IATA (ICAO) kód letiště
TLV (LLBG)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
23:21 (+1)
Vzdálenost od Prahy
2635 km

O letišti Tel Aviv Ben Gurion

Největší izraelské letiště, pojmenované po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi, se nachází asi 20 km od Tel Avivu a 53 km od Jeruzaléma. Sídlí zde mimo jiné národní dopravce El Al.

Protože na letišti fungují mimořádná bezpečnostní opatření, je nutné dorazit alespoň 3 hodiny před odletem.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně, vzhledem k častým odletům v nočních hodinách se může hodit poslední noc před odletem strávit v některém z hotelů v blízkosti letiště.

Letenky

Díky poměrně čilé nízkonákladové konkurenci (letecké společnosti Wizz Air, Up a jiné) z Prahy, Košic nebo Budapešti se v posledních letech ceny letenek ustálily na hodnotách od 2.500 do 4.000 Kč. Ještě levnější můžou být letenky z Bratislavy do jihoizraelského Ejlatu.

Do Tel Avivu se dostanete z ČR a okolí následujícími aerolinkami:

 • Z Prahy: El Al, SmartWings,
 • Z Košic a Budapešti: Wizz Air, 
 • Z Katowic: Wizz Air
 • Z Vratislavi: LOT

Doba letu z Česka do Tel Avivu činí asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Tel Avitu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Na letišti najdete dva terminály, terminál 1 a 3. První z nich slouží výhradně vnitrostátním a nízkonákladovým letům, druhý všem ostatním. Mezi terminály jezdí letištní autobus zdarma.

Přestup vás bude čekat pouze na terminálu 3, pokud letíte se společností El Al dál do světa. Jedná se o moderní a novou budovu, terminál je sice velký, ale přehledný a při přestupu se neztratíte.

Vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním kontrolám je pohodlnější mít na přestup alespoň 60 minut, pokud aerolinka bude nabízet i kratší časy, postará se o vás.

Doprava z/na letiště

Do Tel Avivu a blízkého okolí

Nejrychlejší a jedinou přímou dopravou do centra města je vlak. Cesta do centra trvá asi 10 až 15 minut, vlaky jezdí každou půlhodinu od 5:30 do 23:30 a jízdenka stojí 16 šekelů / 102 Kč. Pozor, vlaky nejezdí o šabatu, tedy od pátku 16:30 do soboty 21:15! Levněji zakoupíte jízdenky online na webu izraelských železnic, a sice za 13,5 šekelu / 90 Kč za jednosměrnou jízdenku, resp. 21,5 šekelu / 142 Kč za jízdenku zpáteční.

V noci je pak možné využít autobusovou linku 469, která spojuje centrum Tel Avivu s městem Beerševa a zastavuje i na letišti. Autobusy jedou jednou za hodinu od půlnoci do 5:00, a to včetně pátku a soboty. Jízdenka vyjde na 21,50 NIS.

Lokální autobusy KAVIM linek 13, 239 a 444 a Egged linky 5 do okolních čtvrtí odjíždějí z druhého poschodí terminálu 3, využitelné mohou být například při bydlení v hotelu v blízkosti letiště. Pro detailní informace a trasy linek rozklikněte jednotlivé linky na mapě níže.

Celodenní a celonoční dopravu i o šabatu obstarávají pouze různé soukromé kyvadlové autobusy nebo taxi. Běžná cena kyvadlového minibusu do centra je asi 425 Kč (např. withflo.com), taxi pak stojí asi 1.000 Kč.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Jeruzaléma

Do Jeruzaléma se nově dostanete přímo vlakem z letiště. Cesta trvá pouhých 24 minut a vlaky jezdí každou půlhodinu od 6:30 do 19:30, nejezdí však v pátek a sobotu. Jízdenka stojí 17 šekelů.

Přímá autobusová linka číslo 485 odjíždí každou celou hodinu 24 hodin denně od obou terminálů přímo bez přestupu do Jeruzaléma. Jízdenka se kupuje u řidiče a stojí 16 šekelů / 110 Kč. Cesta do Jeruzaléma zabere asi hodinu. V pátek jede poslední spoj v 17:00, v sobotu první spoj až ve 21:00.

Alternativním spojením je vlak s přestupem na telavivském nádraží HaHagana, cesta je ale delší (cca hodinu a půl) a dražší (20 šekelů).

Služby na letišti

Wifi je k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Úschovnu zavazadel najdete u krátkodobého parkoviště v přízemí. Otevřeno je od 8:00 do 19:45, v pátek od 8:00 do 14:45 a v sobotu od 20:00 do 0:00.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Před týdnem jsem se vrátil z Izraele. V Tel Avivu i o šabatu jezdí mikrobusy a dokonce zadarmo.

před 6 měs

Ahoj, dostanu se v sobotu z Jeruzaléma do Tel Avivu na let v 11:00 nějak rozumě?

Děkuju.

Kdyžtak na email mě napiš.

Honza

před 6 měs
Avatar uživatele
PETRaTOM
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 4 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-21T16:16:03+01:00)

V Tel Avivu jezdí mikrobusy o šabatu, ale nejsem si jistý, jestli zajíždí až k letišti. Existuje systém sdílených taxi SHERUT (něco jako maršrutky), ale ty z letiště odjíždí jen směr Haifa nebo Jeruzalém. Také jsem vždy uvažoval, proč někdo nezaplní tu bublinu smět Tel Aviv, asi to považují za krátkou vzdálenost a nechávají prostor taxikářům. Nejlepší je od pátku do soboty raději nevyrážet. Pokud už musíme, využíváme aplikaci Gett, přes kterou si objednáme taxi. Cena Tel Aviv - Ben Gurion výjde asi na cca 1.000,- Kč.

Přidat odpověď
před 6 měs

Zdravím lidičky.Tak už jsem tady zase s dotazem :-D .Jak měním místa dovolených,tak sem chodím prosit o rady a vždycky vše proběhlo úplně suprově a to jen díky vám,přátelé.Teď mám letenky do Izraele.A teď k dotazu.Prosím pěkně,potřebujeme se dostat z Tel Avivu do Hajfy.Poradíte spoj,prosím? Moc vám děkuji

před 6 měs
Avatar uživatele
PETRaTOM
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 4 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-21T16:16:53+01:00)

Zdravím Vlasto, z Tel Avivu do Haify doporučuji vlak. Už z letiště do Tel Avivu je to pohodlný způsob dopravy. Je potřeba zakoupit kartu Rav Kav a nabít určitou částkou, za kterou pak kupujete jízdenky. Jde koupit za hotovost u přepážky na letišti, ale tam je většinou dlouhá fronta (napravo v příletové hale). Je lepší platit kartou, hned vedle totiž stojí automat na "anonymní" kartu (vhodná pro turisty). Na všech nádražích i na letišti je pak několik automatů, kde kartu dobít nebo koupit jízdenku. Jízdenka je rovnou nahraná do karty, s kterou pak projdete turnikety na nádraží. Kartu přikládáte i při odchodu z nádraží. Vlaky jezdí velmi často, minimálně jednou za půl hodiny. Pokud si přivstanete, dá se za jeden den stihnout i výlet Akra, Haifa a zpět do Tel Avivu. Kartou se platí i veřejná doprava. Snad Vám toto info pomůže.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele mmm
mmm

Rada pro všechny cestovatele, co budou odsud odlítat: pokud možno, dejte si radši všechny tekutiny do odbaveného kufru. Vzali si mě bokem, prohledávali jak teroristu a nakonec vítězně vytáhli krém na ruce o obsahu 100 ml, který mi vyhodili. Když jsem namítl, že tekutiny do 100 ml snad převážet můžu, řekli mi, že v Izraeli je to jen 50. Nikde na internetu jsem nic takovýho neslyšel, ale nepřišlo mi jako nejlepší nápad se tam s nima hádat...

před rokem
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Mám dost podobnou zkušenost (včetně důkladné prohlídky v místnosti bokem), jen s tím rozdílem, že mi vyhodili sůl z Mrtvého moře :-)

My teď platili z Ben Gurionu do Jeruzaléma vlak pro 3 osoby 15 šekelů dohromady

před rokem

A to jste kupovali listky primo na letisti na informacich?

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu