Průvodce letištěm

Letiště Tel Aviv Ben Gurion

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Tel Aviv Ben Gurion

Největší izraelské letiště, pojmenované po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi, se nachází asi 20 km od Tel Avivu a 53 km od Jeruzaléma. Sídlí zde mimo jiné národní dopravce El Al.

Protože na letišti fungují mimořádná bezpečnostní opatření, je nutné dorazit alespoň 3 hodiny před odletem.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně, vzhledem k častým odletům v nočních hodinách se může hodit poslední noc před odletem strávit v některém z hotelů v blízkosti letiště.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
2635 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
14:45 (+1 )
aktuální čas

Letenky

Díky poměrně čilé nízkonákladové konkurenci (letecké společnosti Wizz Air, Up a jiné) z Prahy, Košic nebo Budapešti se v posledních letech ceny letenek ustálily na hodnotách od 2.500 do 4.000 Kč. Ještě levnější můžou být letenky z Bratislavy do jihoizraelského Ejlatu.

Do Tel Avivu se dostanete z ČR a okolí následujícími aerolinkami:

  • Z Prahy: El Al, SmartWings,
  • Z Košic a Budapešti: Wizz Air, 
  • Z Katowic: Wizz Air
  • Z Vratislavi: LOT

Doba letu z Česka do Tel Avivu činí asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Tel Avitu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Na letišti najdete dva terminály, terminál 1 a 3. První z nich slouží výhradně vnitrostátním a nízkonákladovým letům, druhý všem ostatním. Mezi terminály jezdí letištní autobus zdarma.

Přestup vás bude čekat pouze na terminálu 3, pokud letíte se společností El Al dál do světa. Jedná se o moderní a novou budovu, terminál je sice velký, ale přehledný a při přestupu se neztratíte.

Vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním kontrolám je pohodlnější mít na přestup alespoň 60 minut, pokud aerolinka bude nabízet i kratší časy, postará se o vás.

Doprava z/na letiště

Do Tel Avivu a blízkého okolí

Nejrychlejší a jedinou přímou dopravou do centra města je vlak. Cesta do centra trvá asi 10 až 15 minut, vlaky jezdí každou půlhodinu od 5:30 do 23:30 a jízdenka stojí 16 šekelů / 102 Kč. Pozor, vlaky nejezdí o šabatu, tedy od pátku 16:30 do soboty 21:15! Levněji zakoupíte jízdenky online na webu izraelských železnic, a sice za 13,5 šekelu / 90 Kč za jednosměrnou jízdenku, resp. 21,5 šekelu / 142 Kč za jízdenku zpáteční.

V noci je pak možné využít autobusovou linku 469, která spojuje centrum Tel Avivu s městem Beerševa a zastavuje i na letišti. Autobusy jedou jednou za hodinu od půlnoci do 5:00, a to včetně pátku a soboty. Jízdenka vyjde na 21,50 NIS.

Lokální autobusy KAVIM linek 13, 239 a 444 a Egged linky 5 do okolních čtvrtí odjíždějí z druhého poschodí terminálu 3, využitelné mohou být například při bydlení v hotelu v blízkosti letiště. Pro detailní informace a trasy linek rozklikněte jednotlivé linky na mapě níže.

Celodenní a celonoční dopravu i o šabatu obstarávají pouze různé soukromé kyvadlové autobusy nebo taxi. Běžná cena kyvadlového minibusu do centra je asi 425 Kč (např. withflo.com), taxi pak stojí asi 1.000 Kč.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Jeruzaléma

Do Jeruzaléma se nově dostanete přímo vlakem z letiště. Cesta trvá pouhých 24 minut a vlaky jezdí každou půlhodinu od 6:30 do 19:30, nejezdí však v pátek a sobotu. Jízdenka stojí 17 šekelů.

Přímá autobusová linka číslo 485 odjíždí každou celou hodinu 24 hodin denně od obou terminálů přímo bez přestupu do Jeruzaléma. Jízdenka se kupuje u řidiče a stojí 16 šekelů / 110 Kč. Cesta do Jeruzaléma zabere asi hodinu. V pátek jede poslední spoj v 17:00, v sobotu první spoj až ve 21:00.

Alternativním spojením je vlak s přestupem na telavivském nádraží HaHagana, cesta je ale delší (cca hodinu a půl) a dražší (20 šekelů).

Služby na letišti

Wifi je k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Úschovnu zavazadel najdete u krátkodobého parkoviště v přízemí. Otevřeno je od 8:00 do 19:45, v pátek od 8:00 do 14:45 a v sobotu od 20:00 do 0:00.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele mmm
mmm

Rada pro všechny cestovatele, co budou odsud odlítat: pokud možno, dejte si radši všechny tekutiny do odbaveného kufru. Vzali si mě bokem, prohledávali jak teroristu a nakonec vítězně vytáhli krém na ruce o obsahu 100 ml, který mi vyhodili. Když jsem namítl, že tekutiny do 100 ml snad převážet můžu, řekli mi, že v Izraeli je to jen 50. Nikde na internetu jsem nic takovýho neslyšel, ale nepřišlo mi jako nejlepší nápad se tam s nima hádat...

před 9 měs
Avatar uživatele Aleš
Aleš

Mám dost podobnou zkušenost (včetně důkladné prohlídky v místnosti bokem), jen s tím rozdílem, že mi vyhodili sůl z Mrtvého moře :-)

Přidat odpověď
před 4 měs

My teď platili z Ben Gurionu do Jeruzaléma vlak pro 3 osoby 15 šekelů dohromady

před 9 měs

A to jste kupovali listky primo na letisti na informacich?

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu