Průvodce letištěm

Letiště Berlín Schonefeld

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Berlín Schonefeld

Berlínské letiště Schönefeld je v aktuální době základnou zejména pro nízkonákladové dopravce EasyJet, Ryanair a charterové společnosti. V blízké budoucnosti by mělo být rozšířeno o nové terminály i letištní plochy a proměnit se tak v nové letiště Brandenburg. Zahájení provozu se však několikrát odsunulo a každý nový termín zatím žádnou změnu nepřinesl.

Letiště se nachází 18 km jižně od Berlína a současně u sjezdu z německé dálnice A13, která spojuje město s Drážďany.

Najdete zde 4 terminály, které jsou však velmi blízko sebe předletištní prostor, kde zastavují autobusy či vlaky, je společný pro všechny z nich: 

 • Terminál A: slouží k odbavování letů společností Aeroflot, Belavia, Freebird Airlines, Onur Air, Wizz Air
 • Terminál B: odbavuje lety aerolinky easyJet,
 • Terminál C: nejsou zde žádné přepážky, pouze přidané stanoviště bezpečnostní kontroly, ze kterého projdete ke všem gatům (jste-li odbaveni online a máte jen příruční zavazadlo, můžete tento terminál využít nehledě na to, s jakou aerolinkou letíte),
 • Terminál D: Aegean Airlines, Air Cairo, El Al, Norwegian, Pegasus Airlines, Ryanair, Tailwin Airlines, Transavia

Otevřeno je 24 hodin denně a přenocování je možné, i když velmi nepohodlné vzhledem k absenci sedaček a velkému množství cestujících.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
258 km
od Prahy
17.3 °C
aktuální počasí
21:08
aktuální čas

Letenky

Letenky na Schönefeld v současné chvíli nabízí společnost Ryanair při odletu z Brna za ceny od 500 do 1.500 Kč za zpáteční letenku, v exponovaných obdobích (svátky, velké akce) i výrazně dráž, naopak v akcích cca 2x ročně i kolem 250 Kč za zpáteční cestu.

Letenky z Berlína do celé Evropy zakoupíte od 10 EUR za let. Jedná se však o dlouhodobě nejméně žádané destinace i období (zima). Sledujte stránky low-cost dopravců operující z tohoto letiště.

Inspirujte se akcemi na letenky do Berlína, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Letiště Schönefeld je obsluhováno železničními a autobusovými linkami. K cestě do centra města využijete pouze expresní vlaky RE7 a RB14, ostatní linky (vlaky S9, S45 a autobusy) obsluhují okolí centra.

Vlaky RE7 a RB14 jezdí ze stanice Berlin Schönefeld Flughafen na Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Berlin Hauptbahnhof a Zoologischer Garten. Doba jízdy letiště – centrum trvá 25 minut. Přesný jízdní řád a konkrétní spoje vyhledáte na webu vbb.de.

Alternativou do jižního Berlína a ke stanici metra U7 Rudow je expresní autobus linky X7. Do východní a severní části města využijete vlak S9 jezdící na Pankow přes Schönhauser Allee a Ostkreuz.

Lístek je jednotný pro všechny druhy dopravy v rámci městské aglomerace a stojí 3,40 EUR. Platí pro tarifní zóny ABC a zakoupíte ho na kterémkoli nádraží či jiné zastávce veřejné dopravy.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Jak se sem dostat

Schönefeld bývá často využíván k levným letům po Evropě, proto se jistě hodí i informace, jak se nejlépe na letiště dopravit z České republiky.

Přímo k terminálu zajíždí dopravci Regiojet a Flixbus. Autobusem na letiště dojedete za 4 hodiny a zaplatíte okolo 650 Kč za jednu cestu. Spoje jezdí několikrát denně. Aktuálně nejlevnější cestu přímo na letiště Schönefeld nabízejí České dráhy za ceny od 386 Kč na první ranní spoj, přestoupit musíte ve stanici "Berlin-Südkreuz" na městskou železnici (S-Bahn) linky S45. Jízdenka přes e-shop ČD platí až na letiště a není nutné dokupovat separátní lístek na S-Bahn.

Problémem nebude ani využití spolujízdy – aktuální nabídka jízd do Berlína.

Nejlevnější variantou je pak jízda do centra Berlína, kde kromě výše uvedených společností využijete též nabídku Českých drah a dlouhodobě nejlevnějšího dopravce Eurolines. Jízdenky začínají na 250 Kč + 3,40 EUR za lístek na spoj centrum – letiště.

Kde parkovat

Schönefeld je vzdálený zhruba 330 km od Prahy, což činí letiště velmi snadno dostupné i pro osobní automobilovou dopravu. Jednoduše jeďte po dálnici D8 a napojte se na německou A13, po níž pojedete až do sjezdu na Flughafen Schönefeld. Doba jízdy z Prahy zabere okolo 3,5 hodiny.

Parkování u letiště lze pak zakoupit v oficiálním letištním parkovišti za 69 EUR na týden (v parkovacím domě P4) či dát přednost soukromým stáním v blízkém okolí, kde najdete ceny od 35 EUR za týden, srovnání nejlevnější nabídek najdete například na webu Parkvia.com.

Krátkodobé zastavení zdarma na dobu maximálně 5 minut je možné na parkovišti "Short-stay P2".

Možné je taky zdarma parkovat v okrajových částech Berlína, odkud se na letiště dostanete buď autobusem X7 nebo vlakem.

Služby na letišti

Wifi připojení k internetu je bezplatné s omezením na 60 minut.

Interiéry letiště jsou velmi stísněné, čemuž odpovídá i omezená nabídka služeb. Počítejte s tím, že restaurace uvnitř jsou drahé a často s dlouhými frontami. 

Příjemná alternativa "Laggner's Almhütte Berlin" v podobě tradiční německé hospody stojí přímo před terminálem D.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

19 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj pořadí mi někdo jak se bez problémů dostat z letiště Schenfeld do centra a Alexander platz a pa ulici Winstrasse má to být někde poblíž

před 15 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Na Alexanderplatz jezdi primy vlak, zastavka je kousek od terminalu :) jizdenka za 3e

Přidat odpověď
před 15 dny
Katka Pavlíčková

Ahoj. Četla jsem si recenze na tohle letiště na Google Maps a trošku mě to vyděsilo. Lidé tam píšou, že se na letišti vlastně nedá nikde sednout, je tam šíleně málo židlí a v případě, kdy už v zoufalosti sedí na zemi, prudí je místní policisté. Budeme tam přes noc čekat 4 hodiny na let a nechce se mi stát :))) Máte někdo aktuální informace, jak to tam ve skutečnosti je? Jestli je možný si tam v době od 1-5 ráno někde sednout, případně dobít baterky v notebooku nebo mobilu? Nemůžu nikde najít aktuální fotky a trošku mě to stresuje. Děkuju moc za jakoukoliv radu - pomoc.

před 5 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 529 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-06T22:34:57+01:00)

Proč vás to stresuje, když letenky už máte a tudíž s volbou letiště stejně nic nenaděláte?

před 5 měs
Avatar uživatele michalvonprag
michalvonprag

Ahoj, létál jsem z Schonefeldu velmi často s Ryanairem a osobně ho považuji za jedno z lepších letišť, několik nocí při čekání na ranní spoj jsem tam strávil. Doporučuji lavičky v patře, pokud příjdete zavčas, neměl by být problém se sezením. Vždy jsem tam přespával a s policií jsem neměl žádné konflikty, ale bylo to naposledy před rokem a mohlo se to změnit, nevím.

Přidat odpověď
před 5 měs

Zdravím,

máte někdo zkušenost s vlakem od ČD, který vyráží v 6:33 z Prahy a u letiště v Berlin Schönefeld by měl být v 11:18? Rád bych stihl letadlo Ryanair na Lanzarote v 13:25. Kufr bych neodbavoval, poletím jen s příručním zavazadlem, takže na letišti už by to byla rychlovka...

Nějaká jiná nová doporučení na dopravu z Prahy na letiště Schönefeld?

Díky za rady :)

před 9 měs
Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

https://kam.mff.cuni.cz/~babilon/cgi-bin/zpvlaku.cgi?v=178&d=28

Tady mas statistiku zpozdeni za posledni mesic.

před 9 měs
cali
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 761 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-20T21:12:24+02:00)

Tak hlavně z Prahy na SXF žádný vlak nejezdí. Ty pojedeš do Berlína, vystoupíš na Südkreuz a tam přejdeš na zastávku S-Bahn a tím jedeš na letiště... Pokud se nic mimořádného nestane, je to teoreticky v pohodě. S-Bahn jezdí co 20 minut a jízda tak půl hoďky.

před 9 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Jiná doporučení máte popsaná v článku výše.

Přidat odpověď
před 9 měs

Ahoj, chci se zeptat jak se co nejednodušeji dostat v noci s Letiště Schönefeld na Letistě Tegel??? Na Schönefeld přiletime 22:50 a z letistě Tegel nam to odléta v 6 rano. Moc by mi nejaka rada pomohla, jelikoz budeme v berlině poprvé.

před 10 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
Přidat odpověď
před 10 měs

Ahoj,

chtěla bych se pro jistotu zeptat - pokud si koupím v eshopu ČD jízdenku na vlak přímo až na letiště a nestihnu přestoupit na Sbahn ze Sudkreuz na letiště, můžu jet dalším spojem? Nebo musím jet v tom čase, který budu mít na jízdence?

Díky za radu.

před 10 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, S-Bahnem můžete jet jakýmkoliv v daný den :)

Přidat odpověď
před 10 měs

Ahoj, prosím o radu, jak se nejrychleji dostanu z letiště Tagel na letiště Schönefeld? (Na letiště Tagel přiletím v 11:35, z letiště Schönefeld bych odlítala ve 13:05, je reálné to stihnout pokud budu odbavená?) Děkuji za opověď.

před 11 měs
Kryštof Hájek

Než se dostanete z letadla, je 11:45, než pojede autobus, je 11:55, cesta na hlavní nádraží zabere cca 30 minut, a cesta vlakem na Schönefeld dalších 25 minut. Tzn. i kdyby vám vše vycházelo, přestup nestihnete.

před 11 měs
Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Absolutne nerealne. Prehodte si letenku.

Přidat odpověď
před 11 měs

Ahoj všichni, není tady někdo, kdo si bookoval parkování na letišti Schönefeld přes ofiko webovky parken.berlin-airport.de? Jde mi o to, jestli jste neměli problém při platbě kartou. Díky za případné info :)

Odpovědět
před 12 měs

Zdravím, vedel by mi niekto poradiť či je 1:40 dosť na prestup medzi letmi Ryanair na Ryanair. Je po výstupe z lietadla možnosť hneď prestúpiť na další let alebo sa musí opäť ísť cez security check?

Diki moc :)

před rokem
David Eiselt

Pokud nemáš odbavené zavazadlo, tak si myslím, že se to stihnout dá i bez přímého transitu. Je to stejné, jako bys dorazil 1h40m předem na letiště autobusem :)

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu