Průvodce státem

Srí Lanka

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Perla v Indickém oceánu

Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů. Na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.

Srí Lanka má nádherné pláže, hory, čajové plantáže i historické památky. Během několika dnů z ní můžete uvidět to nejzajímavější a projet ostrov skrz naskrz. Pokud budete chtít, můžete se dostat na místa, kde je minimum turistů. Výhodou je také to, že ostrov se dá navštívit celoročně.

Průvodce pro tebe napsal Lucie M
Víza
Vízum za 35 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line nebo po příletu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Neboj se vyrazit po celý rok, počasí se mění napříč regiony.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Srí Lanku

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Srí Lanka měla v historii různá království, Kandijské se stalo poslední z nich. V roce 1815 se Srí Lanka stala součástí Britského impéria, osamostatnila se v roce 1948.

V nedávné historii na Srí Lance probíhala občanská válka trvající 30 let, která skončila až v roce 2009 porážkou LTTE (Tamilských tygrů). V roce 2004 postihla východní pobřeží Srí Lanky tsunami, která po sobě zanechala 35.000 mrtvých.

Lidé

Srí Lanka je multikulturní společností – většinovou skupinu z asi 20 milionů obyvatel tvoří Sinhálci (buddhisté). Ti jsou zastoupeni ze tří čtvrtin. Dalšími skupinami jsou Tamilové (hinduisté), kteří žijí na severovýchodě a ve středu ostrova. V menší míře tu žijí i muslimové a křesťané.

Srílanská žena

Svátky

Hlavní období slavností je během léta. Největším svátkem je Esala Perahera, která se každý rok v červenci nebo srpnu koná v Kandy. Velkolepě nazdobení sloni prochází městem a nesou buddhův zub, který je jinak uschován v Chrámu zubu (Temple of the Tooth). Tento svátek je také přehlídkou tradičních nebo ohnivých tanců. Festival Kataragama Perahera, který se odehrává v létě poblíž Tissamaharama, je hlavně pro otrlé. Najdete zde polykače ohně, ale i ty, kteří si neváhají propíchnout kůži ve víře, že je bůh Skanda ochrání od bolesti.

Kultura

Srílanská kultura je velmi bohatá a v mnohém připomíná Indii pro začátečníky. Místní se vás budou často ptát, jaká je Srí Lanka a jiná než pozitivní odpověď je může urazit. Peníze vždy podávejte pravou rukou a nikdy se nefotografujte zády k sochám Buddhy. Tradiční masky typické pro ostrov se vyrábí v Ambalangodě.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou sinhálština, tamilština a angličtina. Angličtina funguje jako lingua franca (například ve školách) a anglicky se domluvíte také s většinou místních.

Minislovníček:

  • Aayubowan (sinhálsky) – Dobrý den

Turismus

Turismus na Srí Lance se začal raketově rozvíjet až po konci občanské války a příjmy z něj jsou velmi důležité pro státní rozpočet. Obecně je méně rozvinutý východ a sever země, kde narazíte na pláže, které budete mít jen sami pro sebe. Od hlavního města na jih služby fungují velmi dobře a najdete zde mnoho cestovních agentur, kde si můžete například jednoduše pronajmout auto s řidičem.

Na Srí Lance funguje několik železničních tras a autobusy se dostanete na zbylá místa ostrova (ideálně na kratší vzdálenosti). Střed ostrova, kde najdete hory a čajové plantáže, je velmi dobře dostupný vlakem a můžete zde podnikat túry a objevovat romantické čajové plantáže.

Geografie

Srí Lanka je ostrovem položeným jihovýchodně od Indie. Některé zdroje uvádí, že je jako slza, která ukápla Indii. Většina cizinců svou cestu začíná na mezinárodním letišti Bandaranaike severně od Colomba. V hlavním městě není nutné zůstávat dlouho. Mnoho turistů zamíří do okolních resortů (Negombo, Bentota), ale Srí Lanka může nabídnout mnohem více. Pokud dále zamíříte do Kandy, objevíte srílanskou kulturu a užijete si krásné výhledy na jezero.

Střed ostrova je proslulý čajovými plantážemi, ale i památkami – města Anuradhapura, Polonnaruwa nebo Dambulla vám zajistí mnohé hodiny historických exkurzí, kdy můžete navštívit chrámy i starověká města. Sigiriya je proslulou kamennou pevností, která je nejvíce navštěvovaným turistickým místem Srí Lanky. Bohužel tomu odpovídá i vstupné 30 USD.

Východ je méně turistický a je zde levněji. Mladí lidé a surfaři zamíří do Arugam Bay. Batticaloa je příjemné městečko se zátokou, kde se dá být na skoro liduprázdných plážích. Trochu severněji položená Kalkudah a pláž Pasikuda je místem pro náročné – stojí zde několik luxusních resortů, které mají příznivější ceny než obdobné hotely na západě ostrova. Dalším centrem oblasti je Trincomalee (zkráceně Trinco), kde si můžete užít pohodu na blízkých plážích Nilaveli a Uppuveli. Sever země je nejméně turistický a nabízí místa kulturně podobná jihu Indie. Centrem oblasti je Jaffna.

Jih a západ ostrova přináší relax a dostupné služby, za cenu toho, že je zde více turistů. Oblíbená letoviska jsou surfařská Hikkaduwa, okolí Galle a Mirissa, kde se můžete vydat pozorovat velryby. Na východ od Mirissy začínají dlouhé pláže bez davů turistů.

Rozloha Srí Lanky je o trochu menší než rozloha Česka, asi o polovinu větší než Slovensko.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Srílanská rupie

Srílanská rupie (kód LKR) se dělí na 100 centů. Mince jsou v hodnotě 25 a 50 centů, 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 rupií.

Srílanská rupie

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary lze směnit v bankách nebo oficiálních směnárnách, při návštěvě banky si s sebou vezměte pas. Nikdy peníze neměňte mimo oficiální místa. Výběr peněz kartou lze provést v bankomatech na letišti a ve městech. Platit kartou můžete ve větších hotelech a obchodech, ale není to samozřejmost.

Kolik co stojí

Na Srí Lance je obecně levněji než u nás, nicméně kvůli inflaci každým rokem ceny rostou. Nejdražší položky jsou vstupy do památek a národních parků a mnoho turistů se proto rozhodne zůstat na plážích. Naopak nejlevnější je místní doprava a jídlo.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus na krátkou vzdálenost – 20 Rs.,
  • Taxi za 1 km – 50 Rs.,
  • Auto s řidičem – od 60 USD/den,
  • Ubytování v hotelu (pokoj) – 3.000 Rs.,
  • Voda (1,5 l) – 80 Rs.,
  • Jídlo ve stánku – 200 Rs.,
  • Jídlo v restauraci – 500 Rs. a více.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je velmi vítáno a často očekáváno. Na některých místech se k cenám připočítává 10% daň za služby, proto se spropitné již dávat nemusí. Vzhledem k tomu, že daně se počítají různým způsobem, je dobré se podívat, zda je uvedená cena konečná. Průvodci a řidiči očekávají spropitné nad rámec usmlouvané ceny (okolo 10 % celkové sumy).

Smlouvat se dá před jízdou taxíkem, ale i na trzích. V kamenných obchodech bývají pevně stanovené ceny.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá na dopravě, pokud se budete dopravovat místními vlaky a autobusy a nebudete využívat taxi. Ušetřit můžete také na ubytování. Ubytování, které není hned u pláže, může být až o polovinu levnější. Dá se využít ubytování u místních (tzv. homestay), které je velmi levné. Dále ušetříte, pokud si budete kupovat jídlo v marketech nebo ve stáncích místo v turistických restauracích.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí místní dopravou a stravuje se v lokálních restauracích (pozor na to, že termíny hotel a restaurace jsou na Srí Lance lehce zaměnitelné). Bydlí v levné cabaně (chatce na pláži) nebo má pokoj dále od pláže. Utratí 300–400 Kč na osobu/den.

Při středně velkém rozpočtu si můžete vybrat pěkný hotel, jídlo si dáte v restauracích a půjčíte si motorku. Celková částka se bude pohybovat okolo 1.000 Kč na osobu/den.

Luxus si samozřejmě můžete užít i na Srí Lance. Zvolíte si komfortní resort, dobré restaurace a pronajmete si auto s řidičem. Vyjde vás to na 1.500 Kč a více na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Rozhodnete-li se vycestovat na Srí Lanku s cestovní kanceláří, připravte si minimální částku ve výši kolem 22.000 Kč, standard však bývá od 30.000 Kč. Cesta se tak většinou finančně hrubě nevyplatí. Aktuální nabídka zájezdů na Srí Lanku.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Srí Lanku

Jediným způsobem, jak cestovat na Srí Lanku, je letecká doprava. Na ostrově je mezinárodní letiště Bandaranaike poblíž Negomba a letiště Mattala poblíž Hambantoty na jihu ostrova, kam létá např. aerolinka flydubai. Cinnamon Air je srílanská aerolinka, která létá v rámci ostrova. Mezinárodní aerolinky, které Srí Lanku pravidelně obsluhují, jsou například SriLankan Airlines, Turkish Airlines, Emirates, flydubai a Air India.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 13.000 Kč. Doba cesty trvá 11 a více hodin v závislosti na délce přestupu (u letů flydubai z Prahy vychází přestup na jednu hodinu). Často se dá letenka nakombinovat s návštěvou Malediv nebo Dubaje.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem, jak poznat celou Srí Lanku, je půjčeným autem či motorkou. Na ostrově ale funguje i železniční síť, která je zároveň i velkým turistickým lákadlem, především na trasách do vnitrozemí.

Půjčení auta/motorky

K zapůjčení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a zároveň je třeba získat povolení řídit na Srí Lance v místní kanceláři Automobilové asociace (40 Sir Macan Markar Mawatha, Colombo). Cena za povolení stojí 1.500 Rs. Vzhledem k nízké ceně může být jednodušší pronajmout si auto rovnou s řidičem, kde se cena pohybuje od 40 USD na den výše. Litr benzinu zde vyjde na sympatických 20 Kč.

Na Srí Lance se jezdí vlevo. Přestože je Srí Lanka relativně malou zemí, dopravit se na různá místa může zabrat delší dobu, než byste podle mapy čekali. Mohou za to úzké a kopcovité cesty, chodci na cestách a mnoho vozidel.

Například cesta z Kolomba od Kandy (okolo 100 km) zabere asi tři hodiny. Cesta veřejnou dopravou z hlavního města do Arugam Bay (východ ostrova) trvá asi deset hodin při vzdálenosti 320 km.

Vlaky

Srílanská vlaková síť vznikla za britské nadvlády a od té doby se příliš nezměnila. Jde o šarmantní, ale poněkud pomalý způsob, jak poznat ostrov. Nejpopulárnější trasa je přes střed ostrova (hill country). Pobřežní linka vede od západu na jih (přes Galle až po Mataru). Severní trasa vás doveze do Trincomalee nebo Polonnaruwy (a dále směrem na Batticaloa). Informace o vlakových spojích najdete na stránkách railway.gov.lk.

Vlak na čajových plantážích

Autobusy

Autobusy nejsou moc pohodlné, ale zato jsou o fous rychlejší než vlaky. Řadí se do dvou kategorií – státní (SLTB) a soukromé. Jízdné se pohybuje okolo 50 Rs. za hodinu cesty u neexpresních autobusů. Jízdní řády se dozvíte od místních, nejužitečnějším online nástrojem pro vyhledávání spojů a jízdních řádů je web routemaster.lk. Pokud budete chtít vystoupit před konečnou stanicí, někdy budete muset zaplatit jízdné za celou trasu (stejně tak u vlaků). Kontrolor může chtít další jízdné za vaše zavazadlo.

Městská doprava

Tuktuky se na Srí Lance vyskytují ve velké míře a pod různými jmény (nejkurióznější byl „tiri viri” v Akkaraipattu – nejezděte tam, není tam nic zajímavého). Na tuktuky narazíte skoro všude a stojí od 50 Rs. za kilometr. Na ceně se vždy dohodněte před začátkem cesty a nebojte se smlouvat. Pokud vám řidič nabídne nehoráznou cenu, humor je nejlepší způsob, jak vyjednávat. Dávejte si pozor na to, když vám řidič řekne, že nemá drobné na vrácení. Často jen doufá, že mu drobné necháte.

Tuktuk na Srí Lance

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Srílanská kuchyně

Srílanským typickým jídlem je rýže s curry. Curry je připravované ze směsi koření a kokosového mléka a je doplněné zeleninou nebo masem. Je hodně tekuté a rozhodně nepřipomíná indické curry. Jako příloha slouží sambol, směs čili, kokosu, soli a ryby. Pozor pálí! Další přílohy jsou různé nakládané a vařené zeleniny.

Srílanská kuchyně - Naan

Specialitou na snídani i večeři je hopper – palačinka z kokosového mléka a mouky. String hopper je rýžové „hnízdo”, které se tradičně jí na snídani spolu s dahlem a sambolem. Lamprais je rýže s masem nebo zeleninou připravovaná v banánovém listu. Jídlo označované jako „devilled” je extra pálivé.

Můžete vyzkoušet čerstvý kokosový ořech (thambili) nebo čerstvé ovocné džusy. Pokud máte rádi mango, vyzkoušejte balený džus Maaza. Místní značka piva se jmenuje Lion.

Čerstvý kokos

Jak se stravovat jako místní

Pokud chcete jíst jako místní, v době oběda si u stánků můžete vyzvednout obědový balíček (v igelitovém pytlíku) obsahující rýži, zeleninu nebo maso a sambol. Vyjde vás okolo 40 Kč.

Obvyklé ceny v restauracích

Mnoho turistů se stravuje ve svých hotelech/guesthousech, kde může být výběr docela omezený na rýži, smažené nudle a případně curry (většinou jen v době oběda). Restaurace jsou hlavně v turisticky frekventovaných lokalitách. Ceny za jídlo se pohybují okolo 100 Kč a více.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Největším lákadlem na Srí Lance jsou bezesporu pláže. Našim tipem je Dalawella Beach, u níž je zátoka a nejsou zde obří vlny, které jinak bičují většinu ostrova. Pokud budete mít štěstí, uvidíte karety, které sem připlouvají. Pozorování podmořského života se můžete věnovat v Mirisse a okolí, odkud jsou pořádány výlety za velrybami. Pokud se chcete věnovat surfování, máte mnoho možností – například Arugam Bay, Welligama nebo Hikkaduwa.

Pláže na Srí Lance

Procházky a treky v hill country

Ať se budete procházet okolo jezera v Kandy nebo zakotvíte v Elle nebo Haputale, na návštěvu hill country budete určitě vzpomínat i po návratu ze Srí Lanky. Návštěvě čajových plantáží se v tomto regionu nevyhnete, ale podívejte se i do továren na čaj (např. Dambatenne u Haputale), v některých čaj můžete přímo zakoupit.

Čajové plantáže

Poblíž Haputale můžete navštívit vyhlídku Lipton´s Seat, místo, kde sedával Sir Thomas Lipton. Z Elly zase můžete vyrazit na horu Ella Rock. Adamova hora (Sri Pada) je místem, kde Buddha údajně zanechal svou stopu. Dá se sem jít na trek, ale kvůli počasí je vhodné vyrazit od prosince do května. Ročně se na tuto cestu vydávají tisíce poutníků.

Nakupování

Kromě klasických suvenýrů si ze Srí Lanky můžete dovézt levné oblečení, které se zde šije. V Kolombu se nechejte zavést do House of Fashions, kde zakoupíte oblečení světových značek – Mango, Hugo Boss, Desigual a spousta dalšího, podle toho, kde se vyrobí nadbytek kusů. Nevýhodou je to, že tento faktor nemůžete ovlivnit a někdy na nic moc zajímavého nenatrefíte. Nuwara Eliya má v centru města mnoho obchodů se sportovním oblečením za velmi nízké ceny. Vzhledem k zimě v této části ostrova tu můžete dokoupit mikiny a svetry.

Národní parky

Na Srí Lance se nachází celkem 26 národních parků. Nejznámější z nich jsou Yala, Wilpattu a Udawalawe. Návštěvy parků jsou poměrně drahé (kolem 80 USD na osobu, zahrnuje vstup, průvodce a jeep), ale často bývají zážitkem na celý život. Dobré je přivstat si a vyrazit za úsvitu. Alternativou je cestovat po Srí Lance. Během cesty je velmi pravděpodobné, že alespoň jednoho slona uvidíte.

Seznam a základní mapy národních parků, včetně možné rezervace bungalovů, naleznete na oficiálním webu dwc.gov.lk.

Sloni

Srílanský Department of Wildlife Conservation odhaduje, že zde žije 5.879 slonů. Někteří lidé místo národních parků preferují návštěvu sloních sirotčinců, kde se mohou se slony vykoupat. Jeden z nich se jmenuje Pinnawala a leží na cestě z Colomba do Kandy. Poblíž je také menší Millenium Elephant Orphanage. Turisté si často stěžují na to, že sloní sirotčince jsou jen prostředkem, jak získat peníze od turistů a sloni samotní jsou až na druhém místě. Obrázek si budete muset udělat sami.

Pinnawala

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Jako očkování vám bude stačit cestovatelský základ (žloutenka a břišní tyfus). Voda z kohoutku není pitná, používejte balenou nebo filtrovanou vodu. Nejčastějším zdravotním problémem pro turisty jsou průjmová onemocnění, která však většinou nebývají vážná a do několika dní odezní.

Kriminalita

Kriminalita na Srí Lance je poměrně nízká, ale je doporučena základní opatrnost. Své věci nenechávejte bez dozoru.

Riziko katastrof

Riziko katastrof je na Srí Lance poměrně nízké. Po tsunami v roce 2004 byl vytvořen varovný systém a evakuační místa okolo pobřeží. Na severu země se nevydávejte na odlehlá místa, jsou tu stále zaminované oblasti. Obecně platí, že největším nebezpečím pro turisty jsou dopravní nehody a utonutí. Srí Lanka má také smutný primát největšího počtu obětí hadího uštknutí na světě.

Internet a elektřina

Srí Lanka využívá zásuvky 230 V/50 Hz. Nejčastější typ zásuvek má tři kulaté zdířky v trojúhelníkovém uspořádání.

Wifi není dostupná mimo turistické hotely a restaurace.

Důležité kontakty

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

O vízum ETA se dá žádat elektronicky na adrese www.eta.gov.lk/slvisa. Vyhotovení trvá několik minut a cena je 35 USD. Vízum se dá zajistit i na místě, nicméně si budete muset vystát frontu. Vízum získáte na 30 dní a můžete si ho prodloužit 2x (pokaždé o 30 dní).

Víza na Srí Lanku

Další dokumenty

Imigrační procedura na letišti je velmi jednoduchá, pravděpodobně se vás jen zeptají, zda přijíždíte jako turista a popřejí vám šťastnou cestu (i tak je dobré mít kopii zpáteční letenky a potvrzení ubytování na první dny pobytu).

Očkování

Na Srí Lanku není potřeba žádné speciální očkování kromě cestovatelského základu. Malárie se vyskytuje na severu a severovýchodě země, v ostatních oblastech je riziko nákazy poměrně nízké. Doporučuje se spát pod moskytiérou a používat repelent i vzhledem k riziku horečky dengue především v městských oblastech.

Celní předpisy

Do země můžete dovézt 1 l alkoholu a 0,25 l parfému.

Co vidět a navštívit na Srí Lance

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Srí Lance

Zavřít boční panel

Colombo

Hlavní město Colombo je zároveň největší město Srí Lanky a její obchodní centrum. Čtvrť Pettah je stvořená k nákupům. Galle Face Green je oblíbené místo u moře, kde se můžete procházet, nebo si dát něco dobrého na zub u pouličních prodejců. V Colombu také najdete nejvíce trendy restaurace na Srí Lance.

Zavřít boční panel

Hikkaduwa

Hikkaduwa je populární místo pro turisty již od 70. let. Nabízí ideální vlny pro surfování, ležérní atmosféru a plážové restaurace. Také zde můžete navštívit ajurvédského specialistu. Nevýhodou je rušná cesta, která prochází středem města.

Zavřít boční panel

Galle

Jižněji od historického města Galle naleznete kýžené srílanské pláže s jemným pískem a živým mořem. Doporučujeme oblasti Mirissa a Dalawella beach.

Pár kilometrů jižně od Galle najdete známou pláž Dalawella beach (Talpe). Ta je bezesporu jednou z nejlepších pláží na koupání na Srí Lance. Je to poklidné místo, kde je mnohem méně turistů než v sousední Unawatuně a nejsou zde velké vlny. Pokud budete mít štěstí, uvidíte karety.

Pláž Dalawella

Mirissa je nejpopulárnější místo na Srí Lance na pozorování delfínů a velryb. Pláž je vhodná pro surfaře i rodiny s dětmi. Alternativou jsou další pláže na jihu jako Tangalle nebo Weligama.

Zavřít boční panel

Yala

Národní park Yala je druhý největší národní park Srí Lanky. Pokud budete mít štěstí, uvidíte tu leopardy. Pokud ne, tak aspoň slony, krokodýly a buvoly. Park byl poškozen během tsunami v roce 2004 (zvířata se prý stihla schovat na vyvýšených místech). Nejbližším městem je Tissamaharama, ale hotely lemují prakticky celou cestu k parku.

Nedaleko se nachází mezinárodní letiště Hambantota-Mattala.

Zavřít boční panel

Dambulla

Pro návštěvu tří níže vypsaných zajímavostí se budete muset dopravit do města Dambulla, například z Negomba autobusy přes město Kurunegala.

Sigiriya (Lion Rock) je místními označován jako osmý div světa. Je nejvíce navštěvované turistické místo na Srí Lance, vstupné činí 30 USD. Jde o ikonické místo, kde se odehrál bratrovražedný souboj, ale místo zároveň do 14. století sloužilo jako buddhistický klášter. Dávejte si tu pozor na sršně.

Jen pár kilometrů opodál najdete památku UNESCO Zlatý chrám. Jedná se o soustavu jeskyní se sochami buddhů a malbami. V celé oblasti je zdokumentovaných asi 80 jeskyní, ale pro turisty je přístupných 5 hlavních. V nich se nachází celkem 153 buddhů. Dambulla sama o sobě není příliš zajímavým místem, a proto je lepší navštívit chrám při cestě z Kandy nebo Sigiriye.

Dambulla

Asi 30 km východně od Dambully najdete město Polonnaruwa. Polonnaruwa je druhé nejstarší historické město Srí Lanky (po Anuradhapuře) a je na seznamu UNESCO. Můžete tu obdivovat sochy Buddhy, včetně té nejvyšší na Srí Lance, a měsíční kameny. Drzé opice tu žijí od dob, kdy v dnešních ruinách ještě přebývali lidé.

Polonnaruwa

Zavřít boční panel

Kandy

Město Kandy v centrální části Srí Lanky je díky síti buddhistických chrámů zapsáno na seznam UNESCO a dle buddhistické tradice se zde nachází jedna z nejcennějších buddhistických relikvií – Buddhův zub.

Navšitvte také botanickou zahradu Peradeniya – tu dříve mohli navštívit pouze členové královské rodiny. Najdete tu 4.000 druhů rostlin, například impozantní palmové aleje nebo vegetaci z Latinské Ameriky a Afriky. Dojedete sem tuktukem.

Květina Paradeniya

Zavřít boční panel

Ella

Ella nabízí krásné výhledy do údolí, procházky a pohodovou atmosféru. Jsou zde výborné guesthousy a restaurace. Můžete se odsud vydat na trek na Ella Rock, Little Adam´s Peak nebo navštívit Rawana Ella Falls, které jsou vzdálené 5 kilometrů.

Do města se můžete vydat ikonickou srílanskou železnicí, která vede napříč horami ve vnitrozemí, vlaky jsou překvapivě docela kvalitní a užívání jednoduché i pro turisty.

Počasí a sezóny na Srí Lance

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihozápad
Monzuny jsou dvakrát ročně, na začátku léta a na podzim

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C
Severovýchod
Jeďte klidně v létě, prší výrazně méně než na jihozápadě

26 °C

27 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

27 °C

26 °C
Střed
V hornatých oblastech prší nejvíc na podzim, teploty příjemné celý rok

20 °C

21 °C

22 °C

22 °C

21 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

Počasí

Srí Lanku můžete navštívit celoročně díky topografii, která zaručuje, že na některém místě na ostrově bude skoro jistě příjemné počasí. Obecně jsou nejvyšší srážky v květnu, říjnu a listopadu. Tropické klima přináší dvě období monzunů – na jihozápadě prší od května do září na severovýchodě od října do ledna. Uvedené informace je však třeba brát s rezervou, protože se trendy každoročně liší. Vlhkost vzduchu se pohybuje od 60 % nahoru a obecně je vyšší v horách a na jihozápadě.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud budete chtít cestovat v létě, navštivte východ ostrova. Počasí přes zimu přeje zase návštěvě západu a jihu. Střed ostrova můžete navštívit celoročně, ale zimní měsíce přináší příjemnější teploty.

Skvělé akce na Srí Lanku

ušetříš až 31%
Tam to bude krásný!
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
60 starších akcí
Avatar uživatele Lucie M
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu