Průvodce regionem
Ohromující Viktoriiny vodopády
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity u Viktoriiných vodopádů

Mějte na paměti, že pokud se nechcete na vodopády jen dívat, ale rádi byste výlet pojali aktivněji, připravte si hodně peněz. Afrika není levná a oblast Viktoriiných vodopádů není výjimkou. Každá jednotlivá aktivita vás v průměru vyjde zhruba na 100 USD za osobu. 

Sprcha vodou ze Zambezi 

Tato aktivita je v oblasti zdaleka nejrozšířenější a nevyhne se jí nikdo, kdo se jde podívat na Viktoriiny vodopády. Proud vody je tak mohutný, že se po dopadu do úzké průrvy tříští a odrazem zkombinovaným s prouděním vzduchu se část vody dostává všude okolo. U Viktoriiných vodopádů zkrátka prší, i když je jasno. Zespodu nahoru, voda z řeky. 

Nechte veškerou přebytečnou elektroniku a doklady na hotelu, kupte si vodotěsné pouzdro na foťák a tuhle parádní přírodní sprchu si užijte na plné pecky. Jedině tak poznáte neskutečnou sílu vody. 

Projížďky lodí po řece 

Každý večer před západem slunce vyjíždí z přístavů na zimbabwské i zambijské straně na horním toku Zambezi (nad vodopády) desítky turistických lodí. Připravte se na 2–3hodinovou projížďku, která většinou obsahuje i večeři a na pravé africké západy slunka nad klidnou hladinou masivního toku Zambezi. 

V centru Victoria Falls i Livingstone se vám budou nabízet desítky naháněčů nabízejících cokoli, ptejte se na „rivercruises“ a hlavně neakceptujte hned první nabídku! Buďte asertivní a důsledně smlouvejte. Cena i s večeří na 2–3 hodiny by neměla přesáhnout 60 USD

Rafting 

Zatímco horní tok Zambezi je zaslíben klidným plavbám, dolní je rozbouřený a ideální k adrenalinovému raftingu. Obvykle se začíná jen pár set metrů pod vodopády a pluje se dál dle časových a finančních možností. Od jednodenních až po týdenní plavby. 

Vydáte-li se sem za raftingem, nemůžete ale počítat s tím, že uvidíte vodopády v plné parádě. V takovém období je totiž sjíždění řeky životu nebezpečné, sezona raftingu začíná až v červenci a končí začátkem prosince, kdy je nejnižší stav vody. 

Denní výlety stojí mezi 120 a 160 USD, vícedenní pak od 350 USD výše. 

Bungee jumping a Zip Line 

Máte rádi akci spojenou s adrenalinem? Vychutnejte si kaňon řeky Zambezi s mohutně dunícími vodopády v pozadí z tak trochu jiné perspektivy. Skočte si bungee jumping přímo uprostřed hranice mezi dvěma státy, z ocelového mostu do hluboké průrvy Zambezi. Jeden skok vyjde na 160 USD

Méně srdnatí jedinci pak využijí několika druhů zip line, od klasických po tzv. „Flying fox“, kdy jste na lanu upevnění tak, že máte skutečný pocit letu… Ceny těchto aktivit jsou nižší, pohybují se od 50 do 100 USD

Safari 

Jsme v Africe a vynechat safari by byl hřích. V bezprostředním okolí Victoriiných vodopádů najdete desítky malých soukromých safari připomínajících spíše ZOO i velké národní parky.  

Vyrazte ale spíš do větších parků Zambezi nebo Hwange, které jsou prakticky liduprázdné, a pokud vyrazíte na vlastní pěst půjčeným autem, nebude vás to stát ani takové sumy (vstupné kolem 10 USD). 

Oblíbené denní výlety se podnikají taky do známého NP Chobe v Bostwaně, který je vzdálen asi 80 km. Pamatujte, že bez nutnosti opětovného vyřizování kombinovaných víz pro Zambii a Zimbabwe, můžete do Botswany vyrazit jen na 24 hodin. Využijte tak některé z mnoha agentur, které celý výlet zajistí, ceny se pohybují mezi 150 a 180 USD

Koupání v Zambezi 

Jednou z nejatraktivnějších aktivit je beze sporu koupačka v Zambezi. A když už, tak rovnou u hrany vodopádů ve známém Devil’s Pool, tedy Ďáblově jezírku. Na koupání v tůňce těsně nad propastí nezapomenete do konce života. Vyplatí se připlatit si za organizovaný výlet, byť nepatří mezi nejlevnější (kolem 100–130 USD), nicméně na vlastní pěst se vystavujete smrtelnému nebezpečí. A to i přesto, že Devil’s Pool je přístupný výhradně mimo sezonu při nízkém průtoku vodu.  

Vykoupat zadarmo se můžete kdekoli výše po proudu, opět ale dbejte na to, že koupání je bezpečné jen ve vedlejší sezoně (červenec–listopad) a i tak budete mít co dělat se silnými proudy. 

Co tady objevíš?

Nejsou nejvyšší, nejsou nejdelší ani nejhlubší… Když však dáme dohromady všechny rozměry, jsou Viktoriiny vodopády nejmohutnější na světě. Masa vody řeky Zambezi padá přesně na hranici Zambie a Zimbabwe do úzké (130 m) hluboké (140 m) průrvy a před vámi zůstane jen hradba řvoucího a běsnícího toku dlouhá přes 1.700 metrů. Viktoriiny vodopády jsou z „Velké trojky“ (Niagarské a Iguazú) nejhůře dostupné a právě proto nejdivočejší. Uprostřed africké přírody obklopené safari a národními parky můžou posloužit nejen jako cíl cesty, ale zároveň jako výchozí bod pro výlety do okolí. 

Vodopády navíc nesou významnou českou stopu. V roce 1855 je sice objevil britský cestovatel David Livingstone, ale až Čech Emil Holub je v roce 1875 pořádně zdokumentoval a byl prvním člověkem, který vyrobil detailní mapu jejich blízkého okolí.  

Víza 

Vodopády leží přesně na hranici Zambie a Zimbabwe a je dost pravděpodobné, že budete chtít na obě strany. Naštěstí od roku 2017 funguje společné „KAZA vízum“ pro obě země. Stojí 50 USD a můžete na něj libovolně překračovat hranice tam i zpět po dobu 30 dní.  

Pozor při cestě do Botswany. Aby KAZA Vízum neztratilo platnost, v Botswaně se můžete zdržet maximálně 24 hodin. Zdržíte-li se déle, je nutné si po návratu do Zambie či Zimbabwe vyřídit vízum nové. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Na samotné vodopády vystačí den a půl, pro výlety do okolí zůstaňte déle.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Únor - květen
Tehdy jsou vodopády v plné síle. Ve zbytku roku je z nich malý potůček.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš 20 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu