Zavřít boční panel

Ubytování u Viktoriiných vodopádů

Lokality 

Celá oblast okolo Viktoriiných vodopádů je poměrně velká a zasahuje na území dvou států – Zimbabwe a Zambie. Obecně lepší výhled na vodní masu se naskytne ze zimbabwské strany. 

Nejlepší lokalitou tak určitě bude oblast kolem pošty a vlakového nádraží ve městě Victoria Falls. Najdete tu několik větších hotelů za lehce nadprůměrné ceny, nebudete vázaní na přesuny taxíkem – k bráně národního parku dojdete za půl hodinky pěšky. 

Zbytek města Victoria Falls je plný penzionů a hotelů různé kvality. Městečko je velmi turistické a nemusíte se bát ubytovat ani na jeho úplném okraji, je tu bezpečno. Čím dál od vodopádů budete bydlet, tím častěji pojedete taxíkem. 

Mnohem větší město Livingstone na zambijské straně nabídne také větší výběr z ubytovacích možností, a to napříč spektrem od nejlevnějších hostelů, až po nejdražší hotely. Jdete-li tvrdě po ceně, Livingstone bude mírně levnější variantou než Victoria Falls v Zimbabwe. Kalkulujte ale s tím, že vzdálenosti jsou větší a budete muset častěji využívat taxíky, což cenu může ve finále prodražit. 

Zatímco město Victoria Falls na zimbabwské straně je opravdu spíš jen turistickou vesnicí s hotely, poštou, jedním supermarketem, bankou a milionem prodejen turistických cetek, Livingstone v Zambii je přeci jen větší a „normálnější“. Žijí tu i jiní lidé než turisti, v centru najdete spoustu supermarketů, včetně Sparu nebo Shoprite a mnohem větší vyžití večer v barech, restauracích i na diskotékách. 

Ceny 

V zásadě lze říct, že na zambijské straně je cca o 200–300 Kč levnější ubytování podobné kvality jako na straně zimbabwské.  

Zatímco ve Victoria Falls za slušný hotel v centru města zaplatíte od 1.300 Kč za noc, v Livingstone se dostanete klidně pod tisícovku. Hotely jsou většinou pěkné, čisté a slušně vybavené, klasické hostely pro baťůžkáře hledejte spíš v Zambii. 

Pokud si chcete užít bydlení ve stylu přímo na březích řeky Zambezi, popusťte své peněžence uzdu. A to výrazně. Ty nejluxusnější hotely začínají na 10.000 Kč za jednu noc. 

Vyhledej si svůj hotel u Viktoriiných vodopádů. Upřesni termín pobytu a zjisti aktuální ceny za ubytování pro dva.

Booking.com

Co tady objevíš?

Nejsou nejvyšší, nejsou nejdelší ani nejhlubší… Když však dáme dohromady všechny rozměry, jsou Viktoriiny vodopády nejmohutnější na světě. Masa vody řeky Zambezi padá přesně na hranici Zambie a Zimbabwe do úzké (130 m) hluboké (140 m) průrvy a před vámi zůstane jen hradba řvoucího a běsnícího toku dlouhá přes 1.700 metrů. Viktoriiny vodopády jsou z „Velké trojky“ (Niagarské a Iguazú) nejhůře dostupné a právě proto nejdivočejší. Uprostřed africké přírody obklopené safari a národními parky můžou posloužit nejen jako cíl cesty, ale zároveň jako výchozí bod pro výlety do okolí. 

Vodopády navíc nesou významnou českou stopu. V roce 1855 je sice objevil britský cestovatel David Livingstone, ale až Čech Emil Holub je v roce 1875 pořádně zdokumentoval a byl prvním člověkem, který vyrobil detailní mapu jejich blízkého okolí.  

Víza 

Vodopády leží přesně na hranici Zambie a Zimbabwe a je dost pravděpodobné, že budete chtít na obě strany. Naštěstí od roku 2017 funguje společné „KAZA vízum“ pro obě země. Stojí 50 USD a můžete na něj libovolně překračovat hranice tam i zpět po dobu 30 dní.  

Pozor při cestě do Botswany. Aby KAZA Vízum neztratilo platnost, v Botswaně se můžete zdržet maximálně 24 hodin. Zdržíte-li se déle, je nutné si po návratu do Zambie či Zimbabwe vyřídit vízum nové. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Na samotné vodopády vystačí den a půl, pro výlety do okolí zůstaňte déle.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Únor - květen
Tehdy jsou vodopády v plné síle. Ve zbytku roku je z nich malý potůček.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Akce se objeví 2x do roka a ušetříš 20 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu