Průvodce regionem

Ohromující Viktoriiny vodopády

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Nejsou nejvyšší, nejsou nejdelší ani nejhlubší… Když však dáme dohromady všechny rozměry, jsou Viktoriiny vodopády nejmohutnější na světě. Masa vody řeky Zambezi padá přesně na hranici Zambie a Zimbabwe do úzké (130 m) hluboké (140 m) průrvy a před vámi zůstane jen hradba řvoucího a běsnícího toku dlouhá přes 1.700 metrů. Viktoriiny vodopády jsou z „Velké trojky“ (Niagarské a Iguazú) nejhůře dostupné a právě proto nejdivočejší. Uprostřed africké přírody obklopené safari a národními parky můžou posloužit nejen jako cíl cesty, ale zároveň jako výchozí bod pro výlety do okolí. 

Vodopády navíc nesou významnou českou stopu. V roce 1855 je sice objevil britský cestovatel David Livingstone, ale až Čech Emil Holub je v roce 1875 pořádně zdokumentoval a byl prvním člověkem, který vyrobil detailní mapu jejich blízkého okolí.  

Víza 

Vodopády leží přesně na hranici Zambie a Zimbabwe a je dost pravděpodobné, že budete chtít na obě strany. Naštěstí od roku 2017 funguje společné „KAZA vízum“ pro obě země. Stojí 50 USD a můžete na něj libovolně překračovat hranice tam i zpět po dobu 30 dní.  

Pozor při cestě do Botswany. Aby KAZA Vízum neztratilo platnost, v Botswaně se můžete zdržet maximálně 24 hodin. Zdržíte-li se déle, je nutné si po návratu do Zambie či Zimbabwe vyřídit vízum nové. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Na samotné vodopády vystačí den a půl, pro výlety do okolí zůstaňte déle.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Únor - květen
Tehdy jsou vodopády v plné síle. Ve zbytku roku je z nich malý potůček.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš 20 %.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Victoria Falls National Park

Národní park na zimbabwské straně, z něhož je nejlepší výhled na vodopády v celé jejich délce. Podél hrany kaňonu na opačné straně než padá voda vede několik turistických stezek s mnoha bezpečnými vyhlídkami. Od Ďáblova chřtánu na jedné straně vodopádů se pěšky můžete dostat až k vyhlídce na hraniční most na straně druhé. 

K bráně do národního parku se dostanete bez problému pěšky po chodníku, z centra města Victoria Falls to jsou necelé 2 km.  

U brány vám budou nabízet pláštěnky. Pokud zrovna nejste v oblečení, které nebudete následující dva dny potřebovat, a máte u sebe doklady, fotoaparát bez vodotěsného obalu apod., nedělejte hrdiny a pláštěnku si za pár dolarů kupte! Vězte, že zmoknete, a to pořádně. Tedy ne vodou z oblohy, ale tříštící se masou z vodopádu. Nebudete-li mít s sebou žádnou ochranu proti vodě, foťák, mobil, pas, peníze, můžete po návštěvě tak akorát hodit do koše. 

Zavřít boční panel

Zambezi National Park

Jen pár kilometrů od města Victoria Falls se rozkládá větší národní park Zambezi plný slonů, antilop a jiných afrických zvířat. Podél řeky Zambezi navíc můžete podnikat kratší pěší výlety. Ať tak či tak, bez auta se neobejdete, můžete si však zaplatit organizovaný výlet i s transferem (ceny začínají na 60 USD).  

Vstup do národního parku je možný od 6:00 do 18:00 za poplatek 15 USD

Zavřít boční panel

Victoria Falls Bridge

Přeshraniční ocelový most se klene ve výšce 200 metrů nad řekou Zambezi, jen pár set metrů dolů po proudu od vodopádů. Z jeho zambijské strany je na východní část vodopádů úchvatný výhled, na druhou stranu se zase můžete kochat rozbouřenou řekou Zambezi v úzkém kaňonu. 

Most byl vystavěn v roce 1905 a měl být jedním z mnoha pilířů myšlenky Cecila Rhodese na nikdy nerealizované železniční spojení mezi Kapským Městem a Káhirou. V současnosti most slouží jako jedno ze tří silničních spojení mezi Zimbabwe a Zambií, hranice prochází přesně středem mostu, upozorňuje na ní cedule. Železnice se aktuálně nevyužívá. 

Na most můžete volně vstoupit jak ze zimbabwské, tak ze zambijské strany, a to i když nejste držitelem společného víza pro obě země. Stačí nahlásit na celnici, že máte v úmyslu jít jen na most a zase zpět. Dostanete potvrzení na papírku, to pak musíte odevzdat při návratu.

Zavřít boční panel

Mosi-oa-Tunya NP – Safari

Na zambijské straně se na 66 km2 rozkládá Národní park Mosi-oa-Tunya, což je domorodý název pro Viktoriiny vodopády (v přesném překladu: „Voda, která hřmí“). Ten se dělí na dvě sekce. Blíž k městu Livingstone je část safari, kde při projížďce autem pořídíte ty nejlepší fotky nosorožců, slonů či antilop. Pěší trasy tu sice existují, ale jedná se jen o kratší chodníčky vedoucí od hlavních cest. Potřebujete vlastní auto nebo si zaplatit organizovanou vyjížďku (cca 60 USD).  

Tato část parku je otevřena od 7:00 do 19:00 a poplatek na osobu činí 15 USD.

Zavřít boční panel

Mosi-oa-Tunya NP – Vic Falls

Druhá část parku Mosi-oa-Tunya leží přímo u východní hrany Viktoriiných vodopádů a je hlavním pozorovacím místem ze Zambie. Vstup najdete těsně před zambijskou celnicí asi 10 km od města Livingstone, z něhož se sem taxíkem dostanete za 10 USD

Ze zambijské strany neuvidíte hlavní část vodopádů, ale jen jejich východní část, což neznamená, že byste museli být zklamaní. Ideálně navštivte jak zambijskou, tak zimbabwskou část, z obou se vám naskytnou rozdílné pohledy a z obou budete nadšení. Ze zambijské strany jsou nejlepší západy slunce. 

V období sucha (srpen–prosinec) však ze zambijské strany neuvidíte vůbec nic, oblast je kompletně suchá. Ze strany zimbabwské přeci jen alespoň menší část uvidíte.  

  • Vstup: 20 USD
  • Otevírací doba 6:00–18:00. 
Zavřít boční panel

Knife Edge Bridge

Úzký můstek spojující pevninu s vysokým ostrovním útesem je součástí národního parku Mosi-oa-Tunya na zambijské straně. Knife Edge Bridge je jedním z nejfotogeničtějších míst v celé oblasti. Z jedné strany máte výhled na východní část vodopádů, pod vámi je 140 metrů hluboká úzká průrva a z druhé strany vidíte kaňon řeky Zambezi se slavnějším Victoria Falls Bridge v pozadí. 

Zavřít boční panel

Busta Emila Holuba

Výrazný počin pro detailní popis a zmapování Viktoriiných vodopádů leží na bedrech českého cestovatele Emila Holuba, který oblast navštívil v 80. letech 19. století. Na jeho počest byla poblíž muzea v zambijském městě Livingstone v roce 2005 odhalena jeho busta. Muzeum najdete přímo v centru města, zastavte se u něj a věnujte krátkou vzpomínku jednomu z největších českých cestovatelů. 

Zavřít boční panel

Livingstone Museum

Pokud prší a vy zrovna bydlíte v Livingstone, zajděte si do místního muzea. Je největším v celé Zambii a zabývá se především kulturním a přírodním dědictvím země. Návštěva zabere hodinku, pro zapálené nadšence i více. Otevřeno je každý den od 9:00 do 16:30 a vstupné činí 5 USD.

Zavřít boční panel

Železniční muzeum

Dopravní nadšenci určitě navštíví malé muzeum zambijské železnice nacházející se poblíž nádraží. Zajímavá je především venkovní expozice několika historických parních lokomotiv a vagonů. Návštěva vám zabere půlhodinku. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16:30 a za vstup se platí 3 USD.

Počasí a sezóny u Viktoriiných vodopádů

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Viktoriiny vodopády
Největší průtok zaznamenáte na konci období dešťů

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

25 °C

25 °C

28 °C

33 °C

34 °C

33 °C

30 °C

Počasí

Viktoriiny vodopády leží na hranici tropického a subtropického pásu. Základní charakteristikou je střídání dvou období – dešťů a sucha. Nejvíce prší od listopadu do února, obvykle se však jedná o vydatné srážky trvající maximálně 3 hodiny denně. Období dešťů je také tím nejteplejším, kdy na vás přes den čekají teploty mezi 28 a 33 °C. Naopak v našem létě je nebe bez mráčku a obvykle nebude tepleji než 24 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Oblast je trochu specifická. Většina návštěvníků se sem vypravuje samozřejmě za mohutnými vodopády. To znamená, že musíte vyrazit v druhé půlce období dešťů, případně na začátku období sucha, kdy ještě dotéká voda z minulých měsíců. Vodopády v plné parádě zastihnete od února do poloviny května. Naopak pokud se sem vydáte během období sucha nebo nejhůř na jeho konci, uvidíte v porovnání s hlavní sezonou malý potůček.

Na druhou stranu, pokud byste rádi podnikali především jiné aktivity než jen pozorování vodopádů, jeďte v červnu, červenci nebo na začátku srpna. To je nejlepší období pro rafting na Zambezi, koupání se ve známém Devils Pool nebo vyjížďky do národních parků v okolí. 

Zdaleka nejhorší období pro návštěvu je od září do prosince, kdy neuvidíte vodopády, v Zambezi je málo vody i na rafting a na přelomu podzimu a zimy navíc každý den zmoknete.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu