S příchodem listopadu jsme očekávali zhoršování situace a návrat k cestovatelskému lockdownu. Aktuální situace je však více než přívětivá a příjemně nás šokuje. Toto jsou ty nejdůležitější změny, které během listopadu cestovatele čekají.

Návraty z ciziny do ČR bez karantény

Od 1. listopadu se ruší povinnost podstupovat sebeizolaci při návratu z červených (vysoké riziko) a tmavě červených (velmi vysoké riziko) zemí. Cestovatelé měli povinnost podstoupit 5. až 7. den po návratu PCR test a do jeho výsledku zůstat doma. Nově platí, že do negativního výsledku musí tyto osoby vždy při opuštění bydliště nosit respirátor.

Přehled pravidel při návratu z ciziny:

• 🟢 zelené státy: povinnost vyplnit příjezdový formulář
  • 🟠 oranžové státy: povinnost vyplnit příjezdový formulář + PCR (72h) nebo antigenní (48h) test před odletem nebo ihned po návratu
  • 🔴 červené státy: povinnost vyplnit příjezdový formulář + PCR (72h) nebo antigenní (48h) test před odletem a PCR pátý až sedmý den po příletu s povinností nosit všude respirátor
  • ⚫🔴 tmavě červené státy: stejné jako červené = 🔴

💉 Pro očkované cestovatele platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a pouze se prokázat očkovacím certifikátem. Jsou osvobozeni od povinných testů.

Kam který stát spadá se dozvíte na stránkách MZCR s týdenní aktualizací vždy od pondělí. Přehledně pro vás pravidla sepisujeme i u nás - cestovatelský semafor.

Testy (ne)budou zdarma

V souvislosti s cestováním a výše uvedeným je nutné připomenout, že povinné testy již nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění a bude nutné si za testování hradit ze svého.

• PCR testy stojí cca 800 Kč
  • antigenní testy stojí cca 200 Kč

💉 Pro očkované cestovatele, lidi se zahájeným očkováním, děti do 18 let a ty, kteří se nemohou prokazatelně očkovat, budou zdravotní pojišťovny testy i nadále proplácet.

Svět se otevírá, ve velkém

Listopad je i měsícem, ve kterém se probouzí k turistickému životu i několik velmi žádaných států.

• Thajsko - od 1. listopadu přivátá cestovatele s očkováním, negativním testem před odletem a jedním testem po příletu společně s nocí strávenou v SHA+ hotelů a setrvání zde do výsledku. Povoleno je cestovat z více jak 60 států, mezi nimiž je Česko i Slovensko
  • Izrael - od 1. listopadu se otevírá i premiant v očkování a tomu budou odpovídat i pravidla. Letět sem mohou očkovaní cestovatelé s PCR testem a zároveň očkováním platným v rozmezí 14-180 dní po druhé dávce. Pokud máte 3. dávku Pfizeru, platnost se již neřeší
  • USA - od 8. listopadu umožní vstup očkovaným cestovatelům při předložení negativního test před odletem
  • Kuba - od 15. listopadu mohou cestovat všichni. Očkovaní se prokáží certifikátem, ostatní negativním PCR testem

Tyto destinace se tak přidávají k již dříve otevřeným státům jako Kanada, Srí Lanka nebo Mauritius.

Máme tu ale i takové destinace jako je Malajsie či Vietnam, které si s otevřením neví rady a jako další podmínku krom očkování a testů požadují, aby se celá cesta organizovala pomocí místních cestovních agentur. Těžko si představit dovolenou v Asii s tím, že se nesmíte hnout od vašeho dozoru...

Eurowings v Praze

Novinkou je i nově založená báze aerolinií Eurowings, které během listopadu začnou létat s 2 letadly z Prahy do 11 nových destinací. Primem jsou Kanárské ostrovy, kde Eurowings narušil monopol Smart Wings a ten byl nucen postupně snížit ceny letenek z běžných 9 tisíc na méně než polovinu.

• letenky kupujte nejvýhodněji přímo na stránkách eurowings.com

Eurowings ale snížili běžné ceny o polovinu i na lince do Athén a Zadaru. Navíc od dubna mají do Prahy poslat i třetí letadlo a nabídnout linky do Stockholmu a na Mallorcu.

Zdravím, zajímá mě situace v Maroku. Odlet mám z Vídně. 11.11. 2021. Děkuji za informaci. em.

Podivej se na aktualni cestopis od K. O. Zapadni Sahara. Je i o Maroku. Jinak jsem neco napsal do diskuze Maroko koronavirus v sekci pruvodci. Snad ten let z Vidne jeste odleti, ale navrat zpet by uz mohl byt v dobe, kdy pozastavi i lety do Rakouska, jestli budou pokracovat ve svem dosavadnim pristupu. Ja si radeji koupil nove letenky pres Bergamo.

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Davide, mám dotaz k tomuto infu, které máte výše:

"Pro očkované cestovatele, lidi se zahájeným očkováním, děti do 18 let a ty, kteří se nemohou prokazatelně očkovat, budou zdravotní pojišťovny testy i nadále proplácet."

Vím o všem, co je v té větě uvedeno, kromě toho, že by očkovaní nad 18 let měli testování zdarma, rozočkovaní ano, ale plně naočkovaní také? Vážně? Víte to jistě? Máte nějaký zdroj? Bylo by to skvělé, ale nikde jsem nic takového nenašla. Děkuji.

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Tak už odpověď nepotřebuji, na ministerstvu to mají napsané dost šalamounsky, tak jsem si nebyla jistá, ale zde to ministr shrnul přesně:

Adam Vojtěch @adamvojtechano

Preventivní testování zůstane od 1. listopadu z veřejného zdravotního pojištění hrazené: 1) osobám do 18 let 2) plně očkovaným 3) rozočkovaným po první dávce 4) těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací

Ahoj všichni, chystáme se na konci listopadu do Thajska, nevíte někdo bližší informace k situaci? Jedná se o tom, že po příletu si musíte udělat PCR na hotelu (který prý má být už v ceně ubytování) Je tomu tak? Nebo nás natáhnout hned na letišti či na hotelu další částkout navíc? Prý lidé taky měli velké problémy s vyplňování jejich formuláře (několik hodin). Začínám mít spíše starost než radost z naší cesty.

Avatar uživatele Mirek _F
Mirek _F

Z cervenych a tmave cervenych muzou obcane CR a EU predlozit i antigenni test

Black Friday slevy cestování
Přehled Black Friday slev 2021 pro cestovatele
David Eiselt 2021-11-26T10:06:00+01:00 0 komentářů

Černý pátek je obdobím, kdy se nejrůznější prodejci snaží ukořistit co nejvíce peněz z vašich peněženek. My jsme tu proto, abychom vám poradili, kdo to s vámi myslí alespoň částečně dobře a služby z…

Bitcoin v cestování
Invia umožní nákup zájezdů pomocí kryptoměn
David Eiselt 2021-11-24T14:00:00+01:00 0 komentářů

Invia Group v čele s cestovní agenturou Invia.cz umožní od příštího roku 2022 platit za zájezdy a jiné služby prostřednictvím nejrůznějších kryptoměn v čele s Bitcoinem. Jedná se tak o prvního…

Aplikace Covid Pass
Nefunguje Tečka pro Covid certifikát - co dělat?
David Eiselt 2021-11-22T12:04:00+01:00 21 komentářů

Spolehlivost vládní aplikace Tečka zdá se jaksi pokulhává a aktuálně se všichni občané Česka setkávají s její nefunkčností. Co dělat, když Tečka nefunguje? Národní agentura pro komunikační a…

Večerní Drážďany
Drážďany a další města v Sasku i Bavorsku ruší vánoční trhy
David Eiselt 2021-11-20T11:02:00+01:00 0 komentářů

Na mírnější druh lockdownu přejde od pondělí 22.11.2021 německé Sasko. Dojde k uzavření klubů, barů a dalších kulturních zařízení. Pro neočkované platí zákaz nočního vycházení. Opatření se bohužel…