Faro

O letišti

Letiště Faro-Algarve je hlavní branou pro celý region jižního Portugalska. Protože se zde nenachází žádná velká města, Faro slouží především dovolenkovým letům z celé Evropy. Na rozdíl od jiných letišť podobného charakteru je terminál moderní a prostorný, přesto v letní sezoně můžete narazit na velké davy lidí a s tím související pomalejší část odbavovacího procesu.

Letišti slouží pouze jeden jednopatrový terminál, kdy odletová část se nachází vpravo, zatímco přílety vlevo. Orientace je zde velmi snadná a vzdálenosti od odbavení, resp. bezpečnostní kontroly k letadlům krátké.

Otevírací doba veřejné části letiště je 24 hodin.

Oficiální stránky letiště jsou www.faro-airport.org

IATA Kód
FAO
Aktuální počasí
20.6 °C
Místní čas
13:12 (-1)
Vzdálenost z ČR
2292 km

Letenky

Do Fara míří velké množství letů od května do října z celé Evropy, poměrně hodně z těchto linek však zůstává i přes zimu a Faro je tak snadno dostupné celoročně.

Z Prahy provozují přímé lety společnosti Eurowings s Smartwings. Zejména u Eurowings se může objevit cena zpáteční letenky i pod 4 000 Kč, standard se pohybuje mezi 4 500 a 6 000 Kč. Podobné cenovky mají i lety s přestupem, nejčastěji u aerolinek TAP nebo Lufthansa.

Z Vídně a Berlína létají přímo do Fara aerolinky Ryanair a easyJet (ten pouze z Berlína), a to celoročně. Zatímco v letní sezoně průměrně za zpáteční letenku zaplatíte mezi 4 000 a 5 000 Kč, mimo sezonu se ceny letenek dostávají i pod hranici 1 500 Kč.

Inspirujte se akcemi na letenky do Fara, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Pokud vaše dovolená bude spíš poznávací a budete chtít objet více míst na Algarve, půjčení auta je určitě nejlepší variantou. Veřejná doprava po Algarve sice funguje relativně dobře, ale intervaly mezi jednotlivými spoji často nejsou příliš atraktivní a na mnoho míst se dostanete jen 3-4x denně.

Na letišti sídlí mnoho autopůjčoven, všechny je na jedno kliknutí podle vašich kritérií srovnáte například přes server rentalcars.com

Ceny půjčení na letišti se v létě pohybují od 15 000 Kč výš na týden, v zimě klesají až na částky od 3 500 Kč. Doporučujeme se vyhnout autopůjčovně Goldcar, která je notoricky známá svým neférovým jednáním.

Autobus do Fara

Letiště spojují s centrem Fara a hlavní městskou pláží Praia de Faro dvě autobusové linky dopravce Próximo, který zajišťuje MHD ve Faru.

  • Linka 14: jede do centra asi 20 minut, za den jsou vypraveny pouze 4 spoje (jízdní řád),
  • Linka 16: jede do centra 15 minut v intervalu 30–50 minut od 5:00 do 23:00, ve městě končí na autobusovém nádraží (jízdní řád).
  • Jízdenka stojí 2,35 EUR, celodenní lístek za 5,30 EUR neplatí pro cesty mimo centrum Fara, tedy ani na letiště. Lístek zakoupíte v hotovosti u řidiče autobusu

Do centra Fara můžete využít i expresní autobusovou linku 56 dopravce Vamus zajišťující veškeré meziměstské spoje po Algarve. Linka 56 jede 6x denně (viz jízdní řády) a cesta do centra Fara stojí 3,50 EUR.

Autobus podél pobřeží

Míříte-li z letiště rovnou na slavné pobřeží s pískovcovými útesy, využijete právě expresní autobus číslo 56. Ten spojuje letiště s městy Albufeira, Lagoa, Portimão a Lagos a jezdí 6x denně. Jízdní řád naleznete pod číslem linek v seznamu všech tras na stránce vamusalgarve.pt.

Jízdenku při cestě z letiště koupíte u řidiče, při cestě na letiště vždy u pokladny na autobusových nádražích v daných městech. Alternativně si v mobilní aplikaci Vamus  (Google Play / App Store) můžete koupit 3denní lístek pro všechny autobusy Vamus na celém Algarve za 35 EUR nebo 7denní za 45 EUR.

Ceny jednosměrných lístků z letiště Faro:

  • Albufeira – 8 EUR
  • Portimão – 11 EUR
  • Lagos – 12 EUR

Hotely u letiště

Čeká-li vás brzký ranní odlet nebo pozdní noční přílet, vhod vždy přijde ubytování v těsné blízkosti terminálu. Jediný klasický hotel 3K Faro Aeroporto *** se nachází 500 metrů od letiště a dojdete k němu podél krajnice hlavní silnice (bez větších překážek, takže je možné jít i se zavazadly) asi za 10-12 minut chůze. Kyvadlovou dopravu zdarma hotel nenabízí.

S cenami okolo 3 200 Kč za dvoulůžkový pokoj se ale už obvykle vyplatí rezervovat hotel v centru Fara a noční dopravu vyřešit taxíkem, zvlášť cestujete-li ve více osobách.

Služby na letišti

Wifi funguje zdarma a bez časového omezení.

Veřejná i tranzitní zóna obsahuje velké množství kaváren a občerstvení, většinou vyšší cenové kategorii. Ve veřejné části můžete ale využít například fast-food Subway nebo Costa Coffee.

V příletové hale naleznete bankomaty.

 

naposledy aktualizováno 05. 07. 2022
Navrhni úpravu

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Michal
před 3 lety

vie-fao-vie, 18-20.9.,je to stále bez covid testu,je třeba vyplnit nějaký dotazník?díkezz

divan
před 3 lety
Avatar uživatele
Tomáš
před 3 lety

Nemáte prosím někdo osobní zkušenost, co znamená okamžité opuštění? Příletíme až pozdě v noci(23:00) a první spoj nám jede kolem 5 hodiny ranní.

Díky za odpověd.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

To je v pohodě, prostě transituješ skrz Rakousko domů :)

Avatar uživatele
Tomáš
před 3 lety

Super, děkuji za ujištění :).

Pak už případný ubytování na to vliv nemá, předpokládám :D(nemám rád čekat někde takhle přes noc, radši složím hlavu někde i na 4 hoďky třeba :D)

Avatar uživatele
Jara
před 3 lety

Dotaz: Ryanair VIE-FAO-VIE, 21-28.8. 2020

pri navratu je covid test nutny nebo mozno do domaci karanteny ?

Morava

Diky

Avatar uživatele
mirjur
před 3 lety

Já myslím, že není nutné ani jedno.

Avatar uživatele
Liborek
před 3 lety

Nemusí, za předpokladu doložení okamžitého opuštění Rakouska po příletu. Ale to platí teď, za dva až tři týdny to může být jinak.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí