Rodina na cestě

Co přinese nové Cestujlevne.com #2

26 komentářů
2017-08-17T11:54:22+02:00

V posledním článku jste mohli nakouknout pod pokličku některých změn, které přinese nové Cestujlevne.com. Konkrétně na vyladěné akční letenky, hlídač akcí a první novinku – databázi letišť a aerolinek. Dnes vám představíme možná nejzásadnější změnu.

Seznamte se s průvodci destinacemi. Jak vznikaly a co přinesou?

Průvodce destinacemi

Už po prvním dotazníku jsme věděli, že rozšířit Cestujlevne.com o průvodce destinací jednoduše dává smysl. Jenže jak na to? Každý se přece na svou cestu připravuje po svém.

Ivet běží do knihkupectví. Koupí svého oblíbeného průvodce a pustí se do louskání. Úporně se snaží z kvanta obsahu vytvořit vlastní plán.

Petr zadá do vyhledávače název destinace spolu s dodatkem „cestopis”, „itinerář”, „na vlastní pěst” a podobně. Pak se snaží proklikat k blogu či zdroji, který se zdá aktuální a relevantní.

Jana na internetu hodiny brouzdá fotkami z dané země. Když narazí na něco, co jí rozšíří zorničky, vzrušeně hledá, kde byla fotka pořízena.

Honza s Verčou zajdou na přednášku či promítání. Nebo se ozvou známým, kteří už zemi projeli. Případně se zeptají na nějakém cestovatelském fóru.

Dobrodruzi jako Ladislav jen zkontrolují, jestli mají palec, aby mohli stopovat. Pak se s nadšením v zemi ztratí, aby ji skutečně poznali. Z jejich zážitků vznikají ty nejzajímavější příběhy. Případně televizní zprávy.

Nejčastěji je to kombinace. Lišíme se především intenzitou a hloubkou bádání. Co máme všichni společné, je snaha tento proces zefektivnit. Neaktuální a nerelevantní informace, pochybné zdroje, nečtivé články, zahlcení množstvím obsahu – to všechno bychom oželeli.

A je to – poslední věta je hodnota, kterou jsme se rozhodli vytvořit.

Napíšeme průvodce, které jsou autentické, stručné a jdou rovnou k věci. Napíšou je lidé, kteří v zemi strávili dost času, aby ji poznali. Ohlídáme aktuálnost informací a upravíme texty tak, aby vás bavily.

Teď už se do toho jen pustit. Kolik že toho bude? 238 zemí? Když se David poškrábal na hlavě, muselo to být slyšet až do Austrálie. Díky vám se toto číslo postupně zmenšuje.

To je řečí. Tak se pojďme na průvodce podívat.

Průvodce od Cestujlevne.com

První, co vás přivítá, je fotka, která o destinaci řekne více než 1.000 slov. Pokud zrovna hledáte do dané země letenky, rovnou si je tady můžete najít. Pokud je na to ještě čas, jedeme dál …

Z mapy světa hned zjistíte, kde vysněný ráj leží. Většina z vás to možná ví. Jsou však i místa, o nichž uslyšíte poprvé. Pokud jste nezdědili geny Marca Pola, orientaci u nich oceníte.

Vedle mapy najdete úvodní text. Na spoustě webů je to obsah, který přeskočíte. Tady ne. Je to esence destinace osekaná až na dřeň. Přečtete si ji a uděláte si představu o tom, co vás čeká.

Následuje mapa země s místy, která stojí za to navštívit. Získáte obrázek o tom, jak to kde vypadá, co tam můžete zažít. Uvidíte, jak jsou jednotlivá místa daleko od sebe. Začnete si představovat, jak by mohl zhruba vypadat plán vaší cesty.

Pokračujeme k počasí. Jaké teploty očekávat který měsíc? Kdy je hlavní a vedlejší sezona? Kdy je nejlepší vyrazit?

A pak nosná část obsahu – praktické tipy. Poznáte historii a kulturu země v kostce. Zjistíte, jaký očekávat kurz, kolik co zhruba stojí, zda řešit spropitné a smlouvání. Poradíme vám, jak se nejefektivněji pohybovat mezi jednotlivými místy. Naznačíme, co čekat od místní kuchyně a jak se stravovat jako místní. Uděláte si představu o tom, co se dá v zemi dělat – dá se tu surfovat? Jsou tu příležitosti pro skvělé treky? Zamiluje si to tady potápěč? Žije to tu v noci? A co děti, mají si kde hrát? Upozorníme vás na rizika, nutná očkování a komu se ozvat v případě potíží. Nakonec se podíváme na víza.

To je jen stručná ukázka toho, co v tipech najdete. Je toho víc, vyzkoušejte nás v komentářích.

Pod praktickými tipy naleznete odkaz do příslušného diskuzního fóra, kde můžete načerpat další zkušenosti nebo se podělit o vlastní.

Na závěr uvidíte poslední akční letenky do destinace, které se na Cestujlevne.com objevily. A pokud budete mít tip na vylepšení či opravu informací, najdete tu odkaz pro zpětnou vazbu.

A je to.

Už tam budeme?

V tuto chvíli máme zpracováno asi 43 % destinací, které však tvoří zhruba 90 % vašeho zájmu. Zbytek postupně doplníme a vy máte samozřejmě možnost se na tom podílet.

Počítáme i s rozšířením na jednotlivé státy ve větších zemích jako je USA, Austrálie apod.

Počítáme i s tím, že k zemím jednou budete moci přidat vlastní zážitky ve formě cestopisů. Že si ji přidáte na vlastní cestovatelskou mapu. O tom všem zase až v příštím článku :).

Děkujeme všem, kteří nám pomáháte průvodce sepsat. Vaše jméno s nimi bude vždy spojené.

P. S.: A je to správné, tohle dělat?

Víme, že někteří by tyto informace raději nechali rozpuštěné v moři internetu, aby „řemeslo” cestování zůstalo pro ty, kteří si jeho plody pracně posbírají.

Ne každý to umí, i když se třeba snaží. Věříme, že to však není měřítkem toho, kdo je a kdo není hoden objevování světa po vlastní ose. Měřítkem by měl být vztah, který člověk k cestování má. Jak se v zemi chová, jak ho cesta vnitřně obohatí. To není záležitost googlování, ale cestovatelské etiky, kterou může ctít ostřílený dobrodruh stejně jako začínající baťůžkář.

Nenamlouváme si ani, že Cestujlevne.com bude nyní jediný a správný zdroj inspirace a informací. Nabízíme příjemnou alternativu, zkratku. Mnohým zdaleka stačit nebude. To je v pořádku, máme to stejně.

Jsme si zároveň vědomi toho, že společně s vámi tvoříme důležitý obsah. Proto vážíme každou informaci dvakrát a texty doplňujeme i o základy cestovatelské etiky.

Zbytek už je na vás.

Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o svůj pohled. Povězte nám, co vás zajímá, co je pro vás důležité a jak můžeme portál ještě dál vylepšit, aby vám pomáhal splnit si své cestovatelské sny.

Za digitální agenturu Argo22 a Cestujlevne.com napsal Ondra, cestovatel jako vy.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

26 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.