Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Rok 2018 dospěl do své půlky, a tak nastává čas pomalu přemýšlet, kam budou mířit vaše cestovatelské kroky v roce 2019. Po delší době připomeneme možnost výhodných letů s ukrajinskými aerolinkami UIA z Prahy (i Vídně) přes Kyjev dále na východ. Doletět tak můžete do kazašské Almaty, íránského Teheránu, arménského Jerevanu a libovolných dalších měst v síti UIA. Právě proto, že nejlevnější letenky pořídíte zhruba s 11 až 12 měsíčním předstihemnastal čas, kdy v uvedených destinacích panuje hlavní sezóna a ideální počasí pro cestu, vybíráme ty nejzajímavější, před nákupem však dvě důležitá upozornění:

Za prvé se obrňte trpělivostí. Web UIA patří k těm nejméně přívětivým. Například u letů z Prahy do Kyjeva se sice v kalendáři zobrazují ceny 921 Kč za jednosměrný let, po kliknutí se však sníží na 598 Kč, což dá dohromady avizovaných 1.082 Kč.

Za druhé letenky kupujte odděleně. Tedy nejdříve zpáteční z Prahy do Kyjeva a po té zpáteční z Kyjeva do cílové destinace. Jedině tak dosáhnete nejnižší ceny. A s tím také souvisí upozornění nejdůležitější: Nechte si při cestě tam i zpět v Kyjevě alespoň den rezervu! Návaznost není garantovaná a UIA velmi rády mění lety až o několik hodin vpřed či vzad. Faktem ale je, že přestávka v hlavním městě Ukrajiny bude jedině plusem, viz náš nový průvodce Kyjevem.

Lety jsou vhodné pro cestovatele, kteří se obejdou bez velkého kufru. V ceně je klasicky jen příruční bagáž, odbavená vyjde na 25 € za jeden let a to už se pak příliš nevyplatí.

Sdílej akci s přáteli

Akční letenky

Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
KBP Kyjev
Ukrajina
Kyjev
Zpáteční 2 hod letu (přímý let)
Kyjev
Kyjev KBP
Ukrajina
EVN Jerevan
Arménie
Jerevan
Zpáteční 2 hod letu (přímý let)
Kyjev
Kyjev KBP
Ukrajina
IKA Teherán
Írán
Teherán
Zpáteční 3 hod letu (přímý let)
Kyjev
Kyjev KBP
Ukrajina
ALA Almaty
Kazachstán
Almaty
Zpáteční 4 hod letu (přímý let)

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

12 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele vlasta _3
vlasta _3

Teď jsem koupil na červen 4 letenky zpáteční PRG-KBP á 1083kč,ale nejvýhodnější časy odletů za nejnižší cenu rychle mizí...

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den, nedáří se mi najit žádné leténky z Prahy do Kyjeva za uvedené ceny, prosím, jaky je nejblížší termín létu? Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, jak je uvedeno výše, platí od května 2019, nejbližší termín z Prahy do Kyjeva je 9.5.

před 4 lety

Děkuji za odpověď!

Přidat odpověď
před 4 lety

Já nejsem schopná to složit:-(

Odpovědět
před 4 lety

Nezapomeňte si na PS udělat online check in, jinak chargují 15EUR za BP reprint. 2 hodiny do odletu se online check in na webu zavírá, takže na letišti to už nedoženete.

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele martacmielova
martacmielova

Paráda, díky moc, koupeno Jerevan i Almaty. Děti Jerevan dokonce za poloviční cenu, jen Almaty byly letenky pro děti dražší než pro dospělé. Ale i tak super cena.

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele
Jakub _1

Super, díky za tip. Plánuju do Almaty, odsud po zemi přes Biškek do Oše a po Pamír highway do Dušanbe. Má někdo tip na dopravu z Dušanbe zpět do ČR (příp. Vídeň, Mnichov). Zatím se mi jeví nejlepší přesun ještě do Taškentu a odsud přes Moskvu do Phy (cca 6k). Jenže toho vyřizování s uzbeckýma a ruskýma vízama (+ další náklady).

před 4 lety

To už tě podle mě vyjde lépe z Dushanbe letět rovnou přes Istanbul s Turkish Airlines. Loni byla zpáteční letenka Praha-Dushanbe za cca 14k. Pro uzbecká víza afaik musíš do Berlína a je s tím celkem dost byrokracie. Finančně to podle mě vyjde na stejno a budeš s tím mít méně práce.

před 4 lety
Avatar uživatele
Jakub _1

Tak jsem to vymyslel ještě krapet jinak, přesun z Almaty do Dušanbe po zemi, jak píšu výše, zpáteční do Almaty v týhle akci za cca 3k, poté přelet s Tajik Air z Duš. do Almaty za cca 100 euro...pecka :)

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Poslední datum, které mi jde zadat, je 25. 6. 2019. Možná by stálo za to doplnit popis akce. 😉

Odpovědět
před 4 lety

Super, díky moc za tip! Už letos jsme byli v Kyjevě, tak si to pro velký úspěch příští rok protáhneme do Arménie! :)

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Borobudur
ušetříš až 59%
Tam jsi vždycky chtěl!
Zimní Amsterdam
ušetříš až 48%
To budou fotky!
Cabo Girao
ušetříš až 44%
Honem, dokud jsou místa!
Edinburgh
ušetříš až 75%
Jedem!
5556 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Karlův most v Praze
Česká republika Přílet na letiště Václava Havla Praha

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Doprava do centra a v noci

  • Linka 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
  • Linka 119: jednou za 3 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
  • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.
  • V noci (0:00 až 4:30) jezdí na letiště autobusové linky 910 (2x za hodinu viz jízdní řád, z/do centra – Újezd, Karlovo nám., I. P. Pavlova) a 907 (1x za hodinu viz jízdní řád, I. P. Pavlova, Hlavní nádr., Náměstí republiky, Hradčanská)

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí na nich stejné jízdenky za 40 Kč na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 120 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Lístek označíte ve žlutém označovači na zastávce nebo v autobusu, při cestě na letiště metrem musíte jízdenku označit vždy před vstupem do stanice metra. Pokud přestupujete, lístek už znovu neoznačujete.

Doprava z hlavního nádraží na Letiště Praha

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobus:

  • Autobus AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí běžný tarif pražské MHD, ale pouze speciální jízdenka za 100 Kč, kterou můžete koupit u řidiče nebo v infostánku DPP v terminálu. Stanoviště autobusu na hlavním nádraží je na hlavní silnici (ulice Wilsonova) v prvním patře (sledujte značení s obrázkem autobusu). Při cestě z letiště linka AE staví pouze před terminálem 1.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Průvodce pro Česká republika
Průvodce pro letiště Václava Havla Praha

Zavřít boční panel
Kyjev
Ukrajina Přílet na letiště Kyjev Boryspil

Do Kyjeva

Nejrychlejší i nejlevnější spojení s centrem obstarává železniční linka, která staví na hlavním nádraží (nástupiště 14) a ve stanici Darnitsa na druhém břehu Dněpru. Vlaky jezdí zhruba jednou za hodinu 24 hodin denně, přičemž jízda na hlavní nádraží zabere necelých 40 minut. Jízdenku pořídíte na nádraží nebo v automatu při východu z terminálu D (vpravo) za 100 UAH, lze platit hotovostí i kartou. 

Alternativní dopravou s kratším intervalem je autobusová linka 322 „SkyBus“. Směrem na letiště se zastávka nachází přímo před terminálem, ve městě pak před hlavním nádražím a u zastávky metra „Charkovská“ na východním okraji Kyjeva. Autobus zastavuje u terminálů D i F.

  • na Hlavní nádraží: cca 40–70 minut, 100 UAH
  • na metro „Charkovská“: cca 20 minut, 60 UAH
  • Jízdní řád

Autobusy jezdí zhruba jednou za 20 minut 24 hodin denně.

Jízda Uberem vyjde na 350 až 400 UAH při cestě do centra Kyjeva.

Do města Boryspil

Blízké městečko Boryspil, po kterém je letiště pojmenováno, může sloužit jako oblíbené místo pro přespání mezi lety. Nejjednodušší dopravu představuje Uber, jízda vyjde cca na 115 UAH

Alternativou jsou maršrutky odjíždějící ze zastávek mezi terminálem D a terminálem F. Do Borispylu můžete jet maršrutkami linek 2, 3V, 16 a 17, jejich jízdní řád je však značně nepravidelný. Každá z linek jezdí cca jednou za hodinu a za jízdenku zaplatíte 6 UAH.

 

Průvodce pro Ukrajina
Průvodce pro letiště Kyjev Boryspil

Zavřít boční panel
Jerevan
Arménie Přílet na letiště Jerevan Zvartnots

Do města se nejsnadněji dostanete autobusovou linkou číslo 201, končí poblíž Národní opery v centru Jerevanu. Autobusy jezdí od 7:00 do 20:00 každých 20–30 minut, cena jízdenky činí 300 AMD a cesta zabere 20 minut.

Alternativním způsobem jsou minibusové linky 107 (Metro Baregamutyun) a 108 (hlavní nádraží). První spoje jedou v 7:30, poslední okolo 22:30 h. Za jízdenku zaplatíte 200 AMD / 12 Kč.

Cena taxi je po celém městě 2 až 3.000 AMD.

Průvodce pro Arménie
Průvodce pro letiště Jerevan Zvartnots

Zavřít boční panel
Teherán
Írán Přílet na letiště Teherán Imam Khomeini

Od srpna 2017 lze využít pro cesty do centra Teheránu metro. Nová linka číslo 8 sváží z letiště cestující na stanici metra linky 1 Shahed, kde přestoupíte směrem do centra (resp. z centra při cestě na letiště). Linka 8 je v provozu 24 hodin denně, linka číslo 1, která vás doveze do centra, však pouze od 5:30 do 22:30. Kupte si jízdenku "Two-trip", kterou můžete využít pro jeden přestup, stojí 8.000 riálů / cca 7 Kč.

Taxi do centra města stojí od 400.000 riálů výše / 320 Kč. Levnější možnost je jízda sdíleným taxíkem (minibusem) ke stanici metra červené linky „Shaded“ za asi 150.000 IRR. Tento způsob však není vhodný u nočních příletů nebo odletů, metro jezdí až od 6:00.

Pokud rovnou přestupujete na letiště Mehrabad, jistější bude taxi (250–400.000 riálů), určitě počítejte se 2 hodinami jízdy. Sice může být cesta i dvakrát rychlejší, ale především ve dne se vyskytují časté kolony.

Průvodce pro Írán
Průvodce pro letiště Teherán Imam Khomeini

Zavřít boční panel
Almaty
Kazachstán Přílet na letiště Almaty

Na letiště přímo od terminálu se z centra dostanete autobusy číslo 79 a 92.  Na zastávce v ulici Mailina před hotelem Favorit (cca 200 metrů od terminálu) pak zastavují ještě linky 86 a 106. Tento způsob dopravy je poměrně spolehlivý, i když není přesně stanovený jízdní řád, intervaly činí zhruba 6–20 minut. Z centra je kvůli častým zácpám nutné počítat alespoň se 60–75 minutami jízdy, ve večerních hodinách klidně o polovinu méně. Obecně jezdí denní doprava od cca 5:30 do 23:30. V noci mezi 23:00 a 6:00 využijte linku 3.

Jízdné je možno platit pouze předem zakoupenou Onay kartou, kterou můžete koupit na letišti a ve vybraných trafikách nebo telefonních prodejnách napříč celým městem. Karta stojí 400 tenge / 28 Kč a jednotlivé jízdné 80 tenge / 5,60 KčPřípadná koupě jízdenky u řidiče činí 150 tenge. Více informací i v angličtině na webu Onay.kz.

Taxi stojí v rozmezí 2.000–15.000 tenge / 140–1.050 Kč. Záleží na tom, jak moc mluvíte rusky a jak velké máte schopnosti smlouvání. Taxametry neexistují.

[iframe https://www.google.com/maps/d/embed?mid=10ULkrDLedekcWSnIdQ7HDFnk1qo]

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Průvodce pro Kazachstán
Průvodce pro letiště Almaty