Tirana

Co dělat v Tiraně

Posezení v kavárnách

Už jen příjezd autobusem z letiště do centra vás nenechá na pochybách, že Tirana bude naprosto ideálním místem pro milovníky restaurací, barů a kavárenské povaleče.

Ulice v širokém centru jsou kavárnami a restauracemi nejrůznějších typů doslova obsypané a na své si přijdou milovníci velkých moderních podniků i lokálních kavárniček.

Albánci kavárenskou kulturu milují a podniky tak otevírají už velmi časně z rána a fungují až do pozdní noci.

Nejživější čtvrtě jsou Blloku v jižní části mezi centrem a Velkým parkem, dále pak široká oblast na západ od Skanderbegova náměstí a také Nový bazar asi 10 minut pěšky na východ od centra.

Památky a muzea

Z evropských velkoměst tak nějak očekáváte, že každé bude bohaté na historické památky. Tirana je výjimkou, většina památek nepřežila řádění komunistického režimu a zanikla, ale některé přeci jen přežily a o to zajímavější jsou.

K nejstarším patří Ethem Beyova mešita z přelomu 18. a 19. století, nejoblíbenější historická muzea Bunk'Art 1 a Bunk'Art 2 se pak soustředí do bývalých protiatomových krytů.

Výlet do národního parku Dajt

Celý východní horizont Tirany vyplňuje horský masiv Dajt, jež byl vyhlášen národním parkem. Svahy prvních hor se zvedají prakticky přímo ve městě a východní tiranská sídliště už se dají považovat za součást tohoto pohoří.

Nemáte-li mnoho času, vypravte se alespoň na okraj pohoří Dajt moderní kabinkovou lanovkou Dajti Express, která začíná právě v jednom z okrajových sídlišť Tirany. Z vrchní stanice lanovky se naskytnou úchvatné pohledy na celou Tiranu a můžete odsud vyrazit na více než 7 km túru po hřebeni masivu Dajt a z původně hodinového výletu tak vyrobit klidně celodenní.

K nejkrásnějším místům národního parku patří definitivně oblast kolem jezera Bovilla vzdáleného zhruba 25 km severovýchodně od centra. K jeho dosažení si buď musíte půjčit auto nebo využít některé z místních cestovních agentur, kupříkladu Kaba Travel nabízí 1denní výlet za 1000 ALL. Linkové autobusy k jezeru nejezdí.

Výlet do soutěsek Pëllumbas

Dalším z oblíbených jednodenních výletních cílů je krásná horská krajina podél řeky Erzen jihovýchodně od Tirany. Voda tu do strmých skal vykotlala úzké soutěsky s několika jeskyněmi, mezi kterými se po březích vine klikatá turistická stezka z blízkého (cca 1 km) vzdáleného městečka Pëllumbas.

Výlet sice není fyzicky náročný, ale podél řeky se často leze po kamenech, takže dobré turistické boty jsou určitě nutností.

Do Pëllumbas jezdí 3x denně minibus z jihovýchodního autobusového nádraží (poloha na mapě), jízdní řády online nikde nezjistíte, minibus obvykle vyráží, až se zaplní.

Výlet k moři

I když turisté většinou míří opačným směrem, tj. během týdenního pobytu si odskočí na výlet do Tirany, mnoho cestovatelů využívá levné low-cost letenky naopak pro výlety do města a hor a k moři si ctějí odskočit jen na chvilku.

Nejbližší letovisko k Tiraně je rovnou to největší: město Durrës s mnoha kilometry organizovaných upravených pláží i hezkým historickým centrem.

Z Tirany je vzdálené jen 37 km a skvěle dostupné autobusy, které jezdí 2-3x za hodinu z hlavního meziměstského autobusového nádraží (poloha na mapě).

Chystáš se do Tirany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.