IATA (ICAO) kód letiště
BER (EDDB)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
21:20
Vzdálenost od Prahy
257 km
Obvyklá cena letenky
1 000 Kč

O letišti Berlín Brandenburg

Nové berlínské letiště vzniklo rozšířením původního letiště Schönefeld zhruba 18 km jihovýchodně od centra Berlína. Letiště pojmenované po kancléři Willy Brandtovi užívá také komerční název "Berlín - Brandenburg". Otevřeno bylo po dlouhých peripetiích s více než 9letým odkladem 31.10.2020, současně s tímto datem zanikla obě dosavadní berlínská letiště Schönefeld a Tegel, Berlin-Brandenburg je tak aktuálně jediným funkčním letištěm v Berlíně.

Nové letiště využívá 3 terminály, T1 a T2 jsou spojeny v jednu budovu, zatímco T5 je bývalým terminálem letiště Schönefeld na druhé straně letiště. Více o rozdělení terminálů podle jednotlivých aerolinek a další informace najdete níže.

Letenky

Letiště Berlín je bránou do světa nízkonákladového cestování především do Evropy. Své základny zde mají všechny významné low-cost aerolinky, které masivně létají zejména do celé jižní, ale i východní Evropy či na Britské ostrovy. Ceny akčních letenek z Berlína se často pohybují v rámci stokorun, na vzdálenější místa jako Kanáry či Madeira pak v akcích okolo 1 500 Kč. Akční letenky z Berlína často zveřejňujeme, proto sledujte naše nabídky.

Pokud budete letenky vyhledávat sami, vyjde obvykle výhodněji v případě low-costů kupovat na webu aerolinky. Z Berlína létají nejčastěji Ryanair, easyJet, Eurowings, Condor nebo WizzAir. Zajímavé nabídky se ale z Berlína objevují i mimo Evropu, byť obvykle s přestupem na jiném evropském letišti. Takové letenky ideálně zakoupíte v našem vyhledávači.

Pokud cestujete jen z Prahy do Berlína, zvolte raději vlak nebo autobus.

Jak se dostat na letiště Berlín

Autobus

Za běžného stavu existují široké možnosti přímých spojů autobusem na letiště z Prahy společností Regiojet a Flixbus. Cesta trvá něco málo přes 4,5 hodiny a ceny jednosměrných jízdenek se pohybují mezi 490 a 890 Kč v závislosti na obsazenosti spoje a doby nákupu (čím dříve nakoupíte, tím levněji pojedete).

Během koronavirové krize však autobusy z Česka na letiště do Berlína (ani do samotného centra Berlína) nejezdí. Budeme tuto stránku aktualizovat s každou změnou.

Vlak

Alternativní a pro mnohé pohodlnější cestou je vlak, byť se musí přestupovat, nejčastěji na hlavním nádraží v Drážďanech. Vlaky jsou spolehlivější a pravidelnější variantou a jezdí i během "covidového" období. Celková cesta zabere 4,5 hodiny a vlaky zastavují u terminálů 1/2. Jízdenky můžete koupit v rozmezí cca 650 až 780 Kč jednosměrně na eshopu ČD nebo Deutsche Bahn. Právě na webu německých drah se můžou objevit akční jízdenky i pod 20 EUR (ideálně s předstihem několik týdnů), které web Českých drah nebude znát, doporučujeme proto vždy zkontrolovat obě stránky.

Auto

Pokud se vypravíte autem, čeká vás z Prahy cca 330 km, z Ústí nad Labem pak 248 km, kdy pojedete pouze po dálnici. V Německu se zatím stále za dálnice neplatí žádné poplatky. O tom, kde zaparkovat u berlínského letiště, se detailně dočtete níže.

Kde parkovat na letišti Berlín

Nejsnáze zaparkujete přímo v oficiálním letištním parkingu. Pro nejnižší cenu vždy rezervujte online před cestou na webu ber.apcoa.de. Nejlevněji zaparkujete na parkovištích pod otevřeným nebem P4, P6 (u terminálů 1/2) a P56 (u terminálu 5). Cena je stejná při parkování od 1 do 7 dní: celkem 29 EUR při včasné rezervaci (cca 14 dní). Při rezervaci méně než 14 dní před cestou se cena parkovného pohybuje mezi 42 a 60 EUR. Všechna parkoviště jsou vzdálena cca 400 až 500 metrů od terminálů po pohodlném chodníku.

Parkování v parkovacích domech P7, P8, P3 (terminály 1,2) a P54 (terminál 5), kdy se cena zvyšuje na 39 EUR (1-7 dní parkování). Tyto domy jsou zhruba 200 metrů od terminálů. Nejvíce zaplatíte za garáže P1 přímo naproti terminálům 1 a 2 - 75 EUR.

V okolí letiště najdete mnoho soukromých parkovišť, většina z nichž provozuje bezplatnou dopravu k terminálům, obvykle však cenově vyjdou na stejnou nebo dokonce dráž než nejlevnější letištní parkoviště P4, P6 a P56. Výhodnější ceny můžou tato parkoviště nabídnout při stání kratším než týden, které letištní parking nijak nezohledňuje. Například parkoviště Dein Stellplatz za 4denní parkování účtuje 26 EUR.

Parkování zdarma

V okolních obcích a ulicích už není možné zaparkovat zdarma. Jedinou možností je tak nehlídané a nekryté P + R parkoviště Rudow v městské části Neukölln, od kterého jezdí na letiště autobusy X7 s cenou lístku 3,60 EUR. Výrazným limitem parkoviště je jeho kapacita s necelými 300 místy, která může být často vyčerpána. Parkoviště by mělo být dostupné zdarma nonstop, s případnými zkušenostmi se neváhejte podělit v komentářích níže.

Doprava z/na letiště (Berlín centrum)

Letiště je obsluhováno železničními a autobusovými linkami. K cestě do centra města využijete linku městské železnice S-Bahn S9 a expresní vlaky RE7, RB14 a FEX (airport express), ostatní linky (vlak S45 a autobusy) obsluhují okolí centra. Vlaky jezdí cca od 4:40 do 0:15. Detailní informace o dopravě v Berlína najdete na webu bvg.de.

Vlak a S-Bahn

 • Vlaky RE7, RB14: Centrum Berlína (Hlavní nádraží, Alexanderplatz), Ostkreuz, Ostbahnhof, Zoo, Spandau (RB14), Postdam (RE7), cesta trvá cca 25 minut a jezdí se v intervalu 20-30 minut, 
 • Vlak FEX: Centrum Berlína (jen hlavní nádraží), Ostkreuz a Gesundbrunnen, cesta trvá cca 25 minut a jezdí v intervalu 30 minut,
 • S-Bahn S9: Centrum Berlína (Hlavní nádraží, Alexanderplatz), Ostkreuz, Ostbahnhof, Zoo, Spandau, cesta trvá 50 minut a jezdí v intervalu 20-60 minut, zastavuje však ve všech stanicích na rozdíl od vlaků výše, které staví jen na nejdůležitějších nádražích, pozor, část spojů linky S9 nejede až k terminálům 1/2, ale končí u T5,
 • S-Bahn S45: nádraží Berlin-Südkreuz, cesta trvá 40 minut a jezdí v intervalu 20 minut.

U terminálů 1/2 zastavují všechny linky vlaků i S-Bahnu (linka S9 pouze cca každý třetí spoj), zatímco u terminálu 5 zastavují jen linky S9 (všechny spoje) a S45.

Autobusy

Na letiště zajíždějí i autobusy, které jsou vhodné, pokud jedete z okrajových částí Berlína. Využijete zejména linky X7 (jede k metru linky U7 Rudow) a X71 (jede rovněž k U7 na Rudow a pokračuje na konečnou linky U6 na Alt-Mariendorf). X7 i X71 jezdí k všem terminálům (T1, 2 i 5). 

Podívejte se na všechny linky MHD zajíždějící na letiště na mapě níže. Kliknutím do pravého horního rohu mapy si ji otevřete do nového okna a klikáním na jednotlivé linky zjistíte všechny podrobnosti.

Jízdenky

Lístek je jednotný pro všechny druhy dopravy, platí na vlaky, S-Bahny i autobusy v rámci městské aglomerace a stojí 3,80 EUR (platný 120 minut), resp 10 EUR (celodenní platný do 3:00 následujícího dne). Platí pro tarifní zóny ABC a zakoupíte ho na kterémkoli nádraží či jiné zastávce veřejné dopravy v automatu (lze platit i kartou). Můžete si rovněž stáhnout aplikaci do mobilu a platit přes ní jízdenky.

Noční doprava

V čase cca 23:30 až 4:30 jezdí na letiště speciální noční autobusové linky N7 (jižní část centra a Spandau) a N60 (centrum), obě v intervalu 30 minut. Platí zde stejné jízdné jako na denních spojích.

Služby na letišti

Wi-fi je po celém letišti zdarma na neomezeně dlouhou dobu. 

Letiště je vybaveno mnoha restauracemi včetně levných fast-foodů typu Burger King či Starbucks, z nichž většina je na terminálu 1 a 2. Naproti terminálu 5 pak můžete navštívit stylovou německou hospodu s Bratwursty Laggner Almhütte.

Obchody s jídlem najdete na terminálu 5 v podobě pobočky 1minute a u vchodu do železniční stanice na terminálu 1/2 pak v podobě supermarketu REWE.

 

Terminály a mapa

Letiště Berlín-Brandenburg využívá 3 terminály, které jsou rozděleny podle aerolinek, nikoliv dle odletů do schengenu a mimo něj jako je to v Praze. Jednotlivé letecké společnosti se odbavují na těchto terminálech:

 • Terminál 1: Aegean Airlines, Aer Lingus, Aeroflot, Air Baltic, Air Canada, Air France, Air Malta, Air Serbia, Alitalia, American Airlines, Austrian, Belavia, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Danish Air Transport, Delta, easyJet, Egyptair, El Al, Finnair, Iberia, Icelandair, KLM, LOT, Lufthansa, Luxair, MIAT, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, S7 Airlines, SAS, Scoot, Swiss, TAP, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, United, UTAir, Vueling, 
 • Terminál 2: Eurowings, Norwegian, Wizz Air (do odvolání je z důvodu slabé poptávky uzavřen, lety přesunuty na T1 nebo T5), 
 • Terminál 5: Condor, Corendon Airlines, Onur Air, Pegasus Airlines, Pobeda, Ryanair, Sun Express, Transavia, TUI, Tunisair.
 • Aktuální rozdělení najdete také na oficiálním webu letiště.

Terminály 1 a 2 jsou spojené v jednu budovu a tvoří novostavbu nového letiště. Terminál 5 se nachází na severní straně letiště a jedná se o bývalý terminál letiště Schönefeld. Mezi T1/2 a T5 můžete využít běžných linek MHD, buď S-Bahn nebo autobusy. Samotná cesta trvá 8-9 minut, ovšem v případě S-Bahnu k času připočtěte cca 10minutovou pěší chůzí od stanice k terminálu 5. Za jízdenku zaplatíte 1,70 EUR, transfer v rámci letiště není bezplatný.

Podívejte se na oficiální mapy letiště a jednotlivých terminálů.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

25 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

"Během koronavirové krize však autobusy z Česka na letiště do Berlína (ani do samotného centra Berlína) nejezdí. Budeme tuto stránku aktualizovat s každou změnou."

Nejak jste zapomneli aktualizovat.

před 14 dny
Avatar uživatele J0x
J0x

Stačí, když připíšou slovo "noční". ☹

Přidat odpověď
před 12 dny

Vážně dosud nejsou žádné tipy na bezplatné parkování? Parking u plotu policejní stanice na Schonefeldu byl legendární 😁

Odpovědět
před 15 dny
Avatar uživatele Kajman _1
Kajman _1

Omlouvám se za blbý dotaz, ale chápu dobře, že Terminal 5 se v současné době nepoužívá? Tedy lze předpokládat, že i Ryanair z Palerma přiletí na Terminál 1? Díky.

před měs
Avatar uživatele Vášnivý Cestovatel
Vášnivý Cestovatel

Ano, byl jsem se na letišti v Berlíně podívat a Ryanair léta skutečně z terminálu 1.

před měs
Avatar uživatele Kajman _1
Kajman _1

Díky, to mi odlehlo :-)

bidlo.martin

Tak letiště v Berlíně mohu jen doporučit. Vše přehledně značeno a všude čisto. Cestoval jsem z Ústí nad Labem vlakem ČD, který přijíždí na hlavní nádraží v Berlíně kde je taky vše krásně značené. Přímo z hlavního nádraží jezdí vlak až na letiště. Lístek stojí cca 100,- a dá se koupit přímo na nástupišti před nastoupením do vlaku (nezapomenout označit). Cesta vlakem trvá cca 30 minut a přijedete přímo pod terminál kde už Vás přehledně navedou značky :). Pokud váháte zda poletíte z Berlína tak se určitě není čeho bát :).

Odpovědět
před 3 měs
bidlo.martin
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 6 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-04-19T10:38:37+02:00)

Zdravím, chtěl bych se zeptat zda má někdo nějaké info a cestě na letiště. Chci si pořídit letenku z Berlína do Milána na červen ale mám docela strach abych se na letiště dostal z důvodu aktuální situace mezi Němecek a Českem. Pokud má někdo nějaké info nebo zkušenost prosím napište :). Předem děkuji :).

Jinak moc pěkný průvodce :).

před 5 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Podle všeho je cesta bez potíží, pokud jde jen o tranzit. Kontroly na hranicích už jsou jen namátkové a pokud máte s sebou letenku z Berlína, neměl by být problém. Co se týká veřejné dopravy, v provozu jsou jen vlaky, které jezdí každé 3 hodiny.

Při případné kontrole nejspíš bude požadován i negativní test, jelikož Itálie tento test vyžaduje.

před 5 měs
bidlo.martin

Děkuji za odpověď. S testem samozřejmě počítám jak při cestě do Německa tak po přistání v Itálii. Šlo mi hlavně o to jaký je spoleh že pojede něco z Čech do Berlína 😊😊.

před 5 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Vlak určitě ;) S autobusy to zatím na nějaké masivnější obnovování dopravy nevypadá.

před 5 měs
bidlo.martin

Super tak děkuji moc za odpověď :).

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Chybi mi tu info o saloncich.

před 5 měs
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak pánové Kryštofe a Davide. O přestávce v šichtě místo svačiny rychle doplňte salonky. Tady pán je postrádá a letí zanedlouho, tak aby si měl kde sednout a tu svačinu místo vás dát. Třeba na vás u toho bude aspon myslet. Nejsem si jistý, jestli je Ivo tak blbej nebo se jen tak dělá.

před 5 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ale ne, tak my info o saloncích k letištím zvažovali a vlastně stále zvažujeme, ale zrovna salonků je to těžší. Přijde mi, že pokud na tom letišti nějaká specialita typu vstup do salonku zdarma s kreditkou, nemá moc informování smysl bez osobních recenzí. Uvidíme, třeba to nějak vymyslíme.

před 5 měs
Avatar uživatele
cali
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 1105 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-04-15T10:26:36+02:00)

Pokud do Albánie letíš v C s LH nebo máš * A gold, můžeš do jediné momentálně otevřené LH lounge na T1.

před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 177 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-04-15T10:45:29+02:00)

Niemandose vyhlasuji timto jako nejvetsiho vysedavace na CL a rypace stoleti. Sleduji tve prispevky jiz delsi dobu a opravdu mi obcas prijdes horsi nez Mikir, promin :-D. Cimz nerikam, ze me prispevky jsou genialni ci necim prospesny, nicmene alespon si 90% prispevku o nicem odpustim, narozdil od tebe. No nic, to bylo mimo tema :-)

Pro Krystofa a Davida: to urcite nebylo mysleno jako vytka - jen jsem na to chtel upozornit v pripade, ze jste na to treba zapomneli, tot vse.

Cali: jsem stara skola a skrt, ktery vyrostl na W6 a Frnde. Tudiz samozrejme letim jako socka Wizzairem s igelitkou z Lidlu a la Padrino. Kecam, z kreditu jsem si koupil alespon ten Wizzair Privilege pass a castecne tak W6 neco vratil z jejich lonske stedrosti, takze prirucak a exit mam.. Kazdopadne diky za odpoved k tematu, je docela tezke najit aktualne info o BER vzhledem k tomu, ze otevreli teprve nedavno a provoz je navic ovlivnen jeste Covidem..

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Parkovani za 29eur na tyden nemohu najit, delam neco blbe nebo (nejspis) zdrazili? Nejlevneji za 42eur/tyden na P6 pres ber.apcoa.de

před 5 měs
Avatar uživatele Sykous
Sykous

Cena 29€/týden na P6 jde koupit pouze v předstihu minimalne 14 dnů a jen na omezeny počet stání

před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 177 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-04-13T18:16:11+02:00)

Ale i za tech 42eur/tyden se to asi porad vyplati jak tu tak ctu (vuci soukromym parkovistim atd.), ze? Nebo mate nekdo tip na lepsi value for money?

před 5 měs
Avatar uživatele
cali

Musíš to zrumbovat.

před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Bohuzel, zadny slevovy kod jako na Parktiger ve Vidni jsem nenasel :-)

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Jak dlouho trva prosim realne trasa Praha hl.n. - BER letiste vlakem (i s prestupem)?

před 5 měs
Avatar uživatele Vojta Slezsko
Vojta Slezsko

Minulý pátek cca 4 a půl hodiny, respektive jelo to podle jízdního řádu (s přestupem ve Drážďanech)

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele
cali

Tak potvrzeno, SXF, resp. BER Terminal 5 se uzavírá k 22.2. a od 23.2. se bude létat už jen z terminálu 1 na BER. Letecké společnosti budou průběžně přesouvány, první je SunExpress, kteří už od 1.2. létají z T1. Píše se, že vzhledem ke stavu letecké dopravy už zřejmě nebude nikdy v provozu. Škoda, letiště stálo vcelku za prd, ale mám sentimentální vzpomínky na své první cesty za exotikou ještě s chartery LTU...

https://www.berliner-zeitung.de/...-li.136201

Odpovědět
před 8 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu