platba kartou začíná být běžná, ale ne samozřejmá. Například některé drahé turistické atrakce musí být zaplaceny hotově v dolarech.

Kolik co stojí

Jídlo i oblečení v supermarketech stojí podobně jako v České republice, na tržištích je seženete levněji. Jídlo na ulici je velmi levné. Ale poslední dobou se zambijská měna propadá a ceny narůstají. Kvůli tomu některé produkty mohou být dražší než v Česku.

Spropitné a smlouvání

Záleží na podniku, každopádně spropitné vždy potěší. Při nákupu suvenýrů se nebojte smlouvat, jakmile prodejce oznámí cenu, klidně odpovězte poloviční cenou. Pokud vám cena bude připadat zbytečně velká, braňte se, že nechcete „muzunguprice“.

Jak ušetřit

Spřátelte se s místními. Je to jednoduché, beztak se s vámi každý bude dát chtít do řeči kvůli vaší barvě kůže. Lidé jsou v Zambii opravdu velmi hodní a v drtivě většině případů vás nebudou chtít napálit. Zeptejte se, kde se dá dobře najíst mezi místními, kterým autobusem se dostanete do toužené destinace, kde můžete přespat (to vás dost možná pozvou k sobě domů) či jen jak se mají. Díky vazbám s místními můžete velmi ušetřit při návštěvě Livingstonu, konkrétně na safari Mosi-oa-Tunya či Devilˈs pool.

Velmi se dá ušetřit na bydlení tím, že s sebou vezmete stan. U všech turistických atrakcí či národních parků se nachází kempy. A v divočině přece nikomu nebude vadit, že si někde rozbalíte stan. 

Denní rozpočet

Baťůžkáři denně projí asi 200 Kč, přejíždí autobusem (80 Kč) a bydlí v nejlevnějších lokalitách. Záleží na tom, zda se zrovna nacházíte v Livingstonu (250 Kč na noc bez snídaně), nebo na odlehlých končinách, kde je levné ubytování (100 Kč za noc). Denní limit je pak v rozmezí 380–530 Kč osoba/den.

Při zlaté střední cestě jezdíte vlastním autem (půjčovné cca 2.000 Kč na den), ubytování v hotelu se snídaní stojí do 2.000 Kč a denně ve dvou projíte asi za 1.000 Kč. Cestování ve dvou tedy vyjde na 2.500 osoba/den.

Zambie je velmi dobře připravená na bohaté turisty a jednotlivé rezorty nabízejí luxusní ubytování. Přímo u spádu Viktoriiných vodopádů se nachází The Royal Livingstone Hotel, kde se v areálu na trávě pasou zebry, impaly, gazely a podobně. Cena za noc začíná na 10.000 Kč. Pak denní limit záleží na míře luxusu, který si společně s ubytováním dopřejete, například přelet vodopádů v helikoptéře či večeře na řece Zambezi s výhledem na hrochy určitě potěší.

Místo, kde čas plyne pomaleji

Rovinatá země mnoha tváří. V létě vyprahlá a suchá krajina hraje všemi tóny hnědé, oranžové a žluté, naopak na jaře se celá země zazelená a změní k nepoznání. Na jedné straně žijí místní v nesmírné chudobě, na druhé se nachází nádherné resorty pro bohaté turisty poskytující veškerý luxus západního světa. Vlády se snaží podporovat vývoj, ale kvůli obrovské korupci z vlastních řad nejde půl roku pořádně elektřina.

Na wikipedii stojí, že Zambie patří mezi nejrychleji se ekonomicky rozvíjející porevoluční země, ale ve škole děti ve čtvrté třídě stále neumí číst a násobilku se nenaučí nikdy. Spousta věcí tu nefunguje, schází organizace a na vše je dost času – učitelé nechodí včas do tříd, autobusy odjíždí z nádraží o hodinu později, váš dokument se na úřadě ztratil a vy musíte znovu přijít druhý den. Země, nad jejímž stavem vás svírá úzkost a místní organizace vás možná rozčiluje, ale přitom nakazí dobrota a veselí místních lidí. Země, do níž se chcete vrátit.

Průvodce pro tebe napsal Anna Šenovská
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
únor - květen
Sice více prší, ale Viktoriiny vodopády jsou v plné parádě a Zambie zelená.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš až 30%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Anna Šenovská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu