Letiště Almaty

Almaty International Airport
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

ALA (IATA)
UAAA (ICAO)
Kazachstán

Největší letiště Kazachstánu je umístěno na severním okraji města Almaty asi 24 km od centra.

Almaty jsou hlavním uzlem pro mezinárodní i vnitrostátní lety, přesto je terminál malý a přehledný. V přízemí se nachází příletová část a v prvním patře odletová část.

Almatinské letiště je hlavní základnou pro všechny kazašské aerolinky a jednou ze dvou bran do Kazachstánu ze světa. Je otevřeno nonstop.

 


Letenky

Z nejbližšího okolí Česka ani Slovenska přímé lety do Almaty nelétají. Nejlevnější letenky z Prahy i okolí seženete za ceny mezi 7.500 a 9.000 Kč, nejčastěji s Ukraine International Airlines nebo Turkish Airlines.

Doba letu do Almaty závisí na délce přestupů, obvykle se pohybuje mezi 8 a 12 hodinami při odletu z Prahy.

Vyhledat letenky


Doprava z/na letiště

Na letiště přímo od terminálu se z centra dostanete autobusy číslo 79 a 92. Na zastávce v ulici Mailina před hotelem Favorit (cca 200 metrů od terminálu) pak zastavují ještě linky 86 a 106. Tento způsob dopravy je poměrně spolehlivý, i když není přesně stanovený jízdní řád, intervaly činí zhruba 6–20 minut. Z centra je kvůli častým zácpám nutné počítat alespoň se 60–75 minutami jízdy, ve večerních hodinách klidně o polovinu méně. Obecně jezdí denní doprava od cca 5:30 do 23:30. V noci mezi 23:00 a 6:00 využijte linku 3.

Jízdné je možno platit pouze předem zakoupenou Onay kartou, kterou můžete koupit na letišti a ve vybraných trafikách nebo telefonních prodejnách napříč celým městem. Karta stojí 400 tenge / 28 Kč a jednotlivé jízdné 80 tenge / 5,60 Kč. Případná koupě jízdenky u řidiče činí 150 tenge. Více informací i v angličtině na webu Onay.kz.

Taxi stojí v rozmezí 2.000–15.000 tenge / 140–1.050 Kč. Záleží na tom, jak moc mluvíte rusky a jak velké máte schopnosti smlouvání. Taxametry neexistují.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku


Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma a bez omezení.

V příletovém terminálu se nachází úschovna zavazadel.


Upozornění

Kvůli drahé a pomalé kazašské poště často v odletové hale postávají lidé s balíky a žádají cestující, aby jim balíček letadlem do cílového města za úplatu převezli a na příletovém letišti odevzdali smluvené osobě. Doporučujeme těmto lidem pomoc nenabízet, nikdy nevíte, co přesně v balíku může být, a při kontrole se můžete dostat do problémů.


Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:
Levné letenky do Kazachstánu? Nastav si hlídače