Zpět na seznam míst co vidět v Tiraně
Lanovka Dajti Express

Lanovka Dajti Express

Národní park Dajt rozprostírající se okolo stejnojmenného masivu prakticky začíná už na východním okraji Tirany a je velmi populárním místem pro jednodenní výlety z města.

Pokud však nemáte dostatek času, můžete na svahy Dajti vyrazit klidně jen na pár desítek minut, a to díky moderní kabinkové lanovce Dajti Express, která vás vyveze do míst s nádhernými panoramatickými výhledy na celou Tiranu.

Do 1 000 metrů nad mořem

Lanová dráha vás vyveze ze sídliště Porcelani na východě města zhruba do dvou třetin masivu Dajt. Horní stanice lanovky se nachází ve výšce 1 030 m n.m. a i když se od ní otevírá jen východ na západ, nebudete litovat. Otevře se před vámi celá široká nížina zaplněná Tiranou.

V okolí horní stanice lanovky si můžete za 1 300 ALL zahrát minigolf, projít se krásně upravenou stinnou zahradou se spoustou laviček a dechberoucími výhledy a občerstvit se dvou poměrně drahých restauracích.

Mimo areál lanovky Dajti Express si můžete zastřílet vzduchovou na střelnici nebo se svézt na koních.

Pěší turistika

U horní stanice lanovky začíná několik značených turistických tras, byť místní značení rozhodně není tak kvalitní jako naše a počítejte tak s častým používáním mapy.

Nejpopulárnější je hřebenová túra Dajti Ridge trail, která nejprve od horní stanice lanovky stoupá strmě, ale krátce (cca 1,5 km) do výšky 1 600 metrů a po té pokračuje v délce asi 4,5 km panoramatickou hřebenovou túrou až k silnici v sedle Qaf Priskë u jezera Shkallës. Odtud jezdí zhruba každou hodinu minibusy dolů do Tirany. Výhodnější by bylo opačné trasování, ovšem jízdenka na lanovou dráhu lze koupit pouze u dolní stanice, nikoliv u horní, a to ani pro jednu cestu dolů.

Cena jízdenky a provozní doba

Lanová dráha je v provozu každý den od 9:00 do 19:30.

Zpáteční jízdné stojí 1200 ALL a lze platit i platební kartou.

Celková doba jízdy je necelých 20 minut.

Oficiální web: dajtiekspres.com

Jak se dostat k lanovce?

Přímo k dolní stanici se můžete dostat taxíkem z centra Tirany za cca 1 800 ALL, případně městským autobusem číslo 11 (cca jednou za 10-15 minut).

Zastávka v centru se nachází naproti stanici autobusů na letiště (poloha na mapě), při cestě k lanovce musíte vystoupit na této zastávce a projít cca 200 metrů skrz sídliště. Po té musíte vyšplhat ještě asi 300 metrů dlouhou strmou ulici až k lanovce.

Zpět do Tirany autobusy zastavují blíže, přímo u křižovatky hlavní a ulice vedoucí k lanovce.

Ačkoliv se z plánků v autobusech může zdát, že linka číslo 11 zajíždí přímo k dolní stanici lanovky, není tomu tak. Cesta autobusem z centra vám zabere asi 25 minut.

  • Naviguj: 41.3508, 19.8611

Další místa v Tiraně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu