Průvodce státem

Albánie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Znovuobjevená Shqipëria

Albánie (albánsky Shqipëria) leží v jihozápadní části Balkánského poloostrova na pobřeží Jaderského a Jónského moře. Sousedí s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a na jihu s Řeckem. 

Ačkoli se Albánie stále zcela nezbavila pověsti turisticky nebezpečné oblasti, v reálu jde o velice zajímavou zemi nabízející nádherné hory, pláže, pozoruhodná archeologická naleziště a v rámci Evropy specifickou kulturu. Turistické zázemí v zemi stále roste a k většině turisticky zajímavých cílů již vedou nové asfaltové silnice.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
Na občanku
Do Albánie můžeš na pas i občanku po dobu 90 dní zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Léto ideální ke koupání, jaro až podzim k toulkám v horách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Albánie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Od doby železné se na území Albánie objevuje ilyrská kultura. Po porážce ilyrského kmene Ardiaeanů se území Albánie dostalo pod nadvládu Římanů, v 5. století se pak stalo součástí byzantského impéria.

V 15. století se země dostala pod tureckou nadvládu, s níž byl do Albánie zaveden islám, který začali Albánci ve velké míře přejímat zejména kvůli tomu, že jako muslimové nemuseli platit daně a mohli se tak také vyhnout povinným odvodům jednoho ze synů Osmanské říše. Z tureckého područí se země vymanila až roku 1912, kdy byla ve Vlorë vyhlášena nezávislost.

Po druhé světové válce v zemi zavládl komunismus a vůdcem země se stal Enver Hodža. Země ze začátku udržovala dobré vztahy se sousední Jugoslávií, po navázání kontaktů se SSSR ale Albánie veškerou spolupráci s Jugoslávií ukončila. V době, kdy se vztahy mezi Čínou a SSSR zhoršily, se Albánie postavila na čínskou stranu a postupně tak ochladly i vztahy se SSSR. Pod vlivem čínské kulturní revoluce zakázala Albánie roku 1967 praktikování náboženství a prohlásila se prvním světovým ateistickým státem, tvrdě pronásledovala věřící a kostely a mešity byly v této době zbořeny nebo přeměněny na skladiště, obchody či tělocvičny. Po roce 1976 ztratila o Albánii zájem i Čína a země tak upadla do totální izolace. V obavě před vojenskou intervencí jak ze západu, tak z východu, byly v zemi vybudovány statisíce bunkrů – většinu z nich najdeme v Albánii dodnes.

Po smrti Envera Hodži v roce 1985 narůstalo v zemi napětí a Ramiz Alia, který Hodžu ve funkci vystřídal, pomalu připouštěl jisté reformy, které však pro Albánce nebyly dostačující. První svobodné volby se konaly v roce 1991, Ramiz Alia z funkce odstoupil v roce 1992 poté, co volby vyhrála Demokratická strana Albánie.

Albánská historie

Lidé

Albánie má 2.876.591 obyvatel. Většina z nich jsou etničtí Albánci. V zemi existuje několik minoritních skupin, ale počty osob, které se k těmto skupinám hlásí, nejsou přesně známy. Největší menšinou jsou Řekové a dále v zemi žijí Arumuni (Vlachové), Romové, Egypťané a Slované (Makedonci, Černohorci, Srbové).

Přesné údaje týkající se náboženského vyznání také nejsou známy, podle průzkumu v roce 2011 (v němž byl tento údaj nepovinný) se k islámu hlásí 59 % obyvatel (z toho asi 2 % obyvatel vyznává bektašismus, který byl v Turecku zrušen roku 1925 a dnes je hlavní sídlo řádu v Albánii), 10 % je katolíků a 7 % pravoslavných křesťanů.

Svátky

V Albánii se slaví následující státní svátky: 1.–2. leden (Nový rok), 14. březen (Den jara), 1. květen (Svátek práce), 28. listopad (Den nezávislosti), 29. listopad (Den osvobození) a 8. prosinec (Den mládeže, připomínka pádu komunismu).

Dále jsou státními svátky také hlavní albánské náboženské svátky (muslimské, katolické i pravoslavné): Nowruz – íránský Nový rok (pohyblivý svátek v březnu, bektašistický svátek), katolické Velikonoce (pohyblivý svátek), pravoslavné Velikonoce (pohyblivý svátek), Bajrami i Madh (pohyblivý svátek, muslimský svátek, konec ramadánu), Bajrami i Vogël (pohyblivý svátek, muslimský Svátek oběti), Den Matky Terezy (19. říjen) a katolické Vánoce (25. prosince).

O svátcích mají banky a státní úřady zavřeno, ale obchody, směnárny a jiné soukromé podniky mohou mít otevřeno – záleží to také na městu, např. v katolickém Skadaru bude o Vánocích zavřena i většina obchodů.

Kultura

Albánce je možné rozdělit na dvě skupiny: na severu žijí převážně Gegové, na jihu Toskové. Mezi těmito skupinami můžeme najít jazykové, náboženské a kulturní rozdíly.

Zajímavostí u severních horských kmenů je fenomén krevní msty, který přetrval až do dnešních dnů – ve Skadaru nebo Tiraně se dokonce nachází uzavřené čtvrti nebo obytné bloky osídlené lidmi, kteří utekli ze svých vesnic v obavě z krevní msty, a do těchto čtvrtí nedovolují vstup žádnému cizinci.

Jazyk

Albánština je jedním z nejstarších jazyků v Evropě a v rámci indoevropských jazyků tvoří samostatnou větev. Společné gramatické prvky sdílí s rumunštinou. Albánská abeceda má 36 písmen. Zapisuje se latinkou.

Anglicky Albánci příliš neumí, angličtinu ovládá pouze mladší generace. Největší šanci domluvit se budete mít se znalostí italštiny.

Minislovníček:

 • Ahoj – Përshëndetje
 • Dobré ráno (asi do 11 hod.) – Mirëmengjesi
 • Dobré odpoledne (do 16–17 hod.) – Mirëdita
 • Dobrý večer – Mirëmbrëma
 • Na shledanou – Mirupafshim
 • Děkuji – Faleminderit
 • Prosím – Julutem
 • Omluvte mě – Mefalni
 • Na zdraví – Gëzuar!
 • Pivo – Birrë
 • Ano – Po
 • Ne – Jo

Turismus

Turisty v Albánii láká především moře (Drač, Sarandë), hory (především Albánské Alpy na severu země) a archeologické památky (Butrint na jihu země).

Turistická infrastruktura se stále rozvíjí, v nejnavštěvovanějších místech existuje dostatek ubytovacích kapacit, restaurací i bankomatů, a většina těchto míst je již spojena dobrou silnicí.

Geografie

Albánie zabírá plochu 28.748 km2, tedy asi třetinu rozlohy České republiky.

Albánie leží v jihozápadní části Balkánského poloostrova. Podstatná část země je hornatá, nejvyšší horou je Velký Korab (2.753 m n. m.). Na severu země najdeme Skadarské jezero ležící na hranici s Černou Horou, na západě dělí Albánii od Itálie Jaderské a Jónské moře, na východě prochází hranice s Makedonií další dvojicí velkých jezer – Ohridské a Prespánské jezero. Dále Albánie hraničí ještě s Řeckem a Kosovem.

Oproti České republice není v Albánii časový posun.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Albánský lek

Místní měnou je albánský lek (ALL). Setkat se můžete s mincí o hodnotě1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë a bankovkami v hodnotách 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 lekë.

Měna před více než dvaceti lety revalvovala a Albánci občas používají staré počty, takže na tržištích a v malých obchodech mimo větší města se lze setkat s cenami ve „starých“ lecích.

Albánský lek

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé bankomaty operují pouze s určitými platebními kartami, informace o tom, které platební karty bankomat akceptuje, je většinou uvedena u bankomatu. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. Union Bank.

Placení kartou je akceptováno omezeně, většinou je možné na benzínkách, v lepších ubytovacích zařízeních a větších obchodech.

Kolik co stojí

Obecně jsou v Albánii ceny nižší než v České republice, a to včetně alkoholu. Benzín pořídíte za podobné ceny jako v České republice.

 • Láhev vody 1,5 l – 50 ALL
 • Pivo v restauraci – od 100 ALL
 • Cigarety – od 200 ALL
 • Jídlo v restauraci – od 300 ALL
 • Autobus Tirana – Sarandë – 1.300 ALL
 • Benzín 1 l – 170 ALL
 • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji – od 2.000 ALL
 • Vstupné do hradů – 200 ALL

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno. Smlouvání není v Albánii běžné.

Jak ušetřit

Albánie je levná země, ušetřit se dá klasicky cestováním místní dopravou, ubytováním v hostelech a stravováním mimo turistické restaurace.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech, stravuje se v rychlých občerstveních a chodí pěšky nebo se přepravuje místní dopravou. Vejít se lze v takovém případě i do 350 Kč na osobu/den i s dopravou.

Zlatá střední cesta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu, oběd a večeři v klasických restauracích a dopravu půjčeným autem. V takovém případě zaplatíte asi 1.000 Kč na osobu/den.

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v pětihvězdičkovém hotelu, obědy a večeře v lepších restauracích, bary a půjčení dražšího auta. Denní rozpočet tak vychází minimálně na 3.500 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Albánie

Jediným albánským mezinárodním letištěm je letiště v Tiraně.

Chcete-li za letenky ušetřit, je možné se do Albánie přepravit z letiště ve Skopji, kam létá ze střední Evropy Wizz Air nebo z ostrova Korfu, kam létá Ryanair.

Jak se nejlépe dopravovat

Auto si lze pronajmout v Tiraně a pár dalších místech. K většině turisty často navštěvovaných míst již vedou asfaltové silnice, pokud tedy neplánujete návštěvu odlehlejších míst či horských oblastí, nebudete potřebovat auto s náhonem na čtyři kola.

Nejlevnější variantou dopravy je využití veřejné dopravy – autobusy nebo minibusy, které vyjíždí, když se zaplní. Některé linky a jejich ceny můžete najít na adrese https://gjirafa.com/Autobus. Železniční síť takřka nelze využít.

Autobusem

Nejlevnějším způsobem dopravy je využití místních autobusů, které mají pevné jízdní řády, nebo minibusů, které odjíždí ve chvíli, kdy se zaplní. Venkovské a horské silnice jsou často pro autobusy nesjízdné a jezdí na nich tedy pouze minibusy nebo taxíky.

Autobusy začínají jezdit brzy zrána a nejranější minibusy bývají obsazeny velice rychle, později dopoledne budete na zaplnění čekat mnohem déle.

Poslední spoje vyjíždí většinou tak, aby na místo určení dojely večer, později se tedy budete muset spolehnout pouze na taxíky.

Některé linky a jejich ceny můžete najít na adrese: https://gjirafa.com/Autobus.

Autem

Síť kvalitnějších silnic už je v Albánii poměrně rozsáhlá a nové a nové úseky se asfaltují, autem se tedy lze po Albánii pohybovat poměrně bez problémů, jen je třeba počítat s tím, že silnici s vámi budou sdílet koňské povozy a další vozítka různého typu a nevalné rychlosti. Pozor je také třeba dávat na lidi přebíhající či postávající kolem silnic (včetně dálnic) a stáda zvířat dělající totéž. Dopravní předpisy ani policii řidiči příliš nerespektují.

Mimo hlavní turistické trasy nebo v horách narazíte většinou na prašné cesty plné děr a kamení, pokud byste se tedy v těchto oblastech potřebovali pohybovat na delších úsecích, doporučujeme auto s náhonem na všechna čtyři kola.

Za využívání dálnic se v Albánii neplatí žádný poplatek.

Albánské silnice

Městská doprava

Městskou dopravu zajišťují autobusy, jejichž systém je ve většině měst poměrně nepochopitelný, nebo taxíky.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Albánská kuchyně

V Albánii nejčastěji narazíte na grilovaná masa včetně skopového či kozího a saláty.

Na celém pobřeží jsou v nabídce čerstvé mořské ryby, u jezer zase narazíte na druhy ryb, které v těchto jezer žijí. U Skadarského jezera je specialitou místní kapr, u Ohridského dva endemické druhy pstruhů.

Dále samozřejmě narazíte na shishqebap, kebab (sufllaqë), qoftë či byrek.

Běžně jsou k dostání také turecké sladkosti.

V Albánii se pěstuje výborné víno. K dostání jsou samozřejmě místní piva a z dalších alkoholických nápojů se nejvíce popíjí raki, která na rozdíl od turecké nechutná po anýzu, ale jde o čistý alkohol obvykle destilovaný z hroznové šťávy. Albánci ale raki připravují také z moruší, ostružin a dalších druhů ovoce.

Pro Albánii je také typická turecká káva, turecký ani jiný čaj (s výjimkou bylinkových) ale nejspíš nenajdete.

Albánská kuchyně

Obvyklé ceny v restauracích

Najíst se v Albánii dá přibližně od 300 ALL, dražší je skopové nebo kozí maso a ryby.

Půllitr piva pořídíte v restauraci už od 100 ALL, kávu od 70 ALL.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Treking

Nejlepší turistickou infrastrukturu naleznete pravděpodobně v Albánských Alpách na severu země a v pohoří mezi Beratem a Përmeti na jihu. Pohoří naleznete po celé Albánii.

Do hor se můžete vydat samostatně, např. v Albánských Alpách najdete i dobré turistické značení vytvořené českými dobrovolníky. Je třeba upozornit, že v některých oblastech je špatné pokrytí signálem a krajina často jen velmi řídce osídlená, takže při případných komplikacích nemusí být jednoduché dovolat se pomoci.

Koupání

Nejhezčí pláže naleznete na Albánské riviéře mezi sedlem Llogara a Sarandë. Ke koupání lze využít také Ohridské nebo Prespánské jezero, případně určitá místa u Skadarského jezera.

Albánské pláže

Pozorování zvířat

Pobřežní mokřady Karavastaja, Kune-Vaini a Velipoja nabízí skvělé příležitosti pro pozorování vodního ptactva.

Adrenalinové sporty

Albánie nabízí také množství různých adrenalinových sportů. Najdete zde paragliding (např. u národního parku Llogara) nebo rafting (např. na řece Osumi, lze zařídit z Beratu) či canyoning (taktéž na řece Osumi).

Potápění

Možnosti potápění naleznete zejména u Sarandë.

Kajak

Kajak si můžete půjčit například u poloostrova Karabas, kde díky němu můžete prozkoumat některou z mnoha mořských jeskyní nebo navštívit jinak špatně dostupné pláže.

Termální prameny

Albánské termální prameny byly v kurzu už v římských dobách, ve 20. století u některých z nich vyrostly lázně (např. Park Nosi v Llixhat e Elbasanit nebo lázně u měst Peshkopie, lázně nedaleko Fushë-Kruja a Leskoviku). Na mnoha místech albánských hor najdete i koupele zdarma pod širým nebem (jedno z těchto koupališť je v Benjë nedaleko Përmeti).

Další aktivity

Albánie dále nabízí i jízdy na koni, jízdy na horských kolech, lyžování a řadu dalších aktivit.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pro pobyt v Albánii nepotřebujete žádné očkování, doklad o očkování je potřeba pouze pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Albánská voda z kohoutků nedosahuje evropských standardů, jistější je tedy pít vodu balenou.

V Albánii byste se měli rovněž vyhnout pití nepasterizovaného mléka, protože se mezi albánským skotem vyskytuje tuberkulóza a brucelióza. V kavárnách a restauracích i obchodech ale narazíte téměř vždy na UHT mléko, problémy by mohly nastat pouze tehdy, nabídne-li vám mléko někdo na venkově.

Kriminalita

Albánie je pro turisty bezpečnou zemí, násilné zločiny se v Albánii většinou dějí v podsvětí organizovaného zločinu nebo v souvislosti s krevní mstou a běžný turista se s nimi tedy do kontaktu nedostane.

Co se týče krádeží a přepadení, vystačíte si s dodržováním základních bezpečnostních zásad – nenechávejte své věci ležet bez dozoru a v nejchudších oblastech zejména na periferiích měst nedávejte na odiv své fotoaparáty a další drahé věci.

Riziko katastrof

Jižní Balkán se nachází na hranici mezi euroasijskou a africkou tektonickou deskou, takže oblast je seismicky aktivní. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Albánii roku 1979. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu PDF na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Internet a elektřina

Elektrické zásuvky v Albánii jsou totožné se zásuvkami v kontinentální Evropě. Vyskytuje se sice i starší typ, kde jsou dírky o něco blíže k sobě, s těmi se ale v hotelech setkáte zřídka, případně budou mít pravděpodobně k dispozici redukci na půjčení.

Elektrická energie má teoreticky 220 V, v praxi je to často o mnoho méně, pokud tedy cestujete se zařízením, které by mohlo být poškozeno nízkým napětím, měli byste si obstarat adaptér.

Ve větších městech naleznete wifi ve většině ubytovacích zařízení i v některých restauracích. K dispozici bývají také internetové kavárny.

Důležité kontakty

 • Policie – 129
 • Hasiči – 128
 • Záchranka – 127

Velvyslanectví se nachází v Tiraně na adrese Rruga Skënderbej 10. Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796. Nouzová linka: +355/68/4090111.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Pro cesty do Albánie není potřeba vízum, maximální doba bezvízového pobytu je 90 dní během 180 denního období. Ke vstupu je potřeba předložit pas.

V případě pobytu nad 90 dnů musí občan podat žádost o dlouhodobé vízum na úřadovně cizinecké policie minimálně 30 dní před koncem bezvízového pobytu.

Očkování

Pro pobyt v Albánii nepotřebujete žádné očkování, doklad o očkování je potřeba pouze pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Celní předpisy

Bezcelně lze do Albánie dovézt 200 kusů cigaret nebo 250 gramů tabáku, 1 litr destilátu s 22 a více % alkoholu a 2 litry vína či destilátu s obsahem do 22 % alkoholu, 50 gramů parfému či 0,25 litru toaletní vody a maximálně 1 milion ALL, tj. cca 7.150 EUR.

Co vidět a navštívit v Albánii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Albánii

Zavřít boční panel

Albánské Alpy

Nádherné hory formující hranici s Černou Horou s dobrým turistickým značením vytvořeným českými dobrovolníky. Nemáte-li auto, dostanete se tam ze Skadaru nebo Kopliku. Autem lze bez problémů dojet po nové silnici až k sedlu Thores, kde najdete příjemnou restauraci a především krásné výhledy. Ze sedla Thores je možné pokračovat dál do malebné vesničky Thethi, cesta je ovšem v dost špatném stavu, a i když ji lze při velmi opatrné jízdě projet i s normálním autem, rozhodně doporučujeme auto s náhonem na všechna čtyři kola (v plánu je dostavět silnici až do Thethi, takže možná už v době vaší návštěvy bude hotová).

V Thethi naleznete mimo jiné tzv. uzavřenou věž, v níž se schovávali muži z rodiny, která byla právě „ve mstě“ a žili zde, dokud nebyl zabit jiný příbuzný nebo dokud nedošlo k usmíření. Jde údajně o jedinou zachovalou věž, která je přístupná cizím návštěvníkům

Zavřít boční panel

Krujë

Město Krujë bylo centrem odporu během tureckého tažení v 15. století, které vedl národní hrdina Skanderbeg. Ve městě najdete hrad (vstup zdarma), jednu z nejstarších bektašistických teqev zemi a také turecký bazar.

Zavřít boční panel

Tirana

Příjemně živé hlavní město. Za návštěvu určitě stojí Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem vyzdobeným obrovskou socialistickou freskou, pyramida navržená Hodžovou dcerou a zetěm, která měla sloužit jako Hodžovo muzeum, i rozlehlý městský park. Městská část „Blok“, která byla za komunismu vyhrazena rodinám stranické elity a pro běžné Albánce nepřístupná, je dnes centrem nočního života s velkým množstvím restaurací, barů a klubů.

Zavřít boční panel

Albánská riviéra

Na pásu pobřeží mezi sedlem Llogara a městem Sarandë najdete nejhezčí albánské pláže (a taky spoustu bunkrů). Doporučujeme např. dobře dostupnou pláž Palasa nebo trochu odlehlejší pláž Gjipe schovanou v ústí stejnojmenného kaňonu.

Zavřít boční panel

Butrint

Nejnavštěvovanější historický areál v Albánii zapsaný na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ruiny starověkého města, o němž existují první zmínky již ze 6. století př. n. l., zahrnují stavby z období starověkého Řecka a Říma, ale i stavby byzantské či benátské. Vstupné činí 500 ALL (ačkoli oficiálně má být 700 ALL).

Poblíž leží městečko Ksamili s krásnými, i když v létě dost přeplněnými, plážemi.

Zavřít boční panel

Gjirokastër

Rodné město Envera Hodži a nejznámějšího albánského spisovatele Ismaila Kadare je díky své tradiční architektuře zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě strmých uliček lemovaných tradičními domy z 19. století stojí za návštěvu také místní hrad (vstupné činí 200 ALL). V hradě najdete i galerii lemovanou děly ze 2. světové války, zajímavý model tanku Fiat L6/40 a také na nádvoří vystavenou stíhačku sestřelenou roku 1957. Další expozici pak nabízí Muzeum zbraní (vstupné 200 ALL).

Zavřít boční panel

Syri i Kaltër

Poblíž hlavní silnice z Gjirokastëru do Sarandë se nachází zajímavý podzemní pramen vyvěrající v hloubce více než 45 metrů pod povrchem do kruhového jezírka, které svým zbarvením připomíná oko. Celá oblast byla v minulosti pro Albánce nepřístupná – byla vyhrazena stranické elitě, která zde lovila ryby. Vstupné 100 ALL za auto, 50 ALL za osobu.

Zavřít boční panel

Berat

Jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst s rozlehlou citadelou nad městem (vstupné 100 ALL), v níž se nachází stále obydlené městečko s mnoha úzkými uličkami a několika stále zachovalými kostelíky a mešitami. Město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Termální prameny v Benjë

Poblíž městečka Përmeti se nachází přírodní termální prameny. Na místě najdete i klenutý turecký most z 19. století. Kromě hlavního bazénku na druhé straně mostu se k dalším menším přírodním bazénkům dostanete, půjdete-li dál do Langarica kaňonu.

Prameny se nachází pár kilometrů od odbočky z hlavního tahu spojujícího Përmetis s řeckými hranicemi a městem Korçë (odbočka před vesnicí Petran – cesta Rruga e Benjes).

Zavřít boční panel

Ohridské jezero

Albánská strana Ohridského jezera je méně zastavěná, ale i zde najdete dost hotelů a restaurací. Nejlepší místa ke koupání naleznete v městečku Lin.

Zavřít boční panel

Jezero Komani

Plavba po jezeře Komani obklopeném strmými útesy je prý považovaná za jednu z nejhezčích na světě. Nemáte-li auto, k jezeru se dostanete minibusy ze Skadaru. V oblasti Valbonë můžete také vyrazit na několik krátkých treků nebo dojít přes Valbonské sedlo do Thethi.

Počasí a sezóny v Albánii

Počasí

V Albánii panuje středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými deštivými zimami v nížinách. Ve vyšších nadmořských výškách ve vnitrozemí bývají teploty nižší a v zimě často sněží.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro prohlížení měst, hradů a dalších pamětihodností je nejvhodnějším obdobím jaro nebo podzim, v létě mohou teploty zejména ve vnitrozemí dosahovat až 40 °C. Léto je ale ideální pro turistiku v horách a snesitelně bude také na pobřeží, kde v létě panují teploty 25–30 °C, je ale nutné počítat s větším množstvím lidí.

Skvělé akce do Albánie

ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu