Průvodce letištěm

Letiště Amman Queen Alia

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Amman Queen Alia

Letiště Královny Alie je vzdálené 36 km jižně od jordánského hlavního města. Velké procento cestujících tvoří tranzitní pasažéři společnosti Royal Jordanian.

Po velké expanzi nízkonákladových aerolinií Ryanair v Jordánsku získává letiště Ammán přímé spojení s mnoha evropskými městy, mezi kterými Praha, Vídeň, Krakov či Budapešť.

Otevřeno je 24 hodin.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
2721 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
11:54 (+1 )
aktuální čas

Letenky

Letenky přímo do Ammánu se ze střední Evropy doposud pohybovaly okolo 7.500 Kč. Díky nástupu aerolinií Ryanair se ceny letenek rázem propadly na standardní cenu 2–3 tisíc korun za zpáteční cestu, v akcích i pod 1.000 Kč.

Doba letu do Ammánu z Prahy, Vídně nebo Budapešti trvá asi 4 hodiny.

Chystáte-li se na návštěvu Jordánska, sledujte i akce na letiště Ejlat Ovda v jižním Izraeli.

Inspirujte se akcemi na letenky do Ammanu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště je moderní po celkové rekonstrukci a pro přestupující cestující velmi přívětivé svojí nevelkou rozlohou, ale zároveň dostatečným pohodlím i ve špičkách.

Na přestup stačí 50 minut a není zapotřebí tranzitní vízum.

Doprava z/na letiště

Veřejnou dopravu obstarává autobusová linka společnosti Sariyah Express (jízdní řád). V Ammánu zastavuje na severním autobusovém nádraží, cesta na letiště zabere dle provozu 45–60 minut. Autobusy jezdí v intervalech 30–60 minut od 6:30 do 0:00 a jízdenka stojí 3 jordánské dináry / 105 Kč.

Běžná cena taxi do centra města se pohybuje okolo 30–40 dinárů / 1.050–1.400 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma a neomezeně.

Letiště je plně vybavené, najdete zde mnoho restaurací a obchodů i pohodlných klidových zón.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

16 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele zyrkhon
zyrkhon

Ahojte,

včera jsme se vrátili, tak dávám pár snad užitečných rad a informací.

Cesta z/na letiště: pokud jste 4 a usmlouváte taxi okolo 20 JOD, vyplatí se jet taxíkem. Ceny taxikáři nadsazují, začínají obvykle na 40 JOD. Alternativa je cesta busem (airport express bus). Lístek se kupuje v kiosku přímo před terminálem, cena 3,5 JOD / os / 1 cesta. Bus jezdí co cca 30 min, cesta na Tabarbour bus station (aka Northern Station) trvá cca 60 min. Z autobusáku je třeba vzít do centra taxi, trvejte na tom, aby zapnul taxametr. Přímo na autobusáku se na vás sesypou taxíkáři s tím, že vás odvezou, cenu ale dávají 8 - 10 JOD do centra - nebrat. Jděte vpravo dozadu za budovu autobusáku na most přes silnici, sejděte dolů a stopněte si taxi na ulici. Při směru do centra máte benzínku Total naproti sobě přes silnici. Cena do centra se zapnutým taxa metrem je 2,5 - 3,5 JOD dle provozu (Hashemite Plaza, Roman Theatre). Stejný je to z centra na letiště, jen počítejte s tím, že taxikáři na autobusáku vám budou tvrdit, že žádný bus na letiště nejede :)

Peníze: kurz je všude +/- stejný, vyměňte klidně na letišti ve směnárně bance, kurz 100 USD - 70 JOD (prosinec 2018). Chtějte drobný bankovky, na 20 JOD vám budou těžko vracet. Na platby kartou bych moc nespoléhal (většinou je to OK při platbě ubytování), ale jídlo apod. se platí hotově. ATM má velké poplatky, nevyplatí se to.

Víza: platí se 40 JOD při příletu, silně doporučuji koupit Jordan pass - pokud zůstáváte 3 noci a více, 100% se vyplatí, obsahuje víza + vstupy na památky. Cena dle toho, kolik dní strávíte v Petře. Jordan pass s 1-denní Petrou je 70 JOD, samotná Petra stojí 50 JOD na den, takže úspora značná.

Ubytko v Ammánu: ideálně v centru, ať netrávíte hodiny v zácpách směrem do centra. Lepší hotely jsou dost daleko od centra, budete dost cestovat, pokud budete bydlet tam. V centru je možností je mnoho, my jsem byli v Al-Houriat Hotel (výborná poloha, jednoduché, ale klima vč. topení, což člověk ocení v zimních měsících, vč. snídaně za cca 450 Kč/os./noc). Jinak všude v Ammánu je dost šílená a hlučná doprava, počítejte s tím, že v hotelu většinou ticho nebude a budete slyšet ruch ulice. Vemte si špunty nebo sluchátka.

Jídlo: možností v centru mnoho, žádná fancy restarace, vše vypadá jako trochu fast food. Jídlo ale výborné. Můžu doporučit Abu Zaghleh (výborný kebab 3 JOD, různá masa 3 - 5 JOD, humus 1JOD, supr čerstvý chleba, apod. ). V centru směrem nahoru ke Cliff hostelu, po levé straně., uvidíte velkou červenou ceduli, je to v průchodu. Dlaší super místo je Hashem restaurant (Al-Amir Mohammed St, centrum). Výborný humus, falafel, fazole, chleba apod. Menu pro 2 vč. čaje za 4,5 JOD.

Jafra café: přijemný posezení, pěkný interiér, dobrá dýmka, dražší.

Pití: čaj a kafe, voda. Pivo jen ve speciálních obchodech, nic extra a stojí okolo 3 JOD plechovka. Čaj - 0,2 JOD ve stánku na ulici; 0,6 - 2 JOD v resto/kavárně. Káva - 0,5 JOD ve stánku, 1,5 - 3 JOD v resto/kavárně.

Doprava za památkami: na blízké (Jerash, Al Joun) v pohodě místním busem z Tabarbour bus station. Lístek do Jerash 1 JOD , cesta trvá cca 60 min dle provozu. Na delší vzdálenosti funguje dobře JETT Bus (https://www.jtt.com.jo/en/). Lístky je lepší koupit dopředu přes web, pokud funguje, nebo řekněte v hotelu a oni vám je zamluví a ráno před odjezdem zaplatíte. Pokud se vracíte ve stejný den, dejte si pozor ať máte i zpáteční lístky, jinak se do busu nevlezete. Při více lidech by se asi vyplatilo vzít auto s řidičem nebo domluvit taxi, nevím, nezkoušel jsem.

Petra: cesta z Ammánu busem 4 hodiny, pokud pojedete s Jett bus, budete mít na Petru cca 5,5 hodiny,. Dojem z impozantní památky trochu kazí všudypřítomní naháněči jízd na koni/velbloudu/oslu, je to fakt otrava. Zvířata všude serou, smrdí to tam dost. Ideální je mezi mezi Pokladnici a Divadlem uhnout doleva nahoru ostrým výstupem na High place of sacrifice, kde budete mít perfektní výhled a málo lidí. Poté pokračovat skrze Wadi al Farasa až na konec, kde se napojíte na hlavní třídu a můžete se vrátit s ostatníma. U vstupu do Petry je mapa, na ní je to dobře vidět. Kdo bude v Petře více dní, prý je super navštívit Little Petra, ale nemám ozkoušeno.

Toť vše, ať se vám Jordánsko líbí.

Odpovědět
před měs

Jak to vypadá v Jordánsku s placením kreditní/debetní kartou.

Když si na letišti vyberu málo peněz, jsou k dispozici ATM i mimo letiště??

Odpovědět
před 3 měs

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s výběrem JOD z bankomatu na letišti? Jsou za výběr účtovány poplatky jako např. v Thajsku? Díky

před 4 měs
Avatar uživatele Majka
Majka

Poplatky za výběr hotovosti většinou jsou účtovány (na umístění bankomatu nezáleží). Prostuduj podmínky své banky, vydávající kartu, zda a jaké poplatky účtuje.

před 4 měs

Asi jsem se nevyjádřil úplně přesně, podmínky svojí banky samozřejmě znám, šlo mi o to,zda něco účtuje provozovatel ATM, bývá to pevná částka, ve zmíněném Thajsku tuším 100 a více bathů za výběr.

před 4 měs
Lukáš Horák

Loni chtěly skoro všechny bankomaty v Akabě fixní poplatek 3,5 JOD, když poplatek nebyl, byla zase konverze JOD/USD, kterou nešlo obejít. Ve finále tedy vyšlo lépe vybrat větší obnos s tím poplatkem.

před 4 měs

Díky moc.

Přidat odpověď
před 4 měs
Leonard

Ahoj, prvního května letíme z Paphosu do Ammanu. Několik jednoduchých otázek zkusím položit.

1. Je k něčemu ten autobus na severní autobusák, když pak stejně musím taxíkem do centra?

2. Od koho půjčit na letišti auto?

3. Crown Lounge X Petra Lounge?

Díky!:)

Odpovědět
před 10 měs

Zdravím, když mám přestup 9 hodin, je možné se bez víza dostat i do města, nebo je nutné setrvat jen v tranzitu?

před 10 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Bez víza se z letiště nedostanete, je možné vyřídit visa on arrival, stojí ale 40 JOD.

před 10 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

Eremi, tys skocil na spek Padrinovi? .. :-D

před 10 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Teď se na to taky koukám, nicméně on se tam chystá, takže třeba to bylo i vážně míněno :)

před 10 měs
Kačenka Konečníková

Z toho si nic nedělejte, mě také napálil.

před 10 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Padrino, padrino... :) Jsi ale schizofrenik roku...

před 10 měs

Teď jsem koukal, že na letišti ti vydají tranzitní vízum zdarma, méně než 24 hodin.

před 3 měs

Michael, kde si nasiel tuto info? Vdaka

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu