IATA (ICAO) kód letiště
SXF (EDDB)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
15:59
Vzdálenost od Prahy
258 km
Obvyklá cena letenky
1 000 Kč

O letišti Berlín Schonefeld

Berlínské letiště Schönefeld je v aktuální době základnou zejména pro nízkonákladové dopravce EasyJet, Ryanair a charterové společnosti. V blízké budoucnosti by mělo být rozšířeno o nové terminály i letištní plochy a proměnit se tak v nové letiště Brandenburg. Zahájení provozu se však několikrát odsunulo a každý nový termín zatím žádnou změnu nepřinesl.

Letiště se nachází 18 km jižně od Berlína a současně u sjezdu z německé dálnice A13, která spojuje město s Drážďany.

Najdete zde 4 terminály, které jsou však velmi blízko sebe předletištní prostor, kde zastavují autobusy či vlaky, je společný pro všechny z nich: 

 • Terminál A: slouží k odbavování letů společností Aeroflot, Belavia, Freebird Airlines, Onur Air, Wizz Air
 • Terminál B: odbavuje lety aerolinky easyJet,
 • Terminál C: nejsou zde žádné přepážky, pouze přidané stanoviště bezpečnostní kontroly, ze kterého projdete ke všem gatům (jste-li odbaveni online a máte jen příruční zavazadlo, můžete tento terminál využít nehledě na to, s jakou aerolinkou letíte),
 • Terminál D: Aegean Airlines, Air Cairo, El Al, Norwegian, Pegasus Airlines, Ryanair, Tailwin Airlines, Transavia

Otevřeno je 24 hodin denně a přenocování je možné, i když velmi nepohodlné vzhledem k absenci sedaček a velkému množství cestujících.

Letenky

Letenky na Schönefeld v současné chvíli nabízí společnost Ryanair při odletu z Brna za ceny od 500 do 1.500 Kč za zpáteční letenku, v exponovaných obdobích (svátky, velké akce) i výrazně dráž, naopak v akcích cca 2x ročně i kolem 250 Kč za zpáteční cestu.

Letenky z Berlína do celé Evropy zakoupíte od 10 EUR za let. Jedná se však o dlouhodobě nejméně žádané destinace i období (zima). Sledujte stránky low-cost dopravců operující z tohoto letiště.

Inspirujte se akcemi na letenky do Berlína, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Letiště Schönefeld je obsluhováno železničními a autobusovými linkami. K cestě do centra města využijete linku městské železnice S-Bahn S9 a expresní vlaky RE7 a RB14, ostatní linky (vlak S45 a autobusy) obsluhují okolí centra.

Vlaky linek S9, RE7 a RB14 jezdí ze stanice Berlin Schönefeld Flughafen na Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Berlin Hauptbahnhof a Zoologischer Garten. Linka RE7 pokračuje dál do města Potsdam, linka S9 na konečnou Spandau. Doba jízdy letiště – centrum trvá 25 minut linkám RE7 a RB14, resp. 40 minut lince S9. Přesný jízdní řád a konkrétní spoje vyhledáte na webu vbb.de.

Alternativou do jižního Berlína a ke stanici metra U7 Rudow je expresní autobus linky X7.

Lístek je jednotný pro všechny druhy dopravy v rámci městské aglomerace a stojí 3,60 EUR (platný 120 minut), resp 9,60 EUR (celodenní platný do 3:00 následujícího dne). Platí pro tarifní zóny ABC a zakoupíte ho na kterémkoli nádraží či jiné zastávce veřejné dopravy.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Jak se sem dostat

Schönefeld bývá často využíván k levným letům po Evropě, proto se jistě hodí i informace, jak se nejlépe na letiště dopravit z České republiky.

Přímo k terminálu zajíždí dopravci Regiojet a Flixbus. Autobusem na letiště dojedete za 4 hodiny a zaplatíte okolo 650 Kč za jednu cestu. Spoje jezdí několikrát denně. Aktuálně nejlevnější cestu přímo na letiště Schönefeld nabízejí České dráhy za ceny od 386 Kč na první ranní spoj, přestoupit musíte ve stanici "Berlin-Südkreuz" na městskou železnici (S-Bahn) linky S45. Jízdenka přes e-shop ČD platí až na letiště a není nutné dokupovat separátní lístek na S-Bahn.

Problémem nebude ani využití spolujízdy – aktuální nabídka jízd do Berlína.

Nejlevnější variantou je pak jízda do centra Berlína, kde kromě výše uvedených společností využijete též nabídku Českých drah a dlouhodobě nejlevnějšího dopravce Eurolines. Jízdenky začínají na 250 Kč + 3,40 EUR za lístek na spoj centrum – letiště.

Kde parkovat

Schönefeld je vzdálený zhruba 330 km od Prahy, což činí letiště velmi snadno dostupné i pro osobní automobilovou dopravu. Jednoduše jeďte po dálnici D8 a napojte se na německou A13, po níž pojedete až do sjezdu na Flughafen Schönefeld. Doba jízdy z Prahy zabere okolo 3,5 hodiny.

Parkování u letiště lze pak zakoupit v oficiálním letištním parkovišti už od 40 EUR na týden (v parkovacím domě P3). Od parkoviště k letišti pak jezdí každých 30 minut 24 hodin denně kyvadlový autobus zdarma, rezervaci místa provedete na oficiálních stránkách.

Alternativně můžete dát přednost soukromým stáním v blízkém okolí, kde najdete ceny od 35 EUR za týden, srovnání nejlevnější nabídek najdete například na webu Parkvia.com

Krátkodobé zastavení zdarma na dobu maximálně 5 minut je možné na parkovišti "Short-stay P2".

Možné je taky zdarma parkovat v okrajových částech Berlína, odkud se na letiště dostanete buď autobusem X7 nebo vlakem.

Služby na letišti

Wifi připojení k internetu je bezplatné s omezením na 60 minut.

Interiéry letiště jsou velmi stísněné, čemuž odpovídá i omezená nabídka služeb. Počítejte s tím, že restaurace uvnitř jsou drahé a často s dlouhými frontami. 

Příjemná alternativa "Laggner's Almhütte Berlin" v podobě tradiční německé hospody stojí přímo před terminálem D.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

32 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
cali

Tak SXF má na kahánku a asi jej v březnu zavřou... https://www.morgenpost.de/flugha...ervice=amp

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele Sykous
Sykous

Nabízím voucher na 29€ na oficiální parkování u letiště BER Brandenburg. Lze využít na všechny parkovací domu - terminál 1 i 5. Nechám za 10 €.

Odpovědět
před 3 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Trasa linky S9 není už skoro 2 roky aktuální, viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Be...es_in_2017 a https://sbahn.berlin/en/plan-a-journey/s9/

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Danke sehr!

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Někoho by mohla zajímat i autobusová linka N7.

https://sbahn.berlin/liniennetz/

Avatar uživatele Daniel Nárovec
Daniel Nárovec

Dobrý den,

nejlevnější parkování na letišti nabízí kryté parkoviště P3, které se nachází přímo před budovou terminálu nového (ještě stále nedokončeného) letiště Brandenburg. Mezi parkovištěm a letištěm Schönefeld jezdí bezplatná kyvadlová doprava, autobusy jezdí každých 30 minut, nonstop 24 hodin, 7 dní v týdnu. Doba cesty mezi parkovištěm a letištěm je zhruba 8 minut. Platební automaty jsou umístěny u vstupu a výstupu. Cena za týden je od 29 EUR. Rezervace, jízdní řád kyvadlové autobusové dopravy, mapa a podrobnosti na https://www.berlin-airport.de/en...index.php.

Bezpečnostní kontrola v terminálu C trvala překvapivě i teď v hlavní sezóně cca 2 minuty.

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jj, tohle jsem vyuzil pres Vanoce. Je to fajn parking.

Dobrý den, chci se zeptat, zdali někdo ví, jak se nejlépe městskou dopravou dostat v Berlíně z hlavního autobusového nádraží na letiště Schönefeld Flughafen?

Děkuji za rady

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, cca 300 metrů od autobusového nádraží je zastávka vlaků Westkreuz, odkud jezdí přímé spoje na letiště, viz výše.

před rokem
Avatar uživatele mmm
mmm

Doplním, že pokud máte možnost z autobusu vystoupit na Südkreuz, udělejte to - je to na letiště kratší a rychlejší.

Zdravím, chtěla bych letět z Brna do Berlina a pak Berlin- Mallorca. Z Brna do Berlín Schönefeld

a z Berlína z letiště Tegel.. Obojí Ryanair, předpokládám jen s příručními zavazadly. Z Brna je jenom jedna linka - přílet 14.40 do Berlina a pak na Mallorcu z Tegel pak poslední spoj letí 17.05.. 2 hodiny času, je to reálné stihnout přestup ? Jaká je nejrychlejší cesta mezi letišti?

před rokem
Avatar uživatele
Honza Čermák

Bez zpoždění když se budete honit tak to datelný je, ale já bych do toho šel. Když nebudete stíhat (zpoždění), přeprava mezi letišti se dá zkrátit na půlku taxíkem.

před rokem
Avatar uživatele Petr St
Petr St

Nevím, nevím, v tento čas bych byl opatrný i s tím taxíkem. Pokud přiletíte z Brna na čas, bral bych taxi rovnou, pokud budete mít zpoždění, je to loterie. Jezdím autem po Berlíně denně.

před rokem
Avatar uživatele Brouk
Brouk

Je důležité, jaký máte termín , ale možná bych prozkoumal i možnost Schönefeld - Mallorca s Easy-jetem ??

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

No, je to docela risk, ale vzal bych mozna taxik

Ahoj pořadí mi někdo jak se bez problémů dostat z letiště Schenfeld do centra a Alexander platz a pa ulici Winstrasse má to být někde poblíž

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Na Alexanderplatz jezdi primy vlak, zastavka je kousek od terminalu :) jizdenka za 3e

Avatar uživatele
Katka Pé

Ahoj. Četla jsem si recenze na tohle letiště na Google Maps a trošku mě to vyděsilo. Lidé tam píšou, že se na letišti vlastně nedá nikde sednout, je tam šíleně málo židlí a v případě, kdy už v zoufalosti sedí na zemi, prudí je místní policisté. Budeme tam přes noc čekat 4 hodiny na let a nechce se mi stát :))) Máte někdo aktuální informace, jak to tam ve skutečnosti je? Jestli je možný si tam v době od 1-5 ráno někde sednout, případně dobít baterky v notebooku nebo mobilu? Nemůžu nikde najít aktuální fotky a trošku mě to stresuje. Děkuju moc za jakoukoliv radu - pomoc.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 708 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-12-06T22:34:57+01:00)

Proč vás to stresuje, když letenky už máte a tudíž s volbou letiště stejně nic nenaděláte?

před 2 lety
michalvonprag

Ahoj, létál jsem z Schonefeldu velmi často s Ryanairem a osobně ho považuji za jedno z lepších letišť, několik nocí při čekání na ranní spoj jsem tam strávil. Doporučuji lavičky v patře, pokud příjdete zavčas, neměl by být problém se sezením. Vždy jsem tam přespával a s policií jsem neměl žádné konflikty, ale bylo to naposledy před rokem a mohlo se to změnit, nevím.

Přidat odpověď
před 2 lety

Zdravím,

máte někdo zkušenost s vlakem od ČD, který vyráží v 6:33 z Prahy a u letiště v Berlin Schönefeld by měl být v 11:18? Rád bych stihl letadlo Ryanair na Lanzarote v 13:25. Kufr bych neodbavoval, poletím jen s příručním zavazadlem, takže na letišti už by to byla rychlovka...

Nějaká jiná nová doporučení na dopravu z Prahy na letiště Schönefeld?

Díky za rady :)

před 2 lety
Avatar uživatele
cali
 • Přidal se před 8 lety
 • Napsal 1050 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-20T21:12:24+02:00)

Tak hlavně z Prahy na SXF žádný vlak nejezdí. Ty pojedeš do Berlína, vystoupíš na Südkreuz a tam přejdeš na zastávku S-Bahn a tím jedeš na letiště... Pokud se nic mimořádného nestane, je to teoreticky v pohodě. S-Bahn jezdí co 20 minut a jízda tak půl hoďky.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Jiná doporučení máte popsaná v článku výše.

Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj, chci se zeptat jak se co nejednodušeji dostat v noci s Letiště Schönefeld na Letistě Tegel??? Na Schönefeld přiletime 22:50 a z letistě Tegel nam to odléta v 6 rano. Moc by mi nejaka rada pomohla, jelikoz budeme v berlině poprvé.

před 2 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76
Přidat odpověď
před 2 lety

Ahoj,

chtěla bych se pro jistotu zeptat - pokud si koupím v eshopu ČD jízdenku na vlak přímo až na letiště a nestihnu přestoupit na Sbahn ze Sudkreuz na letiště, můžu jet dalším spojem? Nebo musím jet v tom čase, který budu mít na jízdence?

Díky za radu.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, S-Bahnem můžete jet jakýmkoliv v daný den :)

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, prosím o radu, jak se nejrychleji dostanu z letiště Tagel na letiště Schönefeld? (Na letiště Tagel přiletím v 11:35, z letiště Schönefeld bych odlítala ve 13:05, je reálné to stihnout pokud budu odbavená?) Děkuji za opověď.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Než se dostanete z letadla, je 11:45, než pojede autobus, je 11:55, cesta na hlavní nádraží zabere cca 30 minut, a cesta vlakem na Schönefeld dalších 25 minut. Tzn. i kdyby vám vše vycházelo, přestup nestihnete.

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj všichni, není tady někdo, kdo si bookoval parkování na letišti Schönefeld přes ofiko webovky parken.berlin-airport.de? Jde mi o to, jestli jste neměli problém při platbě kartou. Díky za případné info :)

Odpovědět
před 3 lety

Zdravím, vedel by mi niekto poradiť či je 1:40 dosť na prestup medzi letmi Ryanair na Ryanair. Je po výstupe z lietadla možnosť hneď prestúpiť na další let alebo sa musí opäť ísť cez security check?

Diki moc :)

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Pokud nemáš odbavené zavazadlo, tak si myslím, že se to stihnout dá i bez přímého transitu. Je to stejné, jako bys dorazil 1h40m předem na letiště autobusem :)

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu