O letišti Berlín Tegel

V současnosti figuruje Tegel jako hlavní berlínské letiště, ale to by se v brzké budoucnosti mělo změnit s otevřením letiště Berlin–Brandenburg. Letiště je na první pohled zastaralé a přetížené, na druhou stranu jsou jednotlivé terminály kompaktní a na plochu malé, takže proces odbavení probíhá relativně rychle.

Celou noc je otevřen pouze Terminál A, ty ostatní jsou mezi půlnocí a 3:30 uzavřeny.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
281 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
01:26
aktuální čas

Letenky

Od dubna 2018 spojuje letiště Tegel s Prahou přímá linka nízkonákladové aerolinky easyJet. Zpáteční letenka se pohybuje mezi 1.500 a 2.000 Kč. Vzhledem k frekventované, rychlé a levné pozemní dopravě se však vyplatí především jen jako přípoj k jiné lince z letiště Tegel. Pokud cestujete jen z Prahy do Berlína, zvolte raději vlak nebo autobus.

Zajímavé nabídky se však z letiště Tegel mohou objevit dál do Evropy i světa, především USA nebo Karibiku.

Inspirujte se akcemi na letenky do Berlína, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Tegel má čtyři terminály označené písmeny A, B, C, D. Vzhledem k malým vzdálenostem se mezi nimi dá pohybovat pěšky. Terminál C, který využívá především Air Berlin, je postavený jako nouzová budova kvůli enormnímu přetížení těch ostatních, je proto nutné počítat s nižším rozsahem poskytovaných služeb a komfortu.

Pro přestup vám bude stačit 35 minut, pokud je na jedné letence.

Doprava z/na letiště

Orientace v dopravě z nebo na tegelské letiště je docela jednoduchá. Dostanete se sem pouze autobusem berlínského dopravního podniku, kdy na všech linkách platí jediný tarif. Nejezdí sem žádné expresní spoje za mnohonásobné příplatky. Přestupní jízdenka platná 2 hodiny na všechny druhy dopravy stojí 2,90 EUR a stačí vám vybrat zónu „AB“. Celodenní jízdenka vyjde na 8,60 EUR a platí v daný kalendářní den s přesahem do 3:00 dne následujícího. Letiště se nachází blízko centra, a tak činí jízdní doba maximálně 30 minut.

 • linka „TXL“ jezdí na hlavní vlakové nádraží,
 • linka „X9“ vás doveze na notoricky známou zastávku metra a městské železnice S–Bahn „Zoologischer Garten“,
 • linka 109 jede skoro po stejné trase, jako X9, akorát má více zastávek,
 • linka 128 spojuje letiště se stanicí metra a S-Bahnu „Osloer Strasse“.
 • autobusy jezdí zhruba do 00:30 a od 4:15, což k pokrytí odletů a příletů stačí,
 • kompletní informace o MHD v Berlíně na bvg.de.

Na centrální autobusové nádraží se dostanete pomocí autobusu X9 nebo 109 do stanice Jungfernheide, kde přestoupíte na S-Bahn (pouze linka S42) a pojedete dvě zastávky do stanice „Messe Nord/ICC“, případně autobusovou linku TXL do stanice Beusselstrasse, kde opět přestupte na S-Bahn S42.

* použizé barvy linek jsou ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Schönefeld

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob přestupu mezi letišti je autobusová linka „TXL“ na hlavní nádraží a následně běžný vlak, na nějž platí jízdenka z autobusu, který vás doveze až na letiště Schönefeld. Jízdné bude stát 3,40 €.

Jak se sem dostat

Z Berlína bývají často výhodnější ceny letenek než z Prahy, a to natolik, že se sem vyplatí zajet především pro cestovatele z Prahy a okolí a ze severních Čech.

Mezi Prahou a Berlínem je široká nabídka dopravců i frekvencí, z nichž pouze Flixbus jedenkrát denně v noci jede až na tegelské letiště. Většinou se tak budete muset dopravit z vlakového nebo autobusového nádraží místní MHD, což je popsáno výše.

Nejvýhodnější ceny mívají autobusoví dopravci RegioJet (390 Kč) nebo Eurolines (250 Kč), naopak nejvíce spojů pak Flixbus (480 Kč)

Zvýhodněné nabídky mívají i České dráhy (350 Kč)

Přímo se do Berlína dostanete i z Ústí nad Labem (Regiojet, Eurolines, České dráhy), Děčína, Kolína, Pardubic nebo Brna (vše České dráhy).

Kde parkovat

Oficiální letištní parkoviště nabízí fixní ceny. Týden v zastřešených garážích vás vyjde od 139 €.. Detailní informace včetně příjezdové mapy poskytne web letiště.

V okolí letiště se nachází spousta soukromých parkovacích subjektů, většinou se týdenní ceny pohybují od 80 € výše a jsou tím pádem dražší než parkování přímo na letišti. Nejlevnější parkování bývá u společnosti airportparking-berlin.de, kde ceny začínají na 79 € za týden. K letišti budete dovezeni zdarma mikrobusem.

Nehlídané parkování zdarma je možné na parkovišti pod dálničním sjezdem Saatwinkler Damm cca 800 metrů pěšky po chodníku od letiště.

Nechce-li se vám zajíždět do centra Berlína, čemuž se při cestě na letiště Tegel nevyhnete, zaparkujete auto běžně na ulici v okrajové části města, kde nejsou žádné zóny a na letiště dojeďte MHD.

Služby na letišti

Wi-fi je zdarma na prvních 60 minut.

Úschovnu zavazadel najdete v příletové hale terminálu A, otevřená je od 5:00 do 22:30 a jednodenní sazba činí 7,20 €. 

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

52 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Kryštof Čonka

Omlouvám se, ale nějak jsem se asi nedočetl v komentech. Jedem flixem z prahy na Tegel, E. Takže asi terminál E. a letíme do NY, nevíte jak daleko to je nebo jestli to je nějak propojeno? Nahoře jsem četl něco o zastávce metra. Děkuji moc:)

před 2 dny
Kryštof Hájek

Tegel je malé letiště a terminály jsou vzájemně propojeny. Z jednoho konce na druhý projdete za 10 minut. Zastávka Flixbusu je u centrální části.

před 2 dny
Kryštof Čonka

Užasný, moc Vám děkuju :)

Kdo mi poradí, jak se dostanu (pěšky) z terminálu E na stanici autobusu Flix Bus směr Drážďany-Praha?

před měs
Avatar uživatele Jakub
Jakub

Jelikož je to asi 6 km tak bych volil MHD viz výše. Jinak google maps a jít.

před měs
Avatar uživatele sali
sali

Pár spojů zajíždí až na Tegel. Tak info viz Flix.

Zdravím, létá se z Berlína přímo do JFK (New York) nebo jen do Newark? Díky Martina

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi

To je takový problém otevřít si stránky letiště a najít si to??? Otázka max 1 minuty, tedy mnohem kratší doby než tady najít příslušné téma a vložit otázku. Pouze EWR.

před měs
Avatar uživatele michaelp
michaelp

V sezone myslim od konce kvetna do konce zari sem lita Delta z JFK.

před měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Máš pravdu od začátku dubna do konce října 2020 pro příští rok.

před měs
Avatar uživatele michaelp
michaelp

Jo taky tenhle rok to tak bylo. Videl jsem reklamy po meste.

Má někdo zkušenosti s tím přímým spojem od Flixbusu? Jestli mívá zpoždění, apod.? Nemyslím stav na dálnici, to je mi jasné, že se to ovlivnit nedá, ale spíš obecně. Na jejich FB jsem na Flixbus četla hodně kritiky, tak jestli risknout, když tam máme 4 hodiny do odletu od očekávaného příjezdu autobusem. Díky moc.

před 4 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

To je v klidu :-)

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Co byste preferovali za dopravce mezi Berlinem a Prahou? Regiojet/Flixbus?

před 4 měs
Kryštof Hájek

ČD :D Pokud se člověk trefí do spojení, jízdenka na vlak je stejně nebo jen mírně dražší než na autobus a pohodlí/spolehlivost vyšší. A pokud se netrefí, pak záleží, co člověk očekává. Pohodlí je asi srovnatelné v Regiojetu i Flixbusu. Regiojet má navíc obrazovky v sedačkách a servis, Flixbus zase více spojů (včetně přímých na letiště Tegel).

Přidat odpověď
před 4 měs

Kdyz jsem zadal do google map vyhledani spojeni, tak mi to hlasi linku S42.. vy pisete toto: Na centrální autobusové nádraží se dostanete pomocí autobusu X9 nebo 109 do stanice Jungfernheide, kde přestoupíte na S-Bahn (pouze linka S42) a pojedete dvě zastávky do stanice „Messe Nord/ICC“, ... tak ktere S je spravne?

před 8 měs
Kryštof Hájek

Teď nějak nerozumím? Google vyhledávač hlásí linku S42, my hlásíme linku S42, hádám, že správně je linka S42? :D

před 8 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

😀 Muzu potvrdit s42

Přidat odpověď
před 8 měs

Ahoj,

máte někdo zkušenosti, za jak dlouho se dá dostat z letiště při příletu ze zemí mimo Schengen? Pokud máme přílet v 7:50, v kolik je reálné, že se dostaneme na MHD, když nebudeme čekat na zavazadla. Díky Monika

před 12 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, do půl hodiny je to reálné, fronta na pasovku není dlouhá, pro evropské pasy jsou i tady automatické brány.

Přidat odpověď
před 12 měs

Zdravím, nemá někdo zkušenost nebo informaci o tom jak je to s parkováním na P+R našel jsem jedno kousek od letiště kde stojí tydenní parkování 39 euro. Ale nikde se mi nepodařilo dohledat otevíací dobu letím v 6 ráno tak bych tam tak ve 3:30 rád byl.

Díky

Odpovědět
před rokem

Jen info: parkoval jsem teď na přelomu září a října 15 dnů na ulici Saatwinkler Damm u letiště Tegel v Berlíně a za stěračem jsem měl pokutu 20 euro... Co jsem koukal, tak jsem byl skoro jediný, ale měl jsem českou SPZ... Pořád to parkování ale vyšlo levněji než na placeném parkovišti. Auto to také přežilo naštěstí bez úhony.

před rokem

Protože jsi nespíš stál blbě mimo vyhrazené místo. už jsem tam takhle pár lístků viděl.

Ahoj, dá se stihnout přestup v Berlíně na letišti Tegel přílet 8,50 z Prahy Easy jet, znovu odbavit kufr a odlet v 10,40 Alghero Easy jet? Nebo raději neriskovat a jet nočním busem? Díky.

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně parkoviště https://www.flughafen-berlin-parkplatz.de/en/ zda-li s tím někdo nemá zkušenost ?

Předem děkuji za jakoukoliv reakci.

Odpovědět
před rokem

Mám dotaz ohledně parkoviště P10, které je zmíněné ve článku výše, nikde jsem o něm nenašla na internetu zmínku, kde bych měla hledat, abych si místo případně rezervovala?

před rokem
Kryštof Hájek

No, bohužel to vypadá, že P10 už není v provozu, pokud by měl někdo aktuální info, sem s ním.

Dobrý den, dá se v terminálu A přespat?

před rokem
David

Ano, jsou tam sedačky bez opěradel (celkem nepohodlné) a podlaha (proti sedačkám celkem pohodlná, ale studená). Prý se dá najít i něco měkkého, nicméně při tom, kolik lidí tam spí, to bude brzo obsazené.

Jinak příště stačí použít google: https://www.sleepinginairports.n...ntegel.htm

před rokem

Bývá tam tedy dost lidí i přes noc? Četla jsem různé zkušenosti... Zvažuji ranní let z TXL s dopravou z Prahy (Flix), ale nerada bych tam byla sama s opilci a bezdomovci (jak jsem se dočetla na jedné diskuzi z r. 2018). Chápu, že mi to nikdo dopředu nezaručí, ale nemáte někdo osobní zkušenost? :)

Moc díky. :)

Ahoj. Můžu se jen zeptat, kde koupím lístek na autobus TXL, když vystoupim z vlaku na nádraží v Berlíně? :)

před rokem
David Eiselt

Klidně hned na nádraží v automatu. Je to lístek pro celé MHD.

Má někdo zkušenost s parkovištěm uvedeném v článku? Popřípadě tip na nějaké jiné parkování zdarma v okolí Tegel?

Díky Jára

před rokem

Letenka za 500,- a Vy jeste shanite parkovani zdarma :D?

před rokem

Ano

před rokem

Parkoviště pod dálničním sjezdem jsem osobně vyzkoušel a auto přežilo týden bez úhony. Je to pro cca 40 aut, když jsme přijížděli ve 4 ráno bylo tam tak 5 míst. Přes den to bude asi horší. Je to takové trochu odlehlé místo, ale byť je náš Golf necelý rok starý, zase tolik jsem se o něj nebál, neb tam parkovali i auta v cenové relaci 1,5mil+. Na letiště se dá dojít pohodlně po chodníku do 10 minut. Pokud tam nebude místo parkuje se i po obou stranách ulice Saatwinkler Damm.

před rokem
Avatar uživatele Klajnys
Klajnys
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 2 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-24T20:14:13+01:00)

Přesně tak mám Rapida starého 2 roky parkoviště plné Čechů a Polákú s lepšími auty. Ve 3 ráno předposlední místo. Ale jak píše Fox dá se parkovat na obou stranách ulice jen pozor na zákazy zastavení!!

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se dostanu ze zastávky ZOB am Funktrum na letiště Tegel? Dojedu do Berlína v 22:40 během pracovního týdne.

Děkuji :)

před rokem
tonic

Ahoj, prosím poradili byste mi kde bych mohla v blízkosti letiště najít slušný pokoj k přespání, přiletím v 23h a další den ráno mám let v 6:00.?? Děkuju moc

před rokem
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Co Booking?

Ahoj,letíme z Tegelu 18.6. 6.40,spojení z Prahy je flixbus s příjezdem 3.40,víte někdo o dalším spojení(co kdyby..._)dík,Vláďa

před rokem
Kryštof Hájek

Bohužel nic jinačího nejede. 3 hodiny před odletem ale není taková hrůza, ne?

Tahle otázka možná hloupá bude, ale i přesto - chci se dostat na letiště Flixbusem. Zastávka je Alt - Tegel nebo Berlin TXL? Díky moc.

před rokem
David Eiselt
 • Přidal se před 8 lety
 • Napsal 10520 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-04-19T16:05:13+02:00)

Alt–Tegel je stanice metra. Takže skutečně TXL (což je zkratka letiště). V češtině je zastávka vypsána jako Berlín (letiště Tegel, terminál E)

Iveta :)

Ahoj, koukám teď na Flixbus a ten jede i přímo na letiště :)

před rokem

Pokud se nemylim, tak z Prahy jenom jeden spoj za den.

před rokem
David Eiselt

Ano, doplnili jsme se – příjezd někdy v 3:40 ráno, což se pro ranní odlety jeví jako ideální.

před rokem
Iveta :)

vybírám na červenec a jsou odjezdy ve 13:10 a 21:40...

Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu