IATA (ICAO) kód letiště
BER (EDDB)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
02:02
Vzdálenost od Prahy
257 km
Obvyklá cena letenky
1 000 Kč

O letišti Berlín Brandenburg

Nové berlínské letiště vzniklo rozšířením původního letiště Schönefeld zhruba 18 km jihovýchodně od centra Berlína. Letiště pojmenované po kancléři Willy Brandtovi užívá také komerční název "Berlín - Brandenburg" podle spolkové země, ve které se nachází. Otevřeno bylo po dlouhých peripetiích s více než 9letým odkladem 31.10.2020, současně s tímto datem zanikla obě dosavadní berlínská letiště Schönefeld a Tegel, Berlin-Brandenburg je tak aktuálně jediným funkčním letištěm v Berlíně.

Nové letiště využívá 3 terminály, T1 a T2 jsou spojeny v jednu budovu, zatímco T5 je bývalým terminálem letiště Schönefeld na druhé straně letiště. Více o rozdělení terminálů podle jednotlivých aerolinek a další informace najdete níže.

Letenky

Letiště Berlín je bránou do světa nízkonákladového cestování především do Evropy. Své základny zde mají všechny významné low-cost aerolinky, které masivně létají zejména do celé jižní, ale i východní Evropy či na Britské ostrovy. Ceny akčních letenek z Berlína se často pohybují v rámci stokorun, na vzdálenější místa jako Kanáry či Madeira pak v akcích okolo 1 500 Kč. Akční letenky z Berlína často zveřejňujeme, proto sledujte naše nabídky.

Pokud budete letenky vyhledávat sami, vyjde obvykle výhodněji v případě low-costů kupovat na webu aerolinky. Z Berlína létají nejčastěji Ryanair, easyJet, Eurowings, Condor nebo WizzAir.

Zajímavé nabídky se ale z Berlína objevují i mimo Evropu, byť obvykle s přestupem na jiném evropském letišti. Takové letenky ideálně zakoupíte v našem vyhledávači.

Pokud cestujete jen z Prahy do Berlína, zvolte raději vlak nebo autobus.

Jak se dostat na letiště Berlín

Pokud se na letiště Berlín chcete vypravit hromadnou dopravou, za běžného stavu existují široké možnosti přímých spojů autobusem na letiště z Prahy společností Regiojet a Flixbus. Cesta trvá něco málo přes 4,5 hodiny a ceny jednosměrných jízdenek se pohybují mezi 490 a 890 Kč v závislosti na obsazenosti spoje a doby nákupu (čím dříve nakoupíte, tím levněji pojedete).

Během koronavirové krize však autobusy z Česka na letiště do Berlína (ani do samotného centra Berlína) nejezdí. Budeme tuto stránku aktualizovat s každou změnou.

Alternativní a pro mnohé pohodlnější cestou je vlak, byť se musí přestupovat, nejčastěji na hlavním nádraží v Drážďanech. Vlaky jsou spolehlivější a pravidelnější variantou a jezdí i během "covidového" období. Celková cesta zabere 4,5 hodiny a vlaky zastavují u terminálů 1/2. Jízdenky můžete koupit v rozmezí cca 650 až 780 Kč jednosměrně na eshopu ČD nebo Deutsche Bahn. Právě na webu německých drah se můžou objevit akční jízdenky i pod 20 EUR (ideálně s předstihem několik týdnů), které web Českých drah nebude znát, doporučujeme proto vždy zkontrolovat obě stránky.

Pokud se vypravíte autem, čeká vás z Prahy cca 330 km, z Ústí nad Labem pak 248 km, kdy pojedete pouze po dálnici. V Německu se zatím stále za dálnice neplatí žádné poplatky. O tom, kde zaparkovat u berlínského letiště, se detailně dočtete níže.

Kde parkovat na letišti Berlín

Nejsnáze zaparkujete přímo v oficiálním letištním parkingu. Pro nejnižší cenu vždy rezervujte online před cestou na webu ber.apcoa.de. Nejlevněji zaparkujete na parkovištích pod otevřeným nebem P4, P6 (u terminálů 1/2) a P56 (u terminálu 5). Cena je stejná při parkování od 1 do 7 dní: celkem 29 EURVšechna parkoviště jsou vzdálena cca 400 až 500 metrů od terminálů po pohodlném chodníku.

Parkování v parkovacích domech P7, P8, P3 (terminály 1,2) a P54 (terminál 5), kdy se cena zvyšuje na 39 EUR (1-7 dní parkování). Tyto domy jsou zhruba 200 metrů od terminálů. Nejvíce zaplatíte za garáže P1 přímo naproti terminálům 1 a 2 - 75 EUR.

V okolí letiště najdete mnoho soukromých parkovišť, většina z nichž provozuje bezplatnou dopravu k terminálům, obvykle však cenově vyjdou na stejnou nebo dokonce dráž než nejlevnější letištní parkoviště P4, P6 a P56. Výhodnější ceny můžou tato parkoviště nabídnout při stání kratším než týden, které letištní parking nijak nezohledňuje. Například parkoviště Dein Stellplatz za 4denní parkování účtuje 26 EUR.

Parkování zdarma

V okolních obcích a ulicích už není možné zaparkovat zdarma. Jedinou možností je tak nehlídané a nekryté P + R parkoviště Rudow v městské části Neukölln, od kterého jezdí na letiště autobusy X7 s cenou lístku 3,60 EUR. Výrazným limitem parkoviště je jeho kapacita s necelými 300 místy, která může být často vyčerpána. Parkoviště by mělo být dostupné zdarma nonstop, s případnými zkušenostmi se neváhejte podělit v komentářích níže.

Doprava z/na letiště (Berlín centrum)

Letiště je obsluhováno železničními a autobusovými linkami. K cestě do centra města využijete linku městské železnice S-Bahn S9 a expresní vlaky RE7, RB14 a FEX (airport express), ostatní linky (vlak S45 a autobusy) obsluhují okolí centra. Vlaky jezdí cca od 4:40 do 0:15. Detailní informace o dopravě v Berlína najdete na webu bvg.de.

Vlak a S-Bahn

  • Vlaky RE7, RB14: Centrum Berlína (Hlavní nádraží, Alexanderplatz), Ostkreuz, Ostbahnhof, Zoo, Spandau (RB14), Postdam (RE7), cesta trvá cca 25 minut a jezdí se v intervalu 20-30 minut, 
  • Vlak FEX: Centrum Berlína (jen hlavní nádraží), Ostkreuz a Gesundbrunnen, cesta trvá cca 25 minut a jezdí v intervalu 30 minut,
  • S-Bahn S9: Centrum Berlína (Hlavní nádraží, Alexanderplatz), Ostkreuz, Ostbahnhof, Zoo, Spandau, cesta trvá 50 minut a jezdí v intervalu 20-60 minut, zastavuje však ve všech stanicích na rozdíl od vlaků výše, které staví jen na nejdůležitějších nádražích, pozor, část spojů linky S9 nejede až k terminálům 1/2, ale končí u T5,
  • S-Bahn S45: nádraží Berlin-Südkreuz, cesta trvá 40 minut a jezdí v intervalu 20 minut.

U terminálů 1/2 zastavují všechny linky vlaků i S-Bahnu (linka S9 pouze cca každý třetí spoj), zatímco u terminálu 5 zastavují jen linky S9 (všechny spoje) a S45.

Autobusy

Na letiště zajíždějí i autobusy, které jsou vhodné, pokud jedete z okrajových částí Berlína. Využijete zejména linky X7 (jede k metru linky U7 Rudow) a X71 (jede rovněž k U7 na Rudow a pokračuje na konečnou linky U6 na Alt-Mariendorf). X7 i X71 jezdí k všem terminálům (T1, 2 i 5). 

Podívejte se na všechny linky MHD zajíždějící na letiště na mapě níže. Kliknutím do pravého horního rohu mapy si ji otevřete do nového okna a klikáním na jednotlivé linky zjistíte všechny podrobnosti.

Jízdenky

Lístek je jednotný pro všechny druhy dopravy, platí na vlaky, S-Bahny i autobusy v rámci městské aglomerace a stojí 3,80 EUR (platný 120 minut), resp 10 EUR (celodenní platný do 3:00 následujícího dne). Platí pro tarifní zóny ABC a zakoupíte ho na kterémkoli nádraží či jiné zastávce veřejné dopravy v automatu (lze platit i kartou). Můžete si rovněž stáhnout aplikaci do mobilu a platit přes ní jízdenky.

Noční doprava

V čase cca 23:30 až 4:30 jezdí na letiště speciální noční autobusové linky N7 (jižní část centra a Spandau) a N60 (centrum), obě v intervalu 30 minut. Platí zde stejné jízdné jako na denních spojích.

Služby na letišti

Wi-fi je po celém letišti zdarma na neomezeně dlouhou dobu. 

Letiště je vybaveno mnoha restauracemi včetně levných fast-foodů typu Burger King či Starbucks, z nichž většina je na terminálu 1 a 2. Naproti terminálu 5 pak můžete navštívit stylovou německou hospodu s Bratwursty Laggner Almhütte.

Obchody s jídlem najdete na terminálu 5 v podobě pobočky 1minute a u vchodu do železniční stanice na terminálu 1/2 pak v podobě supermarketu REWE.

 

Terminály a mapa

Letiště Berlín-Brandenburg využívá 3 terminály, které jsou rozděleny podle aerolinek, nikoliv dle odletů do schengenu a mimo něj jako je to v Praze. Jednotlivé letecké společnosti se odbavují na těchto terminálech:

  • Terminál 1: Aegean Airlines, Aer Lingus, Aeroflot, Air Baltic, Air Canada, Air France, Air Malta, Air Serbia, Alitalia, American Airlines, Austrian, Belavia, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Danish Air Transport, Delta, easyJet, Egyptair, El Al, Finnair, Iberia, Icelandair, KLM, LOT, Lufthansa, Luxair, MIAT, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, S7 Airlines, SAS, Scoot, Swiss, TAP, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, United, UTAir, Vueling, 
  • Terminál 2: Eurowings, Norwegian, Wizz Air (do odvolání je z důvodu slabé poptávky uzavřen, lety přesunuty na T1 nebo T5), 
  • Terminál 5: Condor, Corendon Airlines, Onur Air, Pegasus Airlines, Pobeda, Ryanair, Sun Express, Transavia, TUI, Tunisair.
  • Aktuální rozdělení najdete také na oficiálním webu letiště.

Terminály 1 a 2 jsou spojené v jednu budovu a tvoří novostavbu nového letiště. Terminál 5 se nachází na severní straně letiště a jedná se o bývalý terminál letiště Schönefeld. Mezi T1/2 a T5 můžete využít běžných linek MHD, buď S-Bahn nebo autobusy. Samotná cesta trvá 8-9 minut, ovšem v případě S-Bahnu k času připočtěte cca 10minutovou pěší chůzí od stanice k terminálu 5. Za jízdenku zaplatíte 1,70 EUR, transfer v rámci letiště není bezplatný.

Podívejte se na oficiální mapy letiště a jednotlivých terminálů.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
cali

Tak potvrzeno, SXF, resp. BER Terminal 5 se uzavírá k 22.2. a od 23.2. se bude létat už jen z terminálu 1 na BER. Letecké společnosti budou průběžně přesouvány, první je SunExpress, kteří už od 1.2. létají z T1. Píše se, že vzhledem ke stavu letecké dopravy už zřejmě nebude nikdy v provozu. Škoda, letiště stálo vcelku za prd, ale mám sentimentální vzpomínky na své první cesty za exotikou ještě s chartery LTU...

https://www.berliner-zeitung.de/...-li.136201

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu