Perla v Indickém oceánu

Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů. Na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.

Srí Lanka má nádherné pláže, hory, čajové plantáže i historické památky. Během několika dnů z ní můžete uvidět to nejzajímavější a projet ostrov skrz naskrz. Pokud budete chtít, můžete se dostat na místa, kde je minimum turistů. Výhodou je také to, že ostrov se dá navštívit celoročně.

Průvodce pro tebe napsal Lucie M
Víza
zdarma
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Neboj se vyrazit po celý rok, počasí se mění napříč regiony.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
<p>Bývaly doby, kdy byly letenky na Srí Lanku k dostání standardně do 11 tisíc korun. Dnes jsou to spíše akční ceny a standardní cena zpátečních letenek se pohybuje od 13 000 Kč výše s odbaveným zavazadlem.</p>
Akční nabídky

Praktické tipy na Srí Lanku

Co vidět a navštívit na Srí Lance

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Srí Lance

Zavřít boční panel

Colombo

Hlavní město Colombo je zároveň největší město Srí Lanky a její obchodní centrum. Čtvrť Pettah je stvořená k nákupům. Galle Face Green je oblíbené místo u moře, kde se můžete procházet, nebo si dát něco dobrého na zub u pouličních prodejců. V Colombu také najdete nejvíce trendy restaurace na Srí Lance. 

Zavřít boční panel

Hikkaduwa

Hikkaduwa je populární místo pro turisty již od 70. let. Nabízí ideální vlny pro surfování, ležérní atmosféru a plážové restaurace. Také zde můžete navštívit ajurvédského specialistu. Nevýhodou je rušná cesta, která prochází středem města. 

Zavřít boční panel

Galle

Jižněji od historického města Galle naleznete kýžené srílanské pláže s jemným pískem a živým mořem. Doporučujeme oblasti Mirissa a Dalawella beach.

Pár kilometrů jižně od Galle najdete známou pláž Dalawella beach (Talpe). Ta je bezesporu jednou z nejlepších pláží na koupání na Srí Lance. Je to poklidné místo, kde je mnohem méně turistů než v sousední Unawatuně a nejsou zde velké vlny. Pokud budete mít štěstí, uvidíte karety.

Pláž Dalawella

Mirissa je nejpopulárnější místo na Srí Lance na pozorování delfínů a velryb. Pláž je vhodná pro surfaře i rodiny s dětmi. Alternativou jsou další pláže na jihu jako Tangalle nebo Weligama.

Zavřít boční panel

Yala

Národní park Yala je druhý největší národní park Srí Lanky. Pokud budete mít štěstí, uvidíte tu leopardy. Pokud ne, tak aspoň slony, krokodýly a buvoly. Park byl poškozen během tsunami v roce 2004 (zvířata se prý stihla schovat na vyvýšených místech). Nejbližším městem je Tissamaharama, ale hotely lemují prakticky celou cestu k parku.

Nedaleko se nachází mezinárodní letiště Hambantota-Mattala.

Zavřít boční panel

Dambulla

Pro návštěvu tří níže vypsaných zajímavostí se budete muset dopravit do města Dambulla, například z Negomba autobusy přes město Kurunegala.

Sigiriya (Lion Rock) je místními označován jako osmý div světa. Je nejvíce navštěvované turistické místo na Srí Lance, vstupné činí 30 USD. Jde o ikonické místo, kde se odehrál bratrovražedný souboj, ale místo zároveň do 14. století sloužilo jako buddhistický klášter. Dávejte si tu pozor na sršně.

Jen pár kilometrů opodál najdete památku UNESCO Zlatý chrám. Jedná se o soustavu jeskyní se sochami buddhů a malbami. V celé oblasti je zdokumentovaných asi 80 jeskyní, ale pro turisty je přístupných 5 hlavních. V nich se nachází celkem 153 buddhů. Dambulla sama o sobě není příliš zajímavým místem, a proto je lepší navštívit chrám při cestě z Kandy nebo Sigiriye.

Dambulla

Asi 30 km východně od Dambully najdete město Polonnaruwa. Polonnaruwa je druhé nejstarší historické město Srí Lanky (po Anuradhapuře) a je na seznamu UNESCO. Můžete tu obdivovat sochy Buddhy, včetně té nejvyšší na Srí Lance, a měsíční kameny. Drzé opice tu žijí od dob, kdy v dnešních ruinách ještě přebývali lidé. 

Polonnaruwa

Zavřít boční panel

Kandy

Město Kandy v centrální části Srí Lanky je díky síti buddhistických chrámů zapsáno na seznam UNESCO a dle buddhistické tradice se zde nachází jedna z nejcennějších buddhistických relikvií – Buddhův zub.

Navšitvte také botanickou zahradu Peradeniya – tu dříve mohli navštívit pouze členové královské rodiny. Najdete tu 4.000 druhů rostlin, například impozantní palmové aleje nebo vegetaci z Latinské Ameriky a Afriky. Dojedete sem tuktukem.

Květina Paradeniya

Zavřít boční panel

Ella

Ella nabízí krásné výhledy do údolí, procházky a pohodovou atmosféru. Jsou zde výborné guesthousy a restaurace. Můžete se odsud vydat na trek na Ella Rock, Little Adam´s Peak nebo navštívit Rawana Ella Falls, které jsou vzdálené 5 kilometrů.

Do města se můžete vydat ikonickou srílanskou železnicí, která vede napříč horami ve vnitrozemí, vlaky jsou překvapivě docela kvalitní a užívání jednoduché i pro turisty.

Počasí a sezóny na Srí Lance

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihozápad
Monzuny jsou dvakrát ročně, na začátku léta a na podzim

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C
Severovýchod
Jeďte klidně v létě, prší výrazně méně než na jihozápadě

26 °C

27 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

27 °C

26 °C
Střed
V hornatých oblastech prší nejvíc na podzim, teploty příjemné celý rok

20 °C

21 °C

22 °C

22 °C

21 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

Počasí

Srí Lanku můžete navštívit celoročně díky topografii, která zaručuje, že na některém místě na ostrově bude skoro jistě příjemné počasí. Obecně jsou nejvyšší srážky v květnu, říjnu a listopadu. Tropické klima přináší dvě období monzunů – na jihozápadě prší od května do září na severovýchodě od října do ledna. Uvedené informace je však třeba brát s rezervou, protože se trendy každoročně liší. Vlhkost vzduchu se pohybuje od 60 % nahoru a obecně je vyšší v horách a na jihozápadě.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud budete chtít cestovat v létě, navštivte východ ostrova. Počasí přes zimu přeje zase návštěvě západu a jihu. Střed ostrova můžete navštívit celoročně, ale zimní měsíce přináší příjemnější teploty.

Skvělé akce na Srí Lanku

ušetříš až 11%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
74 starších akcí
Avatar uživatele Lucie M
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu