Tirana je hlavní dopravní uzel celé Albánie a míří sem většina mezinárodních leteckých i autobusových linek, stejně jako všechny hlavní silnice. Vlakem se aktuálně do Tirany nedostanete, železniční síť je v tak zoufalém stavu, že neumožňuje pravidelné jízdy.

Letecky do Tirany

Západně od centra města leží největší albánské letiště Matky Terezy (TIA), kam míří velké množství linek z celé Evropy. Tirana je snadno a poměrně levně dostupná destinace, pokud vám nevadí odlétat z jiného letiště než je Praha.

Nejlevnější letenky do Tirany stabilně seženete u aerolinky Wizz Air z Vídně, Berlína či Norimberka. Akční ceny zejména během podzimu, zimy a brzkého jara můžete sehnat i pod 1 000 Kč, standardní cena zpáteční letenky se pohybuje spíš mezi 1 500 a 2 500 Kč.

Z Prahy do Tirany aktuálně létá pouze sezónní lety pro cestovky Smartwings, individuální letenky nabízí od 7 000 Kč výš. Nejlevnější lety z Prahy do Tirany pořídíte většinou od 4 500 Kč s přestupem u aerolinek Aegean Airlines, Austrian Airlines nebo Air Serbia.

Autobusem do Tirany

Mezinárodní autobusové spojení je poměrně čilé s Německem, Švýcarskem a Itálií, ale kvůli vysokým cenám, extra dlouhé dopravě a nemožnosti přehledně rezervovat jízdenky online se rozhodně pro české nebo slovenské cestovatele nevyplatí.

Autobusem do Tirany však turisti často jezdí do/z okolních zemí a především po Albánii.

Protože je Tirana zdaleka největším dopravním uzlem v zemi, detailní informace jsme sepsali v samostatném průvodci po Albánie, konkrétně v kapitolách Jak se dostat do Albánie a Doprava po Albánii.

Jízdenky na autobusy s výjimkou spojení do Severní Makedonie, které lze na některé spoje zakoupit přes flixbus.com, vždy koupíte až na místě. U mezinárodních spojů v pokladně na autobusovém nádraží, u vnitrostátních spojů vždy až v autobusu či minibusu (v albánštině se těmto dodávkám říká "furgon").

Autobusová nádraží v Tiraně

V Tiraně najdete 3 autobusová nádraží, z každého se odjíždí do jiných směrů. Pro zobrazení polohy na mapě klikněte na název stanice:

Autem a parkování v Tiraně

Zamíříte-li do Tirany autem, ať už vlastním nebo půjčením, připravte se na hustý provoz, ale poměrně přehledné urbanistické řešení města, kdy všechny hlavní ulice stejně skončí v centru na Skanderbegově náměstí.

Parkování na ulicích je zdarma všude, kde nejsou namalované modré čáry. V centru a nejbližším okolí taková místa prakticky nenajdete a v modrých zónách jako nerezidenti zaparkovat nesmíte. Mimo centrum se na ulicích dá parkovat běžně, ale kvůli poměrně stísněným poměrům a řidičskému "neumění" mnoha Albánců vzniká poměrně velké riziko poškození vašeho auta.

Nejlepší možností, kde parkovat v Tiraně, jsou oficiální městská podzemní a hlídaná parkoviště. Tato městská parkoviště jsou rozhodně nejlevnější možností, jak zaparkovat auto bezpečně v krytém prostoru, ve městě najdete 4 podzemní garáže:

  • Skanderbegovo náměstí v centru (mapa) – 500 ALL celý den, 500 ALL 3-8 hodin, 200 ALL do 3 hodin
  • Boulevardi i Ri na severním kraji širšího centra (mapa) – 300 ALL celý den, 250 ALL 3-8 hodin, 100 ALL do 3 hodin
  • 7 Xhuxhat v centru (mapa) – 500 ALL celý den, 500 ALL 3-8 hodin, 200 ALL do 3 hodin
  • Sheshi Italia na jižním kraji centra (mapa) – 500 ALL celý den, 500 ALL 3-8 hodin, 200 ALL do 3 hodin

Vlakem do Tirany

Železniční spojení bylo přerušeno po roce 2018 a v současnosti to nevypadá, že by bylo v dohledné době obnoveno.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu