Rodina na cestě

Airbnb - jak rezervovat ubytování a naše zkušenosti

131 komentářů
2019-07-17T16:04:01+02:00

Znáte, neznáte Airbnb? Ať už vám tento název něco říká nebo ne, pojďme si o Airbnb říci pár slov a seznámit se s jeho výhodami a nevýhodami. Airbnb je zjednodušeně řečeno celosvětová služba, která na jednom místě sdružuje majitelé různých nemovitostí – hostitele a zájemce o ubytování v těchto nemovitostech – hosty. Díky této službě se nejen cestovatelům z celého světa otevřely zcela nové dimenze poznávání místních kultur a tradic. Airbnb není jen o posteli a koupelně, jde mnohdy doslova o vniknutí do soukromí a života některých lidí. Můžete bydlet na netradičních místech, v netradičních nemovitostech s jedinečnými výhledy. V neposlední řadě je to i několikanásobně levnější alternativa k ubytování hotelového typu.

U koho budu bydlet?

Majitelé nemovitostí - hostitelé mohou být lidé, kteří jsou často pracovně na cestách a chtějí si přivydělat pronajímáním svého bytu, ve kterém nechávají všechny své věci a zařízení k dispozici hostům. Mohou to také být profesionální hostitelé, kteří danou nemovitost využívají výhradně k této výdělečné činnosti. Jimi nabízené apartmány, studia a podobně mívají charakter spíše hotelového ubytování. Pak tu jsou tací, kteří nabízejí část svého bytu, tedy poskytují volný pokoj nebo jen místo na přespání. U této poslední kategorie už se jedná o zcela individuální ubytování, u kterého je třeba zvážit všechna pro a proti. Musíte vzít na zřetel, že budete s hostitelem víceméně pořád v osobním kontaktu, bude s vámi sdílet zařízení bytu, bude se patrně zajímat o vaši osobu, může vás pozvat k jednomu stolu, abyste s ním třeba povečeřel apod. Uvědomte si, že se dostáváte do role hosta, který by měl tak jako tak respektovat pravidla hostitele, a který může být konfrontován různými skutečnostmi, jež vám nemusí být vždy příjemné.

Začínáme

Abyste mohli začít používat službu Airbnb, musíte se registrovat a projít několika fázemi ověření. Je jedno, jestli jste hostitel nebo host, ověření je důležitou a nedílnou součástí zřízení profilu. Registrace je jednoduchá a neobnáší žádné zvláštní požadavky. Měli byste v každém případě o sobě poskytnout co nejvíce pravdivých informací. Zvláštní péči věnujte kolonce „O mně“, pakliže chcete využívat nabídky přespání ve společném bytě nebo místnosti. Hostiteli tento popis může poskytnout zásadní informace, na základě kterých se potom rozhodne, zda vás nechá u sebe bydlet či nikoliv. Stejně tak je důležitý i popis osoby hostitele, neboť i host má právo vědět, s kým bude mít tu čest.

Ověření profilu vyžaduje několik kroků, vždy se bude verifikovat vaše emailová adresa a telefonní číslo, jako další prostředek k ověření vaší identity bude sloužit vaše profilová fotografie nebo facebookový účet. Dále doporučujeme ověřit identitu prostřednictvím osobního dokladu, tj. občanského průkazu nebo pasu. Airbnb si jej „vyfotí“ vaší webovou kamerou, případně můžete nahrát sken. Nesmíte tento sběr dat v žádném případě vnímat jako nějaké riziko, neboť je potřeba si uvědomit, že čím více jasných a pravdivých informací o vás Airbnb má, tím jste pro tuto společnost důvěryhodnější host či hostitel. V neposlední řadě tyto informace poskytují všem stranám dostatečnou právní ochranu a krytí v případě řešení různých sporů.

Důvěra

Jak jsme předeslali v předchozí kapitole, základním pilířem Airbnb je ve všech případech důvěra, na které je celá služba postavena. Důvěra a důvěryhodnost je v této službě skloňována ve všech pádech. A jak sami víte, v životě každého je budování důvěry nejen v mezilidských vztazích dlouhodobý a lehce zranitelný proces. Nejinak je to i v případě Airbnb, kde svou důvěru budujete prostřednictvím referencí a hodnocení, které jsou důležitou zpětnou vazbou nejen pro zákazníky, ale i pro samotné Airbnb. Důvěryhodnost profilů a nabídek posuzuje Airbnb několika automatizovanými a sofistikovanými nástroji, proto se nevyplatí jakkoli podvádět. Můžete se pak jednoduše octnout na černé listině, čímž vám může být služba natrvalo zapovězena.

Jak hledat?

Vyhledávání nemovitostí funguje podobně jako byste hledali volné pokoje v hotelech. I tady jednoduše zadáte destinaci, termín a počet hostů. Po vyhledání všech dostupných nemovitostí máte na výběr první filtr, kterým vám v podstatě nabízí tři úrovně ubytování – Typ pokoje, jak už jsme naznačili výše:

 1. Chcete mít celou nemovitost pro sebe
 2. Chcete mít soukromý samostatný pokoj
 3. Chcete mít jen možnost někde u někoho přespat – společný pokoj

Filtry

Nabídky ubytování jsou seřazeny podle relevance a ve výpisu jsou většinou na prvních místech ty, které jsou žádané a mají kladné recenze hostitelů. Na výpis nabídek můžete aplikovat další filtry, lze zadat počet ložnic, koupelen či lůžek. Dále můžete výsledek omezit na nabídky dle vybavení a typu nemovitosti či jazykové vybavenosti hostitele.

Nezapomeňte, že výpis nabídek je také podmíněn vybranou oblastí na mapě, která je pro vás také důležitým nástrojem pro výběr lokality. S mapou stačí pohnout o pár milimetrů nebo oddálit či přiblížit vybranou oblast a rázem máte ve výpisu více, resp. méně nabídek. Mějte vždy aktivovanou funkci „Vyhledávat při pohybech mapou“. Pozn. redaktora: Nerozumím tomu, proč tam ta funkce vůbec je či v jakých situacích by měla být vypnutá.

Cenové rozpětí

Nabídky dále můžete vyfiltrovat podle ceny, táhly zadáte minimální i maximální cenu – Cenové rozpětí, kterou jste ochotni zaplatit. Na přímce je sloupcový graf, jenž nám dává na vědomí, v jakých cenových relacích, průměrné ceně a množství se vyskytují nabídky nemovitostí v dané oblasti nebo lokalitě.

Okamžitá rezervace

Filtr Okamžitá rezervace slouží k zobrazení nabídek, které lze využít v režimu zrychlené rezervace - bez schvalování hostitelem.

Buďte zodpovědní

Při následném vybírání konkrétních nabídek věnujte pozornost:

 • profilu hostitele - jak dlouho je na Airbnb, jaká je úroveň ověření
 • recenzím nemovitosti a referencím hostitele
 • fotografiím nemovitosti (neměla by být jen jedna fotografie a ještě z mobilu)
 • popisu nemovitosti vč. vybavení
 • pravidlům domu (hostitel si např. nepřeje přítomnost domácích zvířat)
 • pravidlům přihlášení a odhlášení (může být např. v pozdních večerních hodinách nebo zcela individuální)
 • možnostem storna (flexibilní – možné zrušit do 24 hodin s plnou náhradou, mírné – možné zrušit do 5 dnů z plnou náhradou, přísné – možné stornovat do 7 dní s 50% náhradou nebo velmi přísné – 30 dní, velmi přísné – 60 dní a dlouhodobé)
 • dalším poznámkám ohledně dodatečných plateb např. za používání klimatizace nebo Wi-Fi apod.
 • aktuálnosti kalendáře (někteří hostitelé jej neaktualizují třeba měsíc)

Rezervace a její (ne)schválení

Nedílnou součástí každé nabídky je cenová kalkulace, která nám zobrazuje konečnou cenu za ubytování na požadovaný termín a zadaný počet osob. Pokud se rozhodnete nabídku i s cenou akceptovat, pokračujete jednoduše klinutím na „Žádost o rezervaci“. V dalším kroku potvrdíte počet hostů a napíšete hostiteli krátký vzkaz, pak zadáte platební údaje, tj. číslo karty nebo se přihlásíte k Paypal. Po potvrzení vám Airbnb na platební kartě ihned autorizuje (zablokuje) částku za celé ubytování a vy budete maximálně 24 hodin čekat na potvrzení od hostitele, zda vaší nabídku přijme či nikoliv. Pokud hostitel ubytování neschválí, Airbnb uvolní blokaci na platební kartě. Expirace této autorizace se pak řídí podmínkami vaší banky. Jestliže hostitel vaší rezervaci schválí, následuje proces výměny informací a komunikace s hostitelem, ve které si budete postupně upřesňovat podrobnosti o vašem příjezdu a dalších požadavcích. Hostitel obdrží platbu za ubytování teprve 24 hodin po vašem příjezdu.

Proces schválení rezervace hostitelem odpadá v případě, že si vyberete nabídku označenou symbolem blesku, což znamená Okamžitou rezervaci, tedy zadání platebních údajů a potvrzení rezervace.

Komunikace

Veškerá komunikace host-hostitel musí probíhat prostřednictvím Zpráv na Airbnb. Nikdy se nesnažte hostitele nebo hosta kontaktovat mimo Airbnb, jestliže systém Airbnb zaznamená jakýkoli pokus o komunikaci mimo portál Airbnb, může dojít k zablokování účtů obou stran. Připomeňme si, že pro Airbnb je prioritou maximální důvěra všech zúčastněných, proto tato firma investovala nemalé prostředky a mnoho úsilí k tomu, aby minimalizovala případy podvodného jednání.

Zaujalo mě více nabídek, nemohu se rozhodnout

Potřebujete-li delší čas na rozmyšlenou, vybíráte z více nabídek a chcete od hostitelů získat více informací, tak aby vaše představa o ubytování co nejvíce odpovídala vašim představám, využijte funkci Napiš hostiteli. Funkci využijete i v případě, že vás zaujala nemovitost, u které hostitel dlouho neaktualizoval kalendář nebo se jedná o hostitele – začátečníka, jež je na Airbnb velmi krátce, a který doposud neobdržel žádné hodnocení nebo má velmi stručný popis nemovitosti, málo fotografií, ale má cenově zajímavou nabídku.

Podobnou zkušenost mám z Hongkongu. Hostitelka, která žije střídavě ve Švýcarsku a Hongkongu, nabídla své malé studio na dobré adrese na Airbnb k pronájmu v době, kdy bude v Evropě. Cena za noc byla velmi lákavá, avšak chyběl detailnější popis včetně fotografií a především neměla hostitelka doposud žádné hodnocení a reference. Oslovil jsem ji skrze funkci Napiš hostiteli s dotazy na vybavení a další detaily. Hostitelka promptně a ochotně odpověděla a zároveň chybějící popis s fotkami doplnila na kartu nabízeného studia, taktéž mi odeslala schválenou nabídku na požadovaný termín, stačilo už pak jedním klikem všechno potvrdit.

Příjezd k ubytování, setkání s hostitelem - přihlášení

O tom, že se blíží váš termín pobytu, vás bude informovat Airbnb, ale s největší pravděpodobností tak učiní hostitel, který vám upřesní detaily týkající se vašeho příjezdu k nemovitosti. Solidní a zkušení hostitelé mají leckdy vypracované různé příručky, instrukce, mapky atp., které odesílají hostům předem v elektronické podobě. Za přeborníky bych označil Japonce, kteří mají tyto příručky zpracované do nejmenšího detailu, tak abyste v žádném případě nemohli netrefit k nemovitosti. Na místě vás pak může čekat překvapení v podobě jmenovky na schránce, ve které najdete obálku s instrukcemi a klíči od bytu. Přihlášení tak probíhá bez přítomnosti jakékoli osoby. Jen si odemknete byt a můžete si začít užívat pobytu. Ve větší míře se však setkáte se situací, kdy vás bude hostitel nebo jeho zástupce očekávat, aby vám předal klíče a osvětlil vše, co potřebujete k pobytu v jeho nemovitosti vědět. Toto samozřejmě platí v případě, že si pronajímáte celý byt či dům.

Než se zabydlíte, určitě zkontrolujte celý byt, zda vše odpovídá popisu, tak jak to deklaruje hostitel na Airbnb. Pokud se setkáte se zásadními nedostatky, snažte se vše nejprve vyřešit s hostitelem a pak teprve kontaktovat Airbnb, které vám může v určitých případech vrátit celou částku za pobyt. Zákaznická podpora Airbnb funguje nepřetržitě. Telefonní číslo je vždy uvedeno na potvrzení rezervace. Zákaznickou podporu budete kontaktovat i v případě, že se nebudete moci spojit s hostitelem. Airbnb se vám bude snažit vyjít vstříc, najde vám náhradní ubytování, vrátí peníze, poskytne výraznou slevu na náhradní ubytování atd.

Na Okinawě jsme měli přes Airbnb ubytování na malém ostrůvku Sesoko v domě, ve kterém japonská rodina pronajímala dva samostatné a plně vybavené pokoje s futonovými lůžky. Hostitelova přítelkyně nás očekávala na autobusové zastávce, aby nás zavezla autem k domu na ostrově. V domě se nacházela pražírna kávy a malá večerka. Jako hosté jsme měli čerstvou kávu zdarma.   

Pokud se chystáte na pobytu v soukromí hostitele, který vám poskytne soukromý pokoj nebo postel, určitě se připravte na to, že budete s hostitelem sdílet společný prostor, proto byste měli myslet alespoň na nějaký malý dárek na uvítanou – něco co charakterizuje vaši domovinu.

Odjezd – odhlášení

Každému hostiteli velmi záleží na tom, abyste se u něj cítili maximálně spokojeni, proto pro vás ve většině případů připraví čistý a uklizený byt, tak jak to budete určitě očekávat. Snažte se proto ukončit svůj pobyt tak, aby hostitel nalezl svůj byt přinejmenším v takovém stavu, v jakém jste do něj vstoupili. Koneckonců je i toto kritériem, které může zásadně ovlivnit hodnocení obou stran. Pokud vás hostitel ohodnotí jako špindíru a bordeláře, počítejte s tím, že reference tohoto typu mohou mít v budoucnu vliv na proces schvalovaní nových rezervací. Mnoho hostitelů sice vyžaduje tzv. Poplatek za úklid, ale to v žádném případě neznamená, že za sebou po odchodu z bytu zanecháte spoušť.

Sleva či odměna 600 Kč

Chystáte-li se poprvé využít služeb Airbnb, získejte slevu 600 Kč na první ubytování při registraci přes tento odkaz. Jakmile svou rezervaci „probydlíte“, Airbnb na můj účet připíše cestovní kredit ve stejné výši. Sdílejte proto se svými přáteli svůj odkaz a získejte cestovní kredit také. Cestovní kredit můžete v budoucnu využít na slevu nebo vám může náklady zcela pokrýt. Abyste mohli využít kredit nebo slevu na první rezervaci, její hodnota musí být minimálně 75 dolarů nebo ekvivalent.

Bydlet můžete doslova po celém světě, vyzkoušejte Airbnb v Praze, Brně, Chorvatsku, New Yorku, Tokiu či třeba Bangkoku.

Chcete-li své cesty posunout do zcela jiných výšin, být součástí místní kultury, bydlet třeba v jurtě nebo na hradě a mít neopakovatelné a nezapomenutelné zážitky, začněte bydlet přes Airbnb. Není nic jednoduššího…

 

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 07. 2019

131 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře