IATA (ICAO) kód letiště
TLV (LLBG)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
01:44 (+1)
Vzdálenost od Prahy
2635 km

O letišti Tel Aviv Ben Gurion

Největší izraelské letiště, pojmenované po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi, se nachází asi 20 km od Tel Avivu a 53 km od Jeruzaléma. Sídlí zde mimo jiné národní dopravce El Al.

Protože na letišti fungují mimořádná bezpečnostní opatření, je nutné dorazit alespoň 3 hodiny před odletem.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně, vzhledem k častým odletům v nočních hodinách se může hodit poslední noc před odletem strávit v některém z hotelů v blízkosti letiště.

Letenky

Díky poměrně čilé nízkonákladové konkurenci (letecké společnosti Wizz Air, Up a jiné) z Prahy, Košic nebo Budapešti se v posledních letech ceny letenek ustálily na hodnotách od 2.500 do 4.000 Kč. Ještě levnější můžou být letenky z Bratislavy do jihoizraelského Ejlatu.

Do Tel Avivu se dostanete z ČR a okolí následujícími aerolinkami:

 • Z Prahy: El Al, SmartWings,
 • Z Košic a Budapešti: Wizz Air, 
 • Z Katowic: Wizz Air
 • Z Vratislavi: LOT

Doba letu z Česka do Tel Avivu činí asi 3,5 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Tel Avitu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Na letišti najdete dva terminály, terminál 1 a 3. První z nich slouží výhradně vnitrostátním a nízkonákladovým letům, druhý všem ostatním. Mezi terminály jezdí letištní autobus zdarma.

Přestup vás bude čekat pouze na terminálu 3, pokud letíte se společností El Al dál do světa. Jedná se o moderní a novou budovu, terminál je sice velký, ale přehledný a při přestupu se neztratíte.

Vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním kontrolám je pohodlnější mít na přestup alespoň 60 minut, pokud aerolinka bude nabízet i kratší časy, postará se o vás.

Doprava z/na letiště

Do Tel Avivu a blízkého okolí

Nejrychlejší a jedinou přímou dopravou do centra města je vlak. Cesta do centra trvá asi 10 až 15 minut, vlaky jezdí každou půlhodinu od 5:30 do 23:30 a jízdenka stojí 16 šekelů / 102 Kč. Pozor, vlaky nejezdí o šabatu, tedy od pátku 16:30 do soboty 21:15! Levněji zakoupíte jízdenky online na webu izraelských železnic, a sice za 13,5 šekelu / 90 Kč za jednosměrnou jízdenku, resp. 21,5 šekelu / 142 Kč za jízdenku zpáteční.

V noci je pak možné využít autobusovou linku 469, která spojuje centrum Tel Avivu s městem Beerševa a zastavuje i na letišti. Autobusy jedou jednou za hodinu od půlnoci do 5:00, a to včetně pátku a soboty. Jízdenka vyjde na 21,50 NIS.

Lokální autobusy KAVIM linek 13, 239 a 444 a Egged linky 5 do okolních čtvrtí odjíždějí z druhého poschodí terminálu 3, využitelné mohou být například při bydlení v hotelu v blízkosti letiště. Pro detailní informace a trasy linek rozklikněte jednotlivé linky na mapě níže.

Celodenní a celonoční dopravu i o šabatu obstarávají pouze různé soukromé kyvadlové autobusy nebo taxi. Běžná cena kyvadlového minibusu do centra je asi 425 Kč (např. withflo.com), taxi pak stojí asi 1.000 Kč.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Jeruzaléma

Do Jeruzaléma se nově dostanete přímo vlakem z letiště. Cesta trvá pouhých 24 minut a vlaky jezdí každou půlhodinu od 6:30 do 19:30, nejezdí však v pátek a sobotu. Jízdenka stojí 17 šekelů.

Přímá autobusová linka číslo 485 odjíždí každou celou hodinu 24 hodin denně od obou terminálů přímo bez přestupu do Jeruzaléma. Jízdenka se kupuje u řidiče a stojí 16 šekelů / 110 Kč. Cesta do Jeruzaléma zabere asi hodinu. V pátek jede poslední spoj v 17:00, v sobotu první spoj až ve 21:00.

Alternativním spojením je vlak s přestupem na telavivském nádraží HaHagana, cesta je ale delší (cca hodinu a půl) a dražší (20 šekelů).

Služby na letišti

Wifi je k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Úschovnu zavazadel najdete u krátkodobého parkoviště v přízemí. Otevřeno je od 8:00 do 19:45, v pátek od 8:00 do 14:45 a v sobotu od 20:00 do 0:00.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Před týdnem jsem se vrátil z Izraele. V Tel Avivu i o šabatu jezdí mikrobusy a dokonce zadarmo.

před 2 lety

Ahoj, dostanu se v sobotu z Jeruzaléma do Tel Avivu na let v 11:00 nějak rozumě?

Děkuju.

Kdyžtak na email mě napiš.

Honza

před 2 lety
Avatar uživatele
PETRaTOM
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 5 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-21T16:16:03+01:00)

V Tel Avivu jezdí mikrobusy o šabatu, ale nejsem si jistý, jestli zajíždí až k letišti. Existuje systém sdílených taxi SHERUT (něco jako maršrutky), ale ty z letiště odjíždí jen směr Haifa nebo Jeruzalém. Také jsem vždy uvažoval, proč někdo nezaplní tu bublinu smět Tel Aviv, asi to považují za krátkou vzdálenost a nechávají prostor taxikářům. Nejlepší je od pátku do soboty raději nevyrážet. Pokud už musíme, využíváme aplikaci Gett, přes kterou si objednáme taxi. Cena Tel Aviv - Ben Gurion výjde asi na cca 1.000,- Kč.

Přidat odpověď
před 2 lety

Zdravím lidičky.Tak už jsem tady zase s dotazem :-D .Jak měním místa dovolených,tak sem chodím prosit o rady a vždycky vše proběhlo úplně suprově a to jen díky vám,přátelé.Teď mám letenky do Izraele.A teď k dotazu.Prosím pěkně,potřebujeme se dostat z Tel Avivu do Hajfy.Poradíte spoj,prosím? Moc vám děkuji

před 2 lety
Avatar uživatele
PETRaTOM
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 5 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-01-21T16:16:53+01:00)

Zdravím Vlasto, z Tel Avivu do Haify doporučuji vlak. Už z letiště do Tel Avivu je to pohodlný způsob dopravy. Je potřeba zakoupit kartu Rav Kav a nabít určitou částkou, za kterou pak kupujete jízdenky. Jde koupit za hotovost u přepážky na letišti, ale tam je většinou dlouhá fronta (napravo v příletové hale). Je lepší platit kartou, hned vedle totiž stojí automat na "anonymní" kartu (vhodná pro turisty). Na všech nádražích i na letišti je pak několik automatů, kde kartu dobít nebo koupit jízdenku. Jízdenka je rovnou nahraná do karty, s kterou pak projdete turnikety na nádraží. Kartu přikládáte i při odchodu z nádraží. Vlaky jezdí velmi často, minimálně jednou za půl hodiny. Pokud si přivstanete, dá se za jeden den stihnout i výlet Akra, Haifa a zpět do Tel Avivu. Kartou se platí i veřejná doprava. Snad Vám toto info pomůže.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele mmm
mmm

Rada pro všechny cestovatele, co budou odsud odlítat: pokud možno, dejte si radši všechny tekutiny do odbaveného kufru. Vzali si mě bokem, prohledávali jak teroristu a nakonec vítězně vytáhli krém na ruce o obsahu 100 ml, který mi vyhodili. Když jsem namítl, že tekutiny do 100 ml snad převážet můžu, řekli mi, že v Izraeli je to jen 50. Nikde na internetu jsem nic takovýho neslyšel, ale nepřišlo mi jako nejlepší nápad se tam s nima hádat...

před 3 lety
Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2

Mám dost podobnou zkušenost (včetně důkladné prohlídky v místnosti bokem), jen s tím rozdílem, že mi vyhodili sůl z Mrtvého moře :-)

Přidat odpověď
před 3 lety

My teď platili z Ben Gurionu do Jeruzaléma vlak pro 3 osoby 15 šekelů dohromady

před 3 lety

A to jste kupovali listky primo na letisti na informacich?

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 lety
Navrhni úpravu