Jeruzalém
Letiště Tel Aviv Ben Gurion

Tel Aviv v kostce

naposledy aktualizováno 24. 09. 2023

Největší izraelské letiště, pojmenované po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi, se nachází asi 20 km od Tel Avivu a 53 km od Jeruzaléma. Sídlí zde mimo jiné národní dopravce El Al. V hebrejštině i místním přepisu do angličtiny se často setkáte se zkratkou "Natbag" označující název letiště.

Protože na letišti fungují mimořádná bezpečnostní opatření, je nutné dorazit alespoň 3,5 hodiny před odletem, doporučujeme ale raději 4 až 4,5 hodiny před odletem.

Do Tel Avivu kromě El Al létá většina významných aerolinek z Evropy, Severní Ameriky i Dálného východu. Četné spojení sem provozují také low-costy Ryanair, Wizz Air nebo easyJet.

Hledat nejlevnější hotely v Tel Avivu

Oficiální stránky letiště jsou www.iaa.gov.il

IATA Kód
TLV
Aktuální počasí
19.1 °C
Místní čas
22:00 (+1)
Vzdálenost z ČR
2635 km

Získejte více tipů pro cesty z letiště Tel Aviv

Ať už přilétáte na letiště Tel Aviv, nebo z něj odlétáte, přečtěte si naše praktické tipy a doporučen

Navrhni úpravu

17 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele zdena.fleglova
zdena.fleglova
před 9 měs

Dobrý večer, prosím o radu.  Máme letenky na neděli v 7:25 z Tel Avivu terminál 1. Máme jen palubní kufírky a cestujeme hromadnou dopravou. Je výhodnější jet z německé čtvrti v Jeruzalémě nebo z Tel Avivu - Yafo??? děkuji.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 9 měs

My jeli vlakem z Jeruzalému, lístek jsme si koupili pro jistotu den předem, ale je to zbytečné. Vlak perfektní, letí to místy160 a na letišti jste co by dup. Jen si prosím ponechte jízdenku u sebe, protože bez lístku máte problém! Já ji blbec zahodil do koše ve vlaku a měl jsem zbytečný trabl při východu ze stanice - lustrace, vybalení báglu, ... nejnepříjemnější zážitek z dovolené. Vystoupíte přímo na terminálu 3, kde pendlují v krátkých intervalech busy na terminál 1. Za mě nejlepší spojení Jeruzalém - letiště Tel Aviv.

Avatar uživatele Petr St
Petr St
před 9 měs

Ahoj, píšeš že jsi koupil lístky den předem. Jde to i na místě na nádraží a na letišti, nemusím mít Rav Kav kartu? 

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 9 měs

Lístek jsme si koupili přímo na nádraží stylem jako v praze do metra. Celkově to na mě víc působilo jako metro než vlak. V Jeruzalemu jdete do "podzemí" snad 80 m hluboko, část trasy vede v tunelech. Zaměstnanci ochotně poradili. Šli jsme podobným turniketem jako v metru, kde se lístek označil a při výstupu se musel zas vložit do turniketu pro výstup. Zajisťují si tak asi evidenci cestujících, aby věděli, že jim tam nikdo nezůstal. Žádnou kartu jsme v 2019 nepotřebovali. Den předem jsme lístek kupovali spíš jen proto, že jsme kousek od nádraží vraceli auto a měli ho cestou zpět do starého města. Byli jsme přelom března a dubna a vlak byl skoro prázdný. Je moźné, že vám dá někdo lepší aktuální informace. Co sleduju komentáře, je tu murdců víc než dost :-)

Pokud si pomatuju, v 2019 vlak na letišti končil, ale před pár měsíci už snad konečně dokončili a otevřeli úsek do Tel Avivu a vlak by měl být hlavní alternativou silniční dopravy pro lidi jezdících za prací do Jeruzalému, tak je možné, že ve špičkách už bude víc vytížený. Dokonce už snad plánují další zastávku až ke Zdi nářků. 

Avatar uživatele Amelie
Amelie
před 11 měs

Dobrý den, prosím vás, mam 14 h času při přestupu v Tel Avivu, má někdo zkušenost? Lze bezproblémově opustit letiště , na prohlídku? Děkuji.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před rokem

Po příletu je nutné v samoobslužných kioscích načíst pas a nechá si automaticky vytisknout modrý kupón s kopií několika údajů, bez něj vás nepustí ke vstupním kontrolám. Kiosků je dostatek, bez front.

Vstupní kontrola velmi rychlá, jen otázka na délku a místo pobytu, 30 sekund.

Modrý kupón slouží i pro ubytování, nebudete jako cizinci platit DPH (ale oni stejně inzerují cenu bez DPH).

Výstupní kontrola jen otázka na místo pobytu, vztah mezi cestujícími, zda se tu člověk s někým setkal, zda si balil sám a zda má nějaké ostré předměty v zavazadlech, vše maximálně minuta.

Tekutiny nebylo ani nutné vytahovat ze zavazadla.

Hanka K
před rokem

Skvělé, díky za info, bude se hodit ! Chtělo by to tu trošku zaktualizovat informace, také např. ohledně Rav Kav karty pro cestování.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před rokem

Správný odkaz na web železnic je https://www.rail.co.il/en . Jediná aplikace, která vypadá, že se přes ni bude dát online koupit lístek, je Moovit, u všech ostatních selhala registrace (české telefonní číslo) nebo nejsou v angličtině. Aktuální jednosměrná cena za cestu vlakem z letiště do Jeruzaléma je 18 šekelů.

Avatar uživatele
Miroslav Hakavec
před 4 lety

Před týdnem jsem se vrátil z Izraele. V Tel Avivu i o šabatu jezdí mikrobusy a dokonce zadarmo.

Avatar uživatele
Jan
před 4 lety

Ahoj, dostanu se v sobotu z Jeruzaléma do Tel Avivu na let v 11:00 nějak rozumě?

Děkuju.

Kdyžtak na email mě napiš.

Honza

Avatar uživatele
PETRaTOM
před 4 lety

V Tel Avivu jezdí mikrobusy o šabatu, ale nejsem si jistý, jestli zajíždí až k letišti. Existuje systém sdílených taxi SHERUT (něco jako maršrutky), ale ty z letiště odjíždí jen směr Haifa nebo Jeruzalém. Také jsem vždy uvažoval, proč někdo nezaplní tu bublinu smět Tel Aviv, asi to považují za krátkou vzdálenost a nechávají prostor taxikářům. Nejlepší je od pátku do soboty raději nevyrážet. Pokud už musíme, využíváme aplikaci Gett, přes kterou si objednáme taxi. Cena Tel Aviv - Ben Gurion výjde asi na cca 1.000,- Kč.

Avatar uživatele
Vlasta
před 4 lety

Zdravím lidičky.Tak už jsem tady zase s dotazem :-D .Jak měním místa dovolených,tak sem chodím prosit o rady a vždycky vše proběhlo úplně suprově a to jen díky vám,přátelé.Teď mám letenky do Izraele.A teď k dotazu.Prosím pěkně,potřebujeme se dostat z Tel Avivu do Hajfy.Poradíte spoj,prosím? Moc vám děkuji

Avatar uživatele
PETRaTOM
před 4 lety

Zdravím Vlasto, z Tel Avivu do Haify doporučuji vlak. Už z letiště do Tel Avivu je to pohodlný způsob dopravy. Je potřeba zakoupit kartu Rav Kav a nabít určitou částkou, za kterou pak kupujete jízdenky. Jde koupit za hotovost u přepážky na letišti, ale tam je většinou dlouhá fronta (napravo v příletové hale). Je lepší platit kartou, hned vedle totiž stojí automat na "anonymní" kartu (vhodná pro turisty). Na všech nádražích i na letišti je pak několik automatů, kde kartu dobít nebo koupit jízdenku. Jízdenka je rovnou nahraná do karty, s kterou pak projdete turnikety na nádraží. Kartu přikládáte i při odchodu z nádraží. Vlaky jezdí velmi často, minimálně jednou za půl hodiny. Pokud si přivstanete, dá se za jeden den stihnout i výlet Akra, Haifa a zpět do Tel Avivu. Kartou se platí i veřejná doprava. Snad Vám toto info pomůže.

Avatar uživatele mmm
mmm
před 5 lety

Rada pro všechny cestovatele, co budou odsud odlítat: pokud možno, dejte si radši všechny tekutiny do odbaveného kufru. Vzali si mě bokem, prohledávali jak teroristu a nakonec vítězně vytáhli krém na ruce o obsahu 100 ml, který mi vyhodili. Když jsem namítl, že tekutiny do 100 ml snad převážet můžu, řekli mi, že v Izraeli je to jen 50. Nikde na internetu jsem nic takovýho neslyšel, ale nepřišlo mi jako nejlepší nápad se tam s nima hádat...

Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2
před 4 lety

Mám dost podobnou zkušenost (včetně důkladné prohlídky v místnosti bokem), jen s tím rozdílem, že mi vyhodili sůl z Mrtvého moře :-)

Avatar uživatele
David Nulíček
před 5 lety

My teď platili z Ben Gurionu do Jeruzaléma vlak pro 3 osoby 15 šekelů dohromady

Avatar uživatele
Jakub
před 4 lety

A to jste kupovali listky primo na letisti na informacich?

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí