Tirana

11 míst co vidět v Tiraně

Bunk'Art 1

Bunk'art 1

Nejnavštěvovanější zajímavostí v celé Tiraně je netradiční muzeum Bunk'Art, které má ve městě dvě pobočky. První z nich najdete pod lanovkou na horu Dajt a označuje se jako BUNK'ART 1.

Muzeum Bunk'Art 1 vás zavede do mimořádného komplexu protiatomového krytu vybudovaného v 5 podzemních patrech v roce 1978. Právě během 70. 80. let za vlády komunistického diktátora Envera Hodži, který byl přímo posedlý myšlenkou, že na Albánii zaútočí vnější nepřítel, se v zemi vybudovalo přes 173 000 (!) podzemních atomových krytů.

Co očekávat v muzeu?

Bunk'Art 1 je opravdu rozlehlý areál a většina z původních prostor je přístupná veřejnosti. Otevřen byl v roce 2016 a rychle se stal nejoblíbenější turistickou atrakcí v Tiraně.

V 5 poschodích navštívíte prakticky celé podzemí město od obrovských sálů pro velké množství lidí, přes soukromé rezidence pro tehdejší komunistickou diktaturu, po místnosti s technickým zázemím.

Část prostor se využívá jako galerie moderního umění s často obměňovanými výstavami, část místností se pak používá jako stálá expozice pro muzeum albánské historie 20. století.

V centru pak nezapomeňte navštívit další pobočku Bunk'Art 2, která se věnuje zejména tajné policii a komunistickému režimu jako takovému.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně v časech 9:00–16:00, v pátek, sobotu a neděli až do 17:00.

Za vstup zaplatíte 500 ALL. Vstupenka platí pouze pro vstup do části Bunk'Art 1, chcete-li navštívit i Bunk'Art 2 v centru, je nutné zakoupit další.

Oficiální web: bunkart.al/1

Jak se sem dostat?

Komplex Bunk'Art 1 leží na východním okraji Tirany pod lanovkou na Dajt v sídlišti Procelani. Z centra se sem dostanete autobusovou linkou číslo 11, která odjíždí ze zastávky naproti stanici autobusů na letiště (přesná poloha na mapě).

Z autobusu je při cestě tam nutné vystoupit na této zastávce a popojít asi 200 metrů přes sídliště. Při cestě do centra zastavuje autobus na stejné ulice, kde se nachází východ z Bunk'Artu. Linka 11 jezdí zhruba každých 15 minut, více informací o autobusech a cenách jízdenek najdete v kapitole Doprava.

Chystáš se do Tirany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 30. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.