Naše rodinka v první řadě Premium Economy

Nová Premium Economy China Airlines v A350-900 z Prahy do Taipei

0 komentářů
2026-05-10T14:23:22+02:00

Začátkem roku představily China Airlines svou novou Premium Economy. Když jsem se rozhodoval, jak letět v květnu do Japonska, bylo prakticky rozhodnuto. Vyzkouším na vlastní kůži PE China Airlines na dálkovém letu z Prahy do Taipei. Vzhledem k tomu, že cena letenek byla jen nepatrně vyšší než u standardní ekonomické třídy, nebylo nad čím dlouze váhat. Otázkou tak zůstávalo jediné – jde skutečně o výhodný upgrade, nebo jen o lépe zabalený kompromis?

Letenky kupuji v akci

Letenky pořizuji asi s půlročním předstihem, a to za cenu 32 000 Kč za kus – psali jsme o nich zde China Airlines do JV Asie v Premium Economy. U dálkového letu v délce 13 hodin je cena téměř bezkonkurenční.

Klasická ekonomická třída se prodává za 19 000 Kč, nejen u China Airlines. Další aerolinky nabízející Premium Economy jsou například KLM / Air France za 45 000 Kč.

Itinerář zahrnuje trasu Praha - Taipei - Osaka a zpět Okinawa - Taipei - Praha, vždy s pohodlným 3 hodinovým přestupem v Taipei. Samotná Premium Economy je dostupná pouze na hlavních dálkových letech z Prahy do Taipei a zpět, přískoky do Japonska jsou v klasické ekonomické třídě.

Benefitem ještě před samotnou cestou jsou 2 odbavená zavazadla po 28 kg a také 100 % připsaných mil do věrnostního programu Flyingblue.

Odbavení a nástup do letadla

Už na letišti China Airlines potvrzuje, že Premium Economy bere vážně a tak je na check-inu zřízena samostatná přepážka k odbavení. Vzhledem k maximální kapacitě 32 osob je garantováno svižné odbavení.

Samotný boarding probíhá standardně. V nástupním mostě je k dispozici box se sluchátkami, které jsou určeny pro cestující v ekonomické třídě. Cestující v Premium Economy a byznys třídě obdrží kvalitnější sluchátka přímo na palubě.

Kabina a první dojmy z Premium Economy

Po nástupu na palubu Airbus A350-900 nejprve procházíme byznys třídou, což je lehce dvojsečný moment — na jednu stranu působí prémiově, na druhou člověka nevyhnutelně naladí na ještě vyšší standard. My dnes ale míříme dál do kabiny Premium Economy.

Ta se nachází za fyzickou přepážkou a od ekonomické třídy je oddělena během letu závěsy, až tehdy se dostaví pocit většího soukromí.

Konfigurace sedadel 2–4–2 představuje oproti běžné ekonomické třídě v uspořádání 3–3–3 znatelný rozdíl. Jedno „ušetřené“ sedadlo v každé řadě se promítne do větší šířky jednotlivých míst, což je po usazení okamžitě znát. Sedadla působí prostorněji, komfortněji a celkově dávají pocit, že si člověk skutečně připlatil za něco víc než jen pár centimetrů prostoru navíc.

Již na zemi si tedy říkám, že tady se u Premium Economy rozhodně připlatit vyplatilo.

Sedadlo pod drobnohledem

Kromě samotné velikosti sedadla si nelze nevšimnout mírného upgradu oproti klasickým sedačkám – máte tu navíc polohovací opěrku na nohy, vysouvací a fixační opěrku hlavy a také dvojitou područku, aby každý cestující měl kousek té své.

Područky jsou pevně fixované. Prvně jsme mysleli, že budou překážkou k tomu, aby se děti vyspaly v leže. Nakonec byla sedadla dostatečně veliká, že si každý vystačil se svým prostorem.

V područkách najdete miniaturní odkládací prostor – ideální pro telefon, který máte vždy po ruce. Dále pak elektrickou zásuvku, ovládání světel a polohování sedadla – to je mechanické, nikoliv elektrické.

Hlavní odkládací prostor je samozřejmě před vámi. Jelikož sedíme v první řadě ihned za přepážkou, je náš odkládací prostor na ní. Ostatní cestující jej mají v sedadle před nimi, stejně tak jako monitor.

Náš monitor je součástí opěrky na ruce. Výsuv i stabilizace je bezproblémová, stejně tak výsledná odezva samotného IFE.

Co mi ale vadilo, byl potah na podhlavníku. Společně s povlakem na polštářek je ze zvláštního materiálu, který „šustí“. Během usínání mě celkem otravoval.

Jinak nemám sedadlům co vytknout. Na to, že se stále bavíme o „ekonomické“ třídě, byť prémiové, jedná se opravdu o skvělý produkt.

Catering a služby během letu

Hned bych začal výtkou, a to chybějícím welcome drinkem před vzletem. K omezené kapacitě kabiny a „prémiovosti“ bych přípitek na zemi jednoduše očekával.

Posádka nám alespoň nadělila lahve s vodou, vlhčené ubrousky a dětem dárek v podobě taštičky letadla China Airlines.

Všichni cestující na svých místech měli polštářek, deku a amenity kit zahrnující vše – škrabošku na oči, pantofle, špunty do uší, krém na ruce, lůj na rty a kartáček se zubní pastou.

Hlavní servis začíná hodinu po vzletu. Ještě před ním dostáváme slané krekry a nabídku nápojů.

Oběd

K obědu přichází skvělá kombinace — jako předkrm hovězí tataki na salátu s ponzu zálivkou, doplněné kanapkou s uzeným lososem. Hlavním chodem je vepřové teriyaki s rýží, edamame a glazovanou mrkví, následuje sýrový talířek (brie, eidam, hrozny, oříšky a fíkový chlebíček) a jako dezert zmrzlina Magnum Mini.

Vše chutnalo výtečně. Jen zmrzlina byla nepochopitelně servírována rovnou s celým platem — takže ji člověk musel buď sníst hned, nebo ji jedl už roztátou. Logicky bych očekával servis zmrzliny o pár minut později.

Výjimečnost občerstvení za letu doplňuje servis na porcelánu a kovový příbor. Prostě to, na co jste zvyklí v byznys třídě, ale v economy nikoliv. Za mě palec nahoru.

Děti měly předem objednané dětské menu (Child Meal). Bohužel zvolená úprava těstovin jim nesedla, takže si nakonec spíš pochutnávaly na našich porcích.

Následuje odpočinkový úsek, kdy další servis proběhne asi tak 3 hodiny před přistáním. Palubní posádka stále za tmy roznáší rozpečené housky s cibulovým chutney, šunkou a sýrem. Něco, co si začnu dělat doma pravidelně k svačině – znovu skvělé.

Snídaně

Snídani obdržíme již s rozsvícenými světly zhruba dvě hodiny do přistání.

V nabídce je znovu asijská verze snídaně s mořskými plody, nebo klasická západní, kterou také volím.

Chuťově znovu vše na jedničku. Jasně, od vajíček neočekávám francouzskou formu, ale rozhodně neurazila.

Ovšem při pohledu na dětské menu se role obrací a nejraději bych si jídla prohodil. Jejich lívance s pudinkem a višněmi byly geniální.

To už se ale náš čas na palubě pomalu blíží ke konci a já si uvědomím, že celý let neskutečně rychle utekl.

Děti sice na pár hodin usnuly, ale já oka nezamhouřil ani na minutu. Konečně jsem mohl mít čas sám pro sebe a užíval si filmy z palubní nabídky. Nebyly bůhví co extra, ale na těch pár hodin člověka prostě zabavily.

Závěr? Za mě palec nahoru

Připlatil bych si znovu a letěl do Japonska s China Airlines v Premium Economy? Rozhodně ano — pokud by ceny zůstaly v podobném rozložení: 19 000 Kč za ekonomickou, 32 000 Kč za prémiovou ekonomickou a 65 000 Kč za byznys třídu.

Při cestě do Thajska bych volil spíš ekonomickou třídu, nebo rovnou byznys, který už není cenově tak odskočený. Třeba u Bali bych ale váhal.

Samotný produkt má bezesporu své plusy a při rozumné ceně ani nemá smysl hledat mínusy.

Těším se na zpáteční cestu, která bude v nočním režimu — tam se ukáže, jestli se v těchto sedačkách dá prospat lépe než v klasické economy.

David Eiselt
naposledy aktualizováno 10. 05. 2026

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.