Zavřít boční panel

Doprava u Viktoriiných vodopádů

Jak se dostat k Viktoriiným vodopádům 

Letecky 

V zásadě existují dvě možnosti. Můžete Viktoriiny vodopády brát jako hlavní bod své cesty s tím, že během dovolené budete cestovat po Zimbabwe, Zambii nebo Bostwaně. V tom případě si kupte letenku rovnou na letiště Victoria Falls v Zimbabwe, případně na letiště Livingstone v Zambii. Je to v zásadě jedno, letenky bývají stejně drahé (kolem 18.000 Kč), v akcích i pod 13.000 Kč, a pokud vám nevadí dlouhé nocování na letišti v Nairobi, dají se cca 2x ročně sehnat letenky do Livingstone i pod 11.000 Kč. 

Druhou možností je odskok z dovolené v Jižní Africe. Letenky z Johannesburgu nepatří úplně k nejlevnějším. Na obě letiště (Victoria Falls i Livingstone) počítejte s cenou kolem 5.500 Kč za zpáteční cestu. 

Autem 

Roadtripy po celé jižní části Afriky jsou velmi oblíbené a dobře realizovatelné. Obvykle se vyjíždí z Jihoafrické republiky, kde je největší výběr z autopůjčoven, a tudíž nejnižší ceny. Musíte však pečlivě pročítat podmínky jednotlivých autopůjčoven, neboť některé z nich povolují výjezd pouze do Bostwany, a ne už do Zimbabwe. A když už vám půjčovna povolí auto do Zimbabwe vyvézt, musíte počítat s dlouhou administrativou na hranicích spojenou s nemalými poplatky. Ty se navíc liší takřka každý měsíc, dokonce i na různých přechodech dle toho, jak moc velký úplatek navíc si celník připočítá. Počítejte s jakoukoli cenou mezi 50 a 150 USD za vjezd auta s cizí registrací do Zimbabwe. 

Vlakem 

Nejexotičtější způsob dopravy je vlak ze zimbabwského Bulawaya do města Victoria Falls. Jet vlakem v Africe je nezapomenutelný zážitek vždy. Budete cestovat nejen mezi body A a B, ale i v čase, a to rovnou o několik desítek let zpět.  

Vlaky z Bulawaya jezdí denně, vždy na noc (oběma směry). Cesta trvá podle jízdního řádu 12,5 hodiny, nechte si však vždy alespoň denní rezervu. Zpoždění může být naprosto jakékoli mezi 0 minutami a 10 hodinami. 

Obecně lze říct, že vlakem jezdí ve většině místní, ale cestování je v zásadě bezpečné, jen si cennosti vždy nechte u sebe tak, aby nebylo možné je ukrást ani ve spánku. Jízdenka i s lůžkem vyjde cca na 12 USD. Více informací na oficiálním webu zimbabwských drah. 

Podobnou možnost máte i ze zambijského Livingstone napříč celou zemí přes Lusaku až do Kittwe. Vlaky jezdí 2x týdně, cesta do Lusaky zabere 19 hodin. I tady musíte počítat s libovolným zpožděním, které může dosáhnout několika minut, ale i desítek hodin.  

Vlaky jsou celkem pohodlné, jízdenku kupujte na nádraží ideálně s denním předstihem. Cena do Lusaky by se měla pohybovat okolo 135 kwacha (cca 420 Kč). Jízdní řád.

Jak se dopravovat v oblasti Viktoriiných vodopádů 

Vše závisí na tom, kde se ubytujete. Zda v zimbabwském městečku Victoria Falls nebo na zambijské straně v Livingstone.  

Pěšky 

Pokud budete bydlet v Zimbabwe, úplně v pohodě si vystačíte s vlastníma nohama. Centrum města Victoria Falls je od brány do národního parku vzdáleno asi 2,5 km a spojeno chodníkem pro pěší. Oblast je navíc obecně velmi bezpečná a pěší chůze neskýtá žádné velké riziko. Jedinou nepříjemností jsou všudypřítomní a často velice vytrvalí „heloumajfrendi“, pouliční prodejci turistických cetek. 

Pěšky se můžete bez obav pohybovat i po zambijském městě Livingstone, které rovněž patří k nejbezpečnějším městům v Africe, ale k samotným vodopádům už je to dál a jen po silnici.

Ze zimbabwského města Victoria Falls se „po vlastních“ během hodinky dostanete po chodníku i k hraničnímu mostu se Zambií, který můžete volně překročit a užít si úchvatného výhledu. Celnice jsou totiž vždy na každé straně řeky a mezi nimi je volný pohyb bez jakéhokoli omezení. 

Taxi 

Jedinou další variantou ze vzdálenějších hotelů, z letišť nebo z města Livingstone, jsou taxíky. Žádná jiná forma veřejné dopravy tu neexistuje. Většinou budete platit tolik, kolik jste schopní usmlouvat, taxametry zde nefungují. 

Chcete-li se dopravit přes hranici ze Zimbabwe do Zambie, je nutné nejprve dojet k jedné celnici, pěšky přejít most (cca 2 km celkem) a od druhé celnice si vzít taxíka dál. Žádné taxi vás přes hranici nepřeveze. 

Průměrné ceny vybraných relací: 

  • Letiště Victoria Falls – Město Victoria Falls: 30 USD
  • Letiště Victoria Falls – Hranice se Zambií: 40 USD
  • Letiště Livingstone – Město Livingstone: 10–15 USD
  • Letiště Livingstone – Hranice se Zimbabwe: 25–30 USD
  • Město Victoria Falls – Vstup do národního parku (zimbabwská strana): 5–10 USD (dle lokace hotelu), 
  • Město Livingstone – Vstup do národního parku (zambijská strana): 5–10 USD

Co tady objevíš?

Nejsou nejvyšší, nejsou nejdelší ani nejhlubší… Když však dáme dohromady všechny rozměry, jsou Viktoriiny vodopády nejmohutnější na světě. Masa vody řeky Zambezi padá přesně na hranici Zambie a Zimbabwe do úzké (130 m) hluboké (140 m) průrvy a před vámi zůstane jen hradba řvoucího a běsnícího toku dlouhá přes 1.700 metrů. Viktoriiny vodopády jsou z „Velké trojky“ (Niagarské a Iguazú) nejhůře dostupné a právě proto nejdivočejší. Uprostřed africké přírody obklopené safari a národními parky můžou posloužit nejen jako cíl cesty, ale zároveň jako výchozí bod pro výlety do okolí. 

Vodopády navíc nesou významnou českou stopu. V roce 1855 je sice objevil britský cestovatel David Livingstone, ale až Čech Emil Holub je v roce 1875 pořádně zdokumentoval a byl prvním člověkem, který vyrobil detailní mapu jejich blízkého okolí.  

Víza 

Vodopády leží přesně na hranici Zambie a Zimbabwe a je dost pravděpodobné, že budete chtít na obě strany. Naštěstí od roku 2017 funguje společné „KAZA vízum“ pro obě země. Stojí 50 USD a můžete na něj libovolně překračovat hranice tam i zpět po dobu 30 dní.  

Pozor při cestě do Botswany. Aby KAZA Vízum neztratilo platnost, v Botswaně se můžete zdržet maximálně 24 hodin. Zdržíte-li se déle, je nutné si po návratu do Zambie či Zimbabwe vyřídit vízum nové. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Na samotné vodopády vystačí den a půl, pro výlety do okolí zůstaňte déle.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Únor - květen
Tehdy jsou vodopády v plné síle. Ve zbytku roku je z nich malý potůček.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš 20 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu