Zpět na seznam míst co vidět v Tiraně
Skanderbegovo náměstí

Skanderbegovo náměstí

Už jen při pohledu na mapu si všimnete velké bílé plochy přímo uprostřed Tirany, kterou představuje právě Skanderbegovo náměstí (Sheshi Skënderbej). Největší v celé Albánii a středobod celého města. Zabírá plochu takřka 40 000 m2, což je jen o něco méně než třeba Václavské náměstí v Praze.

Náměstí dominuje jezdecká socha albánského národního hrdina Skanderbega a lemují ho administrativní, vládní a kulturní budovy. Skanderbegovo náměstí slouží jako setkávání pro Tiraňany a také jako hlavní shromaždiště při nejrůznějších akcích od oslav Silvestra, přes demonstrace nebo oslavy sportovních úspěchů.

Prostranství bylo vybudováno v roce 1930 a mezi lety 2016 až 2018 kompletně rekonstruováno s tím, že nyní většina slouží jako pěší zóna.

Dopravní i kulturní uzel

Přímo na náměstí nebo v jeho těsné blízkosti začíná či končí většina městských autobusových linek a ústí sem všechny hlavní tiranské ulice. Přes náměstí tak určitě na svých cestách Tiranou hned několikrát projdete.

Celou východní stranu náměstí zabírá budova Národní opery a baletu ze 70. let, na severozápadní straně najdete Národní historické muzeum, jižní straně pak dominuje ortodoxní novodobá katedrála, jezdecká socha Skanderbega, magistrát města a zcela na jihovýchodě pak můžete navštívit obrovské obchodní centrum.

Ubytování na náměstí

Pokud k bydlení hledáte co nejvíce centrální polohu poblíž zastávky autobusů na letiště, okolí Skanderbegova náměstí je tou nejlepší volbou. Přímo v prostoru náměstí využijete jeden z nejznámějších hotelů ve městě Tirana International Hotel **** s cenami od 1 700 Kč za noc.

Ze skvěle hodnocených hotelů pod 1 200 Kč na noc bychom přímo na náměstí doporučili Prime Hotel *** nebo Hotel Oresti Center ***.

Ceny i pod 900 Kč pak nabízejí menší soukromé penziony D1 Hostel nebo Europa Apartment.

Důležité zastávky autobusů

Protože je náměstí rozlehlé, přikládáme odkazy na přesné umístění na mapě u nejdůležitějších autobusových zastávek v okolí náměstí.

  • směr letiště: východní strana, ulice Rruga Ludovik Shllaku (poloha na mapě)
  • směr mezinárodní i vnitrostátní autobusové nádraží pro většinu směrů vyjma jihozápadu: autobusy linek "Tirane-Kamez" a "L.5/A" či "L.5/B", ulice Rruga Dedë Gjo Luli za muzeem (poloha na mapě)
  • směr autobusové nádraží Elbasan, Pogradec, Gramsh, Korce, Belsh: autobusy linek L.9/B (nikoliv L.9/A) a L.8, ulice Xhorxh W. Bush před nákupním centrem (poloha na mapě)
  • směr lanovka Dajti: autobus linky L.11, naproti zastávce autobusů na letiště (poloha na mapě)
  • Naviguj: 41.3289, 19.8184

Další místa v Tiraně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu