Průvodce letištěm

Letiště Tel Aviv Ben Gurion

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Tel Aviv Ben Gurion

Největší izraelské letiště, pojmenované po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi, se nachází asi 20 km od Tel Avivu a 53 km od Jeruzaléma. Sídlí zde mimo jiné národní dopravce El Al.

Protože na letišti fungují mimořádná bezpečnostní opatření, je nutné dorazit alespoň 3 hodiny před odletem.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně, vzhledem k častým odletům v nočních hodinách se může hodit poslední noc před odletem strávit v některém z hotelů v blízkosti letiště.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
2635 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
06:11 (+1 )
aktuální čas

Letenky

Díky poměrně čilé nízkonákladové konkurenci (letecké společnosti Wizz Air, Up a jiné) z Prahy, Košic nebo Budapešti se v posledních letech ceny letenek ustálily na hodnotách od 2.500 do 4.000 Kč. Ještě levnější můžou být letenky z Bratislavy do jihoizraelského Ejlatu.

Do Tel Avivu se dostanete z ČR a okolí následujícími aerolinkami:

  • Z Prahy: El Al, SmartWings,
  • Z Košic a Budapešti: Wizz Air, 
  • Z Katowic: Wizz Air
  • Z Vratislavi: LOT

Doba letu z Česka do Tel Avivu činí asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Tel Avitu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Na letišti najdete dva terminály, terminál 1 a 3. První z nich slouží výhradně vnitrostátním a nízkonákladovým letům, druhý všem ostatním. Mezi terminály jezdí letištní autobus zdarma.

Přestup vás bude čekat pouze na terminálu 3, pokud letíte se společností El Al dál do světa. Jedná se o moderní a novou budovu, terminál je sice velký, ale přehledný a při přestupu se neztratíte.

Vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním kontrolám je pohodlnější mít na přestup alespoň 60 minut, pokud aerolinka bude nabízet i kratší časy, postará se o vás.

Doprava z/na letiště

Do Tel Avivu a blízkého okolí

Nejrychlejší a jedinou přímou dopravou do centra města je vlak. Cesta do centra trvá asi 10 až 15 minut, vlaky jezdí každou půlhodinu od 5:30 do 23:30 a jízdenka stojí 16 šekelů / 102 Kč. Pozor, vlaky nejezdí o šabatu, tedy od pátku 16:30 do soboty 21:15! Levněji zakoupíte jízdenky online na webu izraelských železnic, a sice za 13,5 šekelu / 90 Kč za jednosměrnou jízdenku, resp. 21,5 šekelu / 142 Kč za jízdenku zpáteční.

V noci je pak možné využít autobusovou linku 469, která spojuje centrum Tel Avivu s městem Beerševa a zastavuje i na letišti. Autobusy jedou jednou za hodinu od půlnoci do 5:00, a to včetně pátku a soboty. Jízdenka vyjde na 21,50 NIS.

Lokální autobusy KAVIM linek 13, 239 a 444 a Egged linky 5 do okolních čtvrtí odjíždějí z druhého poschodí terminálu 3, využitelné mohou být například při bydlení v hotelu v blízkosti letiště. Pro detailní informace a trasy linek rozklikněte jednotlivé linky na mapě níže.

Celodenní a celonoční dopravu i o šabatu obstarávají pouze různé soukromé kyvadlové autobusy nebo taxi. Běžná cena kyvadlového minibusu do centra je asi 425 Kč (např. withflo.com), taxi pak stojí asi 1.000 Kč.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Jeruzaléma

Do Jeruzaléma se nově dostanete přímo vlakem z letiště. Cesta trvá pouhých 24 minut a vlaky jezdí každou půlhodinu od 6:30 do 19:30, nejezdí však v pátek a sobotu. Jízdenka stojí 17 šekelů.

Přímá autobusová linka číslo 485 odjíždí každou celou hodinu 24 hodin denně od obou terminálů přímo bez přestupu do Jeruzaléma. Jízdenka se kupuje u řidiče a stojí 16 šekelů / 110 Kč. Cesta do Jeruzaléma zabere asi hodinu. V pátek jede poslední spoj v 17:00, v sobotu první spoj až ve 21:00.

Alternativním spojením je vlak s přestupem na telavivském nádraží HaHagana, cesta je ale delší (cca hodinu a půl) a dražší (20 šekelů).

Služby na letišti

Wifi je k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Úschovnu zavazadel najdete u krátkodobého parkoviště v přízemí. Otevřeno je od 8:00 do 19:45, v pátek od 8:00 do 14:45 a v sobotu od 20:00 do 0:00.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele mmm
mmm

Rada pro všechny cestovatele, co budou odsud odlítat: pokud možno, dejte si radši všechny tekutiny do odbaveného kufru. Vzali si mě bokem, prohledávali jak teroristu a nakonec vítězně vytáhli krém na ruce o obsahu 100 ml, který mi vyhodili. Když jsem namítl, že tekutiny do 100 ml snad převážet můžu, řekli mi, že v Izraeli je to jen 50. Nikde na internetu jsem nic takovýho neslyšel, ale nepřišlo mi jako nejlepší nápad se tam s nima hádat...

před 6 měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Mám dost podobnou zkušenost (včetně důkladné prohlídky v místnosti bokem), jen s tím rozdílem, že mi vyhodili sůl z Mrtvého moře :-)

Přidat odpověď
před 24 dny

My teď platili z Ben Gurionu do Jeruzaléma vlak pro 3 osoby 15 šekelů dohromady

před 6 měs

A to jste kupovali listky primo na letisti na informacich?

Přidat odpověď
před 24 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu