Viktoriiny vodopády

Doprava u Viktoriiných vodopádů

Jak se dostat k Viktoriiným vodopádům 

Letecky 

V zásadě existují dvě možnosti. Můžete Viktoriiny vodopády brát jako hlavní bod své cesty s tím, že během dovolené budete cestovat po Zimbabwe, Zambii nebo Bostwaně. V tom případě si kupte letenku rovnou na letiště Victoria Falls v Zimbabwe, případně na letiště Livingstone v Zambii. Je to v zásadě jedno, letenky bývají stejně drahé (kolem 18.000 Kč), v akcích i pod 13.000 Kč, a pokud vám nevadí dlouhé nocování na letišti v Nairobi, dají se cca 2x ročně sehnat letenky do Livingstone i pod 11.000 Kč. 

Druhou možností je odskok z dovolené v Jižní Africe. Letenky z Johannesburgu nepatří úplně k nejlevnějším. Na obě letiště (Victoria Falls i Livingstone) počítejte s cenou kolem 5.500 Kč za zpáteční cestu. 

Autem 

Roadtripy po celé jižní části Afriky jsou velmi oblíbené a dobře realizovatelné. Obvykle se vyjíždí z Jihoafrické republiky, kde je největší výběr z autopůjčoven, a tudíž nejnižší ceny. Musíte však pečlivě pročítat podmínky jednotlivých autopůjčoven, neboť některé z nich povolují výjezd pouze do Bostwany, a ne už do Zimbabwe. A když už vám půjčovna povolí auto do Zimbabwe vyvézt, musíte počítat s dlouhou administrativou na hranicích spojenou s nemalými poplatky. Ty se navíc liší takřka každý měsíc, dokonce i na různých přechodech dle toho, jak moc velký úplatek navíc si celník připočítá. Počítejte s jakoukoli cenou mezi 50 a 150 USD za vjezd auta s cizí registrací do Zimbabwe. 

Vlakem 

Nejexotičtější způsob dopravy je vlak ze zimbabwského Bulawaya do města Victoria Falls. Jet vlakem v Africe je nezapomenutelný zážitek vždy. Budete cestovat nejen mezi body A a B, ale i v čase, a to rovnou o několik desítek let zpět.  

Vlaky z Bulawaya jezdí denně, vždy na noc (oběma směry). Cesta trvá podle jízdního řádu 12,5 hodiny, nechte si však vždy alespoň denní rezervu. Zpoždění může být naprosto jakékoli mezi 0 minutami a 10 hodinami. 

Obecně lze říct, že vlakem jezdí ve většině místní, ale cestování je v zásadě bezpečné, jen si cennosti vždy nechte u sebe tak, aby nebylo možné je ukrást ani ve spánku. Jízdenka i s lůžkem vyjde cca na 12 USD. Více informací na oficiálním webu zimbabwských drah. 

Podobnou možnost máte i ze zambijského Livingstone napříč celou zemí přes Lusaku až do Kittwe. Vlaky jezdí 2x týdně, cesta do Lusaky zabere 19 hodin. I tady musíte počítat s libovolným zpožděním, které může dosáhnout několika minut, ale i desítek hodin.  

Vlaky jsou celkem pohodlné, jízdenku kupujte na nádraží ideálně s denním předstihem. Cena do Lusaky by se měla pohybovat okolo 135 kwacha (cca 420 Kč). Jízdní řád.

Jak se dopravovat v oblasti Viktoriiných vodopádů 

Vše závisí na tom, kde se ubytujete. Zda v zimbabwském městečku Victoria Falls nebo na zambijské straně v Livingstone.  

Pěšky 

Pokud budete bydlet v Zimbabwe, úplně v pohodě si vystačíte s vlastníma nohama. Centrum města Victoria Falls je od brány do národního parku vzdáleno asi 2,5 km a spojeno chodníkem pro pěší. Oblast je navíc obecně velmi bezpečná a pěší chůze neskýtá žádné velké riziko. Jedinou nepříjemností jsou všudypřítomní a často velice vytrvalí „heloumajfrendi“, pouliční prodejci turistických cetek. 

Pěšky se můžete bez obav pohybovat i po zambijském městě Livingstone, které rovněž patří k nejbezpečnějším městům v Africe, ale k samotným vodopádům už je to dál a jen po silnici.

Ze zimbabwského města Victoria Falls se „po vlastních“ během hodinky dostanete po chodníku i k hraničnímu mostu se Zambií, který můžete volně překročit a užít si úchvatného výhledu. Celnice jsou totiž vždy na každé straně řeky a mezi nimi je volný pohyb bez jakéhokoli omezení. 

Taxi 

Jedinou další variantou ze vzdálenějších hotelů, z letišť nebo z města Livingstone, jsou taxíky. Žádná jiná forma veřejné dopravy tu neexistuje. Většinou budete platit tolik, kolik jste schopní usmlouvat, taxametry zde nefungují. 

Chcete-li se dopravit přes hranici ze Zimbabwe do Zambie, je nutné nejprve dojet k jedné celnici, pěšky přejít most (cca 2 km celkem) a od druhé celnice si vzít taxíka dál. Žádné taxi vás přes hranici nepřeveze. 

Průměrné ceny vybraných relací: 

  • Letiště Victoria Falls – Město Victoria Falls: 30 USD
  • Letiště Victoria Falls – Hranice se Zambií: 40 USD
  • Letiště Livingstone – Město Livingstone: 10–15 USD
  • Letiště Livingstone – Hranice se Zimbabwe: 25–30 USD
  • Město Victoria Falls – Vstup do národního parku (zimbabwská strana): 5–10 USD (dle lokace hotelu), 
  • Město Livingstone – Vstup do národního parku (zambijská strana): 5–10 USD

Chystáš se k Viktoriiným vodopádům?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.