Znovuobjevená Shqipëria

Albánie (albánsky Shqipëria) leží v jihozápadní části Balkánského poloostrova na pobřeží Jaderského a Jónského moře. Sousedí s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a na jihu s Řeckem. 

Ačkoli se Albánie stále zcela nezbavila pověsti turisticky nebezpečné oblasti, v reálu jde o velice zajímavou zemi nabízející nádherné hory, pláže, pozoruhodná archeologická naleziště a v rámci Evropy specifickou kulturu. Turistické zázemí v zemi stále roste a k většině turisticky zajímavých cílů již vedou nové asfaltové silnice.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
Na občanku
Do Albánie můžeš na pas i občanku po dobu 90 dní zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Léto ideální ke koupání, jaro až podzim k toulkám v horách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Albánie

Co vidět a navštívit v Albánii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Albánii

Zavřít boční panel

Albánské Alpy

Nádherné hory formující hranici s Černou Horou s dobrým turistickým značením vytvořeným českými dobrovolníky. Nemáte-li auto, dostanete se tam ze Skadaru nebo Kopliku. Autem lze bez problémů dojet po nové silnici až k sedlu Thores, kde najdete příjemnou restauraci a především krásné výhledy. Ze sedla Thores je možné pokračovat dál do malebné vesničky Thethi, cesta je ovšem v dost špatném stavu, a i když ji lze při velmi opatrné jízdě projet i s normálním autem, rozhodně doporučujeme auto s náhonem na všechna čtyři kola (v plánu je dostavět silnici až do Thethi, takže možná už v době vaší návštěvy bude hotová).

V Thethi naleznete mimo jiné tzv. uzavřenou věž, v níž se schovávali muži z rodiny, která byla právě „ve mstě“ a žili zde, dokud nebyl zabit jiný příbuzný nebo dokud nedošlo k usmíření.  Jde údajně o jedinou zachovalou věž, která je přístupná cizím návštěvníkům

Zavřít boční panel

Krujë

Město Krujë bylo centrem odporu během tureckého tažení v 15. století, které vedl národní hrdina Skanderbeg. Ve městě najdete hrad (vstup zdarma), jednu z nejstarších bektašistických teqev zemi a také turecký bazar.

Zavřít boční panel

Tirana

Příjemně živé hlavní město. Za návštěvu určitě stojí Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem vyzdobeným obrovskou socialistickou freskou, pyramida navržená Hodžovou dcerou a zetěm, která měla sloužit jako Hodžovo muzeum, i rozlehlý městský park. Městská část „Blok“, která byla za komunismu vyhrazena rodinám stranické elity a pro běžné Albánce nepřístupná, je dnes centrem nočního života s velkým množstvím restaurací, barů a klubů.

Zavřít boční panel

Albánská riviéra

Na pásu pobřeží mezi sedlem Llogara a městem Sarandë najdete nejhezčí albánské pláže (a taky spoustu bunkrů). Doporučujeme např. dobře dostupnou pláž Palasa nebo trochu odlehlejší pláž Gjipe schovanou v ústí stejnojmenného kaňonu.

Zavřít boční panel

Butrint

Nejnavštěvovanější historický areál v Albánii zapsaný na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ruiny starověkého města, o němž existují první zmínky již ze 6. století př. n. l., zahrnují stavby z období starověkého Řecka a Říma, ale i stavby byzantské či benátské. Vstupné činí 500 ALL (ačkoli oficiálně má být 700 ALL). 

Poblíž leží městečko Ksamili s krásnými, i když v létě dost přeplněnými, plážemi.

Zavřít boční panel

Gjirokastër

Rodné město Envera Hodži a nejznámějšího albánského spisovatele Ismaila Kadare je díky své tradiční architektuře zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě strmých uliček lemovaných tradičními domy z 19. století stojí za návštěvu také místní hrad (vstupné činí 200 ALL). V hradě najdete i galerii lemovanou děly ze 2. světové války, zajímavý model tanku Fiat  L6/40 a také na nádvoří vystavenou stíhačku sestřelenou roku 1957. Další expozici pak nabízí Muzeum zbraní (vstupné 200 ALL). 

Zavřít boční panel

Syri i Kaltër

Poblíž hlavní silnice z Gjirokastëru do Sarandë se nachází zajímavý podzemní pramen vyvěrající v hloubce více než 45 metrů pod povrchem do kruhového jezírka, které svým zbarvením připomíná oko. Celá oblast byla v minulosti pro Albánce nepřístupná – byla vyhrazena stranické elitě, která zde lovila ryby. Vstupné 100 ALL za auto, 50 ALL za osobu. 

Zavřít boční panel

Berat

Jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst s rozlehlou citadelou nad městem (vstupné 100 ALL), v níž se nachází stále obydlené městečko s mnoha úzkými uličkami a několika stále zachovalými kostelíky a mešitami. Město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Termální prameny v Benjë

Poblíž městečka Përmeti se nachází přírodní termální prameny. Na místě najdete i klenutý turecký most z 19. století. Kromě hlavního bazénku na druhé straně mostu se k dalším menším přírodním bazénkům dostanete, půjdete-li dál do Langarica kaňonu.

Prameny se nachází pár kilometrů od odbočky z hlavního tahu spojujícího Përmetis s řeckými hranicemi a městem Korçë (odbočka před vesnicí Petran – cesta Rruga e Benjes).

Zavřít boční panel

Ohridské jezero

Albánská strana Ohridského jezera je méně zastavěná, ale i zde najdete dost hotelů a restaurací. Nejlepší místa ke koupání naleznete v městečku Lin.

Zavřít boční panel

Jezero Komani

Plavba po jezeře Komani obklopeném strmými útesy je prý považovaná za jednu z nejhezčích na světě. Nemáte-li auto, k jezeru se dostanete minibusy ze Skadaru. V oblasti Valbonë můžete také vyrazit na několik krátkých treků nebo dojít přes Valbonské sedlo do Thethi.

Počasí a sezóny v Albánii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Albánie
Počasí se regionálně neliší

11 °C

12 °C

15 °C

19 °C

24 °C

27 °C

30 °C

30 °C

27 °C

22 °C

17 °C

13 °C

Počasí

V Albánii panuje středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými deštivými zimami v nížinách. Ve vyšších nadmořských výškách ve vnitrozemí bývají teploty nižší a v zimě často sněží.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro prohlížení měst, hradů a dalších pamětihodností je nejvhodnějším obdobím jaro nebo podzim, v létě mohou teploty zejména ve vnitrozemí dosahovat až 40 °C. Léto je ale ideální pro turistiku v horách a snesitelně bude také na pobřeží, kde v létě panují teploty 25–30 °C, je ale nutné počítat s větším množstvím lidí.

Skvělé akce do Albánie

ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu