Tirana je poměrně kompaktní město a většinu zajímavostí najdete v rámci jeho centra. Dopravovat se tak po centrální části Tirany budete nejspíš pěšky, což je ten nejefektivnější způsob. Například k autobusovým nádražím nebo lanovce na horu Dajt už ale nejspíš budete muset využít nějakou formu veřejné dopravy.

V Tiraně jezdí pouze autobusy MHD na zhruba 20 linkách. Tramvaje, metro, ani městské vlaky zde nemají.

Autobusy MHD

Systém městských autobusů bude na první pohled dost zmatečný, ale ve skutečnosti jen stačí znát polohu hlavních zastávek a brzy zjistíte, že cestování autobusem tak složité není.

Na zastávkách nenajdete žádné informace o jízdních řádech nebo snad dokonce mapy nebo čísla linek, které přes danou zastávku projíždí. Někdy bude dost problém najít samotnou zastávku, která bývá označena jen cedulí s piktogramem autobusu, často zašlou a málo viditelnou. Zastávky v centru jsou však označené přehledně.

Zvyknout si také musíte na samotné označování konkrétní autobusové linky. Číslo bývá nalepeno bílou barvou v horní části předního skla, zatímco na elektronických transparentech se objevuje většinou jen cílová (někdy trochu nelogicky i počáteční) stanice a občas dokonce evidenční číslo autobusu, což je informace, která je cestujícím naprosto k ničemu.

Jedinou oficiální mapu linek MHD najdete na městském webu tirana.al.

Hlavní zastávky MHD

Naprostá většina linek vyráží ze Skanderbegova náměstí paprskovitě do všech směrů. Vždy tím hlavním klíčem k úspěchu je najít v mumraji velkého náměstí tu správnou zastávku. Na okraji města nebo i v širším centru najití zastávky takový problém nebývá, alespoň na hlavních ulicích, kde se obvykle nachází i zastávkový přístřešek.

Na Skanderbegově náměstí a v jeho těsném okolí využijete tyto zastávky:

  • směr letiště: východní strana, ulice Rruga Ludovik Shllaku (poloha na mapě)
  • směr mezinárodní i vnitrostátní autobusové nádraží pro většinu směrů vyjma jihozápadu: autobusy linek "Tirane-Kamez" a "L.5/A" či "L.5/B", ulice Rruga Dedë Gjo Luli za muzeem (poloha na mapě)
  • směr autobusové nádraží Elbasan, Pogradec, Gramsh, Korce, Belsh: autobusy linek L.9/B (nikoliv L.9/A) a L.8, ulice Xhorxh W. Bush před nákupním centrem (poloha na mapě)
  • směr lanovka Dajti: autobus linky L.11, naproti zastávce autobusů na letiště (poloha na mapě)

Jízdenky na MHD a ceny

V Tiraně neexistují žádné časové jízdenky ani turistické celodenní karty. Vždy platí, že 1 jízdenka = 1 cesta autobusem bez přestupu.

Jízdenky na všech linkách nehledě na ujetou vzdálenost stojí 40 ALL za jednu cestu.

Platí se vždy uvnitř autobusu průvodčímu, který průběžně prochází vozem a peníze sám aktivně vybírá. Není třeba se komukoliv hlásit nebo průvodčího aktivně hledat. Nastupovat i vystupovat můžete všemi dveřmi, průvodčí si vás vždy najde. Platit můžete pouze v hotovosti, ale není nutné mít přesnou částku, průvodčí vrací i na větší obnosy.

Jízdní řády a intervaly

Autobusy jezdí od cca 5:30 do 23:00, většina linek s intervalem 15 minut, někdy častěji, jindy o něco méně. Přesné jízdní řády se nikde nedozvíte a díky poměrně častým semaforům a hustému provozu v centru autobusy jezdívají dost nepravidelně.

Nejfrekventovanější spojení vede z centra po třídě Rruga Dritan Hoxha okolo mezinárodního i hlavního vnitrostátního autobusového nádraží do města Kamëz. Po této trase se svezete cca jednou za 5 až 10 minut.

Taxi

Taxíky jsou v Tiraně, i kvůli nepříliš kvalitní MHD, všudypřítomné. Oficiálně musí vždy používat taxametr, takže pokud s vámi taxikář bude chtít vyjednávat o ceně, nejspíš se z vás snaží vytáhnout víc peněž, než byste zaplatili za jízdu s taxametrem.

Nástupní sazba činí 300 ALL a dále se počítá 120 ALL za ujetý kilometr + 25 ALL za 1 minuty jízdy. Taxíky jsou tak v Tiraně poměrně drahé, ceny jsou srovnatelné třeba s Prahou.

Uber, Bolt, ani další podobné alternativní taxislužby v Tiraně nepůsobí.

Meziměstská doprava

Detailní informace o cestování autobusem z Tirany do ostatních měst i přesnou polohu všech autobusových nádraží popisujeme v průvodci Albánií a jeho kapitole Doprava.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu