Airbnb - jak rezervovat ubytování a naše zkušenosti

Znáte, neznáte Airbnb? Ať už vám tento název něco říká nebo ne, pojďme si o Airbnb říci pár slov a seznámit se s jeho výhodami a nevýhodami. Airbnb je zjednodušeně řečeno celosvětová služba, která na jednom místě sdružuje majitelé různých nemovitostí – hostitele a zájemce o ubytování v těchto nemovitostech – hosty. Díky této službě se nejen cestovatelům z celého světa otevřely zcela nové dimenze poznávání místních kultur a tradic. Airbnb není jen o posteli a koupelně, jde mnohdy doslova o vniknutí do soukromí a života některých lidí. Můžete bydlet na netradičních místech, v netradičních nemovitostech s jedinečnými výhledy. V neposlední řadě je to i několikanásobně levnější alternativa k ubytování hotelového typu.

U koho budu bydlet?

Majitelé nemovitostí - hostitelé mohou být lidé, kteří jsou často pracovně na cestách a chtějí si přivydělat pronajímáním svého bytu, ve kterém nechávají všechny své věci a zařízení k dispozici hostům. Mohou to také být profesionální hostitelé, kteří danou nemovitost využívají výhradně k této výdělečné činnosti. Jimi nabízené apartmány, studia a podobně mívají charakter spíše hotelového ubytování. Pak tu jsou tací, kteří nabízejí část svého bytu, tedy poskytují volný pokoj nebo jen místo na přespání. U této poslední kategorie už se jedná o zcela individuální ubytování, u kterého je třeba zvážit všechna pro a proti. Musíte vzít na zřetel, že budete s hostitelem víceméně pořád v osobním kontaktu, bude s vámi sdílet zařízení bytu, bude se patrně zajímat o vaši osobu, může vás pozvat k jednomu stolu, abyste s ním třeba povečeřel apod. Uvědomte si, že se dostáváte do role hosta, který by měl tak jako tak respektovat pravidla hostitele, a který může být konfrontován různými skutečnostmi, jež vám nemusí být vždy příjemné.

Začínáme

Abyste mohli začít používat službu Airbnb, musíte se registrovat a projít několika fázemi ověření. Je jedno, jestli jste hostitel nebo host, ověření je důležitou a nedílnou součástí zřízení profilu. Registrace je jednoduchá a neobnáší žádné zvláštní požadavky. Měli byste v každém případě o sobě poskytnout co nejvíce pravdivých informací. Zvláštní péči věnujte kolonce „O mně“, pakliže chcete využívat nabídky přespání ve společném bytě nebo místnosti. Hostiteli tento popis může poskytnout zásadní informace, na základě kterých se potom rozhodne, zda vás nechá u sebe bydlet či nikoliv. Stejně tak je důležitý i popis osoby hostitele, neboť i host má právo vědět, s kým bude mít tu čest.

Ověření profilu vyžaduje několik kroků, vždy se bude verifikovat vaše emailová adresa a telefonní číslo, jako další prostředek k ověření vaší identity bude sloužit vaše profilová fotografie nebo facebookový účet. Dále doporučujeme ověřit identitu prostřednictvím osobního dokladu, tj. občanského průkazu nebo pasu. Airbnb si jej „vyfotí“ vaší webovou kamerou, případně můžete nahrát sken. Nesmíte tento sběr dat v žádném případě vnímat jako nějaké riziko, neboť je potřeba si uvědomit, že čím více jasných a pravdivých informací o vás Airbnb má, tím jste pro tuto společnost důvěryhodnější host či hostitel. V neposlední řadě tyto informace poskytují všem stranám dostatečnou právní ochranu a krytí v případě řešení různých sporů.

Důvěra

Jak jsme předeslali v předchozí kapitole, základním pilířem Airbnb je ve všech případech důvěra, na které je celá služba postavena. Důvěra a důvěryhodnost je v této službě skloňována ve všech pádech. A jak sami víte, v životě každého je budování důvěry nejen v mezilidských vztazích dlouhodobý a lehce zranitelný proces. Nejinak je to i v případě Airbnb, kde svou důvěru budujete prostřednictvím referencí a hodnocení, které jsou důležitou zpětnou vazbou nejen pro zákazníky, ale i pro samotné Airbnb. Důvěryhodnost profilů a nabídek posuzuje Airbnb několika automatizovanými a sofistikovanými nástroji, proto se nevyplatí jakkoli podvádět. Můžete se pak jednoduše octnout na černé listině, čímž vám může být služba natrvalo zapovězena.

Jak hledat?

Vyhledávání nemovitostí funguje podobně jako byste hledali volné pokoje v hotelech. I tady jednoduše zadáte destinaci, termín a počet hostů. Po vyhledání všech dostupných nemovitostí máte na výběr první filtr, kterým vám v podstatě nabízí tři úrovně ubytování – Typ pokoje, jak už jsme naznačili výše:

1. Chcete mít celou nemovitost pro sebe
  2. Chcete mít soukromý samostatný pokoj
  3. Chcete mít jen možnost někde u někoho přespat – společný pokoj

Filtry

Nabídky ubytování jsou seřazeny podle relevance a ve výpisu jsou většinou na prvních místech ty, které jsou žádané a mají kladné recenze hostitelů. Na výpis nabídek můžete aplikovat další filtry, lze zadat počet ložnic, koupelen či lůžek. Dále můžete výsledek omezit na nabídky dle vybavení a typu nemovitosti či jazykové vybavenosti hostitele.

Nezapomeňte, že výpis nabídek je také podmíněn vybranou oblastí na mapě, která je pro vás také důležitým nástrojem pro výběr lokality. S mapou stačí pohnout o pár milimetrů nebo oddálit či přiblížit vybranou oblast a rázem máte ve výpisu více, resp. méně nabídek. Mějte vždy aktivovanou funkci „Vyhledávat při pohybech mapou“. Pozn. redaktora: Nerozumím tomu, proč tam ta funkce vůbec je či v jakých situacích by měla být vypnutá.

Cenové rozpětí

Nabídky dále můžete vyfiltrovat podle ceny, táhly zadáte minimální i maximální cenu – Cenové rozpětí, kterou jste ochotni zaplatit. Na přímce je sloupcový graf, jenž nám dává na vědomí, v jakých cenových relacích, průměrné ceně a množství se vyskytují nabídky nemovitostí v dané oblasti nebo lokalitě.

Okamžitá rezervace

Filtr Okamžitá rezervace slouží k zobrazení nabídek, které lze využít v režimu zrychlené rezervace - bez schvalování hostitelem.

Buďte zodpovědní

Při následném vybírání konkrétních nabídek věnujte pozornost:

• profilu hostitele - jak dlouho je na Airbnb, jaká je úroveň ověření
  • recenzím nemovitosti a referencím hostitele
  • fotografiím nemovitosti (neměla by být jen jedna fotografie a ještě z mobilu)
  • popisu nemovitosti vč. vybavení
  • pravidlům domu (hostitel si např. nepřeje přítomnost domácích zvířat)
  • pravidlům přihlášení a odhlášení (může být např. v pozdních večerních hodinách nebo zcela individuální)
  • možnostem storna (flexibilní – možné zrušit do 24 hodin s plnou náhradou, mírné – možné zrušit do 5 dnů z plnou náhradou, přísné – možné stornovat do 7 dní s 50% náhradou nebo velmi přísné – 30 dní, velmi přísné – 60 dní a dlouhodobé)
  • dalším poznámkám ohledně dodatečných plateb např. za používání klimatizace nebo Wi-Fi apod.
  • aktuálnosti kalendáře (někteří hostitelé jej neaktualizují třeba měsíc)

Rezervace a její (ne)schválení

Nedílnou součástí každé nabídky je cenová kalkulace, která nám zobrazuje konečnou cenu za ubytování na požadovaný termín a zadaný počet osob. Pokud se rozhodnete nabídku i s cenou akceptovat, pokračujete jednoduše klinutím na „Žádost o rezervaci“. V dalším kroku potvrdíte počet hostů a napíšete hostiteli krátký vzkaz, pak zadáte platební údaje, tj. číslo karty nebo se přihlásíte k Paypal. Po potvrzení vám Airbnb na platební kartě ihned autorizuje (zablokuje) částku za celé ubytování a vy budete maximálně 24 hodin čekat na potvrzení od hostitele, zda vaší nabídku přijme či nikoliv. Pokud hostitel ubytování neschválí, Airbnb uvolní blokaci na platební kartě. Expirace této autorizace se pak řídí podmínkami vaší banky. Jestliže hostitel vaší rezervaci schválí, následuje proces výměny informací a komunikace s hostitelem, ve které si budete postupně upřesňovat podrobnosti o vašem příjezdu a dalších požadavcích. Hostitel obdrží platbu za ubytování teprve 24 hodin po vašem příjezdu.

Proces schválení rezervace hostitelem odpadá v případě, že si vyberete nabídku označenou symbolem blesku, což znamená Okamžitou rezervaci, tedy zadání platebních údajů a potvrzení rezervace.

Komunikace

Veškerá komunikace host-hostitel musí probíhat prostřednictvím Zpráv na Airbnb. Nikdy se nesnažte hostitele nebo hosta kontaktovat mimo Airbnb, jestliže systém Airbnb zaznamená jakýkoli pokus o komunikaci mimo portál Airbnb, může dojít k zablokování účtů obou stran. Připomeňme si, že pro Airbnb je prioritou maximální důvěra všech zúčastněných, proto tato firma investovala nemalé prostředky a mnoho úsilí k tomu, aby minimalizovala případy podvodného jednání.

Zaujalo mě více nabídek, nemohu se rozhodnout

Potřebujete-li delší čas na rozmyšlenou, vybíráte z více nabídek a chcete od hostitelů získat více informací, tak aby vaše představa o ubytování co nejvíce odpovídala vašim představám, využijte funkci Napiš hostiteli. Funkci využijete i v případě, že vás zaujala nemovitost, u které hostitel dlouho neaktualizoval kalendář nebo se jedná o hostitele – začátečníka, jež je na Airbnb velmi krátce, a který doposud neobdržel žádné hodnocení nebo má velmi stručný popis nemovitosti, málo fotografií, ale má cenově zajímavou nabídku.

Podobnou zkušenost mám z Hongkongu. Hostitelka, která žije střídavě ve Švýcarsku a Hongkongu, nabídla své malé studio na dobré adrese na Airbnb k pronájmu v době, kdy bude v Evropě. Cena za noc byla velmi lákavá, avšak chyběl detailnější popis včetně fotografií a především neměla hostitelka doposud žádné hodnocení a reference. Oslovil jsem ji skrze funkci Napiš hostiteli s dotazy na vybavení a další detaily. Hostitelka promptně a ochotně odpověděla a zároveň chybějící popis s fotkami doplnila na kartu nabízeného studia, taktéž mi odeslala schválenou nabídku na požadovaný termín, stačilo už pak jedním klikem všechno potvrdit.

Příjezd k ubytování, setkání s hostitelem - přihlášení

O tom, že se blíží váš termín pobytu, vás bude informovat Airbnb, ale s největší pravděpodobností tak učiní hostitel, který vám upřesní detaily týkající se vašeho příjezdu k nemovitosti. Solidní a zkušení hostitelé mají leckdy vypracované různé příručky, instrukce, mapky atp., které odesílají hostům předem v elektronické podobě. Za přeborníky bych označil Japonce, kteří mají tyto příručky zpracované do nejmenšího detailu, tak abyste v žádném případě nemohli netrefit k nemovitosti. Na místě vás pak může čekat překvapení v podobě jmenovky na schránce, ve které najdete obálku s instrukcemi a klíči od bytu. Přihlášení tak probíhá bez přítomnosti jakékoli osoby. Jen si odemknete byt a můžete si začít užívat pobytu. Ve větší míře se však setkáte se situací, kdy vás bude hostitel nebo jeho zástupce očekávat, aby vám předal klíče a osvětlil vše, co potřebujete k pobytu v jeho nemovitosti vědět. Toto samozřejmě platí v případě, že si pronajímáte celý byt či dům.

Než se zabydlíte, určitě zkontrolujte celý byt, zda vše odpovídá popisu, tak jak to deklaruje hostitel na Airbnb. Pokud se setkáte se zásadními nedostatky, snažte se vše nejprve vyřešit s hostitelem a pak teprve kontaktovat Airbnb, které vám může v určitých případech vrátit celou částku za pobyt. Zákaznická podpora Airbnb funguje nepřetržitě. Telefonní číslo je vždy uvedeno na potvrzení rezervace. Zákaznickou podporu budete kontaktovat i v případě, že se nebudete moci spojit s hostitelem. Airbnb se vám bude snažit vyjít vstříc, najde vám náhradní ubytování, vrátí peníze, poskytne výraznou slevu na náhradní ubytování atd.

Na Okinawě jsme měli přes Airbnb ubytování na malém ostrůvku Sesoko v domě, ve kterém japonská rodina pronajímala dva samostatné a plně vybavené pokoje s futonovými lůžky. Hostitelova přítelkyně nás očekávala na autobusové zastávce, aby nás zavezla autem k domu na ostrově. V domě se nacházela pražírna kávy a malá večerka. Jako hosté jsme měli čerstvou kávu zdarma.

Pokud se chystáte na pobytu v soukromí hostitele, který vám poskytne soukromý pokoj nebo postel, určitě se připravte na to, že budete s hostitelem sdílet společný prostor, proto byste měli myslet alespoň na nějaký malý dárek na uvítanou – něco co charakterizuje vaši domovinu.

Odjezd – odhlášení

Každému hostiteli velmi záleží na tom, abyste se u něj cítili maximálně spokojeni, proto pro vás ve většině případů připraví čistý a uklizený byt, tak jak to budete určitě očekávat. Snažte se proto ukončit svůj pobyt tak, aby hostitel nalezl svůj byt přinejmenším v takovém stavu, v jakém jste do něj vstoupili. Koneckonců je i toto kritériem, které může zásadně ovlivnit hodnocení obou stran. Pokud vás hostitel ohodnotí jako špindíru a bordeláře, počítejte s tím, že reference tohoto typu mohou mít v budoucnu vliv na proces schvalovaní nových rezervací. Mnoho hostitelů sice vyžaduje tzv. Poplatek za úklid, ale to v žádném případě neznamená, že za sebou po odchodu z bytu zanecháte spoušť.

Sleva či odměna 600 Kč

Chystáte-li se poprvé využít služeb Airbnb, získejte slevu 600 Kč na první ubytování při registraci přes tento odkaz. Jakmile svou rezervaci „probydlíte“, Airbnb na můj účet připíše cestovní kredit ve stejné výši. Sdílejte proto se svými přáteli svůj odkaz a získejte cestovní kredit také. Cestovní kredit můžete v budoucnu využít na slevu nebo vám může náklady zcela pokrýt. Abyste mohli využít kredit nebo slevu na první rezervaci, její hodnota musí být minimálně 75 dolarů nebo ekvivalent.

Bydlet můžete doslova po celém světě, vyzkoušejte Airbnb v Praze, Brně, Chorvatsku, New Yorku, Tokiu či třeba Bangkoku.

Chcete-li své cesty posunout do zcela jiných výšin, být součástí místní kultury, bydlet třeba v jurtě nebo na hradě a mít neopakovatelné a nezapomenutelné zážitky, začněte bydlet přes Airbnb. Není nic jednoduššího…

Avatar uživatele ajinka1988

Dobrý den, jsem v tohle uplně nová. Nikdy jsem se s Airbnb stránkou nesetkala. Byla mi doporučena skrz dovolenou v Chorvatsku. Zalíbili se nám pěkně apartmány a za krýsný ceny. Jsem nedůvěřivá a mám strach. Je to doopravdy bez problémová stránka? Nedůvěřuji ty platbě. Aby jsme pak někam nepřijeli a ubytování žádné a peníze taky neměli. Může mi někdo poradit, jak být na tohle opatrná nebo jak to vlastně funguje. Děkuj za odpověď Adrea

Avatar uživatele hsimano

Mam velký problém pozor -ubytoval jsem hosty z Německa ty mi zničily vybavení škoda přes 8000kč a není možnost se domoc náhrady škody.Pořad pišete a pišete a jinak nic tel.žadný adresa korespondenční také není. Už to trvá 20dní a nevidím to dobře.

Avatar uživatele rydlova.Martina

Dobrý den, mám otázku, zadali jsme na stránkách objekt k pronájmu, cena od 3300 a když si to někdo chce rezervovat, skáče tam úplně jiná cena a to 2896,-?? Jakto? Žadný kontakt nikde není na nikoho???

Avatar uživatele luks25

booking@airbnb-escrow.co.uk Jelikož jsem si všiml že už se to tu řešilo. Předpokládám že toto není mail od Airbnb,ale nějaký chytrák který ze mě chce vytáhnout prachy. Jelikož scénář je stejný jako případy výše. Na Sreality podezřele levný podnájem, s tím že dědictví po babičce a paní žije v Anglii atd atd

Avatar uživatele kaschteova

Netusite prosim, proc se mi neustale zobrazue v mem nastaveni cena pres 900 uplne stejna, i kdyz v kalendari jsou jednotlive ceny zapnute na automaticke ceneni, ktere je denne kolem 600 Kc? Nemuzu prijit na to, kde je problem a ak to zmenit. Napovedy od airbnb mi nepomohly probelm vyresit, stalo se mi to prvne a vubec nevim, kam se obratit o pomoc. Budu rada za jakoukoliv napovedu.

Je tam ještě poplatek za úklid?

Avatar uživatele monny.monika

Dobry den, najdu nekde kontakt primo na airbnb (email nebo telefon - v cestine nebo anglictine)? Nasla jsem jen otazky a odpovedi. Provedla jsem okamzitou rezervaci, zadala udaje karty - ale na tel mi neprislo zadne overovaci heslo, ktere mi bezne pri platbe pres internet chodi - je to tedy bezpecne? Potvrzeni rezervace mi prislo obratem, rezervaci jsem provedla 16.10. a platba zatim odectena z uctu nebyla. Jak poznam, ze platba probehla v poradku nebo jestli to nebude zneuzite?

Avatar uživatele RadkaVladimir

Rezervovala jsem ubytování přes okamžitou rezervaci. Ihned mi byla zablokována celá částka za ubytování včetně poplatku Airbnb. Po žádosti ze strany Airbnb o ověření totožnosti ofocením občanského průkazu (z obou stran) jsem rezervaci ihned zrušila. Bude mi vrácena částka? Kde si vyberu, že chci zpět peníze a ne kredit na další ubytování? Poplatek mi asi nevrátí?

Avatar uživatele lukas

Dobrý den, doporučuji kontaktovat přímo Airbnb, kde se domluvíte na vrácení částky. Je možné, že nedojde ani k zaúčtování blokované částky.

Avatar uživatele RadkaVladimir

Problém je vyřešen, peníze se mi z účtu strhly na jeden den a potom se mi vrátily v plné výši i s poplatkem. Radka

Avatar uživatele slim88

Dobrý den, na sreality jsem nalezl byt v Liberci za nízkou cenu, po reakci mi přišel e-mail o paní, která byt zdědila, ale od narození žije v Anglii, takže komunikuje pouze anglicky. V e-mailu bylo psáno že, musím zaplatit nejprve první nájem + zálohu a poté mi budou přes Airbnb zaslány klíče od bytu se smlouvou, ve chvíli kdy si byt prohlídnu a nebyl by vyhovující můžu prý zaslat klíče zpět a peníze se mi vrátí. Máte s tímto někdo zkušenost? Děkuji za rady.

Dobrý den Vladimíre, více mi to přijde jako podvod ;) dojděte si na danou adresu bytu a optejte se sousedů.. Pak absolutně nevím, proč by měl být byt na sreality k dlouhodobému pronájmu a současně sloužit na airbnb..

Avatar uživatele lukas

Dobrý den, pokud je pronájem přes Airbnb, vše se řídí (smluvními) podmínkami vypsanými na kartě nemovitosti na webu Airbnb, tzn. včetně storno podmínek v případě, že nebudete mít zájem. Klíče Vám musí předat majitel nemovitosti nebo jeho zástupce, Airbnb určitě ne.

Avatar uživatele slim88

K sousedům určitě zajdu, to mě napadlo jako první. Také se mi nezdá, že bych byt nenalezl vůbec na Airbnb. Můžete mě prosím kontaktovat na e-mail, že bych Vám e-mail od paní přeposlal a řekli by jste my celý názor na to? můj e-mail: slim88@seznam.cz Děkuji mockrát.

Avatar uživatele slim88

Dokonce už mi přišel i e-mail od booking@airbnb-team.com o zaplacení, protože jsem paní poslal jméno a adresu. Co myslíte?

Avatar uživatele horochovsky

Ta nabídka bytu je jasný podvod, uvedený email nepatří airbnb. Doporučuji nahlásit policii. Rezervaci dělejte vždy jen přes airbnb.com

Avatar uživatele cecko1888

Dobrý den. Toto se mi stalo v Pardubicích dnes a po přečtení Vašeho příspěvku se bude jednat o podvod. Také paní co zdědila a žije v Anglii. Velice levný a nádherný pronájem. Také na sreality.

ten samý případ v Olomouci, na bazoši

Avatar uživatele marekf7

Měl bych na někoho zkušenějšího dotaz. Cena ubytování je 10000, záloha je asi 8000. Znamená, že v okamžiku potvrzení ze strany hostitele mi bude zablokováno na kartě 18000?

Avatar uživatele lukas

S tou zálohou je to čistě na hostiteli. Po mně snad nikdy nikdo zálohu nechtěl ani neblokoval na kartě, ačkoliv ji měl vypsanou na Airbnb. Obecně by to však mělo být tak, že zálohu si hostitel zablokuje těsně před nebo v den příjezdu.

Avatar uživatele ivan

Mám potvrzení ,že mě bude vrácena plná částka na základě zrušení hostitele do 5 dnů,bohužel čekám již 14 dní a peníze na účtu nejsou. Co mě poradíte? Co dál dělat abych se dočkal svých peněz zpět?

Zaurgovat a pohrozit.

Avatar uživatele TomTomas

Mohu poprosit cestovatele se zkušeností s ubytováním přes Airbnb v Číně, před rezervaci je nutné, pouze v této zemi, navíc vyplnit číslo a expiraci cestovního pasu, bohužel při potvrzení údajů vyskočí výzva na překontrolování datumu expirace pasu, a ať se vyplní už jakékoliv datum, není možný se dostat dál a rezervovat ubytování, neustále dokola svítí výzva na překontrolování datumu. Díky

Avatar uživatele lukas_kalousek

Tomasi, v CIne pouzivaji datum v jinem formatu: otoc mesic a den, mohlo by to byt v tom. Vetsinou pouzivaji format rok-mesic-den Lukas

Avatar uživatele petrnovotny18

Chci se zeptat, stále funguje ten bonus za doporučení někoho u airbnb ?

Ano, viz poslední odstavec.

Avatar uživatele prix

Ahoj, registrovala jsem se přes odkaz viz výše a čekala jsem, že kredit 475 Kč se mi odečte při zadávání platby, ale stále tam mám plnou cenu za hotel. Neporadil by mi někdo co dělám špatně? Díky

Avatar uživatele lukas

Ahoj, nejčastěji je problém v minimální ceně rezervace, žádná další podmínka tam není.

Avatar uživatele prix

A minimální hodnota je těch 75 dolarů? Já mám celkovou cenu přes 7tis.Kč včetně poplatku za služby

Avatar uživatele prix

Jsem trochu skeptická ohledně airbnb podpory, kontaktovala jsem je včera s tím, že se mi nenačetl kredit za registraci při rezervaci ubytování, následně mi došel mail, že musím nejprve potvrdit rezervaci. Tak jsem tak udělala a byla tam opět celá částka (blokla se pak i na kartě). Tak jsem jim to napsal a emaily jsou celkem bez předmětné, pořád jen, že jestli se rezervace týká toho a onoho hostitele, přes jaký odkaz jsem se registrovala, odezva na email několik hodin...nechápu tedy ty vysoké poplatky za jejich služby, asi už se to nijak nevyřeší, ale škoda toho kreditu. A každý jejich mail začíná: "Thank you for your swift response, that's awesome!" :D

Avatar uživatele prix

Ahoj, záhada vyřešena, klikla jsem na odkaz výše, abych se registrovala a získala kredit za registraci, ale nedala jsem přímo políčko „registrovat“ ale přihlášení přes facebook (abych nemusela vyplňovat všechny údaje) a i když jsem nebyla nikdy na airbnb registrovaná, tak to bylo nespíš pojato jako přihlášení, nikoliv jako registrace. Takže kdo ještě není registrovaný, tak na to pozor :)

Avatar uživatele 14253669

Mám dotaz. Nemám možnost platby kartou, je tedy možné aby se ubytování zaplatilo kartou člověka který se mnou ubytován nebude? Nebude s tím žádný problém? Diky

Avatar uživatele lukas

Tomáši, platbu provádíte na účet Airbnb, který následně posílá peníze hostiteli, je tedy úplně jedno, čí a jakou kartou zaplatíte.

Avatar uživatele 14253669

Super, díky za odpoved

Avatar uživatele slavickova.terezka

S airbnb mám jen skvělou zkušenost, kdy jsem sólo jela do Estonska a pronajala si obrovský a vůbec ne drahý byt pět minut pěšky od historického centra Tallinnu! Chtít hotel v téhle části, zaplatím mnohonásobně víc a nebudu mít takové soukromí a klid. :)

Avatar uživatele xcertica

Airbnb je fajn,my sme tak prenajimali izbu v irsku teraz na madeire v portugalsku..ak by mal niekto zaujem o ubytko,kludne napiste na rachelbanik@gmail.com,sme len 15 min od letiska a funchalu.

Avatar uživatele karel.kalina

No nevím. Zkusil jsem se zaregistrovat, ale nemám účet na ksychtoknize, tak jsem to zkusil propojit verifikovat přes linkedin. Furt to nebylo spokojený a chtělo to další a další informace, řidičák, účet na google ... Nakonec to nějak prošlo, tak jsem udělal první rezervaci a těsně před odjezdem mi napsali, že mi zablokovali účet, aby mě chránili. A že jim mám napsat mail. Mail jsem napsal a dostal jsem typizovanou odpověď, že mohou jednostranně zablokovat účet, nemusí nic vysvětlovat a že se nemám snažit dělat si jiný a ani jim nemám psát. Velmi neseriozní. Airbnb ... nikdy víc!

Avatar uživatele kutkap

Letos v březnu jsme s přítelkyní cestovali po jižní Floridě s ubytováním pouze přes Airbnb a musím říct, že jsme oba byli nadmíru spokojení. Jak zde již někdo správně zminoval, Airbnb se vyplatí hlavně v oblastech s vysokou cenou za ubytování - v případě rozdílů desítek až stovek korun je asi spolehlivější zvolit hotel. Ale např. v Miami se jedná o tisíce, a v takovém případě má Airbnb určitě smysl. Celkem jsme vystřídali šest hostitelů, a všechna ubytování byla bez výjimky skvělá (cena jednoho z nich se pohybovala v průměru kolem 1200 za noc pro oba dohromady). Vždy jsme dostali vlastní klíče od bytu/domu, parkovací místo, v 5 ze šesti případů vlastní soukromou koupelnu a všude jsme měli neomezený přístup ke kuchyni. Ve dvou případech byl součástí ubytování bazén a v jednom případě i posilovna. Záleželo na nás, jestli chceme úplné soukromí, nebo jestli si chceme s hostiteli večer sednout na pár piv (super pro poznání jejich způsobu života). Rezervaci nám ani jeden z hostitelů nezrušil a celkově jsme se z dovolené vraceli s více zážitky než při bydlení v hotelech. Nicméně chápu, že v případě problémů je mnohem jednodušší komunikace s hotelem než se soukromým hostitelem. Naše zkušenosti jsou však pouze pozitivní :). Určitě není řešení orientovat se pouze na cenu, ale číst i hodnocení jednotlivých hostitelů, člověk tak může předejít nepříjemnostem (např. můžete jako alergik přijet do bytu se třemi kočkami, to se vám na hotelu těžko stane).

Avatar uživatele kalousek.ales

Ahoj, když jsem s airbnb začínal, dostal jsem se do poměrně nehezké situace a to když jsem v Austrálii, několikrát vytvořil rezervaci, která následně hostitelem nebyla schválena - peníze jsou totiž při rezervaci zablokovány na tvé kartě, ale bohužel trvá někdy dost dlouho než jsou následně odblokovány - výsledkem je, že máš na kartě sice dost peněz, ale nemůžeš s nimi disponovat. Pokud si tedy nemůžeš dovolit čekat několik dní (stalo se, že i dva týdny) na odblokování peněz, doporučuji nejprve položit hostiteli dotaz na konkrétní termín a on tvou rezervaci tzv. předschválí, pak můžeš bez problému rezervovat. Jinak tuto službu velmi doporučuji, mám zkušenosti z několika měsíců z Austrálie a Asie, kde jsem nebydlel jinak.

Avatar uživatele lukas

Aleši, je to tak, zmiňuji to i v článku, neschválení rezervace znamená uvolnění blokace, ale pak je to na bance, za jak dlouho autorizace vyprší. Jde to vyřešit hovorem do banky, aby visící blokace manuálně odstranili.

Avatar uživatele Lucie

Reportáž ke sdílenému ubytování najdete v aktuálním Reflexu č. 17/2016