Průvodce státem

Mauricius

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Perla Indického oceánu

Mauritius je malý ostrůvek o rozloze 1.865 km2 nacházející se v blízkosti Madagaskaru a Reunionu.

Na původně neosídleném ostrově, který dnes čítá více než milion obyvatel, se postupně vystřídali Portugalci, Holanďané, Francouzi a Angličané. Turisty země láká především na pláže s bílým pískem a průzračně modrým mořem a na pohodovou atmosféru, která je cítit na každém kroku.

Průvodce pro tebe napsal Adéla
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Mauriciu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - květen
Nestálé, ale teplé počasí je kdykoliv v roce, vyraz v zimě i v létě.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 30 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Mauritius

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Tato mladičká republika si svou nezávislost vydobyla až v roce 1992. Zasloužil se o to především Sir Seewoosagur Ramgoolam, na jehož jméno narazíte opravdu na každém kroku vaším příletem na Mauricius počínaje (ano, mauricijské mezinárodní letiště nese taktéž jméno tohoto slavného rodáka). Původně holandské základny při cestě z Evropy na Jávu se na počátku osmnáctého století ujali Francouzi. O sto let později ostrov přešel pod nadvládu Britů, kteří v roce 1835 zrušili otroctví a započali s dovozem námezdních dělníků pro práci na třtinových polích.

Mauricius v posledních letech prodělal ohromné změny, během nichž došlo k přechodu z původně chudé země závislé na výnosech cukrové třtiny v jednu z nejúspěšnějších afrických ekonomik posledních desetiletí. Důkazem jsou rostoucí mrakodrapy v Port Louis a tzv. „kyberměstečka“ jako například Ebene Cybercity.

Lidé

Obyvatelé Mauricia jsou indického (68 %), kreolského (27 %) a čínského původu (5 %). Není tedy divu, že nejvíce zastoupeným náboženstvím je právě hinduismus (48 %) následovaný křesťanstvím (33 %) a islámem (17 %). Vzhledem k velké rasové a náboženské různorodosti jsou místní velmi tolerantní.

Svátky

Pokud se na Mauricius chystáte na přelomu ledna a února, určitě si nenechte ujít čínský nový rok a hinduistický svátek Maha Shivaratri, během něhož se vydejte s místními na pouť k posvátnému jezeru Grand Bassin. Budete mít navíc možnost ochutnat tradiční místní pokrmy.

Obchody jsou otevřené od pondělí do soboty od 7–8 do 19–20 hodin, velká nákupní centra jako Bagatelle až do 22 hodin. V neděli pro mnoho míst platí zkrácená pracovní doba většinou do 12 hodin; výjimkou mohou být některé tržnice jako například ta ve Flacqu.

Kultura

Mauricius je díky své rasové a náboženské různorodosti velmi tolerantní zemí. Životní úroveň se díky ekonomickému růstu velmi rychle zvyšuje a ostrov se mění doslova před očima. Drobní pouliční prodejci pomalu ustupují obrovským nákupním centrům a řetězcům s rychlým občerstvením, které jsou během víkendu zaplněny k prasknutí.

Shiva Statue

Jazyk

Přestože je oficiálním a úředním jazykem angličtina a francouzština, mnoho obyvatel se ani jedním z těchto jazyků nedomluví. Všichni hovoří mauricijskou kreolštinou, která vznikla smíšením francouzštiny s původními jazyky námezdních dělníků, kteří byli na ostrov přivezeni.

Minislovníček:

 • Česky – kreolsky – [výslovnost]
 • Dobrý den – Bonzour – [Bonzúr]
 • Jak se máš? – Ki maniére? – [Ki maniér]
 • Dobře, děkuji – Mon byen, mersi – [Mon bjén, mersí]
 • Dobře – Correc – [Korek]

Turismus

Na ostrov denně přilétá spousta letadel plných turistů, takže očekávejte plně fungující turistické služby. Pokud cestujete na vlastní pěst, půjčte si auto ihned na letišti, neboť cestování taxíky není příliš ekonomické a autobusy trvá příliš dlouho.

Geografie

Mauricius se nachází v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru a 220 km od francouzského departementu Reunion. Je tvořen ostrovy Mauricius, Rodrigues a několika menšími ostrůvky.

Ostrov Rodrigues je vzdálen celých 618 km východně od Mauricia. Pravidelná linka operovaná aerolinkami Air Mauritius sem létá každý den a ceny jsou více než příznivé. Tento malý turisty doposud téměř nedotčený ostrůvek údajně vypadá jako Mauricius před 25 lety.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Mauricijská rupie

Místní měnou je mauricijská rupie (MUR), která se dělí na 100 centů. Převod mezi českou korunou a rupií se pohybuje v rozmezí 0,67 – 0,69.

Mauricijská rupie

Směnárny a platba kartou

Eura či dolary můžete směnit ihned na letišti, nebo případně vybrat rupie přímo z bankomatů umístěných u příletové haly. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a platby kartou jsou akceptovány u všech větších prodejců a restaurací.

Kolik co stojí

Ceny základních potravin jsou levnější než v Čechách leckdy až o polovinu, záleží samozřejmě na tom, zdali se jedná o místní zboží nebo zboží z dovozu. Většina ovoce a zeleniny je dovážená z Jihoafrické republiky, mléčné výrobky často z Evropy, a proto si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Opravdu levně se člověk nají u pouličních stánků, které představují chutnou a levnou variantu stravování. Ceny v restauracích se až na výjimky pohybují ve více než přijatelných cenových relacích. Co se dopravy týče, autobusová doprava je velmi levná, ale bohužel také velmi pomalá. Rychlejší alternativou jsou taxíky, které ovšem cenově nevycházejí levně.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – 12–36 MUR podle vzdálenosti
 • Taxi z letiště –1.000–1.700 MUR
 • 1,5 l neperlivá voda – 20 MUR
 • Sušenka – 20 MUR
 • Jídlo ve stánku 60–80 MUR
 • Jídlo v restauraci – 150–600 MUR

Spropitné a smlouvání

Místní spropitné většinou nedávají, o to více si ho číšníci v restauracích cení. Smlouvání je běžné pouze na trzích, jinak platí uvedené ceny.

Jak ušetřit

Doprava

Pokud jste příznivci low-budget cestování, autobusová doprava bude tou pravou volbou. Hustá síť autobusů protíná ostrov křížem krážem, nicméně se jedná a velmi pomalý způsob přesunu, při němž sice ušetříte peníze, ale ztratíte spoustu času. Ideální volbou je pronájem auta, které vyjde na něco málo kolem 30 eur na den. Nezapomeňte ovšem, že se tu jezdí vlevo a řidiči někdy nerespektují všechna silniční pravidla!

Jídlo

Tzv. street-food v podobě kebabu v bagetě, placek roti, smažených trojhránků samoussa nebo čerstvě nakrájených ananasů je velmi levnou a chutnou variantou stravování. Bageta s kebabem vyjde na 80 rupií, samoussa na 5–20 rupií za kus, čerstvé nakrájený ananas pak na 30–60 rupií podle velikosti.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Pokud chcete cestovat opravdu nízkorozpočtově, cestujte autobusem, zamluvte apartmán přes airbnb a stravujte se především u malých prodejců jídla na ulici. Cenově se určitě vejdete do 800–1.200 Kč za osobu/den.

Osobně doporučujeme zlatou střední cestu, což znamená zapůjčení auta ihned na letišti, ubytování v apartmánu poblíž moře nebo v rodinném hotelu se snídaní. Stravování především v bufetech, čas od času v restauracích. Cenově se určitě nedostanete nad 2.000 Kč za osobu/den.

Pokud jste vyznavači luxusu, určitě si budete mít i na Mauriciu z čeho vybrat. Luxusních resortů je nespočet, soukromé ostrůvky jsou také k dispozici. Jen si budete muset sáhnout opravdu velmi hluboko do kapsy.

Svěříte-li se do rukou cestovní kanceláře, připravte si minimálně 30.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Mauricius.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Mauricius

Jedinou možností, jak se dostat na Mauricius, je letecká doprava. Nejpohodlnější variantou jsou lety společnosti Emirates s přestupem v Dubaji, nicméně je možné využít služeb British Airways s přestupem v Londýně, Air France ve spolupráci s Air Mauritius s přestupem v Paříži, Condor s přestupem ve Frankfurtu nebo Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Nejkratší doba letu je 12 hodin, ale počítejte s 3–4hodinovým přestupem v Dubaji.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 20.000 Kč (v případě Emirates kolem 25.000 Kč), ale cena může klesnout i pod 16.000 (Condor).

Výjimečně se dají sehnat charterové letenky z polské Varšavy i za ceny pod 10.000 Kč, většinou na jeden či dva termíny. O takových nabídkách informujeme nebo se o nich dočetete v našem diskusním fóru.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Jakožto bývalá britská kolonie se i Mauricius řadí mezí země, v nichž se jezdí vlevo. Provoz je během 8.–10. hodiny a 17.–18. hodiny velmi hustý, jelikož se většina obyvatel vrací z práce zpět do svých domovů na Centrální plošině. Pozor si určitě dejte na kruhových objezdech, na něž narazíte na každém kroku.

Auto je nejlepším způsobem dopravy po ostrově. Jedinou záludností může být jízda vlevo a častokrát nevyzpytatelní řidiči. Nissan Micra nebo Toyota Vitz/Yaris jsou ideální jak cenově (ceny se pohybují kolem 30 eur za den), tak velikostně, jelikož často budete kličkovat úzkými uličkami a vyhýbat se autům zaparkovaným u kraje silnic/chodníků. Navigace často vedou do jednosměrek, takže je slepě neposlouchejte. Doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci Google Maps, která je nejpřesnější a funguje i offline.

Půjčení auta vyjde obvykle zhruba na 30 až 35 € za jeden den.

Ceny benzinu jsou o něco málo dražší než naše tuzemské, nicméně ostrov je opravdu malý a na jednu nádrž toho objedete spoustu.

Půjčení skútru se raději vyhněte, jelikož cenově nevychází o nic levněji nežli malé auto a časté přeháňky by vám jízdu také moc nezpříjemnily.

Bel Ombre

Autobusem

Nejlevnější možností dopravy je samozřejmě veřejná autobusová doprava. Lístek se pohybuje v rozmezí 12–40 MUR v závislosti na cílové destinaci a kupuje se přímo v autobuse. Autobusová síť je hustá a pokrývá téměř všechna místa ostrova.

Je nutné podotknout, že se jedná o velmi pomalý způsob dopravy, který doporučujeme využít jen zřídkakdy, a to spíše ke kratším přesunům. Pevné jízdní řády neexistují. Autobusy jezdí přibližně od 5.–6. hodiny ranní do 18 hodin, poté se jejich frekvence rapidně snižuje, některé linky pak nejezdí vůbec.

Častokrát autobus na zastávku nezajíždí, řidič jen zatroubí, a pokud nemávnete na zastavení, pokračuje dál v jízdě. Na některých místech zastávky nenajdete, uvidíte jen označení BUS STOP, nicméně často je možné nastoupit i mimo zastávky, pokud na řidiče mávnete.

Jízdní řády a trasy linek naleznete na webu nta.govmu.org.

Vnitrostátní lety

Mauricius – Rodrigues

Air Mauritius létá na Rodrigues téměř každý den a cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 7.000 MUR.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Mauricijská kuchyně

Mauricijci prostě milují jídlo, jí celý den a o jídle se také rádi baví. Radostný úsměv na tváři jim vykouzlíte, pokud ochutnáte některý z jejich tradičních pokrmů. Mauricijská kuchyně je velmi ovlivněná indickou kuchyní, jelikož je většina obyvatelstva indického původu. Očekávejte tedy velmi kořeněné a ostré pokrmy s všudypřítomným chilli.

Mauritius koření

Pokud zajdete do kreolské restaurace, určitě ochutnejte tradiční „carri“, tedy kořeněnou omáčku s mořskými plody, kuřetem nebo hovězím podávanou s rýží. Ačkoli se nacházíme na ostrově, místní nejčastěji jí kuřecí maso, nikoli ryby nebo mořské plody. Důvody nejsou pouze náboženské (muslimové by neměli jíst vepřové, hinduisté zase hovězí), ale především ekonomické, protože drůbež je cenově nejlevnější.

Na Mauriciu žije také početná čínská menšina, takže počítejte i s čínskými bistry se smaženou rýží, nudlemi a jarními závitky.

Jak se stravovat jako místní

Pouliční prodejci prodávající jídlo přímo ze svých skútrů a dodávek a malé plechové stánky s tradičními pokrmy postupně mizí na úkor kamenných obchodů a restaurací a samozřejmě taktéž řetězců s rychlým občerstvením, ale stále jich po ostrově najdete dost. Stoupněte si do fronty spolu s místními a ochutnejte placku roti, malé smažené dobroty nebo si dejte čerstvý nakrájený ananas. Ceny jsou více než příznivé a čerstvost je zaručena.

Obvyklé ceny v restauracích

V turistických oblastech je spousta restaurací nabízejících nejen tradiční místní pokrmy, ale samozřejmě i mezinárodní kuchyni: italskou, francouzskou, japonskou (sushi) a mnoho dalších. Ceny se pohybují od 60 do 500 Kč podle oblasti a úrovně restaurace. Restaurace v nákupní zóně v Curepipe nabízí obrovskou porci čínských vařených nudlí s kuřecím masem za 80 MUR, ale za rybu zaplatíte v luxusní restauraci v sídle Labourdonnais kolem 600 MUR. Ceny se tedy opravdu různí podle oblasti a úrovně podniku.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Mnoho turistů se vydává na Mauricius právě kvůli plážím, takže by bylo bláznivé nevěnovat jednu kapitolu tomuto tématu. Koupat se dá téměř na celém pobřeží, ale je třeba dbát výstražných cedulí varujících před silnými mořskými proudy, které vás snadnou odvlečou daleko od břehu.

Sever

Mezi nejznámější pláže se řadí Trou aux Biches a Grand Baie (také Grand Bay), která je srdcem turismu severní části ostrova. Jedná se spíše o kotviště lodí a jachet, z něhož vyráží taktéž katamarány na ostrov Ilot Gabriel. Malebnou plážičku La Cuvette, nejmenší veřejnou pláž na ostrově čítající pouze 80 m do šířky, naleznete ihned za zálivem Grand Baie. Pokud budete pokračovat dále na sever, zastavte se v Peréybere a zakončete váš den na lávových kamenech v Bain Boeuf, která je nádherná při západu slunce.

Západ

Proudy turistů směřují do přímořského města Flic en Flac, které nabízí množství apartmánů za přijatelnou cenu. Pláž je dlouhá a široká s množstvím stánků s občerstvením (doporučujeme placky a mléčný nápoj alouda ve stánku „ROTI AKA VINODA“).

Na Flic en Flac volně navazuje poněkud klidnější pláž Wolmar, kam se dostanete za zhruba 15–20 minut pohodové chůze podél pobřeží.

Dalším cílem turistů je Tamarin, kde v brzkých ranních hodinách spatříte hejna delfínů migrujících podél pobřeží směrem k poloostrovu Le Morne. Mnoho místních rybářů si přivydělává pronájmem svých lodí a pořádá tzv. plavání s delfíny, kde s trochou štěstí můžete být opravdu blízko těmto nádherným mořským savců a kochat se pohledem, jak proplouvají ve vodě kolem vás.

V jižní části západního pobřeží se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Le Morne oblíbená nejen díky úžasné scenerii s horou Le Morne Brabant v pozadí, ale také díky velkým vlnám, na něž vyrážejí surfaři a windsurfaři.

Jih

Veřejné jižní pláže neoplývají tak bělostným pískem, přesto určitě neprohloupíte, pokud se do těchto končin vydáte. Pláž Gris Gris s černými skalami sice není vhodná ke koupání kvůli velkým vlnám a nebezpečným mořským proudům, ale určitě stojí za vidění spolu s La Roche Qui Pleure, plačíčí tváří, která se nachází za výběžkem Gris Gris. Při projížďce podél jižního pobřeží určitě nevynechejte také skálu La Maconde u Baie du Cap.

Východ

Blue Bay nacházející se coby kamenem dohodil od mezinárodního letiště nabízí úžasně modré moře a bílý písek. Veřejnou pláž využijte pouze pro přepravu na nedaleký ostrůvek Ile des Deux Cocos (cenu usmlouváte až na 200 MUR na osobu, šnorchlování je v ceně), jinak pokračujte dál podél pobřeží na opuštěné pláže nacházející se před soukromými vilkami.

Oblast severně od Blue Bay je známá pod názvem Pointe d’Esny a pyšní se překrásnou pláží, k níž se dostanete úzkými průchody mezi vilami (nebo delší procházkou podél pobřeží směrem od Blue Bay). Během zimních měsíců je rájem pro windsurfaře a kitesurfaře díky prudkému větru.

Pokud budete pokračovat dále na sever, dostanete se až k nádherným plážím Belle Mare a Palmar. Mnoho turistů vyráží z rybářské vesničky Trou d’Eau Douce na ostrůvek Ile aux Cerf.

Mauritius pláže

Šnorchlování

Mauricius nabízí nespočet míst vhodných ke šnorchlování, neboť je téměř celý ostrov obklopen korálovou bariérou, která ho chrání před vlnami a žraloky. Podle mnoha se korálové útesy za poslední roky velmi změnily a čím dál tím rychleji dochází k jejich vymírání. Důkazem je mnoho ulámaných korálů, které se povalují po plážích.

Katamarány a plavby

Turisté nejčastěji míří na následující tři ostrovy: Ilot Gabriel, Ile aux Cerf nebo Ile aux Benitier.

Ostrůvky v okolí

Ilot Gabriel

Na tento opuštěný ostrůvek vyráží téměř každý den katamarány z Grand Baie. Cena je oproti ostatním plavbám výrazně nižší, ale není se čemu divit. Cesta na Ilot Gabriel není pro každého. Pluje se na otevřeném moři a vlny jsou leckdy opravdu obrovské, takže jedinci trpící mořskou nemocí by měli volit raději mezi cestou na Ile aux Cerf nebo Ile aux Benitier.

Ile aux Cerf

Nejlevnější variantou, jak se dostat na tento malý ostrůvek u východního pobřeží, jsou loďky místních rybářů, které vyplouvají z Trou d’Eau Douce směrem k Ile aux Cerf každých 15–30 minut. Dražší variantou jsou soukromé plavby nebo katamarány, které většinou zahrnují neomezenou konzumaci alkoholických a nealkoholických nápojů, snídani a oběd. Ile aux Cerf už není opuštěným idylickým ostrůvkem, jimž kdysi býval, protože sem lodě každodenně dopraví obrovské množství turistů, ale i tak stojí za vidění.

Ile aux Benitier

Většina lidí se dostane na původně rybářsský ostrov Ile aux Benitier v rámci „plavání s delfíny“, na nějž se vyráží ze zátoky Tamarin nebo vzdálenější Grand Riviere Noire. Delfíni každé ráno migrují od Tamarinu směrem k poloostrovu Le Morne a ve stopách jim jsou místní rybáři s loděmi plnými turistů dychtících zaplavat si těmito kouzelnými mořskými živočichy. Plavat s delfíny v přírodě je opravdu unikátní, nicméně počet turistů se neustále zvyšuje a je nutné si položit otázku, do jaké míry je tato turistika udržitelná.

Program plavby je zhruba takový:

Lodě vyjíždí krátce před sedmou hodinou ranní a po asi dvouhodinové „honbě“ za delfíny se přesouvají k tzv. Crystal Rock, miniaturnímu ostrůvku uprostřed oceánu, kde si můžete zašnorchlovat nebo se jen kochat krásnou scenerií. Poté se odplouvá na Ile aux Benitier, kde vám naservírují oběd spolu s místním rumem. Nechybí stánky s korálky, šátky a dalšími místními suvenýry.

Plane spotting

Při přistání airbusu společnosti Emirates přilétajícího z Dubaje se mnoho místních nadšenců srocuje kolem plotu ranveje, jelikož letadlo přistává bezprostředně nad vaší hlavou. Nechybí stánek s čerstvou papájou a ananasem.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na ostrovech není zaznamenán zvýšený výskyt žádné z exotických nemocí, proto není nutné speciální očkování.

Co se koupání týče, dodržujte případné zákazy koupání a dbejte upozornění varujících ohledně silných mořských proudů.

Během letních měsíců si nezapomeňte přibalit repelent pro večerní venkovní posezení a pro výlety do přírody (Sept Cascades/Seven Waterfalls, Black River Gorges apod.).

Kriminalita

Zločin a útoky proti turistům jsou ojedinělé, ale i přesto je doporučena základní opatrnost. Nenechávejte věci bez dozoru a cennosti si uschovejte nebo zamkněte v trezoru.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit:

 • Policie – 112/999,
 • Hasiči – 115/995,
 • Ambulance – 999,
 • Pobřežní hlídka – 212 2747.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občané ČR mohou pobývat na území Mauricia bez víz maximálně po dobu 3 měsíců během šestiměsíčního období, které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius.

Další dokumenty

Mimo platný cestovní pas jsou po příletu kontrolovány následující dokumenty: zpáteční letenka a rezervace ubytování.

Očkování

Na Mauricius se není třeba očkovat, nicméně doporučujeme standardní očkování pro cestovatele: žloutenka typu A, B, tyfus, případně meningokok.

Pokud jste před příletem navštívili některou zemi s výskytem žluté zimnice a zdrželi se v ní, bude po vás požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Osoba starší 18 let může dovézt pro svou potřebu 250 g tabákových produktů, 1 litr destilátu, 2 litry vína. Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky. Na psy se vztahuje až několikaměsíční karanténa, takže si čtyřnohého přítele, jichž se tu potuluje spousta, domů raději nevozte.

Povinná směna valut není zavedena.

Platí přísný zákaz odchytu/sběru a vývozu divoce žijících živých zvířat a rostlin. Domů se nepokoušejte dovézt ani mušle nebo korály, které najdete na pláži.

Na dovoz a vývoz zbraní a střeliva je nutno mít povolení.

Co vidět a navštívit na Mauritiusu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Mauritiusu

Zavřít boční panel

Port Louis

Centrální trh

Rušný a pestrobarevný centrální trh plný nejen čerstvého ovoce a zeleniny při své návštěvě hlavního města určitě nevynechejte. Ochutnejte tradiční mauricijský mléčný nápoj alouda nebo ochutnejte podivné dragon fruit.

Chinatown

Početnou ostrovní čínskou komunitu můžete spatřit na vlastní oči především ve čtvrti Chinatown, která se nachází za mešitou Jummah. Ochutnejte smažené dobroty z místních pouličních stánků nebo zajděte do některého z obchůdků.

Jardins de la Compagnie

Pokud chcete uniknout horku Port Louis a odpočinout si, zajděte do tohoto jediného městského parku plného obrovských banyánů, fontán a četných laviček. Ve večerních hodinách se parku raději vyhněte obloukem.

Place d’Armes

Koloniální budovu z osmnáctého století zdobí socha královny Viktorie. Bulvár lemovaný palmami je dnes nejrušnější částí města, kde v dopoledních a odpoledních hodinách uvíznete v dopravní zácpě.

Caudan Waterfront

Nábřeží Caudan Waterfront je moderní nákupní a relaxační zóna, kde se můžete o sobotních večerech zaposlouchat do rytmů živé hudby a pochutnat si na výborné zmrzlině od „Mamma Mia Che Gelato“ (velké poháry také stojí za hřích!). Sběratelé suvenýrů by určitě neměli vynechat řemeslný trh „Crafts Market“, který se nachází v areálu.

Blue Penny Museum

Blue Penny Museum se nachází přímo v areálu Caudan Waterfront. K vidění jsou nejznámější a nejcennější známky na světě, Červený a Modrý Mauricius. Aby známky nevybledly, osvěcují se pouze na několik minut, a to každou hodinu 25 minut po celé.

Mešita Jummah

Nádherná mešita je ukrytá mezi okolními domy, takže na první pohled není velmi viditelná, její návštěva ovšem stojí za to. Boční stěny lemují malé obchůdky, které navozují atmosféru dávných dob.

Eureka, Ravin Waterfalls

Centrální plošina ukrývá bývalé plantážní sídlo Eureka, které je dnes muzeem, kde je k vidění původní nábytek a porcelán. Po prohlídce se jděte vykoupat k vodopádům Ravin Waterfalls.

Zavřít boční panel

Black River Gorges NP

Chamarel, Rhumerie de Chamarel a Black River Gorges

Vesnička Chamarel ukrývá vodopád Chamarel Waterfall a takzvané barevné země „Terres de 7 Couleurs“, které vznikly nerovnoměrným chladnutím rozpuštěné lávy. Dále pokračujte do národního parku Black River Gorges, z něhož se vám naskytne nádherný výhled na západní pobřeží ostrova. Budete muset kličkovat nekonečnými serpentýnami, ale pohled z vyhlídky na vrcholu bude stát určitě za to. Pokud jste milovníky rumu, určitě se během cesty zastavte v palírně Rhumerie de Chamarel a ochutnejte (ne řidiči) místní rum, degustace je v ceně vstupenky.

Zavřít boční panel

La Vanille

La Vanille Nature Park je největší rezervace želv aldaberských žijících v zajetí na světě nabízí i kulinářský zážitek v podobě krokodýla na talíři. Ochutnejte krokodýlí steak nebo další ze specialit. K vidění jsou i netopýři, krokodýli, makakové a spousta dalších zvířat.

Nedaleko se nachází plantážní sídlo St. Aubin, kde se pěstuje vanilka a vyrábí výborný rum. V rámci prohlídky vás provedou všemi fázemi jeho výroby spolu s degustací. Zakoupit si můžete také čerstvou vanilku a další z ní vyrobené produkty.

St. Aubin

Zavřít boční panel

Gris Gris

Gris Gris, La Roche Qui Pleure, Baie du Cap-Maconde

Jižní pobřeží není cílem turistů, co se koupání týče, neboť tu nejsou tak pěkné pláže jako v ostatních částech ostrova, přesto stojí za návštěvu.

Od vyhlídky Maconde pokračujte podél jižního pobřeží přes Souillac až k překrásné pláži Gris Gris jedinečné díky černým skaliskům, do nichž naráží prudké vlny indického oceánu. Právě díky silným mořským proudům a velkým vlnám není vhodná ke koupání.

Po krátké procházce podél pobřeží tedy pokračujte ke skále La Roche Qui Pleure, v překladu k plačíčí tváři. Pokud přijde velká vlna, jeden z kamenů výběžku připomínající tvář vypadá, jako když pláče.

Zavřít boční panel

Seven Waterfalls

Ačkoli se jedná o soustavu celkem devíti vodopádů, dva z nich se nachází na soukromém pozemku, takže se dostanete pouze k sedmi z nich (odtud oficiální název Sept Cascades). Výstup je poměrně náročný, takže tento výlet doporučujeme pouze pro zdatné jedince. K dispozici je taktéž slaňování peřejí nebo výlety na kánoích.

Více info: www.werticalpoint.com / www.otelair.com

Zavřít boční panel

Ile aux Aigrettes

Malý ostrůvek a přírodní rezervace v jednom se snaží o vytvoření původní podoby Mauricia před příjezdem prvních osadníků. Budete mít jedinečnou příležitost vidět původní živočišné a rostlinné druhy jako holuba růžového nebo ebenové stromy. Ostrov je také domovem želv aldaberských. Lodě na ostrůvek vyplouvají několikrát denně z Pointe Jerome, je však nutné si prohlídku předem zamluvit. Více informací >>

Pokud vyrazíte na Ile aux Aigrettes, doporučujeme strávit zbytek dne na plážích Pointe D’Esny, kde se můžete oddávat relaxaci nebo zkusit kitesurfing, případně je možné příjemnou procházkou dojít skrze pobřeží až na pláže Blue Bay a loďkou zajet na ostrůvek Ile des Deux Cocos (200–300 MUR).

Podél pobřeží dávejte pozor na smrtelně jedovatého odrance pravého, tzv. stone fish, rybu podobající se kameni, která je schovaná v kamenech u pobřeží.

Počasí a sezóny na Mauritiusu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Port Louis
Počasí se regionálně neliší

29 °C

29 °C

29 °C

28 °C

27 °C

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

28 °C

29 °C

Počasí

Ostrov se těší celoročnímu teplému počasí, které neklesá pod 20 °C během dne, nicméně zima trvající od května do listopadu může být velmi nepříjemná díky chladnému větru. Nejvyšší teploty čekejte na severu a západu země, nejvíce srážek a nejnižší teploty pak na Centrální plošině.

Sezóny a kdy vyrazit

Sezona probíhá od listopadu do dubna. V lednu a únoru ovšem očekávejte velké srážky v důsledku častého výskytu cyklonů. Místní ovšem sami potvrzují, že se počasí v posledních letech velmi mění; léta jsou velmi suchá a zimy leckdy velmi deštivé.

Skvělé akce na Mauritius

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
18 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu