Almaty

Letiště Almaty

O letišti

Největší letiště Kazachstánu je umístěno na severním okraji města Almaty asi 24 km od centra.

Almaty jsou hlavním uzlem pro mezinárodní i vnitrostátní lety, přesto je terminál malý a přehledný. V přízemí se nachází příletová část a v prvním patře odletová část.

Almatinské letiště je hlavní základnou pro všechny kazašské aerolinky a jednou ze dvou bran do Kazachstánu ze světa. Je otevřeno nonstop.

Oficiální stránky letiště jsou en.alaport.com

IATA Kód
ALA
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
07:36 (+3)
Vzdálenost z ČR
4701 km

Letenky

Z nejbližšího okolí Česka ani Slovenska přímé lety do Almaty nelétají. Nejlevnější letenky z Prahy i okolí seženete za ceny mezi 7.500 a 9.000 Kč, nejčastěji s Ukraine International Airlines nebo Turkish Airlines.

Doba letu do Almaty závisí na délce přestupů, obvykle se pohybuje mezi 8 a 12 hodinami při odletu z Prahy.

Nejlevnější vnitrostátní lety po Kazachstánu pořídíte z Astany s aerolinkami Qazaq Air, Bek Air nebo SCAT. Jednosměrná letenka do Almaty vyjde cca na 1.200 Kč. Národní aerolinka Air Astana je pak cca 2-3x dražší.

Inspirujte se akcemi na letenky do Almat, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Na letiště přímo od terminálu se z centra dostanete autobusy číslo 79 a 92.  Na zastávce v ulici Mailina před hotelem Favorit (cca 200 metrů od terminálu) pak zastavují ještě linky 86 a 106. Tento způsob dopravy je poměrně spolehlivý, i když není přesně stanovený jízdní řád, intervaly činí zhruba 6–20 minut. Z centra je kvůli častým zácpám nutné počítat alespoň se 60–75 minutami jízdy, ve večerních hodinách klidně o polovinu méně. Obecně jezdí denní doprava od cca 5:30 do 23:30. V noci mezi 23:00 a 6:00 využijte linku 3.

Jízdné je možno platit pouze předem zakoupenou Onay kartou, kterou můžete koupit na letišti a ve vybraných trafikách nebo telefonních prodejnách napříč celým městem. Karta stojí 400 tenge / 28 Kč a jednotlivé jízdné 80 tenge / 5,60 KčPřípadná koupě jízdenky u řidiče činí 150 tenge. Více informací i v angličtině na webu Onay.kz.

Taxi stojí v rozmezí 2.000–15.000 tenge / 140–1.050 Kč. Záleží na tom, jak moc mluvíte rusky a jak velké máte schopnosti smlouvání. Taxametry neexistují.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma a bez omezení.

V příletovém terminálu se nachází úschovna zavazadel.

Upozornění

Kvůli drahé a pomalé kazašské poště často v odletové hale postávají lidé s balíky a žádají cestující, aby jim balíček letadlem do cílového města za úplatu převezli a na příletovém letišti odevzdali smluvené osobě. Doporučujeme těmto lidem pomoc nenabízet, nikdy nevíte, co přesně v balíku může být, a při kontrole se můžete dostat do problémů.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 05. 02. 2018

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele slovnik
slovnik
před 3 lety

na letišti je v přízemí terminál pro mezinárodní lety a v patře nad ním pro vnitrostátní lety. Má dva skenery a jednu centrální čekárnu pro všechny gate. Tabule s odlety je pouze v kazašském a ruském jazyce. Všude je už nově Nur-Sultan, ale lidé úplně normálně říkají Astana, někdo dokonce i Akmola=ti nejstarší. V čekárně jsou jen židle, žádné zásuvky na nabití ani USB. Wifi funguje na heslo poslané SMS na libovolné číslo, heslo jde použít na více zařízení= NB + mobil. V hale před odbavením je asi jen 5 hyperdrahých kaváren, dvojité espres za 1045 KZT, kousek koláče 1000-3000 KZT, tři směnárny, 1 euro=427 KZT, tři nefungující bankomaty, paní na informacích znající anglicky "second floor", pití v automatu na láhve poměrně levné, půllitrová láhev za 500 KZT. Každých 15 minut přijde letuška a zakřičí jméno cílové stanice

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí