V posledním článku jste mohli nakouknout pod pokličku některých změn, které přinese nové Cestujlevne.com. Konkrétně na vyladěné akční letenky, hlídač akcí a první novinku – databázi letišť a aerolinek. Dnes vám představíme možná nejzásadnější změnu.

Seznamte se s průvodci destinacemi. Jak vznikaly a co přinesou?

Průvodce destinacemi

Už po prvním dotazníku jsme věděli, že rozšířit Cestujlevne.com o průvodce destinací jednoduše dává smysl. Jenže jak na to? Každý se přece na svou cestu připravuje po svém.

Ivet běží do knihkupectví. Koupí svého oblíbeného průvodce a pustí se do louskání. Úporně se snaží z kvanta obsahu vytvořit vlastní plán.

Petr zadá do vyhledávače název destinace spolu s dodatkem „cestopis”, „itinerář”, „na vlastní pěst” a podobně. Pak se snaží proklikat k blogu či zdroji, který se zdá aktuální a relevantní.

Jana na internetu hodiny brouzdá fotkami z dané země. Když narazí na něco, co jí rozšíří zorničky, vzrušeně hledá, kde byla fotka pořízena.

Honza s Verčou zajdou na přednášku či promítání. Nebo se ozvou známým, kteří už zemi projeli. Případně se zeptají na nějakém cestovatelském fóru.

Dobrodruzi jako Ladislav jen zkontrolují, jestli mají palec, aby mohli stopovat. Pak se s nadšením v zemi ztratí, aby ji skutečně poznali. Z jejich zážitků vznikají ty nejzajímavější příběhy. Případně televizní zprávy.

Nejčastěji je to kombinace. Lišíme se především intenzitou a hloubkou bádání. Co máme všichni společné, je snaha tento proces zefektivnit. Neaktuální a nerelevantní informace, pochybné zdroje, nečtivé články, zahlcení množstvím obsahu – to všechno bychom oželeli.

A je to – poslední věta je hodnota, kterou jsme se rozhodli vytvořit.

Napíšeme průvodce, které jsou autentické, stručné a jdou rovnou k věci. Napíšou je lidé, kteří v zemi strávili dost času, aby ji poznali. Ohlídáme aktuálnost informací a upravíme texty tak, aby vás bavily.

Teď už se do toho jen pustit. Kolik že toho bude? 238 zemí? Když se David poškrábal na hlavě, muselo to být slyšet až do Austrálie. Díky vám se toto číslo postupně zmenšuje.

To je řečí. Tak se pojďme na průvodce podívat.

Průvodce od Cestujlevne.com

První, co vás přivítá, je fotka, která o destinaci řekne více než 1.000 slov. Pokud zrovna hledáte do dané země letenky, rovnou si je tady můžete najít. Pokud je na to ještě čas, jedeme dál …

Z mapy světa hned zjistíte, kde vysněný ráj leží. Většina z vás to možná ví. Jsou však i místa, o nichž uslyšíte poprvé. Pokud jste nezdědili geny Marca Pola, orientaci u nich oceníte.

Vedle mapy najdete úvodní text. Na spoustě webů je to obsah, který přeskočíte. Tady ne. Je to esence destinace osekaná až na dřeň. Přečtete si ji a uděláte si představu o tom, co vás čeká.

Následuje mapa země s místy, která stojí za to navštívit. Získáte obrázek o tom, jak to kde vypadá, co tam můžete zažít. Uvidíte, jak jsou jednotlivá místa daleko od sebe. Začnete si představovat, jak by mohl zhruba vypadat plán vaší cesty.

Pokračujeme k počasí. Jaké teploty očekávat který měsíc? Kdy je hlavní a vedlejší sezona? Kdy je nejlepší vyrazit?

A pak nosná část obsahu – praktické tipy. Poznáte historii a kulturu země v kostce. Zjistíte, jaký očekávat kurz, kolik co zhruba stojí, zda řešit spropitné a smlouvání. Poradíme vám, jak se nejefektivněji pohybovat mezi jednotlivými místy. Naznačíme, co čekat od místní kuchyně a jak se stravovat jako místní. Uděláte si představu o tom, co se dá v zemi dělat – dá se tu surfovat? Jsou tu příležitosti pro skvělé treky? Zamiluje si to tady potápěč? Žije to tu v noci? A co děti, mají si kde hrát? Upozorníme vás na rizika, nutná očkování a komu se ozvat v případě potíží. Nakonec se podíváme na víza.

To je jen stručná ukázka toho, co v tipech najdete. Je toho víc, vyzkoušejte nás v komentářích.

Pod praktickými tipy naleznete odkaz do příslušného diskuzního fóra, kde můžete načerpat další zkušenosti nebo se podělit o vlastní.

Na závěr uvidíte poslední akční letenky do destinace, které se na Cestujlevne.com objevily. A pokud budete mít tip na vylepšení či opravu informací, najdete tu odkaz pro zpětnou vazbu.

A je to.

Už tam budeme?

V tuto chvíli máme zpracováno asi 43 % destinací, které však tvoří zhruba 90 % vašeho zájmu. Zbytek postupně doplníme a vy máte samozřejmě možnost se na tom podílet.

Počítáme i s rozšířením na jednotlivé státy ve větších zemích jako je USA, Austrálie apod.

Počítáme i s tím, že k zemím jednou budete moci přidat vlastní zážitky ve formě cestopisů. Že si ji přidáte na vlastní cestovatelskou mapu. O tom všem zase až v příštím článku :).

Děkujeme všem, kteří nám pomáháte průvodce sepsat. Vaše jméno s nimi bude vždy spojené.

P. S.: A je to správné, tohle dělat?

Víme, že někteří by tyto informace raději nechali rozpuštěné v moři internetu, aby „řemeslo” cestování zůstalo pro ty, kteří si jeho plody pracně posbírají.

Ne každý to umí, i když se třeba snaží. Věříme, že to však není měřítkem toho, kdo je a kdo není hoden objevování světa po vlastní ose. Měřítkem by měl být vztah, který člověk k cestování má. Jak se v zemi chová, jak ho cesta vnitřně obohatí. To není záležitost googlování, ale cestovatelské etiky, kterou může ctít ostřílený dobrodruh stejně jako začínající baťůžkář.

Nenamlouváme si ani, že Cestujlevne.com bude nyní jediný a správný zdroj inspirace a informací. Nabízíme příjemnou alternativu, zkratku. Mnohým zdaleka stačit nebude. To je v pořádku, máme to stejně.

Jsme si zároveň vědomi toho, že společně s vámi tvoříme důležitý obsah. Proto vážíme každou informaci dvakrát a texty doplňujeme i o základy cestovatelské etiky.

Zbytek už je na vás.

Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o svůj pohled. Povězte nám, co vás zajímá, co je pro vás důležité a jak můžeme portál ještě dál vylepšit, aby vám pomáhal splnit si své cestovatelské sny.

Za digitální agenturu Argo22 a Cestujlevne.com napsal Ondra, cestovatel jako vy.

Sdílej článek s přáteli

26 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele literakl
literakl

Bude i databáze prodejců letenek s možností hodnocení? Prohledávat fóra, abych věděl, kam zařadit flyhi či ebookers, to je na dlouho.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele kopiruj
kopiruj

A budete mít autentický texty nebo zase vykrádat jiný weby stejně, jak to děláte i s letenkama? :)

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele igor.pocta
igor.pocta

Nette framework byla správná volba! :)

před 6 lety
Avatar uživatele
guessWho

Práveže to vôbec nebola dobrá voľba.. Je to mŕtve a za chvíľu bude ešte viac.. Naozaj nerozumiem prečo by niekto staval nový web na nette keď tu má xyz kvalitných a rýchlych frameworkov, o ktorých môžeme tvrdiť, že tu ešte vydržia pár(xx) rokov :-)

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele marketamikulkova
marketamikulkova

Týýýýjo, to bude práce :| jsem na to zvědavá a těším se..kdybyste chtěli pomoct s Ekvádorem, tak mám teď čerstvou zkušenost, dejte když tak vědět, dokud si to pamatuju :)

před 6 lety
Avatar uživatele jedenact+11
jedenact+11

Ahoj Marketo.Prave jsme v Ekvadoru a vracime se 5.12.16 Reknu ti co jsme videli a zazili.Co bylo moc komercni a co nas chytlo za srdicko. Hlavne nedelej Ekvador na tyden jak to delaji cestovky.Meli jsme naplanovanou jeste Kolumbii ale tu az priste .Radeji prodlozime Ekvador

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele julia.kuzelkova
julia.kuzelkova

Jsem zvědavá jak to bude vypadat. Těším se.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele libami
libami

Super, taky vás sleduju denně a vaše info mi pomohlo k velkému tripu. Díky, těším se:)

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele filip.tesar
filip.tesar

Chyba v textu "Průvodce od Cestujevne.com"

před 6 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Tak tohle byla ostuda :D díky za upozornění.

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele marek.lepil
marek.lepil

Děkuji, Váše rady a tipy, které hodně pomáhají začínajícím cestovatelům jako jsem třeba já. Je to opravdu super :-) .

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele Martenzgw1800
Martenzgw1800

Parádní myšlenka, držím pěsti a těším se.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele kukitor
kukitor

Těším se!!! A děkuji!!!

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele callaque
callaque

Myslím, že jdete správným směrem. Pokud se tohle povede, tak to posune tenhle web o velký kus dál. :)

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele eva51
eva51

Já si to ráda přečtu. Většinou přelouskám až 10 cestopisů než si udělám obrázek o destinací. Už se těším na vaše průvodce a držím palce. Za mě dík.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele petrkrajcovic
petrkrajcovic

Je to super neznalym to pomuže jen tak dál :-)

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele jan.orven
jan.orven

Vy s tím naděláte. Kolik tohle sebeoslavování bude mít dílů?

před 6 lety
Avatar uživatele kazajka.jan
kazajka.jan

Tak to nečti a neotravuj vzduch.

před 6 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Není to sebeoslavování, i když to tak můžeš vnímat. Chceme vám přiblížit změny, které web přinese. A jelikož se nejedná pouze o design, nýbrž funkce a smysl celého webu, rozhodli jsme se pro tento postup. V několika (5) článcích ukážeme a vysvětlíme co přijde, chceme tím předejít šoku, kdy najednou na webu nenajdeš jen akční letenku, ale kompletně vše co k cestování potřebuješ. Zároveň vás chceme trochu navnadit, protože to bude fakt velké a v neposlední řadě získat zpětné vazby, abychom web případně ještě více odladili. Např. minulý článek pro nás byl neskutečně přínosný. Čili, nadpis zní jasně. Pokud nechceš věnovat 3 minuty obsahu, nenutíme tě :) Na druhou stranu to už bude jen dvakrát 3 ;) Tak se na nás nezlob.

před 6 lety
Avatar uživatele
Rob Foxx

obdivuju, jak na všech y stupidní komentáře a blbé připomínky vždy reaguješ diplomaticky a prozákaznicky. Mi už by to mnohdy nedalo :-) ... anyway na web se hrozně těším a jak jsem psal na foru : Když CL navštěvuji každodenně a dělá mi cca 3 dovolené ročně, tak jsem rád, že web bude našlapaný informaceni a budu mít tu možnost nasávat další moudra a zkušenosti. PS: Kdyby byla jakákoliv možnost zkusit si betu, rád bych si jí, jako věrný fanoušek a fanda cestování, přelouskal. Mějte se :-)

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele ji.vit
ji.vit

Moc se těším, díky vám :-) jste skvělí.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele Jan Placek
Jan Placek

Díky, díky moc

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele Katerina.kozisek
Katerina.kozisek

Zní to skvěle! A už se opravdu moc těším, až se do průvodců začtu. Držím pěsti ?

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele VercaMik
VercaMik

Bomba nápad! Jen tak dál ?

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele
Lukáš Herman

Super! Fandím vám! :-)

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele h12140
h12140

Pane jo, klobouk dolů, jste moc šikovní! Už se na to moc těším ;-) děkujeme!

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků